منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد بلاک چین جدید صرافی بایننس بدانید
اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد خدمت جدید صرافی بایننس بدانید

اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد بلاک چین جدید صرافی بایننس بدانید

رضا باغانی
1399/08/29
۰

مشهورترین صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال جهان بایننس اسمارت چین (Smart Chain) را در کنار بایننس چین راه اندازی کرد. این شبکه قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و سازگاری با اتریوم را دارد.

بلاک چین اسمارت چین با هدف افزایش گسترش توان بایننس برای تسلط بر سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) ایجاد شده است. آیا توسعه دهندگان اپلیکیشن های غیرمتمرکز یا دپ (dapp) به طور گسترده از آن استقبال می‌کنند؟

اسمارت چین بلاک چین جدید بایننس

اسمارت چین یک بستر بلاک چین برای توسعه دهندگان است که ایجاد قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می‌کند. این شبکه به طور موازی با بایننس چین اصلی اجرا می‌شود که برای معاملات سریع بهینه شده است. بایننس اسمارت چین با برنامه‌هایی که در اصل برای اتریوم برنامه نویسی شده‌اند نیز سازگار است. توکن بومی این شبکه BNB اسمارت چین است که از استاندارد BEP20 بهره می برد. برای هر گونه تعامل با شبکه اسمارت چین به BNBهای اسمارت چین نیاز است.

بایننس چین چیست؟

بایننس چین در سال 2019 راه اندازی شد. این شبکه، یک پلتفرم بلاکچین است که توسط صرافی محبوب ارزهای دیجیتال متمرکز بایننس برای پشتیبانی از صرافی غیرمتمرکز بایننس، بایننس دکس (DEX) ساخته شده است. بایننس دکس یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. این شبکه همچنین بایننس کوین (BNB) را که ابتدا در بلاکچین اتریوم راه اندازی شده است، میزبانی می‌کند.

بایننس چین نسبتاً سریع راه اندازی شد و برای خرید و فروش سریع بهینه شده است. با این حال عملکرد گسترده مورد نیاز برای پشتیبانی از مجموعه گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ ها را ندارد.

این همان جایی است که زنجیره جدید بایننس، اسمارت چین وارد بازار می‌شود. همانطور که از نامش پیداست، اسمارت چین بلاک چین پیشرفته‌تری نسبت به نسخه اصلی است. با این حال یک سیستم عامل موازی است نه جایگزین شبکه اصلی.

بایننس اسمارت چین چیست؟

اسمارت چین بایننس در سپتامبر سال 2020 راه اندازی شد. اسمارت چین، یک سرویس بلاکچین است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بسازند. بایننس چین اصلی از چنین عملکردی پشتیبانی نمی کند. بنابراین اسمارت چین بایننس طوری طراحی شده است که همان نوع معاملات سریع را ارائه می‌دهد و در عین حال ویژگی‌ها و قابلیت‌های موجود را نیز بسیار گسترش خواهد داد. این زنجیره  با ماشین مجازی اتریوم (EVM) نیز سازگار است، به این معنی که توانایی اجرای دپ های منتقل شده از اتریوم را دارد.

با این حال، بایننس اسمارت چین نه نسخه جدیدی از بایننس چین اصلی است و نه یک سیستم عامل لایه دو یا زنجیره جانبی که فقط به منظور گسترش در بایننس چین اصلی راه اندازی شده باشد. این زنجیره یک بلاکچین کاملاً مجزا و مستقل است. اسمارت چین حتی در صورت آفلاین شدن بایننس چین نیز می‌تواند به کار خود ادامه دهد، اما این دو بلاکچین در نهایت به صورت موازی کار می‌کنند.

بایننس اسمارت چین چگونه کار می‌کند؟

زنجیره هوشمند بایننس از الگوریتم اجماع اثبات استیند اتوریتی(Proof-of-Stained Authority (PoSA، ترکیبی از مدل‌های اثبات سهام و اثبات اقتدار استفاده می‌کند. اعتبارسنج در شبکه کسانی هستند که مقدار مشخصی BNB ذخیره کرده‌اند و پس از تأیید بلاک‌های معتبر در شبکه، هزینه معاملات را دریافت می‌کنند.

همانطور که گفته شد، بایننس چین و اسمارت چین به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هماهنگ کار کنند. بایننس سازگاری آسان میان زنجیره‌ای را بین آنها تعبیه کرده است. دارایی‌ها می‌توانند به سرعت بین این بلاکچین ها جا به جا شوند. بنابراین قابلیت‌های معامله سریع اولی و قرارداد هوشمند دومی با هم جمع می‌شوند. به همین ترتیب می‌توان توکن های بایننس چین BEP-2 و BEP-8 را با توکن های اسمارت چین BEP-20 تعوبض کرد.

علاوه بر این، سازگاری ماشین مجازی اتریوم به این معنی است که سازندگان دپ ها در سایر بلاکچین ها می‌توانند آنها را با سهولت نسبی به اسمارت چین بایننس منتقل کنند. این می‌تواند برای اپراتورهای دپ جذاب باشد. ترافیک شبکه اتریوم همچنان رشد می‌کند و هزینه‌های گاز افزایش می‌یابد.، اگرچه تغییر برنامه ریزی شده اتریوم به یک مدل اثبات سهام در اتریوم 2.0 می‌تواند برخی از نگرانی‌های مقیاس پذیری فعلی آن را کاهش دهد.

اسمارت چین بایننس چه ویژگی خاصی دارد؟

سازگاری بین زنجیره‌ای بین بایننس چین و بایننس اسمارت چین مجموعه‌ای جذاب از امکانات را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد. این امکانات به آنها اجازه می‌دهد تا از نقاط قوت هر دو بلاکچین استفاده کنند تا عملکرد دپ های خود را به حداکثر برسانند.

علاوه بر این، سازگاری EVM به این معنی است که دپ ها را می‌توان از اتریوم به این شبکه آورد. علاوه بر این می توان آن ها را در اسمارت چین توسعه نیز داد. بلاکچین های زیادی با هدف پشتیبانی EVM در حال ظهور هستند. این بلاکچین ها مانند آوالانچ (Avalanche) و تلوز (Telos) قصد دارند مقداری بار دپ ها را از اتریوم جذب کنند. اکنون بایننس با اسمارت چین نام خود را به لیست این بلاکچین ها اضافه می‌کند.

بایننس شاید شناخته شده ترین صرافی ارز دیجیتال در جهان است. این صرافی با نقدینگی بالا و کاربران بیشمارش یکی از قطب های اصلی تجارت ارزهای دیجیتال شده است. اکنون با اسمارت چین گامی مهم در پذیرش دیفای در جامعه برداشته است.

با بایننس اسمارت چین چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اسمارت چین واقعاً هدف توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز است. خواه آنها به دنبال بستری برای ساخت برنامه جدید باشند یا بخواهند پروژه‌ای را از اتریوم منتقل کنند. با سیستم دو زنجیره‌ای، پشتیبانی EVM و پشتیبانی خود بایننس، این شرکت امیدوار است که توسعه دهندگان را به اکوسیستم خود بکشاند و برای همه سهامداران ارزش ایجاد کند.

همانطور که بنیانگذار بایننس، چنگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) در اکتبر 2020 به دکریپت توضیح داد، این شرکت اسمارت چین را راهی برای رفع شکاف بین سیستم مالی متمرکز و غیرمتمرکز می‌داند. بایننس یک صندوق 100 میلیون دلاری برای حمایت از پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای) تأسیس کرده است که از طریق این بلاکچین راه اندازی می‌شوند. آنها تا 100000 دلار برای برخی از پروژه‌های خاص در نظر گرفته‌اند.

آیا می دانید؟

در چینی، نام بایننس 币 安 است، که در آن 币 به معنی “رمزنگاری” و 安 به معنی “ایمنی” است.

آینده

هنوز اول راه اسمارت چین است. این بلاکچین به تازگی و در ابتدای سپتامبر سال 2020 پس از رونمایی این کانسپت در اوایل امسال راه اندازی شد. با این حال، بایننس به لطف صندوق پشتیبانی 100 میلیون دلاری خود برای برنامه‌های دیفای و تأکید بر مزایای رویکرد دو زنجیره‌ای، پشتیبانی زیادی از این پلتفرم قرار می‌کند.

جالب اینجاست که راه اندازی اسمارت چین و تلاش‌های زیاد برای جذب توسعه دهندگان دیفای مغایر مدل اصلی تجارت این صرافی متمرکز است. به گفته این شرکت، این شرکت به طور مداوم در تلاش است تا “خود را مختل” کند.

در یک پست وبلاگ درباره راه اندازی اسمارت چین بایننس آمده است: “برای برخی از افراد، ظهور دیفای نشان دهنده فاصله گرفتن از سیستم عامل‌های بلاکچین متمرکز است.” “این می‌تواند به عنوان تهدیدی برای خدماتی مانند بایننس تعبیر شود. برای ما، دیفای فرصتی برای ارائه راه حل‌های بهتر برای دنیای بلاکچین است. “

خواهیم دید که آیا دنیای بلاکچین این خدمت جدید بایننس را می پذیرد. مهمتر از این آیا اسمارت چین به یک پلت فرم برجسته بلاکچین برای برنامه‌های غیرمتمرکز در سال‌های آینده تبدیل می‌کند.

مطالب مرتبط
10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟
 پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی
بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether