منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  بایننس بریج (Binance Bridge): استفاده از توکن های دیگر بلاک چین ها در اسمارت چین
بایننس بریج (Binance Bridge): استفاده از توکن های دیگر بلاک چین ها در اسمارت چین

بایننس بریج (Binance Bridge): استفاده از توکن های دیگر بلاک چین ها در اسمارت چین

پروژه بایننس بریج با هدف افزایش قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف ساخته شده‌است. این پروژه اجازه می دهد تا هر فرد دارایی ارز دیجیتال خود را به رپد توکن‌های (Wrapped Token) بایننس چین (Binance Chain) و اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) یا برعکس تبدیل کند.

چرا این پروژه می‌تواند مفید باشد؟ خب، با این روش می‌توانید از بیت کوین ، اتریوم ، تتر یا دارایی‌های دیگر خود در دپ‌ها (DApps) ی اسمارت چین بایننس (BSC) استفاده کنید. آیا شما بیت‌کوین هولد می‌کنید، اما می‌خواهید آخرین فرصت فارمینگ بیت کوین را داشته باشید؟ جای نگرانی نیست، شما می‌توانید بیت‌کوین خودتان را همیشه در کنار خود داشته باشید و در عین حال در دیفای (DeFi) اسمارت چین بایننس نیز شرکت کنید.

چرا به بایننس بریج نیاز داریم؟

در حال حاضر، فضای ارز دیجیتال درگیر یک سری مشکلات است. بلاک چین‌های مختلف واقعاً نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. اگر معامله‌ای با بیت کوین انجام دهید، بلاک چین اتریوم نمی‌تواند از وقوع آن مطلع شود.

اگر کمی وسیع‌تر به قضیه نگاه کنیم و به آینده فکر کنیم، احتمالاً با یک فناوری جدید این مشکل به نوعی برطرف خواهد شد. با این حال، یک راه حل سریعتر که اکنون در دسترس است رپد کوین‌ها و توکن‌ها است.

رپد توکن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که از کوین‌ها و توکن‌های مختص یک زنجیره بلوک به عنوان توکن‌های زنجیره دیگری، مانند بایننس اسمارت چین استفاده کنید. ما قبلاً دیده‌ایم که چگونه BTC تبدیل به توکن شده می‌تواند در اتریوم کار کند. پروژه بایننس بریج این مفهوم را به بایننس چین و اسمارت چین بایننس معرفی می‌کند.

پروژه بایننس بریج چیست؟

پروژه بایننس بریج یک سرویس پل بین بلاک چین‌ها است که هدف آن افزایش همکاری بین بلاک چین‌های مختلف است. در اصل اجازه می‌دهد تا هر کسی کوین‌های انتخابی خود را به رپد توکن‌ها (یا ” توکن‌های ثابت” ) تبدیل کند تا در بایننس چین و اسمارت چین بایننس استفاده شود. این پل دارایی‌های دیجیتالی مانند BTC ، ETH ، USDT ، LTC ، XRP ، LINK ، ATOM ، DOT ، XTZ ، ONT و کوین‌های دیگر را به اکوسیستم بایننس چین می‌آورد.

با استفاده از پورتال بایننس بریج، فقط با چند کلیک می‌توانید به نقدینگی بین چین‌ها روی بایننس چین و اسمارت چین بایننس دسترسی پیدا کنید.

پروژه بایننس بریج چگونه کار می کند؟

بسته بندی (Wrapping) یک کوین یا توکن به نسخه بایننس چین در واقع کاملاً ساده است. با استفاده از سرویس بایننس بریج می‌توانید دارایی‌های رمز ارز خود را بین بلاک چین مبدا و بایننس چین/ اسمارت چین بایننس تبدیل کنید.

به عنوان مثال ، اگر بخواهید USDT را از اتریوم به اسمارت چین بایننس انتقال دهید ،  بایننس بریج از تبدیل بین چینی ERC-20 به BEP-2 یا BEP-20 پشتیبانی می‌کند. شایان ذکر است که این رپد توکن‌ها توسط توکن‌ها و کوین‌های واقعی در آدرس‌های عمومی پشتیبانی می‌شوند.

در حال حاضر، پروژه بایننس بریج از انتقال بین چین‌های ERC-20 و TRC-20 پشتیبانی می‌کند. همانطور که از قبل می‌دانید، ERC-20 یک استاندارد توکن محبوب بسیار و گسترده در اتریوم است. TRC-20 استاندارد مشابهی برای شبکه TRON است.

BEP-2 یک استاندارد توکن در بایننس چین است، در حالی که BEP-20 یک استاندارد توکن در اسمارت چین بایننس است. واحد پول مختص هر دو چین BNB است. اگر می‌خواهید در مورد نحوه‌ی کار این چین‌های موازی بیشتر بخوانید، میتوانید مقاله ما در مورد اسمارت چین بایننس (BSC) را مطالعه کنید.

زمان تبدیل توکن ها در بایننس بریج

هنگامی که پارامترها را تنظیم کردید، زمان تبدیل کاملاً کوتاه است و اجرای یک تبدیل بین بلاک چینی حدوداً چند دقیقه طول می‌کشد. این مدت زمان البته به زمان تأیید شبکه بلاکچین بستگی دارد. اما این جمله دقیقا چه معناست؟ بسته به بلاک چینی که سعی در تبدیل آن دارید، ممکن است این زمان در هنگام شلوغی و فعالیت زیاد شبکه بیشتر طول بکشد.

کارمزد استفاده از بایننس بریج

تا آنجا که به هزینه‌ها مربوط می‌شود، بایننس بریج هیچ کارمزدی بابت تبدیل دریافت نمی‌کند. شما فقط باید کارمزد معاملات شبکه را در بلاک چینی که در حال تبدیل آن هستید، پرداخت کنید.آیا برای استفاده از  بایننس بریج به حساب بایننس نیاز دارید؟ نه. رابط بایننس بریج بدون نیاز به ثبت نام در بایننس برای هر آدرسی باز است.

از طرف دیگر اگر حساب بایننس دارید، سپرده‌گذاری و برداشت برای تعدادی از دارایی‌های BEP-2 و BEP-20 باز است. به این ترتیب دیگر نگران بسته‌بندی (رپینگ) دارایی‌های خود نباشید. می‌توانید آنها را مانند سایر توکن‌ها ذخیره، معامله و انتقال دهید.

اتصال “Peg-in” چیست؟

ویژگی اتصال “Peg-in” به شما این امکان را می‌دهد که توکنی از بلاک چین‌های دیگر را به توکن‌های بایننس چین/ اسمارت چین بایننس تبدیل کنید. برعکس، انفصال “Peg-out” به معنای تبدیل از توکن‌های بایننس چین/ اسمارت چین بایننس به توکن‌های بلاک چین های دیگر است.

انفصال “Peg-out” چیست؟

برای انجام فرآیند Peg-in، ابتدا به یک کیف پول سازگار مانند والت بایننس چین (Binance Chain Wallet) یا متاماسک (MetaMask) احتیاج دارید.

بلاک چینی را که می‌خواهید از آنجا تبدیل را انجام دهید، انتخاب کنید و مقداری که می‌خواهید تبدیل کنید را مشخص کنید. بایننس بریج آدرسی را برای شما ایجاد می‌کند که واریز را باید به آن انجام دهید. برای واریز به آن آدرس یک پنجره زمانی خواهید داشت.

اگر در این مدت پولتان را به آدرس ارسال کنید، بایننس بریج مقدار معادل رپد توکن را به آدرس بایننس چین یا اسمارت چین بایننس شما ارسال می‌کند.

هنگامی که معامله کامل شد، بایننس بریج توکن‌ها را قفل می‌کند، و اتصال به اسمارت چین بایننس کامل می‌شود. حالا زمانی است که می‌توانید از توکن‌های ثابت خودتان استفاده کنید.

لطفا توجه داشته باشید که اگر در نظر دارید مبلغ زیادی را تبدیل کنید، بهتر این است که ابتدا با مقدار کمی شروع کنید. با این روش، می‌توانید مطمئن شوید که پیش از شروع به تبدیل مبلغ زیاد، همه چیز مرتب است. می توانید همین فرآیند را مستقیماً روی بایننس نیز انجام دهید.

سخن پایانی

پروژه بایننس بریج ابزاری مهم برای افزایش سازگاری متقابل در فضای بلاک چین است. هرکسی می‌تواند کوین‌ها و توکن‌هایش را جهت استفاده در بایننس چین/ اسمارت چین بایننس اتصال دهد. تعداد توکن‌های قابل پشتیبانی با گذشت زمان افزایش می‌یابد و منجر به دسترسی بهتر به نقدینگی در اسمارت چین بایننس می‌شود.

مطالب مرتبط
شاردینگ در بلاکچین به چه معناست؟ چگونه با این روش مشکل مقیاس پذیری حل می‌شود؟
توکن ساده Open Simple Token یا OST چیست و برای چه ساخته شده
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟ همه آنچه باید در مورد این سرویس در دنیای کریپتو بدانید.
فرستادن دیدگاه
 • سایلنت
  2 ماه پیش پاسخ

  با عرض سلام،خدا وکیلی دمتون گرم،به این میگن سایت آموزشی،ساده،کامل،بخصوص در مورد شبکه های مختلف بلاک چین و برای کسانی ک مثل خودٍ من حرفه ای نیستن.دست مریزاد،مشخصه تمامیه تیم بیت پارس،حرفه ای هستن.

  • رضا باغانی
   2 ماه پیش پاسخ

   ممنون از لطف شما

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether