قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  معرفی بهترین صرافی ها  »  صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت

صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت

معرفی بهترین صرافی ها
مریم قدرمی
1399/12/17
۰
صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت

صرافی بکت، زاییده‌ی افکار صاحبان بازار بورس نیویورک است. این صرافی، یک صرافی ارز دیجیتال تحت نظارت دولت آمریکا است. هدف بکت این است که تجارت ارزهای دیجیتال را شبیه به خرید و فروش سهام کند.

صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت

صاحب بازار بورس نیویورک می‌خواهد با کمک این پروژه بیت کوین را به جریان اصلی بازار وارد کند. سرمایه‌گذاران سنتی و موسسات مالی جریان اصلی بازار محسوب می‌شوند. اگر بتوان تجارت با پول قبلی را کنار گذاشته و خرید و فروش را به آسانی با پول جدید انجام داد، می‌توان موج عظیمی‌از سرمایه‌گذاران را وارد بازی ارز دیجیتال کرد.

این وعده‌ای است که صرافی بکت داده‌است. این پلتفرم جدید امیدوار است بتواند به محلی برای سرمایه‌گذاری سازمانی تبدیل شود. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این صرافی بدانید، در این مقاله با بیت پارس همراه شوید.بکت (Bakkt) چیست؟

بکت اساساً همان بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) است با این تفاوت که تنها بر بازار بیت کوین تمرکز کرده است. این صرافی به موسسات امکان می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال را در یک محیط تحت نظارت کمیسیون معاملات آتی کالا ایالات ‌متحده خریداری کرده و بفروشند. یعنی با کمک این صرافی آنها می‌توانند سهولت، حجم و امنیتی را که قبلاً در مبادلات سنتی از آن لذت می‌برنده‌اند، با بیت کوین تجربه کنند.

سرمایه‌گذاران سنتی به دلیل کمبود زیر‌ساختها و قوانین و مقررات در زمینه‌ی خرید و فروش بیت کوین، علاقه‌ای به آن ندارند. بکت امیدوار است که با ارائه یک فضای بسیار منظم برای ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بیت کوین، بتواند توجه سرمایه‌گذاران سنتی را به خود جلب کند.

چه کسی بکت را ایجاد کرده‌است؟

بکت محصول صرافی بین قاره‌ای (ICE)، با ریاست جفری اسپراچر (Jeffrey Sprecher) است. اسپراچر، کلی لوفلر (Kelly Loeffler) را به عنوان مدیرعامل بکت منصوب کرده‌است. کلی لوفلر در فهرست 100 فرد با نفوذ امور مالی مجله وورث مگزین (Worth Magazine) قرار دارد.

اسپرچر متوجه شده‌است که بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی تمایل پیدا کرده‌اند که وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند، اما در عین حال به تنظیم قوانین و مقررات به روش صحیح نیاز دارند. بنابراین او صرافی بکت را برای پاسخگویی به تقاضای سرمایه گذاران ایجاد کرد.

تاریخچه مختصری در مورد صرافی بکت

  • در آگوست 2018، پلتفرم بکت توسط شرکت صرافی بین قاره‌ای معرفی شد.
  • در دسامبر 2018، بکت توانست 182.5 میلیون دلار بودجه جمع آوری کند.
  • در ژانویه 2019، صرافی بکت تاسیس شد.


ویژگی منحصر به فرد صرافی بکت

اگرچه بکت پروژه‌ای جدید است، اما در حال حاضر به عنوان راهی برای تبدیل بیت کوین به جریان اصلی، شناخته شده‌است. این شرکت تحت نظر کمیسیون معاملات آتی کالا ایالات‌متحده (CFTC) فعالیت می‌کند. CFTC یک مرجع قانونگذار است که بر الزاماتی نظیر انطباق و قوانین ضد پولشویی نظارت دارد.

این امر می‌تواند مشوق ورود سرمایه گذاران بزرگ، به بازار ارزهای دیجیتال باشد. شرکت بکت گفته‌است که هدفش تبدیل بیت کوین به ارز برتر در سراسر جهان است.

بکت چگونه کار می‌کند؟

بکت بستری است که سرمایه گذاران سازمانی از آن برای خرید، فروش و ذخیره دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. هدف بکت این است که به سرمایه گذاران فرصت دهد تا دارایی‌ها و معاملات آتی مبتنی بر بیت کوین را به همان روش ارزها و کالاهای سنتی، معامله کنند.

بکت همچنین یک روش ذخیره‌سازی (warehouse storage) برای نگهداری بیت کوین ارائه می‌دهد. بکت با ذخیره کلیدهای خصوصی مشتری بصورت “آفلاین”، لایه‌ای به لایه‌های امنیتی می‌افزاید و حملات هکرها را خنثی می‌کند. در نتیجه باعث آرامش بیشتر سرمایه گذاران سنتی می‌شود. این پلتفرم، راه‌حلی برای غلبه بر سرعت پایین که مشکل بیشتر بلاک چین‌ها است، ارائه داده‌است.

از آنجا که معاملات بین مشتریان، با دارایی‌‌‌های ذخیره شده در بکت انجام می‌شود، بنابراین لازم نیست که تمام مراحل در بلاک چین انجام شود. هر اتفاقی که در محل ذخیره سازی سرمایه‌ها رخ دهد، در دفتر جداگانه خود بکت ثبت خواهد شد. تنها دارایی‌هایی که به این محل ذخیره سازی وارد می‌شوند یا از آن خارج می‌شوند، باید در بلاک چین ثبت شوند.

به همین دلیل مدیر عامل شرکت صرافی بین قاره‌ای می‌گوید که بکت روی لایه‌ای بالاتر از بلاک چین کار خواهد کرد.

با کمک بکت چه کارهایی میتوان انجام داد؟

بکت به سرمایه‌گذاران سازمانی کمک می‌کند تا بتوانند وارد بازار بیت کوین شوند. لوفلر، مدیر عامل این شرکت معتقد است که این امر، حرکت پول جهانی را ساده می‌کند. او ادعا می‌کند که بکت دو مشکل اساسی که مانع پذیرش گسترده‌ی بیت کوین شده‌اند، را حل خواهد کرد:

زیرساخت (Infrastructure): پلتفرم بکت زیرساختی قانون گذاری‌شده را برای خرید و فروش بیت کوین ایجاد می‌کند.

کشف قیمت (Price discovery): به گفته‌ی لوفلر، یکی از دلایلی که باعث می‌شود سرمایه گذاران سنتی تمایلی به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نداشته باشند، این است که دانستن قیمت دقیق ارزهای دیجیتال سخت است. صرافی‌های مختلف، ارزهای دیجیتال یکسان را با قیمت‌های مختلف عرضه می‌کنند (این مشکل “کشف قیمت” نامیده می‌شوند).

بکت به دنبال آن است که مشکل کشف قیمت را حل کند، تا سرمایه گذاران بتوانند با اطمینان کامل خرید و فروش انجام دهند. اگر بکت در حل این مشکل به موفقیت برسد، شانس بالایی برای جلب سرمایه‌گذاران سنتی خواهد داشت.آینده صرافی بکت

با وجود تمام نکات مثبتی که در مورد صرافی بکت ذکر کردیم، اما با این حال این صرافی منتقدان خود را دارد. تعداد بیشماری از علاقه‌مندان به بیت کوین معتقدند که این ارز باید غیرمتمرکز باشد و وجود یک واسطه در کنترل مبادلات بیت کوین، خلاف هدف کلی آن است.

گروهی دیگر معتقدند که بیت کوین بدون تنظیم مقررات و زیرساخت نمی‌تواند رشد کند. ترغیب موسسات سنتی برای سرمایه گذاری در بیت کوین، می‌تواند بازار آن را عادی کند و به رفع نوسانات زیاد آن کمک کند.

بکت هنوز در ابتدای راه است، اما مطمئناً برنامه‌های بلند پروازانه‌ای در نظر دارد. این شرکت اشاره کرده‌است که به فکر گسترش بازار خود به سایر ارزهای دیجیتال نیز هست. اما در حال حاضر تنها بر روی بیت کوین تمرکز کرده‌است، زیرا بیت کوین لیکوئید‌ترین و گسترده‌ترین دارایی دیجیتال است.

مطالب مرتبط
5 صرافی غیرمتمرکز یا دکس (DEX) که می توانند جایگزین ارزانتر یونی سوآپ (Uniswap) شوند
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟