منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  توکن بت (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

توکن بت (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

توکن (BETH) یک نسخه‌ی توکنیزه‌شده از اتریوم‌هایی است که در صرافی بایننس سهام گذاری شده‌اند. BETH، یک روش ساده برای شرکت در استیکینگ اتریوم 2.0 در بیکن چین (Beacon Chain) است.

توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

توکن (BETH) یک نسخه‌ی توکنیزه‌شده از اتریوم‌هایی است که در صرافی بایننس استیکینگ شده‌اند. BETH، یک روش ساده برای شرکت در استیکینگ اتریوم 2.0 در بیکن چین (Beacon Chain) است. با نگه داشتن BETH، شما می‌توانید پاداش‌های کسب‌شده توسط نودهای استیکنیگ اتریوم 2.0 را به دست بیاورید. اما این تمام قابلیت‌های BETH نیست. شما می‌توانید BETHهای خودتان را با روش‌های دیگر در پلت فرم بایننس و اسمارت چین بایننس (BSC) استفاده کنید.مقدمه‌ای درباره‌ی اتریوم 2.0

با راه‌اندازی بیکن چین در دسامبر سال 2020، مجموعه‌ای از نسخه‌های به روز شده (اتریوم 2.0) با هدف بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، به وجود آمدند. به عنوان بخشی از فاز صفر برنامه‌ی پیاده سازی، می‌تواند در این زنجیره‌ی جدید اتریوم را سهام‌گذاری یا استیکینگ کرد. توکن (BETH) به شما امکان می‌دهد تا بدون اینکه در برداشت اتریوم خود محدودیتی داشته باشید، در برنامه‌ی استیکینگ اتریوم در زنجیره‌ی هوشمند بایننس شرکت کنید. به عبارتی با کمک می‌توانید اتریوم خود را استیکینگ کنید و هر زمانی که دوست داشتید آن را برداشت کنید.

توکن (BETH) چیست؟

توکن BETH نسخه‌ی توکنیزه شده‌ی اتریوم استیکینگ شده‌است. هر BETH، نشان دهنده‌ی یک اتر استینگ‌شده یا سهام‌گذاری شده در بایننس است. اتریوم در حال حاضر از الگوریتم اجماع اثبات کار یا PoW استفاده می‌کند. اما به عنوان بخشی از توسعه‌ی اتریوم به نسخه‌ی دو، قرار است الگوریتم اجماع اتریوم به اثبات سهام یا PoS تغییر یابد.

به دلیل پیچیدگی‌های این بروزرسانی، قرار است به روزرسانی اتریوم در طی چندین مرحله انجام شود. اولین قدم، راه‌اندازی بیکن چین است. قرار است که پس از اجرای کامل شاردینگ (sharding)، بیکن چین هسته‌ی اصلی اتریوم نسخه دو باشد. بیکن چین هم اکنون در حال اجرا است و از ماه مارس 2021 بیش از 3.5 میلیون ETH امنیت آن را تأمین می‌کنند.

قرارداد سپرده‌گذاری بیکن چین به صورت یک طرفه کار می‌کند. یعنی کاربران می‌توانند اتریوم را به این قرارداد واریز کنند، اما تا زمان راه‌اندازی کامل اتریوم 2.0 نمی‌توانند وجوه خود را برداشت کنند. این فرایند، ممکن است سالها طول بکشد. علاوه بر این، سپرده‌گذاران تنها می‌توانند تعداد اتریومی با مضرب 32 را در این قرارداد ‌واریز کنند.

افرادی که اتریوم خود را در بیکن چین استیکینگ کرده‌اند، تاکنون پاداش‌های قابل توجهی دریافت کرده‌اند. اما اگر شما تعداد 32 عدد اتریوم ندارید یا دوست دارید هر زمان که خواستید اتریوم‌های خود را برداشت کنید، می‌توانید به یکی از استخرهای استیکینگ اتریوم 2.0 بپیوندید. صرافی بایننس، امکان استفاده از استخر استیکینگ اتریوم 2.0 را برای کاربران خود فراهم کرده‌است.

شما می‌توانید در بایننس، اتریوم خود را با نسبت یک به یک به BETH تبدیل کرده و پاداش استیکینگ را دریافت کنید. بایننس همچنین امکانی در نظر گرفته‌است که از طریق آن کاربران می‌توانند از اتریوم خود در جاهای دیگر نیز استفاده کنند. بدین منظور بایننس یک بازار روزانه‌ی BETH / ETH دارد. در این بازار می‌توانید BETHهای خودتان را با اتر معامله کنید.

نحوه‌ی استفاده از توکن (BETH)

شما از طریق چندین روش مختلف می‌توانید از BETH استفاده کنید. یکی از این روش‌ها نگه‌داشتن در بایننس و استفاده از پاداش‌های استیکینگ آن است. همچنین می‌توانید BETH خود را به اسمارت چین بایننس ارسال کرده و از آن در برنامه‌های دیفای (DeFi) استفاده کنید. در ادامه مثال‌هایی از نحوه‌ی کاربرد BETH را بررسی می‌کنیم.

استفاده از BETH در لانچ پول بایننس (Binance Launchpool)

اگر BETH خود را در صرافی بایننس نگه دارید، می‌توانید از آن برای کسب پاداش‌های بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال، گاهی پروژه‌های لانچ پول (Launchpool ) از BETH به عنوان یکی از سکه‌های موجود برای واریز استفاده می‌کنند. در این حالت شما می‌توانید به سادگی BETH خود را در لانچ پول استیکینگ کنید و یک توکن تازه راه‌اندازی شده به دست بیاورید. سپس می‌توانید توکن جدید را از طریق بخش مبادلات روزانه‌ی بایننس بفروشید.استفاده از BETH در لیکوئید سواپ (Liquid Swap)

می‌توانید از BETH در بخش سواپ نقدینگی بایننس استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید با تامین نقدینگی استخر نقدینگی ETH / BETH پاداش کسب کنید. البته توجه داشته باشید که شما می‌توانید ETH ،BETH یا هر دو را به استخر نقدینگی اضافه کنید. در صورتی که هر دو را به استخر اضافه کنید، کارمزدی برای شرکت در استخر پرداخت نخواهید کرد.

توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

استخر نقدینگی BETH

استفاده از BETH در پروتکل‌های اعطای وام

می‌توانید توکن BETH را در بازارهای مالی مانند ونوس (Venus) سپرده‌گذاری کنید و سود به دست بیاورید. به‌علاوه شما می‌توانید از BETH به عنوان وثیقه و برای گرفتن وام از پروتکل‌های اعطای وام استفاده کنید.

استفاده از BETH در پنکیک سواپ (PancakeSwap)

شما با تامین نقدینگی جفت BETH / ETH در پنکیک سواپ، می‌توانید توکن CAKE را به عنوان پاداش دریافت کنید. توجه داشته باشید که از آنجا که پنکیک سواپ مشابه یونی سواپ (Uniswap) کار می‌کند، برای تهیه‌ی یک مقدار معادل از این دو توکن، به نسخه‌ی توکنیزه شده‌ی ETH در BSC نیز نیاز خواهید داشت.

یک مزیت تأمین نقدینگی استخر BETH / ETH این است که از آنجایی که قیمت‌های BETH و ETH برابر یا بسیار مشابه هستند، در مقایسه با سایر استخرها کمتر در معرض ضرر موقتی یا Impermanent loss قرار خواهید گرفت. یعنی از آنجایی که نوسان نسبی بین BETH و ETH بسیار کمتر از مواردی مانند ETH و BUSD است، این استخر کمتر در معرض ضرر موقتی قرار دارد.

استفاده از BETH در جمع‌کننده‌های سود (Yield aggregator)

در نهایت، شما می‌توانید از BETH از یکی از جمع‌کننده‌های سود (Yield aggregator) در زنجیره‌ی هوشمند بایننس استفاده کنید. بدین منظور، شما توکن BETH خود را واریز می‌کنید و پروتکل به طور خودکار تلاش می‌کند تا بهترین فرصت‌های سودآوری را برای شما پیدا کند. بیفای (Beefy) و اتوفارم (Autofarm) دو نمونه از جمع‌کننده‌های سود هستند که از BETH پشتیبانی می‌کنند.

آیا ارزش توکن BETH بیشتر از ETH است؟

اگر به بازار BETH / ETH بایننس بروید، می‌بینید با وجود اینکه BETH نشان‌دهنده‌ی یک ETH است، اما BETH با نسبت یک به یک با ETH معامله نمی‌شود. دلیل این امر این است که این دو دارایی‌های یکسانی نیستند. کشف قیمت (Price discovery) میان BETH و ETH کاملاً به بازار بستگی دارد.

همانطور که پیش از این گفتیم، BETH نسخه‌ی توکنیزه شده‌ی ETH استیک شده است. لذا BETH کاربرد و معنایی متفاوت با ETH دارد. این واقعیت که این دو توکن با قیمت‌های متفاوت معامله می‌شود، ناشی از این است که بازار کیفیت آن دو را متفاوت از یکدیگر تعیین می‌کند. توکن BETH در حال حاضر انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به ETH داشته، اما در عین حال دارنده‌ی BETH قادر به دریافت پاداش‌های قابل توجهی است.سخن نهایی

توکن BETH یک نسخه‌ی توکنیزه شده از ETH است که در بایننس استیکینگ شده‌است. با کمک BETH، شما بدون این که خود را درگیر جزئیات راه‌اندازی و نگهداری نودهای استیکینگ اتریوم 2.0 کنید، می‌توانید پاداش‌های اتر 2.0 را دریافت کنید. علاوه بر این نوع پاداش، با استفاده از برنامه‌های دیفای در اسمارت چین بایننس می‌توانید به روش‌های دیگری از BETHهای خود سود به دست بیاورید.

مطالب مرتبط
پروژه‌های جدید ارز دیجیتال که باید در ماه مارس و آپریل زیرنظر داشته باشید
ارز دیجیتال ایاس EOS
صرافی غیرمتمرکز بیکری سواپ (BakerySwap) ساخته شده بر روی اسمارت چین بایننس چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس