منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست
بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست

بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست

بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست. مانند ارزهای فیات، بیشتر ارزش آن از اعتماد مصرف‌کننده ناشی می‌شود. به‌طور خلاصه علی‌رغم تصور غلط رایج مبنی بر اینکه بیت کوین هیچ ارزشی ندارد، ارزش بازار آن که اکنون در حدود 190 میلیارد دلار است، خلاف این را نشان می‌دهد.

بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست

بیت کوین (طلای دیجیتال) مانند دلار آمریکا و اکثر ارزهای فیات دیگر، توسط دارایی‌های فیزیکی در یک خزانه پشتیبانی نمی‌شود، بلکه در عوض ارزش آن به‌عنوان روش پرداخت نظیر به نظیر و غیرمتمرکز است.

ریاضیات زیربنای بلاک چین بیت کوین است و از جهات مختلف به پذیرش و ارزشمندی آن کمک می‌کند.

بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست

بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست

این استدلال که بیت کوین (طلای دیجیتال) هیچ ارزشی ندارد زیرا هیچ‌چیز فیزیکی آن را تأیید نمی‌کند، همچنان یکی از سوء تفاهمات مهم در مورد این ارز رمزپایه است.
این دیدگاهی است که توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده و همچنین وارن بافت، سرمایه‌دار بزرگ میلیاردر، چندین بار مطرح‌شده است – با اینکه هر دو نفر آن‌ها هرگونه ارزش بیت کوین (طلای دیجیتال) را انکار می‌کنند اما شایعاتی مبنی بر حضورشان در بازار کریپتو به گوش می‌رسد.

اما اکنون‌که بیت کوین ششمین ارز باارزش دنیا است، این سؤال ایجادمی شود: بیت کوین (طلای دیجیتال) دقیقاً با چه چیزی پشتیبانی می‌شود؟

منبع ارزش بیت کوین در مقابل فیات

تقریباً اخیراً (قرن اخیر یا همین حدود)، بیشتر ارزهای کاغذی و مسکوکات مستقیم در ازای طلا صادر می‌شدند. دلیل این امر این است که بسیاری از ثروتمندترین کشورها از یک سیستم پولی موسوم به استاندارد طلا پیروی می‌کنند که بر اساس آن دولت‌ها نرخ ارز ثابتی برای پول ملی و طلا وضع می‌کنند. به‌عنوان بخشی از این سیستم، کشورها باید ذخایر کافی طلا را در خزانه خود نگه‌دارند تا بتوانند 100 درصد از عرضه ارز در گردش خود را پس بگیرند، با این کار اطمینان حاصل می‌شود که مردم در صورت تمایل همیشه می‌توانند ارز خود را با طلا مبادله کنند.

بااین‌وجود، این امر اقتصاد را در اواسط رکود بزرگ تحت‌فشار قرار داد، زیرا دولت‌ها قادر به تهیه طلای بیشتر برای گسترش عرضه پول خود و تأمین هزینه‌ها نبودند.

این سیستم توسط استرالیا و نیوزیلند در سال 1929/1930 رها شد. کانادا، آلمان و انگلستان در سال 1931؛ و ایالات‌متحده تا حدودی استاندارد را در سال 1933 ترک کرد.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

خاتمه تبدیل‌پذیری دلار آمریکا به طلا

در سال 1971 پس‌ازآنکه ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا تبدیل‌پذیری دلار آمریکا به طلا را خاتمه داد، ایالات‌متحده استاندارد طلا را به‌طور کامل ترک کرد و بدین ترتیب سیستم برتون وودز را باطل اعلام کرد و اساساً به دورهٔ استاندارد طلا خاتمه داد.

در عوض، کشورها به یک مدل فیات روی آوردند، جایی که پول ملی توسط کالایی مانند طلا پشتیبانی نمی‌شود و این امر به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد پول جدید را در هر زمان لازم باشد چاپ کنند. اگرچه این پول‌ها ارزش ذاتی ندارد و ارزش پول فیات با تغییر در عرضه و تقاضا و همچنین قدرت دولت پشت آن تعیین می‌شود. ازآنجاکه دولت‌ها فقط پرداخت مالیات را با ارز فیات می‌پذیرند و فرار مالیاتی غیرقانونی است، ارزش آن‌ها نیز تا حدی به دلیل نیاز به پرداخت مالیات توسط دولت حفظ می‌شود.

بنابراین درحالی‌که ارزهای فیات به‌طور رسمی با هیچ‌چیزی پشتیبانی نمی‌شوند، ما تمایل داریم که به ارزهای فیات خود با اطمینان بنگریم زیرا درازای کالاها و خدمات در بازار پذیرفته می‌شوند. اساساً اعتماد ما به ارزهای فیات برای قدرت خرید این ارزهاست که درنتیجه برایشان ارزش ایجاد می‌کند.

اما اعتماد ما به این ارزها تا حدودی غیرواقعی است زیرا ما از رویدادها و اتفاقات پیش‌رو خبر نداریم. ما به تکه کاغذی اعتماد می‌کنیم که درواقع قابلیت نقد شوندگی با هیچ‌چیز را ندارد و اگر دولت‌ها تصمیم به باطل کردن آن بگیرند کاملاً بلااستفاده و بی‌ارزش خواهد شد. این اعتماد صرفاً به خاطر تجربه‌های تاریخی ما از رویدادهای گذشته است.

آیا بیت کوین توسط ریاضیات پشتیبانی می‌شود؟

مانند دلار آمریکا، بیت کوین (طلای دیجیتال) توسط کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود و در عوض ارزش خود را از راه‌های دیگر به دست می‌آورد.

ازآنجاکه بیت کوین موجودیت متمرکز ندارد که ارزش این ارز را اثبات کند و هیچ کالای فیزیکی از آن پشتیبانی نمی‌کند، بسیاری از مردم به‌اشتباه معتقدند که بیت کوین هیچ ارزشی ندارد.

بااین‌حال، ارزش هر واحد بیت کوین (طلای دیجیتال) در حال حاضر بیش از 10 هزار دلار و ارزش کل بازار آن (ارزش واحد ضرب‌در تعداد بیت کوین در گردش) تقریباً 190 میلیارد دلار است که به‌وضوح نشان می‌دهد که به نظر تعداد زیادی از مردم این ارز ارزش زیادی دارد.

بیت کوین (طلای دیجیتال) در حقیقت هیچ پشتوانهٔ فیزیکی ندارد اما در عوض ریاضیات پیچیده‌ای که زیربنای فناوری بلاک چین آن است و همین‌طور عرضهٔ محدودش برای آن ارزش ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود که بیت کوین در عرضه، محدود باقی بماند و در برابر سانسور (تحریم، استفاده‌های برون‌مرزی، قابلیت مبادلات نظیر به نظیر و بدون نیاز به حضور واسطه‌ها) مقاوم باشد – که مقدار زیادی از ارزش آن را در برمی‌گیرد. همان‌طور که آنتونی پمپلیانو در میزگرد شبکهٔ CNBC گفت: “اگر به بیت کوین اعتقاد ندارید، اساساً می‌گویید که به رمزنگاری اعتقادی ندارید.” ازنظر پمپلیانو، فناوری بلاک چین به بیت کوین ارزش ذاتی می‌دهد، تقریباً مانند طلا اما به‌صورت رمزنگاری. به همین دلیل است که به بیت کوین (طلای دیجیتال) می‌گویند.

چرا بیت کوین با ارزش باقیمانده است

باقیماندن ارزش بیت کوین را می‌توان به این واقعیت نسبت داد که بیت کوین اولین سیستم پولی موفقی است که بدون اینکه یک نهاد متمرکز آن را کنترل و هدایت کند، واقعاً کار می‌کند – به این معنی که عرضه آن را نمی‌توان به‌زور زیاد کرد، به‌راحتی نمی‌توان مثل طلا در طول دهه 1930 آن را ضبط کرد و سطح آزادی مالی‌ای را ارائه می‌دهد که تعداد معدودی از ارزهای فیات (در صورت وجود) می‌توانند با آن به رقابت بپردازند.

همچنین کاربران درک کرده‌اند که بیت کوین (طلای دیجیتال) دارای ارزش کاربردی است. هزاران تاجر اکنون بیت کوین را درازای کالاها و خدمات می‌پذیرند و ارتباط آن با بورس نسبت به بسیاری از دارایی‌های دیگر بسیار کم است که این امر به‌عنوان یک محافظ در برابر بحران‌های مالی و تورم بسیار مفید و چشمگیر است. برای مثال می‌توان به بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا ویروس اشاره کرد که طی آن بیت کوین و همینطور کل صنعت کریپتو بر خلاف اکثر بازارهای مالی، رشد بسیار خوبی را در آن تجربه کردند.

سطح اطمینان به یک ارز را می‌توان با توجه به استفاده از آن و یا حتی ذخیرهٔ آن در سراسر جهان مشاهده کرد. برای مثال دلار آمریکا نسبت به سایر ارزهای فیات عملکرد خوبی دارد و در صورت ذخیره برای آینده، عملکرد آن قابل پیش‌بینی است. دلار ارزی است که تقریباً در هرکجا می‌توان آن را هزینه کرد. درنتیجه، مصرف‌کنندگان به دلار اطمینان دارند. قدرت خرید و کاربردی بودن مشخصات ارزشمندی است.

آیا اعتماد به بیت کوین (طلای دیجیتال) به اندازه اعتماد به ارزهای فیات است

از طرف دیگر، بیت کوین (طلای دیجیتال) هنوز با جریان اصلی فاصله دارد. جامعه رمزنگاری از زمان انجام اولین معامله بیت کوین برای خرید یک پیتزا مسیری طولانی را طی کرده است، اما تا زمانی که پذیرش گسترده آن بین توده‌های مردم صورت نگیرد، درنهایت اعتماد به بیت کوین به‌اندازه اعتماد به ارزهای فیات نخواهد بود.

علی‌رغم تفاوت‌های آشکار، ازآنجاکه بیت کوین به‌طور عمده توسط اعتماد مصرف‌کننده پشتیبانی می‌شود، مشابه ارز فیات است. با رشد فضای رمزنگاری، اعتماد به بیت کوین نیز افزایش می‌یابد.

و ازآنجاکه ارزش بازار بیت کوین (طلای دیجیتال) نتیجه مستقیم نوسانات عرضه و تقاضا است، به این معنی است که می‌تواند در مواقع مناسب به‌طور چشمگیری از اعتماد مصرف‌کنندگان خود قدردانی کند، بااینکه خیلی بعید به نظر می‌رسد اما در صورت عدم تمایل عمدهٔ مردم نیز ممکن است ارزش خود را از دست دهد.

مطالب مرتبط
سرتیک (CertiK) چیست و چرا این ممیزی برای سلامت دیفای ضروری است؟
بیت کوین چیست و چگونه کار می کند
ریسک های استیکینگ
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان