قیمت بیت کوین
۷۸۵,۳۰۸,۱۸۲تومان
32,175دلار
7.59
قیمت اتریوم
۳۰,۰۵۳,۰۴۲تومان
1,231.68دلار
5.82
قیمت تتر
۲۴,۳۷۸تومان
1دلار
0.03
قیمت پولکادات
۳۸۷,۹۹۴تومان
15.90دلار
3.87
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست و چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه (ICO) دارد؟

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست و چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه (ICO) دارد؟

آموزش ترید در صرافی ها
نوید رحیمی
13 دی 99
۰
34
عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست و چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه (ICO) دارد؟

عرضه اولیه صرافی (IEO) اغلب زمانی انجام می‌شود که یک پروژه رمزنگاری جدید بخواهد ارز دیجیتال یا بلاکچین خود را راه اندازی کند اما برای این کار به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد.

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست و چه تفاوتی با عرضه اولیه سکه (ICO) دارد؟

عرضه اولیه صرافی (IEO) با عرضه اولیه سکه (ICO) تفاوت دارد. (IEO) از طریق صرافی ارزهای دیجیتال مانند بایننس (Binance) امکان پذیر است. توسعه دهندگان می‌توانند با کمک پایگاه مشتری صرافی‌ها برای پروژه خود سرمایه جمع کنند. سپس اندکی بعد با راه اندازی پروژه معاملات را برای توکن های خود آغاز خواهند کرد.مقدمه

هزاران پروژه ارز دیجیتال و بلاکچین وجود دارند یا در دست توسعه هستند. بیشتر پروژه‌ها برای متصل کردن توسعه دهندگان و مشارکت کنندگان به نوعی انگیزه مالی نیاز دارند. همه پروژه‌ها نمی‌توانند به کمک‌های مالی یا سخاوتمندانه متکی باشند. غالباً دیر یا زود تامین بودجه از خارج پروژه مورد نیاز خواهد بود.

برای توسعه دهندگان، روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه وجود دارد. تلاش برای دریافت بودجه از سرمایه گذاران خطرپذیر (VC) می‌تواند زمان بر باشد و اغلب نتیجه قابل توجهی ندارد. ضرب سکه‌های یک پروژه قبل از راه اندازی – معروف به “پیش استخراج” – و نگهداری آنها در خزانه نیز امکان پذیر است اما اغلب با انتقاد جامعه روبرو می‌شود.

انتخاب عرضه اولیه صرافی (IEO) می‌تواند یک گزینه جالب باشد. البته با این فرض که توسعه دهنده برنامه عملیاتی داشته باشد و بتواند یک پروژه کاربردی تحویل دهد.عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، عرضه اولیه صرافی (IEO) شامل استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال برای جمع آوری کمک مالی برای یک پروژه جدید است. معامله انواع دارایی‌های دیجیتال در این پلتفرم‌ها معمول است. با این حال معمولاً عرضه اولیه فقط برای جمع آوری پول برای توسعه دهندگان جهت شروع پروژه‌هایشان اتفاق می افتد. یعنی تا عملیاتی شدن پروژه بازاری برای خرید و فروش توکن یا سکه ایجاد نمی شود.

با استفاده از عرضه اولیه صرافی (IEO)، سرمایه گذاران علاقه مند می‌توانند این دارایی‌ها را قبل از در دسترس قرار گرفتن در بازار خریداری کنند. با کمک صرافی فروش توکن آسان‌تر می‌شود. کاربران ثبت نام شده‌ای که اطلاعات (مشتری خود را بشناس) KYC خود را ارائه می‌دهند، می‌توانند قبل از شروع معامله در بازار آزاد، توکن ها را بخرند.

از آنجا که IEO از طریق صرافی انجام می‌شود، استارتاپ هایی که این مسیر را انتخاب می‌کنند باید جدی بودن خود را ثابت کنند. در بیشتر موارد، پیشنهاد IEO توسط صرافی ارزهای دیجیتال به دقت بررسی می‌شود. از برخی جهات، صرافی‌ها از اعتبار خود برای معرفی پروژه‌ها استفاده می‌کنند.

عرضه اولیه صرافی (IEO) چگونه سازماندهی می‌شود؟

اگرچه فناوری بلاکچین نسبتاً جدید است، هزاران استارتاپ و شرکت رمزنگاری در آن وجود دارد. بسیاری از آنها برای به دست آوردن سرمایه گذاران جدید از طریق رویدادهای ICO یا IEO رقابت می‌کنند.

وقتی توسعه دهندگان یک پروژه ارز رمزنگاری تصمیم می‌گیرند که  IEO برگزار کنند، قبل از شروع کار باید یک مسیر پیچیده را طی کنند.

برای تیم پروژه، چندین شرط باید برآورده شود. داشتن یک مدل تجاری قوی، اعضای تیم باتجربه، یک مورد استفاده مناسب برای این فناوری و ارائه اوراق سفید یا وایت پیپر کاملاً مهم است. برگزاری عرضه اولیه صرافی (IEO) مانند این است که آنها متعهد به موفقیت پروژه در دراز مدت هستند.

علاوه بر این، آن‌ها باید تعیین کنند که عرضه اولیه صرافی (IEO) آن‌ها دارای یک حجم ثابت (hard cap) یا منعطف (soft cap) است. این حجم ثابت تضمین می‌کند که بیش از یک مقدار مشخص پول نمی‌توان سرمایه گذاری کرد. برای حجم منعطف هدف اولیه تعیین می‌شود اما اجازه می‌دهد تا پس از آن سرمایه گذاری‌های بیشتری قطره قطره شود.

پس از اتخاذ این تصمیمات، زمان انتخاب یک بستر صرافی برای IEO فرا رسیده است. بایننس لانچ پد (Binance Launchpad) به ده ها پروژه در تأمین نیازهای سرمایه گذاری کمک کرده است. برخی از این توکن های ها شامل بیت تورنت (BTT)، باند پروتکل (BAND)، اکسی انفینیتی (AXS)، آلفا فایننس لب (ALPHA) و ویزاراکس (WRX) است. سایر صرافی‌ها نیز پلتفرم‌های IEO خود را راه اندازی کرده‌اند. هرکدام از آنها مزایا، ملزومات و اشکالات احتمالی خود را دارند.عرضه اولیه صرافی (IEO) در مقابل عرضه اولیه توکن (ICO)

روی کاغذ، مفهوم عرضه اولیه صرافی (IEO) ممکن است شبیه عرضه اولیه سکه (ICO) باشد. در حباب ICO 2017- 2018 ها  در اتریوم، به صورت روزانه سازماندهی می‌شدند. بسیاری از پروژه‌ها میلیون‌ها دلار با موفقیت جمع کردند. اگرچه تعداد زیادی از پیشنهادات گمراه کننده و همچنین کلاهبرداری های آشکار نیز وجود داشت. در حالی که هیچ کس به طور آشکار ICO را “رد” نمی‌کند، سرانجام این مفهوم به IEO تبدیل شد. جامعه رمزنگاری عرضه اولیه صرافی (IEO) را، بسیار معتبرتر می‌داند. مشخص شده است که بسیاری از ICO ها قوانین اوراق بهادار آمریکا را نقض می‌کنند و در نتیجه پرونده‌های مختلف قضایی و بازپرداخت سرمایه گذاران به دادگاه کشیده شده است.

شرکت در یک ICO خطرات بیشتری را به همراه دارد. سرمایه گذاران مجبور بودند بیت کوین یا اتر را به یک قرارداد هوشمند یا یک وب سایت ارسال کنند و امیدوار باشند که توکن دریافت کنند. هر کسی که دارای دانش کمی در مورد قراردادهای هوشمند و مهارت‌های توسعه وب است، می‌تواند یک وب سایت فریبنده را با یک نقشه راه امیدوار کننده تهیه و شروع به جمع آوری پول کند. این امکان برای کلاهبرداران بسیار ایده آل بود. از سوی دیگر خطر بزرگی را برای هر کسی که در ICO سرمایه گذاری می‌کرد به همراه داشت.

IEO تا حد زیادی این خطرات را کاهش می‌دهد. سرمایه گذاران به جای ارسال مستقیم پول به پروژه، آن را از طریق کیف پول صرافی ارسال می‌کنند. پروژه‌های غیر صادقانه یا تیم‌های ضعیف تجاری نیز به دلیل شرایط بسیار سخت قادر به انجام IEO موفق نخواهند بود.

بعلاوه، IEO در مقایسه با ICO دارای خطرات کمتر و انعطاف پذیری بیشتری است. صرافی تضمین می‌کند که توکن ها در بازار معاملاتی لیست شوند. برای سرمایه گذاران، درصورت احساس نیاز به چنین کاری، خروج از موقعیت آسان‌تر می‌شود.

خطرات و فرصت‌های IEO

حتی اگر هر IEO توسط صرافی معتبری تأیید شود، هیچ گونه سرمایه گذاری بدون خطر نیست. این امکان وجود دارد که پروژه جمع آوری سرمایه نتواند چشم انداز خود را تحقق بخشد. این می‌تواند و غالباً بر قیمت توکن تأثیر بگذارد، صرف نظر از ارزش آن در طول عرضه اولیه صرافی (IEO).

با این اوصاف، IEO می‌تواند امکانات سرمایه گذاری مطلوبی را نیز ارائه دهد. اینکه بتوانید زودتر توکن های آینده دار را بخرید ایدهٔ بسیار جذابی است. این در حالی است که می دانید قرار است در بازارهایی با نقدینگی مناسب لیست شوند. عرضه اولیه صرافی (IEO)، می‌تواند فرصت‌های بی نظیری ایجاد کند. اگرچه همه توکن های IEO با شروع معامله شروع به رشد نخواهند کرد.صحبت‌های پایانی

IEO ها به فیلتر شدن برخی از پروژه‌های ضعیف و بلا استفاد در فضای رمزنگاری و بلاکچین کمک کرده است. با این حال، هیچ روشی بی خطر نیست. با توجه به این نکته به نظر می‌رسد که IEO ها حداقل در مسیر درست قرار دارند.

صرف وجود IEO به این معنی نیست که همه باید در این پیشنهادات سرمایه گذاری کنند. صرف نظر از اینکه شرکتها و پروژه‌ها چگونه سرمایه جمع می‌کنند، انجام مراقبت‌های لازم همیشه توصیه می‌شود. کمک مالی به IEO مزایایی دارد اما نمی‌توان خطرات آن را نیز نادیده گرفت.

مطالب مرتبط
تریدرهای بازار ارز دیجیتال چگونه فکر می‌کنند؟ مصاحبه با یکی از تریدرهای حرفه‌ای بازارهای مالی
معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست
12-اصطلاحی-که-هر-معامله_گر-یا-تریدر-ارزهای-دیجیتال-باید-بداند3
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
فیلم آموزش بلاک چین
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترید و سرمایه گذاری
درآمد منفعل ارزهای دیجیتال: چگونه از اندوخته‌های خود درآمد کسب کنیم؟
سفارشات صرافی بایننس؛ چگونه معامله در صرافی بایننس را شروع کنیم
قانون گذاری دیفای: سال 2020 شکوفایی دیفای رقم خورد آیا 2021 سال قانونمند شدن آن است؟
سقوط بورس چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ همه چیز درباره اصطلاح دوشنبه سیاه
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد