منو
خانه  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

رضا باغانی
1399/10/20
۰

در زمینه دارایی‌های رمزنگاری، هش ریت مفهومی است که در روند ایجاد بیت کوین و بعضی از سکه‌های دیجیتال مطرح می شود. به این روند استخراج یا ماین ارز دیجیتال می گویند.

هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

اگر به تازگی وارد فضای پیچیده و مهیج ارزهای دیجیتال شده‌اید، ممکن است اصطلاح هش ریت (Hash Rate) یا همان “نرخ هش” را شنیده باشید. در زمینه دارایی‌های رمزنگاری، نرخ هش در روند دستیابی به بیت کوین و سایر سکه‌های مجازی وجود دارد که به آن استخراج ارز رمزپایه می گویند.

استخراج فرآیندی است که در آن ماینرها به ازای پردازش معاملات در شبکه، ارز دیجیتال تازه ضرب شده را دریافت می‌کنند. پردازش معاملات درون بلاکچین با حل معادلات پیچیدهٔ ریاضی ممکن است. این کار از طریق استفاده از رایانه‌های قدرتمند و نرم افزارهای ویژه انجام می‌گیرد.

ماینرها پس از حل موفقیت آمیز مسائل پیچیده ریاضی، بیت کوین جدید تولید شده را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این پروسه با تأیید اطلاعات معامله، کل شبکه بیت کوین را ایمن و قابل اعتماد می‌کنند. این ممکن است آسان و ساده به نظر برسد، اما در واقع، قبل از تولید بیت کوین، کارهای فنی زیادی باید انجام شود. اینجاست که مفهوم هش ریت یا همان نرخ هش وارد داستان می‌شود.تعریف هش ریت و نحوه کار آن

قدرت ماین یا استخراج رایانه‌های مختلف که برای بدست آوردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، از طریق هش ریت اندازه گیری می‌شود. این سرعت هش یا همان قدرت هش، به عنوان سرعت یا کل قدرت پردازش شبکه بیت کوین تعریف می‌شود. هش ریت یک بخش اساسی از سیستم بیت کوین تلقی می‌شود. با اندازه گیری این شاخص می‌توانید بهره وری و کارایی ماشین استخراج مورد استفاده خود را مشخص کنید.

سخت افزارهای استخراج محاسبات را برای رسیدن به هش معتبر یک بلاک، انجام می‌دهند. هش بلاک مجموعه اعدادی است به عنوان شماره مرجع یا شناسه یک بلاک تعریف شده است. این هش برای ثبت تمام پرونده‌های رایانه‌ای، اطلاعات و داده‌های لازم در بلاکچین، اجرا می‌شود.

هش در ارزهای دیجیتال به چه معناست

هش شامل یک سرآیند بلاک در بالای بلاک یک معامله است. هش بیت کوین دارای 64 نویسه است که از اعداد و حروف تشکیل شده است. این مجموعه خلاصه‌ای از کل بلاک را ارائه می‌دهد. اطلاعاتی که شامل جزئیاتی مانند نسخه بلاک، هش بلاک قبلی، ریشه مرکل یا تراکنش‌های بلاک است با هم هش می‌شوند. زمانی که ماینر سعی در استخراج بلاک می‌کنند باید هش بلاک قبلی را بیابد و سپس اطلاعات جدید را با توجه به آن دوباره هش نماید.

استخراج بیت کوین با computta چگونه انجام می شود؟

این هش دارای بیت یا نسخه کوتاه شده هش هدف است. هش هدف به صورت زیر تعریف شده است:

“عددی که هدر بلاک هش شده باید برای اعطای بلاک جدید کمتر یا مساوی باشد.” همچنین شامل نانس (nonce) یا نام “میدان استخراج” است که ماینرها برای رسیدن به هش سربرگ بلاک، که زیر هدف است، تغییر می‌کنند. نانس عددی دلخواه است که فقط یکبار قابل استفاده است.

برای دستیابی به یک هش بلاک معتبر، که با صفر شروع می‌شود، یک ماینر باید هدر بلاک را هش کند. سپس یک هش که زیر هدر است را بدست آورد. این به آنها امکان می‌دهد تا برای هر بلاک یک شناسه منحصر به فرد ایجاد کنند. توجه به این نکته مهم است که هدر همراه با میزان دشواری تغییر می‌کند، بنابراین ماینرها نانس های مختلف را آزمایش می‌کنند تا زمانی که به هش یکی از هدرهای بلاک خود برسند.

اگر یک ماینر به هش زیر هدف برسد و آن را به شبکه بفرستد، همه افراد در سیستم آن را به بلاک های خود اضافه می‌کنند. سپس این کار پاداشی را برای استخراج کننده‌ای که هش مناسب پیدا کرده ایجاد در بر دارد.اندازه گیری نرخ هش و واحدها

برای محاسبه نرخ هش، واحد هش در ثانیه (h/s) استفاده می‌شود. این برای اندازه گیری سرعت دستگاه مورد استفاده برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود. البته اکنون با استفاده از اصطلاحاتی مانند کیلو (Kiloo)، مگا (Mega)، گیگا (Giga)، ترا (Tera)، پتا Peta و اگزا (Exa) شمارش می‌شود.

مثلاً:

1 کیلو هش در ثانیه (1 Kh / s) = یک هزار هش در ثانیه (1000 h / s)

1 مگا هش در ثانیه (1 Mh / s) = یک میلیون هش در ثانیه (1،000،000 هش در ثانیه)

1 گیگا هش در ثانیه (1 Gh / s) = یک میلیارد هش در ثانیه (1،000،000،000 h / s)

1 ترا هش در ثانیه (1 Th / s) = یک تریلیون هش در ثانیه (1،000،000،000،000 h / s)

ماینینگ بیت کوین در ایران چگونه است و چه شرایطی دارد؟

1 پتا هش در ثانیه (1 Ph / s) = یک چهار میلیارد هش در ثانیه (1،000،000،000،000،000،000 هشدر ثانیه)

1 اگزا هش در هر ثانیه (1 Eh / s) = یک هش کوینتیلیون در هر ثانیه (1،000،000،000،000،000،000،000 h / s)

واقعیت قابل توجه دیگر این است که نرخ هش بسته به ارز دیجیتال و دستگاه یا تجهیزات مورد استفاده برای استخراج آن متفاوت است. ارزهای دیجیتال مختلف به یک اندازه قدرت هش لازم ندارند.

تأثیرات نرخ هش و دشواری آن بر روی استخراج کنندگان

نرخ هش به طور مستقیم بر استخراج کنندگان ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد. خواه خود استخراج کنند و یا از طریق استخرهای استخراج این کار را انجام دهند. اما نرخ هش مناسب برای استخراج کنندگان چقدر است؟ نرخ هش بالاتر به معنای افزایش شانس استخراج یک بلاک است. بنابراین وقتی نرخ هش زیاد باشد، استخراج کنندگان شانس بیشتری برای دریافت پاداش بلاک از بلاک‌های استخراج شده با موفقیت دارند.اثرات مصرف انرژی و سودآوری

قدرت هش همچنین به عملکرد رایانه‌های مورد استفاده در استخراج متکی است. بسیاری از استخراج کنندگان برای دستیابی به هش ریت بیشتر سرمایه زیادی برای تجهیزات قدرتمند اختصاص می‌دهند. این رایانه‌ها اغلب گران هستند و همچنین برای اجرای فعالیت‌های خود به شدت برق مصرف می‌کنند.

پیش از این، ماینرها می‌توانستند ارزهای دیجیتال را با استفاده از رایانه‌ها و کارت‌های گرافیک معمولی خریداری کنند. با این حال، با افزایش محبوبیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، بسیاری از ماینرها با سخت افزار استخراج جدید و قدرتمندتری مانند استخراج کنندگان مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) به رقابت پیوسته‌اند.

این عوامل باعث شد بلافاصله نرخ هش بیت کوین افزایش یابد و در نهایت زمینه افزایش سطح دشواری استخراج نیز فراهم شود. این، به نوبه خود، معدنچیان را قادر می‌سازد تا درآمد بیشتری کسب کنند. با این حال، با افزایش سختی استخراج، انرژی بیشتری توسط رایانه‌ها مصرف می‌شود. بنابراین، درصد مصرف برق نیز افزایش می‌یابد.

میزان هش در صنعت استخراج رمزنگاری شایع است. اگر قصد ورود به فضای ارزهای رمزپایه را دارید و قصد دارید در مقطعی تلاش خود را در استخراج بیت کوین یا رمزنگاری انجام دهید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر موضوعات مربوط به استخراج و بیت کوین، پیوندهای زیر را بررسی کنید:

مطالب مرتبط
کریپتو جکینگ (Cryptojacking) چیست؟ چه راه‌هایی برای شناسایی و جلوگیری از آن وجود دارد؟
استخراج بیت کوین با GPU
ماینینگ بیت کوین با گوشی موبایل
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی