منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال BENQi، اولین پروتکل ارائه دهنده‌ی وام در شبکه‌ی اولنچ
ارز دیجیتال BENQi ، اولین پروتکل ارائه دهنده‌ی وام در شبکه‌ی اولنچ

ارز دیجیتال BENQi، اولین پروتکل ارائه دهنده‌ی وام در شبکه‌ی اولنچ

سعید درویشی
1400/03/22
۰

ارز دیجیتال BENQI یک پروتکل ارائه‌ی نقدینگی غیر حضانتی و غیر متمرکز است که بر روی شبکه‌ی اولنچ (Avalanche) ساخته شده‌است. این پروتکل کاربران را قادر می‌سازد تا به سادگی با دارایی‌های دیجیتال خود وام بگیرند و سود کسب کنند. سپرده گذارانی که نقدینگی این پروتکل را تأمین کنند، می‌توانند درآمد منفعل داشته باشند.

در طول سال گذشته، دیفای (DeFi) رشد چشمگیری را تجربه کرده‌است. زیرا ارزش کل قفل شده (TVL) در شبکه‌ی اتریوم به تنهایی شاهد افزایش 60 برابری بوده‌است. و دارایی‌هایی به ارزش 41 میلیارد دلار در کل پروتکل‌های دیفای جمع آوری شده‌اند. پروتکل‌های ارائه‌ی نقدینگی یکی از اصلی‌ترین امکانات دیفای هستند و TVL قابل توجهی را در اکوسیستم اتریوم به خود اختصاص داده‌اند.

این پروتکل‌ها با ایجاد امکان دریافت سود و درآمد منفعل، انگیزه‌ی کاربران برای نگهداری طولانی مدت ارز و شرکت در این پروتکل‌ها را تقویت می‌کنند.

در این میان محبوبیت وام‌های ارز دیجیتال نیز در حال رشد است. زیرا امروزه افراد از مزایای وام‌های کریپتو نسبت به وام‌های بانک‌های سنتی آگاه شده‌اند. این مزایا عبارتند از سرعت انجام تراکنش، نرخ بهره‌ی کم و شفافیت زیاد. اما متاسفانه یکی از مواردی که افراد را از پیوستن به پروتکل‌های ارائه وام دیفای منصرف می‌کند، مبلغی است که باید به عنوان کارمزد برای انجام معاملات در بلاک چین اتریوم هزینه کنند.

یکی از پروتکل هایی که با هدف حل این مشکل طراحی شده است، پروتکل BENQI است. هدف BENQi ، ایجاد یک پروتکل نقدینگی دیفای مبتنی بر شبکه‌ی اولنچ (Avalanche) است.

ارز دیجیتال BENQI چیست؟

ارز دیجیتال BENQi پروتکل جدیدی است که مرحله‌ی عرضه‌ی اولیه‌ی سکه‌ی آن به تازگی به پایان رسیده‌است و با هدف کاهش کارمزد معاملات طراحی شده است.‌ BENQI یک پروتکل ارائه‌ی نقدینگی غیر حضانتی و غیر متمرکز است که بر روی شبکه‌ی اولنچ (Avalanche) ساخته شده‌است. این پروتکل کاربران را قادر می‌سازد تا به سادگی با دارایی‌های دیجیتال خود وام بگیرند و سود کسب کنند. سپرده گذارانی که نقدینگی این پروتکل را تأمین کنند هم می‌توانند درآمد منفعل کسب کنند.

هدف BENQi، ایجاد یک تجربه‌ی کاربری مطلوب است. برای دستیابی به این هدف، تحقیقات گسترده‌ای جهت ایجاد یک جایگزین بهتر برای اتریوم و جانشینی برای قراردادهای هوشمند، انجام شده‌است.

پلتفرم اعطای وام BENQi، با داشتن تراکنش‌های یکپارچه، فرایند‌های دریافت وام را برای تازه واردان و علاقه مندان به این بازار آسان می‌کند.

همچنین کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را از شبکه‌های دیگر به شبکه‌ی اولنچ منتقل کنند. برای انجام این کار امکانی تحت عنوان پل اتریوم – اولنچ ( Avalanche Ethereum Bridge یا AEB) در نظر گرفته شده‌است.

ویژگی منحصر به فرد BENQI

BENQI اولین پروتکل ارائه دهنده‌ی وام در شبکه‌ی اولنچ است. این پروتکل به داشتن تجربه‌ی کاربری بهتر در دیفای کمک می کند. زیرا کاربران می‌توانند از شبکه اولنچ با بیش از 900 گره اعتبار سنج استفاده کنند. این مقدار در مقایسه با اسمارت چین بایننس که تنها 21 گره اعتبار سنج دارد، عدد بسیار قابل توجهی است.

کاربران با کمک BENQI علاوه بر این که کارمزدهای کمتری برای تراکنش‌هایشان پرداخت می‌کنند، از سرعت و امنیت بالای شبکه‌ی غیرمتمرکز اولنچ نیز بهره مند می‌شوند.BENQI چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال BENQI بر روی زنجیره‌ی قرارداد (C-Chain) پیاده سازی میشود. C-Chain، یک زنجیره‌ی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که با کیف پول متامسک (Metamask) کار می‌کند و به اسمارت چین بایننس شباهت دارد. این پروتکل به کاربران با توکن حاکمیتی QI پاداش می‌دهد. این بدان معناست که تأمین کنندگان نقدینگی می‌توانند از طریق استخراج نقدینگی و دریافت درصدی از کارمزد‌های معاملات، درآمد منفعل کسب کنند.

BENQI به خصوص برای افرادی که همزمان با هولد کردن طولانی مدت ارزهایشان، قصد سرمایه گذاری در فرصت‌های دیگر را دارند مناسب است.

کاربران می‌توانند نقدینگی خود را به سرعت از استخرهای تامین نقدینگی برداشت کنند. سپس با قرار دادن دارایی‌های خود به عنوان وثیقه، بلافاصله وام بگیرند. تمام این تراکنش‌ها به صورت یکپارچه و بدون نیاز به نگرانی در مورد ازدحام شبکه، کارمزدهای بالا و سرعت معاملات انجام می‌شوند.

ذخیره‌ی وجوه در BENQi

در این پروتکل بودجه توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شود. به سپرده گذاران و وام دهندگان، توکن‌های QI تعلق می‌گیرد که در صورت لزوم می‌توانند برای برداشت وجه از استخر مورد استفاده قرار گیرند. توکن‌های QI را می‌توان مانند هر ارز دیجیتال دیگری در اولنچ منتقل و معامله کرد.توکن BENQI به نام QI

توکن QI یک توکن بومی در شبکه‌ی اولنچ است و بر تمام اکوسیستم ارز دیجیتال BENQI نظارت می‌کند. میزان عرضه‌ی کل توکن QI برابر با 7،200،000،000 توکن خواهد بود. پیش بینی می‌شود که تا سال 2024 تمام توکن‌های Q1 به طور کامل توزیع شوند.

نحوه‌ی توزیع این توکن به گونه‌ای طراحی شده است که شرکت کنندگان در بازارهای نقدینگی BENQI به طور فعال با این پلتفرم درگیر ‌شوند و در ازای این مشارکت توکن‌های QI دریافت کنند. یعنی بیشتر توکن‌ها از طریق برنامه‌ی استخراج نقدینگی، توزیع می‌شوند. هدف از این روش توزیع توکن، اطمینان از تعامل سالم پروتکل است.

ده درصد یا 720،000،000 تعداد از توکن‌های QI در میان تیم توسعه دهنده توزیع می‌شود تا در طی چهار سال به طور کامل در شبکه توزیع شود. چهارده درصد یا 1،008،000،000 تعداد از توکن‌های QI نیز به خزانه داری این پروتکل (Treasury) اختصاص یافته‌اند. این مقدار توکن می‌تواند به عنوان مشوقی برای مشارکت هولدرها و اطمینان از سلامت پروتکل استفاده شود.

در مجموع 1 درصد یا 72،000،000 توکن QI برای تأمین نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پانگولین (Pangolin) و صرافی‌های متمرکز، ذخیره شده است. پانگولین، یک بخش اصلی از اکوسیستم در حال رشد امور مالی غیرمتمرکز  اولنچ است که برای نشان دادن توانایی‌های این پلتفرم ساخته شده‌است.

بنیان گذاران ارز دیجیتال BENQI

مسئول توسعه‌ی BENQI شرکتی به نام Rome Blockchain Labs Inc است. این شرکت، یک شرکت توسعه نرم افزار است که در زمینه‌ی امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) تخصص دارد. JD Gagnon یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل این شرکت است. او فارغ التحصیل بازرگانی از دانشگاه آلبرتا در ادمونتون کانادا است. Gagnon پیش از این شرکت، پلت فرم تجارت الگوریتمی ولوکس (Velox) را ایجاد کرده‌است.سخن نهایی

ارز دیجیتال اولنچ در حدود یک سال است که به وجود آمده‌است. اما با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و  انبوهی از توسعه‌ها و محصولات جدید در این شبکه، در حال توسعه است. یکی از این محصولات جدید، ارز دیجیتال BENQi است. به نظر می رسد که به زودی خبرهای خوبی در مورد پیشرفت های این پروژه به گوش برسد.

مطالب مرتبط
رشد عجیب وب دلار همه را شگفت زده کرد؛ پولکادات در کوین بیس لیست می‌شود
اتریوم Ethereum
بلاک-چین-الروند-(Elrond)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان