منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم
دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم

دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم

ژورنال معاملاتی دفتر یادداشتی است که در آن هر کاری که شما به عنوان تریدر انجام می‌دهید از جمله توسعه استراتژی، مدیریت ریسک، روانشناسی و موارد دیگر ثبت می‌شود.

دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم

دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم

دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم

دفتر روزانه ترید یا ژورنال‌های معاملاتی می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. این دفاتر نقش اصلی را در برنامه‌های معاملاتی بیشتر تریدرهای حرفه‌ای بازی می‌کنند. مواردی مانند برنامه ریزی معاملات آتی، مستندسازی موقعیت‌های موجود و ثبت هرگونه احساساتی که ظاهر می‌شود، از فاکتورهای اساسی است که باید هنگام ایجاد یک استراتژی معامله سودآور از آنها آگاه باشید.

بنابراین، دانستن نحوه ایجاد و استفاده از یک ژورنال معاملاتی برای موفقیت هر معامله گر بسیار مهم است. بدون آن، یک معامله گر می‌تواند به راحتی موقعیت ورود و خروج خود در معامله را از دست بدهد. یا حتی بدتر، آن‌ها می‌توانند حساب خود را صفر کنند.ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی دفتر یادداشتی است که در آن هر کاری که شما به عنوان تریدر انجام می‌دهید از جمله توسعه استراتژی، مدیریت ریسک، روانشناسی و موارد دیگر ثبت می‌شود. نگهداری یک ژورنال معاملاتی در صورت ایجاد و استفاده صحیح آسان اما بسیار مؤثر است. گرچه می‌تواند بینش‌های ارزشمندی را به وجود آورد که ممکن است از ضررهای حساب شما جلوگیری کند، و همچنین می‌تواند باعث سودهای زیاد می‌شود.

چندین دلیل مهم برای مهم بودن داشتن یک دفتر روزانه ترید وجود دارد، از جمله:

 • شما را مسئول نگه می‌دارد.
 • نظم و ثبات شما را بیشتر می‌کند.
 • این به شما کمک می‌کند استراتژی‌های سودآوری تجاری را دریابید.
 • نقاط قوت و ضعف شما را ثبت می‌کند.
 • این باعث می‌شود هنگام تجزیه و تحلیل معاملات احتمالی، بیشتر مراقب باشید.

معامله گران موفق تمام معاملات خود را به دقت انجام می‌دهند و موفقیت و شکست عملکرد معاملاتی خود را ثبت می‌کنند. با ایجاد یک ژورنال معاملاتی و استفاده صحیح از آن، می‌توانید فارغ از نحوه حرکت بازار، به یک معامله گر موفق تبدیل شوید.نحوه ایجاد دفتر معاملاتی

در بخش بعدی می‌توانید ما یک الگوی ژورنال معاملاتی رایگان را قرار دادیم. با این وجود یادگیری نحوه ایجاد آن نیز مهم است. شما می‌توانید ژورنال معاملاتی خود را در قالب‌های مختلف متناسب با سبک و نیازهای معاملاتی خود تنظیم کنید.

ابتدا باید یک صفحه گسترده به عنوان دفتر روزانه معاملاتی در (Google Sheets)، (Microsoft Excel) ایجاد کنید. بعد از آن یک سند مکتوب در Google Docs،Microsoft Word ایجاد کنید. به ترتیب از این موارد برای ثبت دقیق معاملات و ایده‌های معاملاتی خود استفاده خواهید کرد. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید سند نوشته شده را به عنوان برگه دوم در صفحه گسترده وارد کنید (به الگوی زیر مراجعه کنید).

دوم، شما باید بدانید که روزانه چه چیزی را ضبط می‌کنید تا ژورنال معاملاتی شما بالاترین تأثیر ممکن را در موفقیت شما داشته باشد. می‌توانید چندین نمونه ژورنال معاملاتی را بصورت آنلاین پیدا کنید. اما بدون در نظر گرفتن الگوها، صفحه گسترده شما باید ستون‌های مربوط به هر معامله داشته باشد. این ستون‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تاریخ ورود
 2. تاریخ خروج
 3. نماد
 4. جهت (بلند / کوتاه)
 5. قیمت ورودی
 6. اندازه موقعیت
 7. ارزش مفهومی
 8. جلوی ضرر را بگیرید
 9. بهره بردن
 10. قیمت خروج
 11. هزینه‌های معاملاتی
 12. سود / ضرر (P&L)
 13. درصد سود / ضرر (٪ P&L)
 14. یادداشت

سایر موارد مهم برای برنامه معاملاتی

برخی از معامله گران همچنین ممکن است بازه زمانی، تصاویر صفحه راه اندازی و هر چیز دیگری را که ممکن است مهم بدانند اضافه کنند. نکته اصلی این است که اطلاعات به نفع آنها کار کند.

در سند مکتوب خود (یا در برگه دیگری)، باید برای هر روز بخشی داشته باشید. در این بخش‌ها می‌توانید تمام افکار و عقاید خود را یادداشت کنید تا بتوانید آنها را منظم کنید.

سند مکتوب جایی است که یک معامله گر خلاقیت خود را آزاد می‌گذارد. این در حالی است که صفحه گسترده آنها به اندازه گیری سودآوری ایده‌های جدید آنها کمک می‌کند. هر دو هنگام ایجاد و استفاده از یک دفتر روزانه ترید بسیار مفید هستند.

یادگیری چگونگی ایجاد یک ژورنال معاملاتی قسمت ساده‌ای است. دانستن چگونگی استفاده از یک ژورنال معاملاتی امری است که به مرور زمان به آن نیاز خواهید داشت. با این حال، تا زمانی که درک درستی از مبانی داشته باشید، در کمترین زمان از ژورنال معاملاتی خود مانند یک حرفه‌ای استفاده خواهید کرد.نحوه استفاده از ژورنال معاملاتی

یادداشت ایده ها

ایجاد یک دفتر روزانه ترید یک چیز است، اما اینکه بدانید چگونه آنچه را که از آن می‌نویسید در سیستم تجارت خود پیاده سازی کنید کاملاً چیز دیگری است. استفاده مؤثر از یک ژورنال معاملاتی می‌تواند تریدر بی سود را به یک معامله گر سودآور تبدیل کند. قبل از اینکه وارد هر معامله‌ای شوید، باید دلیل خوبی برای این کار داشته باشید. اینجاست که سند مکتوب شما مفید است.

هر روز که به بازار نگاه می‌کنید، ایده‌هایی در ذهن شما ظاهر می‌شوند و احساسات در بدن شما جریان می‌یابد. شما باید این ایده‌ها و احساسات را یادداشت کنید. با این کار می‌توانید هر چیزی را که می‌تواند به عملکرد تجاری شما کمک کند یا مانع آن شود، شناسایی کنید. این می‌تواند شامل رفتار عمومی بازار، معاملات گذشته، معاملات فعلی و معاملات بالقوه باشد.

سند کتبی شما همچنین جایی است که شما در مورد خوب یا بد بودن ایده تجاری خاص خود بحث خواهید کرد. ایده‌های تجاری شما باید وارونه و درون شود، بنابراین می‌توانید نقاط قوت و ضعف هر یک را تشخیص دهید.

نوشتن خلاصه معاملات

پس از نوشتن افکار و احساسات، وقت آن است که به صفحه گسترده خود مراجعه کنید. صفحه گسترده شما نسبت به سند نوشته شده شما فضای خلاقانه کمتری دارد و بیشتر فضای منطقی دارد. اینجا جایی است که شما تمام معاملات خود را ثبت خواهید کرد، بنابراین مهم است که آن را مرتب و منظم و به روز نگه دارید.

یک عامل مهم در داشتن یک دفتر روزانه ترید موفق، اندازه گیری دقیق موفقیت‌ها و شکست‌های شماست. با صفحه گسترده خود، باید اطمینان حاصل کنید که سوابق دقیقی را نگهداری می‌کنید. بنابراین می‌توانید ارزیابی کنید که ایده‌هایی که در سند کتبی خود ایجاد کرده‌اید سودآور هستند یا خیر.

یک عادت خوب برای شروع این کار این است که معاملات خود را لحظه‌ای پس از اجرای آنها ثبت کنید. آن وقت است که در ذهن شما تازه می‌شود و در آینده در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

یکی دیگر از عادت‌های خوب این است که هر روز صفحه گسترده ژورنال معاملاتی خود را مرور کنید. به این ترتیب می‌توانید پرتفوی معاملات خود را با دیدی کلی‌تر ببینید. ای می‌تواند بینشی به شما در مورد میزان ورود به انواع مختلف معاملات راهنمایی کند.صحبت پایانی

فرقی نمی‌کند یک نوسانگیر باشید یا یک معامله گر روزانه. تبدیل شدن به یک معامله گر موفق می‌تواند یک تلاش بسیار چالش برانگیز باشد. بدون برنامه ریزی دقیق و مستند سازی عملکرد تجاری خود، بی هدف در بازارها حرکت خواهید کرد. این وضعیتی است که بندرت خوب خاتمه می‌یابد.

با یادگیری نحوه ایجاد و استفاده از یک ژورنال معاملاتی به نفع خود، قادر خواهید بود الگوها و روند بازار را به طور موثرتری شناسایی کنید. نوشتن یادداشت‌های دقیق برای ثبت ایده‌ها، احساسات و معاملات خود یک سرمایه گذاری آسان است که می‌تواند بازدهی بسیار بالایی داشته باشد.

مطالب مرتبط
بلاک چین و بانکداری
بیمه دیفای ارز دیجیتال: چرا باید دارایی‌های دیجیتال خود را تحت پوشش ببرید؟
ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot) یا بهترین لحظات بسکتبال آمریکا چیست؟ یک راهنمای ساده برای تازه‌کاران
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether