منو
بیت پارس  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  ماینینگ بیت کوین چیست و آموزش مبانی پایه آن
ماینینگ بیت کوین چیست

ماینینگ بیت کوین چیست و آموزش مبانی پایه آن

ماینینگ بیت کوین چیست؟ ” ماینینگ بیت کوین ” همانطور که مشخص است از دو جز ” ماینینگ ” و ” بیت کوین ” تشکیل شده است. ما در قسمت ابتدایی این مقاله سراغ ماینینگ خواهیم رفت سپس سعی می کنیم این مفهوم را در کنار بیت کوین قرار دهیم و مفهوم اصلی ماینینگ بیت کوین را به نوعی کشف کنیم.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

احتمالا شما هم امروزه نام ماینینگ بیت کوین را در انواع سایت ها و فضاهای مجازی و حتی کوچه بازار شنیده باشید. در حقیقت این موضوع را می دانید که امروزه یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه در دنیا همین بازار ارز دیجیتال می باشد. این بازار به خودی خود زمینه های مختلف و متنوعی را برای هر کسی پدید آورده است. یکی از این زمینه ها ماینینگ بیت کوین می باشد.

در این مقاله می خواهیم با مفهوم ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین بیشتر آشنا شویم. مفهومی که در ابتدا کمی سخت و پیچیده به نظر می رسد. بنابراین ما در اینجا قصد داریم ماینینگ بیت کوین را به ساده ترین شکل آن توضیح دهیم.

بهترین راه برای فهم یک مسئله به ظاهر سخت، تقسیم بندی آن به اجزای کوچکتر می باشد. اینگونه می توان دیدی منطقی تر و به دور از ابهام به اصل موضوع پیدا کرد.


شاید این مقاله نیز برای شما جالب باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

آموزش بیتکوین به زبان ساده


” ماینینگ بیت کوین ” همانطور که مشخص است از دو جز ” ماینینگ ” و ” بیت کوین ” تشکیل شده است. ما در قسمت ابتدایی این مقاله سراغ ماینینگ خواهیم رفت سپس سعی می کنیم این مفهوم را در کنار بیت کوین قرار دهیم و مفهوم اصلی ماینینگ یا استخراج بیتکوین را به نوعی کشف کنیم.

بنابراین اگر چیزی از این دنیای عجیب و غریب نمی دانید و تازه می خواهید به این داستان وارد شوید، نگران نباشید. این جا هیچ مفهوم تخصصی نخواهیم گفت و سعی ما این است که در ساده ترین حالت ها توضیحات داده شود.

استخراج بیتکوین

استخراج بیتکوین

“ماینینگ ” در ” ماینینگ بیت کوین “

” ماینینگ ” در زبان فارسی به معنی ” استخراج از معدن ” می باشد. اما سوال اصلی اینجاست که ما قرار است چه چیزی را استخراج کنیم؟

اصولا استخراج یک مفهوم فیزیکی و عینی می باشد و درک آن به شکل مجازی و شبکه ای کمی سخت است. اما نگران نباشید. وقتی مفاهیم دیگر را بیان کردیم. کم کم مفهوم استخراج در ” ماینینگ بیت کوین ” نیز برای شما کاملا مشخص خواهد شد.

اما قبل از ادامه بحث این را بدانید که قرار نیست چیزی را استخراج کنیم، بلکه قرار است چیزی را تایید کنیم. کمی صبر داشته باشید این مفهوم را به طور کامل با کی دیگر خواهیم فهمید.

برای این که بدانیم ماینینگ در دنیای شبکه چه کاری انجام می دهد، باید با مفهوم دیگر که در پسا پرده ماینینگ بیت کوین قرار دارد آشنا شویم.

بلاک چین، یا همان زنجیره بلوکی، مفهومی است که برای اولین بار در سال 1991 طراحی شد. این مفهوم برای نگه داشتن یک سری اطلاعات مانند زمان، مورد استفاده قرار گرفت. البته تا سال 2009 میلادی که اولین بیت کوین ایجاد شد، بلاک چین چندان کاربرد خاصی نداشت.

بلاک چین از سه بخش تشکیل شده است : یک کد هش، یک دیتا و یک هش بلوک قبلی

نکته اصلی در بخش ” هش ” خوابیده است. اگر هر اتفاقی، از یک دستکاری کوچک تا گم شدن یک بیت از اطلاعات رخ بدهد، هش آن بلوک سریعا عوض می شود. این تغییر هش به راحتی می تواند مشخص کننده نوع تغییر باشد.

( هش: یک کد رمز می باشد که توسط cpu تولید می شود و این کد کاملا یکتا بوده و هیچ کد هش یکسان نمی توان در دنیا پیدا کرد. درست مانند یک اثر انگشت، کاملا یونیک می باشد) بنابراین عملا تغییر در یک بلوک باعث ایجاد تغییر در سایر بلوک ها شود. چرا که این یک زنجیره می باشد.

بلاک چین، غیر قابل نفوذ

اما نکته اصلی در داستان بلاک چین اینجاست که امروزه با پیشرفت cpu ها و انواع پردازنده ها، می توان هزاران کد هش را در کسری از دقیقه به دست آورد.

این یعنی هرکسی می تواند در دیتای یک بلوک دسترسی داشته باشد و دیگر نگران تغییر کد هش آن نباشد. چرا که می تواند در چند ثانیه یک سری هش برای آن زنجیره ایجاد کند.

اما ” بیت کوین ” که بخش دوم مفهوم ” ماینینگ بیت کوین ” را تشکیل داده است، کاری جدید با بلاک چین انجام داده است. اینجاست که کم کم مفهوم ” ماینینگ ” وارد کار می شود.

“بیت کوین ” به عنوان دیتا در بلاک چین برای خود یک قانون وضع کرده است. طبق این قانون که ” سختی استخراج ” نامیده می شود، کد هش هر بلاک باید در 10 دقیقه تولید شود، نه بیشتر و نه کمتر.

این زمان بندی باعث می شود که نتوان تغییری در کد هش ایجاد کرد، که اگر این تغییر ایجاد شود، چون زمان تغییر در بلوک بعدی 10 دقیقه دیگر می باشد، عملا باید زمان زیادی را برای این کار صرف کرد که کار چندان عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

اما هنوز این بلوک قابل تغییر است. آن چیزی که باعث شده است بیت کوین یک ارز ( دیتا ) امن محسوب شود این است که کد هش هر بلاک باید توسط چندین سیستم دیگر مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

از این رو هر کسی که می خواهد تنها یک بلاک را تغییر دهد و در پی آن کد هش تقلبی را وارد کند، باید در 50 درصد به علاوه یک نود ( سیستم ) دیگر این تغییر را تعریف کند تا در نهایت آن بلاک به عنوان یک بلاک اصلی شناخته شود.

این جا کم کم مفهوم ماینینگ در استخراج بیتکوین مشخص می شود. همانطور که گفتیم ماینینگ یا استخراج بیشتر به معنی تایید می باشد. تایید همین بلوک های ایجاد شده جدید و اجازه حضور آن به عنوان یک بلوک جدید.

ماینینگ بیت کوین چیست

ماینینگ بیت کوین و جمع بندی

هر تراکنشی که در شبکه ارز دیجیتال صورت میگیرد، باید به شکل یک بلوک در بیاید و در زنجیره اطلاعات اضافه شود.

این فرایند است که باعث می شود این بازار امن بماند. در حقیقت لزوم ایجاد این بلوک اینجاست که کسی نتواند مبدا و مقصد را مشخص کند و در مقدار سرمایه جابه جا شده دستکاری بکند یا بخواهد از این اطلاعات سو استفاده کند. زیرا این اطلاعات به صورت دیتا در بلوک ها قرار می گیرد و این بلوک ها باید توسط نود های مختلف تایید شود.

این تایید کردن اصلی ترین کاری است که ماینینگ یا استخراج بیتکوین انجام می دهد و کسانی که این کار را می کنند ماینر گفته می شود. اما تنها کار ماینینگ بیت کوین همین نیست.

از سال 2009 تا 2017 میلادی چیزی حدود 17 میلیون بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین استخراج شده است. ( این استخراج به معنی تولید یک نوع کد هش جدید می باشد ). کار دیگر ماینینگ بیت کوین در حقیقت کشف باقی مانده این بیت کوین ها می باشد. که این خود داستانی جدا دارد.

اگر پرسشی برای شما پیش آمد می توانید از بخش دیدگاه ها در پایان هر مقاله استفاده کنید. بیت پارس خوشحال می شود که پاسخگوی سوالات شما باشد.

ماینرها و ماینینگ Bitcoin

اما اگر بخواهیم بدانیم ماینرها چگونه ماینینگ بیت کوین انجام می دهند، در حقیقت باید گفت که هیچ کار خاصی انجام نمی دهند.

بلکه سیستم و شبکه خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می دهند تا این شبکه از پروسسور آن ها در جهت تایید یک بلوک یا کشف یک بیت کوین مورد استفاده قرار دهد. از این رو باید همواره سیستم آن ها روشن باشد تا این پروسس و پردازش انجام شود.

البته این اقدام بی مزد نمی ماند. در سال 2019 برای هر بلاک تایید شده توسط ماینرها، چیزی حدود 12 و نیم بیت کوین به آن ها تعلق می گرفت و علاوه بر این هزینه کارمزد تراکنش های انجام شده بین ماینر هایی که آن بلوک تراکنش را انجام دادند تقسیم می شد.

در سال 2020 میلادی و در ماه می که هاوینگ سوم بیت کوین رخ خواهد داد ( هاوینگ Halving به معنی نصف شدن پاداش استخراج یا ماینینگ است که برای بیت کوین هر 4 سال یکبار رخ می دهد ) این پاداش به ازای استخراج هر بلوک 6.25 بیت کوین می شود.

گرچه داستان ماینینگ یا استخراج بیتکوین در حالت کلی یک موضوع پیچیده محسوب می شود، اما ما سعی کردیم آن را به ساده ترین زبان ممکن بیان کنیم.

بنابراین این را بدانید که این داستان پیچ و خم بسیاری دارد و قبل از ورود به آن بیشتر تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ماینینگ یا استخراج مقالات بیشتری از بیت پارس را دنبال کنید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال ARRR و شبکه بلاک چین پایرت چین Pirate Chain چیست؟
اتریوم یا بیت کوین کدامیک بهتر هستند
استخراج بیت کوین با GPU
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether