منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال اولنچ (AVAX) چیست و چرا این شبکه برای اکوسیستم دپ ها اهمیت دارد؟
ارز دیجیتال اولنچ (AVAX) چیست و چرا این شبکه برای اکوسیستم دپ ها اهمیت دارد؟

ارز دیجیتال اولنچ (AVAX) چیست و چرا این شبکه برای اکوسیستم دپ ها اهمیت دارد؟

Bitpars
1399/12/06
۰

اولنچ (Avalanche) پلتفرمی برای ساخت برنامه‌های قدرتمند غیرمتمرکز و پیاده سازی بلاک چین‌های سفارشی است. بیت پارس در این مقاله، نحوه کار این پلتفرم را برایتان تشریح می‌کند.

اولنچ یک بستر پیشرفته بلاک چین است که وعده قابلیت‌های مقیاس پذیری بسیار زیاد و تراکنش‌های سریع را می‌دهد. (AVAX) ارز دیجیتال اولنچ توکن بومی این بلاک چین است.

  • چندین محصول در حال حاضر از طریق پلتفرم اولنچ به بازار عرضه شده‌اند. از جمله این محصولات میتوان بازارساز خودکار پانگولین (Pangolin) را نام برد.
  • در سال گذشته پلتفرم‌های زیادی وارد رقابت برای تولید سریعترین و کاملترین بلاکچین موجود شده‌اند.
  • در این میان یکی از پیشگامان، پلتفرم اولنچ است. این پلتفرم یک پلتفرم متن باز برای حرکت‌های ابتدایی مالی و برنامه‌های غیرمتمرکز است.

در ادامه نگاهی کوتاه به آنچه باعث برجسته شدن ارز دیجیتال اولنچ در صنعت روبه رشد کریپتوکارنسی شده‌است، می‌اندازیم.

اولنچ و ارز دیجیتال AVAX چیست؟

اولنچ یک پلتفرم جدید است که توسط اوا لبز (Ava Labs) توسعه داده شده‌است. این پلتفرم به هر کسی اجازه می‌دهد تا به راحتی بلاک چین‌ چند منظوره و برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز (dApps) خود را تولید کند.

این پلتفرم برای رفع برخی از محدودیت‌های بلاک چین‌های قدیمی طراحی شده‌است. از جمله این محدودیت‌ها میتوان سرعت معاملات کم، متمرکز بودن و مقیاس پذیری را نام برد.

اولنچ  از چندین نوآوری برای انجام این کار استفاده کرده‌است. این نوآوری‌ها شامل پروتکل اجماع منحصر به فرد اولنچ است، که وعده تأخیر کم در تائید تراکنش‌ها، قابلیت‌هایی با سود بالا و مقاومت در برابر حملات 51 درصدی، را می‌دهد.

شبکه‌ی اصلی (Mainnet) اولنچ و عرضه اولیه سکه

اولنچ شبکه اصلی خود را در سپتامبر سال 2020 راه‌اندازی کرد. یعنی تنها دو ماه پس از جمع آوری 42 میلیون دلار سرمایه از طریق فروش توکن. لازم به ذکر است که فروش توکن‌های ارز دیجیتال اولنچ در کمتر از 5 ساعت به پایان رسید.

اولنچ چگونه کار می‌کند؟

اولنچ در هسته اصلی خود، حول سیستمی متشکل از سه بلاک چین که با هم همکاری دارند، ساخته شده‌است. این بلاک چین‌ها به شرح زیر هستند:

  • زنجیره تبادل (X-Chain): برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال جدید استفاده می‌شود.
  • زنجیره قرارداد (C-Chain): پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم اولنچ(EVM) است.
  • زنجیره پلتفرم (P-Chain): برای هماهنگی اعتبار سنج‌ها و ایجاد زیر شبکه‌ها استفاده می‌شود.

زیرشبکه‌ها مجموعه اعتبار سنج‌هایی هستند که وظیفه دارند در مورد یک یا چند بلاک چین اولنچ به اتفاق نظر برسند.

دو تا از این بلاک چین‌ها (P-Chain و C-Chain) با اجماع زنجیره‌ای و بهینه‌شده آدم برفی (Snowman) ایمن می‌شوند و کمک می‌کنند تا بتوان قراردادهای هوشمند مطمئن با توان بالا را پیاده‌سازی کرد.

از طرفی بلاک چین X-Chain با اجماع بهینه سازی با DAG اولنچ ایمن می‌شود. DAG یک پروتکل امن و مقیاس‌پذیر است که می‌تواند در کسری از ثانیه به نتیجه نهایی تراکنش برسد.

اولنچ با تقسیم معماری خود در سه بلاک چین جداگانه، توانسته‌است انعطاف پذیری، سرعت و امنیت را بهینه‌سازی کند. این امر آن را به یک پلتفرم قدرتمند برای موارد استفاده عمومی و سازمانی تبدیل می‌کند. زیرا توسعه دهندگان در برنامه‌هایی که می‌توانند بر روی اولنچ ایجاد کنند، قابلیت انعطاف زیادی دارند.

توکن AVAX

توکن اصلی پلتفرم اولنچ ارز دیجیتال AVAX است. AVAX برای پرداخت کارمزد‌های شبکه، استیکینگ و فراهم‌کردن “واحد حساب اصلی” بین زیرشبکه‌های اولنچ استفاده می‌شود.

چه چیز خاصی در مورد اولنچ وجود دارد؟

طبق گفته‌ی توسعه دهندگان اولنچ، این پلتفرم می‌تواند تقریبا 4500 تراکنش در ثانیه را مدیریت کند. این مقدار، در مقایسه با 7 تراکنش در ثانیه برای بیت کوین و 14 تراکنش در ثانیه برای اتریوم، مقدار قابل توجهی است.

ارز دیجیتال اولنچ (AVAX) چیست و چرا این شبکه برای اکوسیستم دپ ها اهمیت دارد؟

جدول مقایسه اولنچ، بیت کوین و اتریوم

همچنین می‌تواند در کمتر از 3 ثانیه، تراکنش را نهایی کند. این مساله باعث می‌شود که اولنچ برای استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز در مقیاس بزرگ مناسب باشد. سرعت بالای مدیریت تراکنش‌ها در این مقیاس، یک مشکل عمومی در سایر پلتفرم‌های رقیب است.

حل مشکل همکاری متقابل توسط پلتفرم اولنچ

اولنچ علاوه بر مقیاس پذیری بالا،  برای مقابله با مشکل مهم دیگری که امروزه سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین با آن روبرو هستند، ساخته شده‌است: قابلیت همکاری متقابل

اولنچ بلاک چین‌هایی در داخل زیر شبکه و بین زیر شبکه با هدف برقراری ارتباط ایجاد میکند. از طرفی به آنها امکان می‌دهد مکمل یکدیگر باشند و از انتقال ارزش بین زنجیره‌ای پشتیبانی کنند.

اعتبار سنج‌های پلتفرم اولنچ

در حالی که بسیاری از بلاکچین‌های اثبات سهام (PoS) فقط به تعدادی مشخص از اعتبارسنج‌های معتبر اجازه می‌دهند تا در فرایند اجماع شرکت شرکت کنند، اما اولنچ اجازه می‌دهد هر فردی با استیکینگ دو هزار  AVAX در اعتبار سنجی شرکت کند.

البته در صورتی که نودهای اعتبار‌سنج عملکرد نادرستی داشته باشند، اولنج مکانیزم اسلشینگ (slashing) را پیاده‌سازی می‌کند. به عبارتی در این حالت کاربران جریمه شده و نمی‌توانند سهام خود را کاملا برداشت کنند.

اولنچ و رقیب دیرینه‌اش،اتریوم

هنوز هم بزرگترین رقیب اولنچ، اتریوم است. اتریوم بلاک چینی است که در حال حاضر بر فضای دیفای (DeFi) تسلط دارد. اگرچه اولنچ از ماشین مجازی  اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما از مکانیسم اجماع متفاوتی برای حفظ امنیت شبکه استفاده می‌کند.

بعلاوه، اولنچ از انتقال ارزش بین زنجیره‌ای بدون نیاز به پل (Bridge) نیز پشتیبانی می‌کند.

به کمک اولنچ چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اولنچ به افراد و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی بلاک چین‌های هدفمند خود را برای استفاده خصوصی (بلاک چین‌های نیازمند به اجازه دسترسی) یا عمومی (بدون نیاز به مجوز) به کار گیرند.

همانطور که گفتیم، اولنچ از ترکیبی از چندین بلاک چین سفارشی تشکیل شده‌است. و در عین حال از یک الگوریتم اجماع قدرتمند بر اساس اثبات سهام، برای دستیابی به یک پلت فرم فوق العاده غیرمتمرکز و قدرتمند استفاده میکند.

سازگاری اولنچ با جعبه ابزار اتریوم

به دلیل سازگار بودن با جعبه ابزار اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند به راحتی دپ‌های اتریوم خود را به اولنچ منتقل کنند. بعلاوه به سادگی می‌توانند مجموعه متنوعی از برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان دپ‌ها را روی پلتفرم خودشان راه‌اندازی کنند.

این برنامه‌ها می‌توانند در بلاک چین مستقل اولنچ خود توسعه دهندگان اجرا شوند و در نتیجه به آنها کنترل زیادی بر نحوه ایمن سازی، دسترسی و عملکردشان بدهند.

چگونه و از کجا توکن AVAX را تهیه کنیم؟

توکن AVAX را میتوان در صرافی‌های مختلفی از جمله بایننس (Binance)، اوک اکس (OKEx)، بیت فینکس (Bitfinex)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، کوین اکس (CoinEx)، اوک کوین (OKCoin) و هات بیت (Hotbit ) خرید و فروش کرد.

در ادامه نحوه خرید AVAX از صرافی بایننس را آموزش می‌دهیم:

  • مرحله 1: حساب بایننس خود را ایجاد کنید و  یکی از جفت ارزهای AVAX را به کیف پول خود واریز کنید. در این حالت، ما از تتر(USDT) استفاده می‌کنیم.
  • مرحله 2: پس از اینکه واریز وجه شما تاثید شد، به صفحه معاملات نقدی AVAX / USDT بروید.
  • مرحله 3: در پایین صفحه معاملات، پانل سفارش را پیدا کنید. سپس برگه “Market” را انتخاب کنید.
  • مرحله 4: در قسمت کل (Total)، مقدار USDT را که می‌خواهید برای خرید AVAX هزینه کنید وارد کنید. سپس روی دکمه “Buy AVAX” کلیک کنید تا سفارش خود را در بهترین قیمت موجود انجام دهید.

AVAX خریداری‌شده به کیف پول صرافی منتقل می‌شود و از آن می‌توانید برای سرمایه گذاری یا برداشت وجه استفاده کنید.

پانگولین دکس(Pangolin DEX) چیست؟

پانگولین یک پلتفرم صرافی غیرمتمرکز (DEX) جامعه محور است که توسط اوا لبز پشتیبانی می‌شود.

این صرافی نوعی دکس است که به عنوان بازارساز خودکار (AMM) شناخته می‌شود. به این معنی که در فرایندهایش از الگوریتم ها استفاده می‌کند، نه کتاب سفارش.

پانگولین یک بخش اصلی از اکوسیستم در حال رشد امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای اولنچ است و برای نشان دادن توانایی‌های این پلتفرم ساخته شده‌است.

پانگولین دارای هزینه‌های بسیار کم و عملکرد سریع است. همچنین با تمام توکن‌های اولنچ و اتریوم سازگار است. به شما طیف وسیعی از استخرهای نقدینگی ارائه می‌دهد تا از طریق آنها خرید و فروش انجام دهید.

@PangolinDEX یک دکس جامعه محور برای دارایی‌های اولنچ و اتریوم است، که به تازگی در اولنچ راه اندازی شده‌است. پانگولین سرعت و بهینه‌سازی هزینه‌های اولنچ را به نمایش می‌گذارد. این صرافی غیر متمرکز به کاربران دی فای که در حال حاضر تحت فشار هزینه‌ها و ازدحام شبکه هستند، کمک می‌کند.

— Avalanche (@avalancheavax) February 9, 2021

مانند بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز از نوع بازارساز خودکار، پانگولین نیز دارای یک برنامه تشویقی برای استخراج نقدینگی است. در این ویژگی ارائه‌دهندگان نقدینگی توکن حاکمیتی بومی پلتفرم یا همان PNG را دریافت می‌کنند.

آینده اولنچ

ارز دیجیتال اولنچ کمتر از یک سال است که به وجود آمده‌است، اما با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. در راستای این پیشرف‌ها، انبوهی از توسعه‌ها و عرضه محصولات با ویژگی‌های جدید، در انتظار انتشار هستند.

یکی از اصلی‌ترین پیشرفت‌های اولنچ، بروزرسانی آتی زردآلو (Apricot) است. این به روز رسانی باعث ایجاد طیف وسیعی از پیشرفت‌ها در اولنچ می‌شود.

یکی ازین پیشرفت‌ها، “هرس قابل تأیید” یا (verifiable pruning) هستند. این ویژگی به نودها اجازه می‌دهد در کسری از زمان آنلاین شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌ها تابع یخ زدن و یخ زدایی برای صادرکنندگان توکن‌ها است.

پشتیبانی بومی ERC20 نیز جزو این ویژگی‌ها می‌باشد.

در حال حاضر تاریخ انتشار تخمینی برای به روزرسانی زردآلو وجود ندارد.

خوشبختانه ما تیمی از جادوگران داریم که روی این موضوع متمرکز شده اند. تیم اوا لبز در سطح بعدی قرار دارد و زردآلو وقتی کاملا برسد منتشر میشود 🍑

— Gabriel Cardona (@cgcardona) February 15, 2021

به علاوه پلتفرم صرافی غیرمتمرکز لایه 2، با اولنچ ادغام می‌شود تا مجموعه متنوعی از مشتقات قابل همکاری را به پلتفرم وارد کند.

فراتر از تمام این برنامه ریزی‌ها، اهدافی برای افزودن یک ماشین مجازی حریم خصوصی یا ‘Privacy VM’ نیز در نظر گرفته شده است. این ماشین که یکی از مهمترین بروزرسانی‌های لولنچ است، در نهایت امکان پیاده‌سازی قرارداد‌های هوشمند در اولنچ را فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط
بلاک چین آنتولوژی (Ontology) چیست؟ توکن ONT ارز بومی این پروژه چه استفاده‌ای دارد؟
پروژه‌های برتر ارز دیجیتال، 4 پروژه با فاندامنتال قوی که در سال 2021 امکان رشد دارند
انیگما Enigma بلاک چینی برای پروتکل های غیر متمرکز و خصوصی سازی قرارداد های هوشمند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether