منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال AUDIO چیست؟ همه چیز در مورد سرویس پخش غیرمتمرکز موسیقی اودیوز Audius
ارز دیجیتال AUDIO چیست؟ همه چیز در مورد سرویس پخش غیرمتمرکز موسیقی اودیوز Audius

ارز دیجیتال AUDIO چیست؟ همه چیز در مورد سرویس پخش غیرمتمرکز موسیقی اودیوز Audius

رضا باغانی
1400/06/09
۰

سرویس پخش غیرمتمرکز اودیوز (Audius) مانند اسپاتیفای (Spotify) یا ساوندکلود (SoundCloud) است، اما در بلاک چین. اودیوز یک برنامه پخش موسیقی با رمزنگاری است که به هنرمندان قدرت کنترل اثر هنری خود را می‌دهد.

اودیوز (Audius) یک سرویس پخش موسیقی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین با ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی است. این بلاک چین متعلق به یک انجمن غیرمتمرکز از هنرمندان، طرفداران و توسعه دهندگان است. این شبکه دارای ارز دیجیتال بومی مخصوص خود، توکن AUDIO است.

ارز دیجیتال AUDIO راهی برای کسب درآمد بهتر هنرمندان

سرویس‌های پخش موسیقی بیش از 400 میلیون مشترک در سراسر جهان دارند. این سرویس‌ها سال گذشته بیش از 13 میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند. اما منتقدان این صنعت ادعا می‌کنند که هنرمندان به طور ناعادلانه‌ای از حق اصلی خود از فروش آثارشان محرومند.

اینجاست که اودیوز وارد میدان می‌شود. این پروتکل یک سرویس اشتراک گذاری و پخش موسیقی با استفاده رمزنگاری است. اودیوز قصد دارد به هنرمندان قدرت بیشتری در نحوه کسب درآمد از آثار هنری خود بدهد. این شبکه آنها را قادر می سازد تا مستقیماً با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند.

این پروژه در ژوئیه 2021 بیش از 5.3 میلیون کاربر منحصر به فرد داشت. این یعنی دو برابر شدن کاربران از 2.9 میلیون کاربر منحصر به فرد در ژانویه 2021. کاربران در طول آوریل 2021، شلوغ‌ترین ماه برای اودیوز، 7.5 میلیون بار آهنگهای موجود در این پلتفرم را گوش دادند.

این پروژه از ارز دیجیتال AUDIO، توکن حاکمیتی پروتکل، با سرمایه بازار 1.2 میلیارد دلار تا آگوست 2021 استفاده می‌کند.

چه چیزی این پروژه را با سایر پلتفرم‌های پخش موسیقی متفاوت می‌کند؟

شبکه بلاک چین اودیوز چیست؟

اودیوز در سال 2018 به عنوان یک مرکز پخش غیرمتمرکز موسیقی تأسیس شد. این شبکه سرویس پخش موسیقی با یک بخش که نقش رسانه‌های اجتماعی را بازی می کند همراه شد. اودیوز به هنرمندان اجازه می‌دهد آهنگ‌های خود را در برنامه بارگذاری کنند و طرفداران مستقیماً می‌توانند با هنرمندان و موسیقی جدید آنها ارتباط برقرار کنند.

از نظر فنی، این پروژه یک بلاک چین است. پروتکلی که به هنرمندان اجازه می‌دهد تا برای آثار خلاقانه خود رکوردهای تغییر ناپذیر و زمان دار تهیه کنند. این امضاهای دیجیتال توسط یک شبکه غیر متمرکز از اپراتورهای گره ایمن شده‌اند.

اودیوز در ابتدا بر روی شبکه POA، یکی از سایدچین های اتریوم ساخته شده بود. این شبکه بعدها بخشهایی از خدمات خود را به بلاک چین سولانا منتقل کرد. توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را بر روی اودیوز بسازند که به آنها امکان دسترسی به یک کاتالوگ صوتی منحصر به فرد را می‌دهند.

اودیوز سرویس اصلی خود را در اکتبر 2020 با یک کنسرت پخش مستقیم از ددموس (deadmau5) و  RAC راه اندازی کرد.

سادگی استفاده

بر خلاف اکثر پروژه‌های بلاک چین، این پروژه از مشکل از “تکنیکی بودن بیش ازز اندازه” رنج نمی‌برد. استفاده از دیگر پروژه‌های بلاک چین برای هرکسی که علاقه زیادی به رمزنگاری ندارد، بسیار مشکل و پیچیده است. رونیل رومبورگ (Roneil Rumburg)، بنیانگذار شرکت، در سال 2019 به دیکریپت گفت:

“اگر استفاده از شبکه‌های بلاک چین بسیار دشوارتر از گوگل، فیس بوک، ساندکلود، استیم یا هر یک از پلتفرم‌های متمرکز باشد، کاربران از آنها استفاده نخواهند کرد.”

اودیوز 5 میلیون دلار سرمایه در سال 2018 از شرکت‌های سرمایه گذاری پر ریسک جنرال کاتالیست (General Catalyst)، لایت اسپید (Lightspeed) و پانترا کپیتال (Pantera Capital) دریافت کرد. علاوه بر این 1.25 میلیون دلار بودجه نیز بایننس لبز، بازوی سرمایه گذاری بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، در این پروژه سرمایه گذاری کرد.

اودیوز چگونه کار می‌کند؟

اودیوز مانند یک تعاونی موسیقی عمل می‌کند که انگیزه را بین سه گروه تشکیل دهنده شبکه ایجاد می‌کند. این گروه‌ها عبارتند از اپراتورهای گره، هنرمندان و طرفداران.

از آنجا که اودیوز بر اساس بلاک چین است، از طریق یک شبکه غیر متمرکز از گره‌ها که محتوا (گره‌های محتوا) را میزبانی می‌کند. این محتوا از طریق دسته دیگر گره‌ها (گره‌های کشف) فهرست بندی می‌شود.

و البته، به عنوان یک پروژه بلاک چین، اودیوز دارای یک ارز دیجیتال است. شبکه اودیوز از توکن (AUDIO) مبتنی بر اتریوم (ERC-20) به عنوان ارز دیجیتال اصلی خود استفاده می‌کند. ارز دیجیتال AUDIO دارای سه عملکرد است:

  • امنیت شبکه: اپراتورهای برای اجرای گره توسط این ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کنند.
  • ویژگی‌های منحصر به فرد: هنرمندان با قرار دادن توکن ویژگی‌های ممتازی را دریافت می‌کنند. این ویژگی‌ها مانند نمایش مجموعه‌های رمزنگاری NFT در سایت به کسب درآمد بیشتر آن‌ها کمک می‌کند.
  • حکمرانی: با استیکینگ ارز دیجیتال AUDIO دارندگان حق رأی دادن در تصمیمات مهم شبکه را پیدا می‌کنند. این تصمیمات می‌توانند آینده بلاک چین را عوض کنند.

با همه این ها هیچ دانش بلاک چین یا رمزنگاری برای استفاده از اودیوز واقعاً ضروری نیست. این مورد تا حدی توضیح می‌دهد که چرا این بلاک چین حتی در بین افراد خارج از جامعه رمزنگاری نیز محبوب شده است.

ارز دیجیتال AUDIO برای همه مشارکت کنندگان در شبکه

این پلتفرم به طور خودکار با توکن های AUDIO به برخی دستاوردها پاداش می‌دهد: 5 آهنگ برتر هفته، 5 آهنگ برتر پرطرفدار، 5 لیست پخش برتر، 10 برنامه برتر API یا بارگذاری توسط کسانی که دارای حساب تأیید شده توییتر یا اینستاگرام هستند.

گاهی اوقات، پروتکل مقدار زیادی توکن AUDIO را بر اساس فرمولی که نه تنها تعداد پخش، بلکه سطح مشارکت اجتماعی هنرمند را در نظر می‌گیرد، پخش می‌کند. در اکتبر 2020، این سرویس در مجموع 50 میلیون توکن AUDIO بین 10 هزار هنرمند و کاربر روی این پلتفرم توزیع کرد.

این پروتکل هنوز یک سیاست درآمدزایی منظم و سازگارتر مطابق با برنامه‌های خود برای توزیع 90 درصد از توکن های توزیع شده به هنرمندان خود ارائه نکرده است.

توکن های AUDIO در صرافی‌های مهم فهرست شده‌اند. بنابراین می‌توان آنها را در صرافی‌هایی از جمله بایننس، FTX، Gate.io و یونی سواپ معامله کرد.

ویژگی مهم اودیوز چیست؟

اودیوز با سایر سرویس‌های پخش موسیقی متفاوت و مبتنی بر بلاک چین است. این مورد نحوه عملکرد کل اودیوز را شکل می‌دهد.

هنرمندان می‌توانند آهنگ‌های خود را بدون هیچ هزینه‌ای بارگذاری کنند. کاربران نیز به نوبه خود می‌توانند به طور رایگان به آنها گوش دهند. این در حالی است که همه پول (رمزنگاری) دریافت خواهند کرد.

مدل اداره این سرویس پخش موسیقی جنبه‌ای منحصر به فرد دارد که از بلاک چین نیز پشتیبانی می‌کند.

برای استفاده از این بلاک چین به عنوان هنرمند هیچ فرایند بررسی وجود ندارد. بنابراین می‌توانید بلافاصله آهنگ‌های خود را بارگذاری کنید. فقط پس از ثبت نام رایگان روی “بارگذاری آهنگ” کلیک کنید و فایل‌های موسیقی و آثار هنری خود را رها کنید. این برنامه آپلود را با سرعت 320 کیلوبیت بر ثانیه ارائه می‌دهد.

از آنجا که محتوای اودیوز در سراسر گره‌های غیر متمرکز توزیع می‌شود، در حال حاضر نمی‌توان حفاظت از حق انتشار را اعمال کرد. اما در حال حاضر این پروتکل در حال توسعه یک سیستم داوری متشکل از اعضای جامعه است. این شورا می‌توانند تصمیم بگیرند که محتوای خاصی را حذف کنند.

چه چیزی را می‌توان در اودیوز گوش داد؟

این پلتفرم در هسته اصلی خود، عمدتاً یک پلت فرم برای هنرمندان مستقل است، اما از هنرمندان اصلی نیز استقبال می‌شود. بیش از 100000 هنرمند در اودیوز وجود دارند، از اسامی نسبتاً شناخته شده‌ای که در بازار موسیقی فعالیت می‌کنند نیز چهره هایی به اودیوز جذب شده اند.

به طور کلی، هنرمندان با یک یا دو آهنگ شروع می‌کنند. پس از آن با دریافت بازخورد مثبت طرفداران در پلت فرم، فعالیت خود را گسترش می‌دهند. برخی از نامهای بزرگ مانند آقای کارمک بیشتر محتوای خود را بارگذاری کرده اند. وی در مجموع 169 قطعه را در اودیوز منتشر کرده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های اودیوز که معمولاً در صنعت موسیقی و استریم غیر معمول است، همکاری هنرمند و طرفداران از طریق مسابقات ریمیکس است. این ایده منجر به لذت بردن از آهنگ‌های آزمایشی بیشتر می‌شود.

آینده

در آگوست 2021، اودیوز به عنوان یکی از شرکای تیک تاک (TikTok) برای عملکرد ساند کیت (Sound Kit) انتخاب شد. این همکاری امکان انتقال آهنگ به پلتفرم‌های متقابل را می‌دهد. 75 درصد از کاربران تیک تاک در ایالات متحده می گویند که از این برنامه به عنوان وسیله‌ای برای کشف موسیقی جدید استفاده می‌کنند. این مورد احتمالاً برای کل کاربران جهانی 730 میلیون نفری این پلتفرم  نیز صادق است.

مشارکت اخیر با تیک تاک ممکن است این پروتکل را برای هنرمندان مشهوری که می‌خواهند در معرض رشد جنون آمیز تیک تاک قرار بگیرند جذاب‌تر کند.

بنیانگذار اودیوز، رومبورگ به دیکریپت توضیح داد که این پروتکل بر روی برنامه‌های بیشتری شبیه به همکاری تیک تاک کار می‌کند.

“ادغام با تیک تاک هیجان انگیز است و راه را برای همکاری‌های بعدی باز می‌کند. اودیوز دامنه ابزارهای موجود را افزایش می‌دهد. با این کار به هنرمندان کمک می کند تا طرفداران خود را تا حد ممکن افزایش دهند. هنرمندان همچنین می‌توانند از روابط خود با طرفداران بهتر استفاده نمایند و درآمد کسب کنند.”

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ توکن وینک چه کاربردهایی دارد؟
توکن های اهرمی FTX چیست و چگونه در ترید ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
ارز دیجیتال بت (BAT) یا توکن توجه پایه‌ای چیست و چه کاربردی در بروزر بریو دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether