منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  بیت کوین کش Bitcoin Cash چیست و آشنایی با این ارز دیجیتال محبوب
بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت کوین کش Bitcoin Cash چیست و آشنایی با این ارز دیجیتال محبوب

نوید رحیمی
1399/03/14
۰

بیت کوین کش Bitcoin Cash چیست و آشنایی با این ارز دیجیتال محبوب : بیت کوین برای اولین بار تقریباً یازده سال پیش ظاهر شد و اکنون نیز مثل همیشه با قدرت ادامه می دهد. این روزها، نه تنها به عنوان اولین بلکه همچنین گرانترین، پایدارترین و محبوبترین رمزارز جهان مشهور شده است که لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را از آن خودش کرده است.

بیت کوین کش Bitcoin Cash چیست

البته همان طور که قبلا نیز گفته می شود، بیتکوین کامل نیست. همیشه یکی از مهمترین موضوعات ارزهای دیجیتال مقیاس پذیری آنها مخصوصا، اندازه بلوک معاملاتشان است، که پس از بوجود آمدن بیت کوین محدود به یک مگابایت بود.

این حد مجاز باعث می شود پردازش معاملات با تاخیرهای قابل توجهی انجام شود و در نتیجه تعداد تراکنش هایی که شبکه می تواند پردازش کند را ، محدود می کند.

بیت کوین کش Bitcoin Cash که به صورت اختصار در جدول ارزهای دیجیتال با BCH نمایش پیدا می کند، دارای داستانی متفاوت است.

تفاوت آن با نسخه های دیگر این است که در آن افزایش اندازه بلوک از یک مگابایت به 8 مگابایت امکان پذیر است.

هدف کلی، افزایش تعداد معاملات قابل پردازش توسط شبکه است. به امید اینکه بیت کوین کش بتواند با حجم مبادلاتی که غول های صنعت مانند پی پال و ویزا کارت می توانند پردازش کنند، رقابت کند.

بیت کوین کش در آگوست سال 2017 میلادی راه اندازی شد و از آن زمان به موفق ترین انشعاب ( فورک ) بیت کوین تبدیل شده است.

بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت کوین کش Bitcoin Cash

داستان هاردفورک بیت کوین کش ( تغییرپروتکل بلاکچین)

آیا بیت کوین کش میتوانست بعنوان یک انشعاب یا هاردفورک از شبکه بلاکچین بیت کوین ، موفق عمل کند و مشکلات آن را برطرف کند؟

این محدودیت یک مگابایت برای اندازه هر بلوک در ابتدا جهت کاهش ضریب اسپم های احتمالی و حملات DDoS اعمال شد. در حالی که بسیاری از معاملات در شبکه اتفاق نمی افتد و این محدودیت به هیچ وجه بر چیزی تأثیر نداشت.

هرچه بیت کوین بیشتر و بیشتر محبوب می شد، این محدودیت باعث تلنبار بلوک ها روی هم می شد که زمان انتقال را بی دلیل افزایش می داد.

این وضعیت تا حدود ماه مه سال 2017 برقرار بود، طوری که برخی از کاربران اعلام کردند باید چهار روز منتظر تأیید تراکنششان باشند.

کاربران می توانستند برای تسریع در تأیید معاملات خود کارمزدهای بیشتری پرداخت کنند، اما این رویکرد اساساً بیت کوین را به عنوان روش پرداخت بی فایده می کرد، خصوصاً وقتی صحبت از استفاده از آن در معاملات کوچکتر می شد.

از همینجا بود که با توجه به برخی مشکلات شبکه بیت کوین ، فکر تاسیس یک فورک ( انشعاب) از آن و بوجود آمدن بیت کوین کش شکل گرفت.

به عنوان مثال، پرداخت هزینه یک ساندویچ یا یک فنجان قهوه با بیت کوین اصلا عملی نبود، زیرا یک فنجان قهوه 3 دلاری بیش از 15 دلار کارمزد داشت. در غیر اینصورت فروشنده یک رسید پرداخت بی ارزش و ناپایداری دریافت می کرد.

جامعه بیت کوین برای این وضعیت دو راه حل ممکن ارائه داد : بیت کوین نامحدود و امضاهای جدا شده یا سگویت (segwit)

هاردفورک بیت کوین کش

هاردفورک بیت کوین کش

راه حل جامعه بیت کوین برای رفع مشکلات شبکه بلاک چین

بیت کوین نامحدود محدودیت اندازه بلوک را به کلی از بین می برد. بسیاری از ماینرها موافق این راه حل بودند، زیرا عدم وجود محدودیت در اندازه بلوک نه تنها مانع از جمع شدن بلوک ها در صف تایید می شد، بلکه کارمزد کلی ماینرها را برای هر بلوک افزایش می داد.

با این حال، بسیاری از توسعه دهندگان مخالف این پیشنهاد بودند، چرا که فکر می کردند اجرای آن منجر به خروج ماینرهای کوچک از این حرفه و تسلط شرکت های عظیم استخراج بیت کوین می شود که این به معنای متمرکز شدن کل شبکه در دست این شرکت ها است.

راه حل دیگر Segregated Witness بود که به معنای ذخیره برخی از اطلاعات در پرونده های جداگانه و خارج از بلاکچین است.

توسعه دهندگان ادعا کردند که این کار فضای زیادی را در جهت ذخیره سازی ایجاد می کند، معاملات بیشتری در بلوک ها جای می گیرند و زمان تأیید به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

اما، بسیاری از مردم بر این باورند که وقتی با رویکرد بیت کوین نامحدود مقایسه می شود این تنها یک چاره ی موقتی و پیچیده تر است.

در نتیجه، پروتکل سازش به نام SegWit2x تهیه شد. راه اندازی این پروتکل به معنای ذخیره برخی از اطلاعات در خارج از بلاکچین و همچنین افزایش حد بلوک به دو مگابایت است.

بیت کوین کش Bitcoin Cash ، یک ارز دیجیتال جدید اما با کارایی بالا

این پروتکل در تاریخ 1 آگوست 2017 پس از رأی دادن 95 درصد از ماینرها به این پیشنهاد اجرا شد. با این حال، شبکه شاهد افزایش فوری در اندازه بلوک ها نبود و بنظر بسیاری از کاربران، این کار فقط یک معنا داشت : تعویق انداختن یک مشکل به جای حل آن.

علاوه بر این، به نظر می رسید که این تصمیم بیشتر بدرد کسانی می خورد که بیت کوین را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری می دانند و نه یک سیستم پرداختی که ماهیت وجودی آن بر این مبنا نهاده شده بود.

سپس، در جریان کنفرانس Future of Bitcoin در Arnhem ، هلند ، اولین اجرای پروتکل بیت کوین کش با نام Bitcoin ABC توسط Amaury Shet ، مهندس سابق در فیس بوک اعلام شد.

Séchet و تیم توسعه دهندگانش تصمیم گرفتند پروتکل SegWit2x را کنار بگذارند و محدودیت اندازه بلوک را به هشت مگابایت افزایش دهند.

از آنجا که ایجاد چنین تغییرات شدیدی نیاز به جدا شدن آنها از شبکه اصلی بیت کوین داشت، اعلام شد که یک هاردفورک در تاریخ 1 آگوست 2017 اتفاق خواهد افتاد. ( بوجود آمدن بیت کوین کش )

آیا می دانید هاردفورک چیست؟

برای کسانی که نمی دانند: هاردفورک یک تغییر قانون (پروتکل بلاکچین) است و زمانی استفاده می شود که ارزش گذاری نرم افزار با توجه به قوانین قبل، باعث می شود بلاک هایی تولید شوند که بر پایه قوانین جدید نامعتبر خواهند بود.

در این موارد، کلیه نود هایی (Node :گره، نقطه) که در ارتباط با قوانین جدید فعالیت می کنند، موظفند نرم افزار خود را بروزرسانی کنند.

پس از وقوع این انشعاب، هر کسی که قبل از هاردفورک دارای بیت کوین بود، به همان میزان توکن های بیت کوین کش Bitcoin Cash را دریافت می کرد.

بیت کوین کش که یک ارز دیجیتال جدید بود، به سرعت توسط سرمایه گذاران پذیرفته شد، زیرا تا پایان اولین روز بوجود آمدنش توکن های بیت کوین کش Bitcoin Cash به لحاظ حجم معامله در بازار سرمایه به سومین رمزارز پس از بیت کوین و اتریوم تبدیل شد.

هاردفورک چیست

هاردفورک چیست

آیا استفاده از بیت کوین کش ارزان تر از هسته بیت کوین است؟

جواب کوتاه بله است. هزینه های فزاینده در ارتباط با معاملات بیت کوین یکی از دلایل اصلی شروع بیت کوین کش بود.

یک تست بسیار مفید، که در دسامبر سال 2017 انجام شد، نشان داد که معامله بیت کوین کش 99.56 درصد ارزان تر از معامله در شبکه اصلی بیت کوین است.

در اواخر سال 2017 ، به طور میانگین مردم برای جابجایی توکن های بیت کوین خود 28 دلار بعنوان کارمزد پرداخت می کردند. حتی شخصی ادعا کرده است که برای ارسال بیت کوین به ارزش 25 دلار باید 16 دلار کارمزد پرداخت کند که این یک کمیسیون 40 درصدی بود.

منتقدان هاردفورک

در دنیای رمزارزها، هاردفورک همیشه یک واقعه سراسر مشکل ساز است. بسیاری از مردم بر این باورند که هاردفورک مخالف با اصل تغییر ناپذیری بلاکچین است و با اصل “کد قانون است” مغایر است.

وقتی صحبت از یک هاردفورک خاص می شود، بسیاری از منتقدین نگران این هستند که بهای بالای قدرت محاسبه ی مورد نیاز برای پردازش بلوک های بزرگتر، ماینرهای خرد را از این تجارت خارج کند و این امر ممکن است منجر به تمرکز قدرت تصمیم گیری در دست شرکت های بزرگی شود که میتوانند با هزینه بیشتر تجهیزات بهتری را بدست آورند.

سرانجام، همانطور که گفته شد هرکسی که قبل از انشعاب، بیت کوین داشت، به همان میزان توکن بیت کوین کش را دریافت می کرد.

برخی از مردم ابراز نگرانی کردند که این انشعاب چیزی جز یک حقه پول سازی نیست. در حقیقت، هاردفورک وضعیتی شبیه به یک مشکل هزینه مضاعف ایجاد کرده است، زیرا انجام دو تراکنش از یک کیف پول و با استفاده از همان کلیدها ممکن است اتفاق بیفتد.

راجر ور Roger Ver کیست؟

راجر ور یکی از سرمایه گذاران برجسته و متعهد اولیه ی بیت کوین است. وی بیش از یک میلیون دلار در راه اندازی انواع مختلف بلاکچین های رو به رشد از جمله Ripple ، Z.Cash ، Blockchain.com ، Bitpay ، Purse.io و Kraken سرمایه گذاری کرده است.

او همچنین مدیرعامل Bitcoin.com و یکی از پنج بنیان گذار بنیاد بیت کوین است که به این بنیاد بیش از یک میلیون دلار در غالب بیتکوین اهدا کرده است.

راجر ور بیت کوین را وسیله ای برای دستیابی به آزادی اقتصادی می داند. در جامعه کریپتوکارنسی از او به عنوان Bitcoin Jesus (عیسی بیتکوین) یاد می شود.

اما این روزها راجر ور طرفدار بیت کوین کش است. در مصاحبه اخیر وی با خبرگزاری کوین تلگراف ، ور بیت کوین کش را ” بیت کوین واقعی ” توصیف کرد و ادعا کرد که در آینده نزدیک حجم بزرگتر بازار سرمایه، ظرفیت تجارت بیشتر و پایگاه مستحکم تری بین کاربران خواهد داشت.

همچنین از وی نقل شده است که می گوید بیشترین اعتبارات رمزارز خود را بصورت بیت کوین کش Bitcoin Cash نگه داشته است که شاید بزرگترین نشانه ی ایمان محکمش به آینده ی این ارز دیجیتال باشد.

آیا باید در بیت کوین کش سرمایه گذاری کنیم؟

بیت کوین کش Bitcoin Cash سابقه چندان بلندی در دنیای ارزهای دیجیتال ندارد، اما در حال حاضر خود را به عنوان یک رمزارز بسیار قوی معرفی کرده است.

در زمان نوشتن این مقاله، بیتکوین کش پشت سر بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و تتر پنجمین رمزارز با ارزش جهان از نظر حجم سرمایه گذاری در بازار است و همچنین دومین رمزارز با ارزش جهان با قیمت 2223 دلار برای هر BCH که در تاریخ 22 ژانویه 2018 به آن دست یافت.

ولی اکنون قیمت هر واحد بیت کوین کش در حدود 250 دلار است و پنجمین ارز دیجیتال با ارزش جهان از نظر حجم سرمایه گذاری است.

بنظر بسیاری از افراد، در بیت کوین کش به هر مشکلی که در ذات بیت کوین وجود دارد، پاسخ داده شده است و روز به روز علاقه مندان جدیدی به این رمزارز جذب می شوند.

به طور کلی، هر سرمایه گذاری و معامله شامل ریسک می شود و این شما هستید که باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهید.

آیا قیمت بیت کوین کش به قیمت بیت کوین بستگی دارد؟

بیت کوین کش Bitcoin Cash یک رمزارز کاملاً مستقل است، بنابراین قیمت آن به قیمت اصلی بیت کوین وابسته نیست.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که بیت کوین هنوز هم تسلط کامل بر جهان رمزنگاری دارد، بنابراین اگر قیمت آن بالا یا پایین برود، اکثریت مطلق سایر ارزهای رمزنگاری شده احتمالاً روند آن را دنبال خواهند کرد.

از کجا می توانم بیت کوین کش را خریداری کنم؟

از طریق صرافی های ارز دیجیتال نظیر : بایننس ، کراکن ، کوینکس ، بیتفینکس ، کوین بیس و ….. میتوانید این کار را انجام دهید. البته این صرافی ها برای کاربران ایرانی استفاده ای ندارند.

زیرا فقط توسط کارت های اعتباری نظیر ویزا یا مسترکارت می توان از این صرافی ها ، بیت کوین کش خریداری کرد.

کارت های اعتباری ویزا و مسترکارت در حال حاضر داخل ایران وجود ندارد و برای ایرانی هایی که خارج ایران زندگی می کنند این روش خرید مناسب است.

برای ایرانی های داخل ایران می توان راه حل دیگری را توصیه نمود. خرید از صرافی های ارز دیجیتال داخلی. اگر یک جستجو در اینترنت انجام دهید تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال داخلی پیدا می کنید که می توانید به صورت آنلاین و از کارت بانکی عضو شتاب ایران ، بیت کوین کش و سایر ارزهای دیجیتال را به راحتی خریداری کنید.

در کجا می توانم Bitcoin Cash را ذخیره کنم؟

شما می توانید از انواع مختلف کیف پول برای ذخیره بیت کوین کش استفاده کنید. هر کیف پولی که بیت کوین را بپذیرد ، Bitcoin Cash را نیز قبول می کند. زیرا آدرس کیف پول بیت کوین و Bitcoin Cash یکی است چون بیت کوین کش یک انشعاب از بیت کوین می باشد.

بهترین و معروفترین کیف پول ارزهای دیجیتال که Bitcoin Cash را نیز می پذیرند عبارت است از :

اتمیک ، کوینومی ، تراست ولت ، بلاکچین و …..

همچنین می توانید از کیف پول صرافی های بزرگ نیز استفاده کنید. مانند : صرافی بایننس ، کوینکس و …….

مطالب مرتبط
هولو چین (Holochain)
پروتکل ترا Terra و ارز دیجیتال لونا LUNA چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟
بیت کوین ای تی اف ETF چیست و برای چه کاری ساخته شده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
گوگل کلود
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether