منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین چیست و چگونه کار می کند و همه چیز درباره آن
بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند و همه چیز درباره آن

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند و همه چیز درباره آن : به احتمال خیلی زیاد تا کنون نام بیت کوین را شنیده اید و یا در گوشه و کناری اسم آن به گوشتان خورده است ولی ممکن است که با آن آشنایی زیادی نداشته باشید. پس از خواندن کامل این مقاله می توانید بینش زیادی نسبت به بیت کوین پیدا کنید ، بنابراین اگر علاقمند به این هستید که اطلاعات خودتان را درباره بیت کوین افزایش دهید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.( آپدیت 2021 )

بیت کوین چیست

بیت کوین ( Bitcoin ) نوعی از پول یا ارز به صورت دیجیتالی است که خاصیت فیزیکی ندارد یعنی قابل لمس کردن نیست. با بیت کوین می توانید خرید کنید، سفارش آنلاین ثبت کنید یا با نگهداری از آن بعنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید و با بالا یا پایین رفتن آن از طریق خرید و فروش، بتوانید سود کسب کنید.

مثل طلا، کسانی هستند که طلا می خرند و آن را جایی نگهداری می کنند و پس از بالا رفتن قیمت طلا آن را می فروشند و سودی نصیب خودشان می کنند.

جهان در حال پیشرفت در زمینه تکنولوژی های مختلف است و پول نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر به تاریخچه پول یک نگاهی بیندازید خواهید دید که قبل از بوجود آمدن پول، مبادله کالا به کالا بود، سپس مبادله کالا با فلزات گرانبها مثل طلا ، پس از مدتی مبادله کالاهای مورد نیاز با سکه های ضرب شده که حکم پول را داشتند و در دنیای امروزی مبادله کالا با پول های کاغذی انجام می شود.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که : آیا این پول های کاغذی امروزی ارزشی از نظر ذاتی دارند که در مقابل بخشیدن آنها به دیگران می توانیم کالاهای مورد نیاز خودمان را تهیه کنیم؟

پاسخ : خیر، اینها فقط حکم کاغذ را از نظر ذاتی دارند ولی بدلیل اینکه بانک ها و موسسات مالی که زیر نظر دولت ها اداره می شوند ، با تایید یکسری قوانین در داخل خودشان به این کاغذها ، ارزش داده اند که در مبادلات به جای کالا به کالا که کار بسیار دشواری است مبادله کالا با پول کاغذی انجام می شود.

در حال حاضر نیز یک قدم تکنولوژی بشر در زمینه امورات مالی به جلو رفته است و ارزهای دیجیتال می توانند آینده مالی جهان را بجای پول های کاغذی تصرف کنند. دقیقا همان کاری که ایمیل با صنعت پست ( Post ) کرد، ارزهای دیجیتال با پول های کاغذی خواهند کرد.

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

آیا بیت کوین توسط شخص ، گروه یا دولتی کنترل می شود؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که خیر. بیت کوین در کنترل و تصرف هیچ شخص یا نهادی قرار ندارد. برخلاف پول ها و ارزهای رایج امروزی که به صورت متمرکز کنترل و اداره می شوند و عرضه و توزیع آنها در اختیار دولتهاست، بیت کوین به صورت کاملا غیرمتمرکز اداره می شود یعنی اینکه هیچ شخص یا گروهی کنترل کامل آن را بر عهده ندارد.

سوال : با این اوصاف، بیت کوین چگونه کار می کند و تراکنش ها به چه صورتی تایید می شوند؟

پاسخ : بیت کوین بر روی شبکه ای بنام بلاک چین ( Blockchain ) قرار دارد و نرم افزار آن به صورت متن باز ( Open source ) است. درباره تکنولوژی بلاک چین در نوشته های پیشین توضیح داده ایم.

گروه های مختلفی بر روی شبکه بیت کوین فعالیت دارند، یکی از این گروه ها، استخراج کنندگان یا همان ماینرها هستند که بوسیله سخت افزارها و تجهیزات مخصوصی که خریداری کرده اند، عمل استخراج یا ماینینگ را انجام می دهند. توسط همین ماینرها تراکنش های داخل شبکه با حل یکسری معادلات ریاضی پیچیده تایید می شوند و بخشی از کمیسیون تراکنش ها به ماینرها پرداخت می گردد.

گروه بعدی توسعه دهندگان شبکه هستند، برنامه نویسانی که به صورت داوطلبانه مسئولیت توسعه و رفع مشکلات احتمالی نرم افزارهای بیت کوین را بر عهده گرفته اند و نودهای شبکه را تشکیل داده اند. ( دستگاه هایی که به شبکه متصل هستند.)

اما نودها چی هستند؟ نودها تاریخچه تراکنش هایی که در شبکه انجام می شوند را مانند یک هارد دیسک کامپیوتری در حافظه خودشان ذخیره و نگهداری می کنند.

پس استخراج کنندگان یا همان ماینرها کار تایید انتقال بیت کوین ها را در تراکنش های شبکه بر عهده دارند و توسعه دهندگان نیز مسئولیت ارتقای نرم افزار بیت کوین را بر عهده دارند.

هیچ یک از این گروه ها دولت یا افراد خاصی که وابسته به دولت یا جایی باشند، نیستند بلکه یکسری از افراد مختلف از گوشه و کنار جهان هستند که از طریق اتصال به شبکه کارهای خودشان را انجام می دهند و ممکن است که اصلا همدیگر را نیز نشناسند. همکاری و فعالیت این گروه ها در شبکه بیت کوین موجب تداوم حیات و رشد آن می شود.

Bitcoin توسط شخص گروه یا نهادی کنترل نمی شود

Bitcoin توسط شخص گروه یا نهادی کنترل نمی شود

هدف Bitcoin در نهایت چیست ؟

هدف بیتکوین در نهایت این است که بتواند با ارائه راه کارهای موثر در زمینه انتقال و یا ذخیره امن پول به بشریت خدمت کند.

در زمان پیدایش بلایای طبیعی مثل سیل ، زلزله ، طوفان ، آتش فشان و همه گیری بیماری های خطرناک در سطح جهان پول های کاغذی ممکن است ایده جالبی نباشند. زیرا در اثر بلایای طبیعی به راحتی از بین می روند و در زمان همه گیری بیماری های واگیردار باعث پخش بیشتر بیماری ها می شوند.

اما بیتکوین Bitcoin خاصیت فیزیکی ندارد که بتوان آن را لمس کرد و یا در اثر بلایای طبیعی نابود شود.

همچنین پول های کاغذی یک مشکل دیگه هم دارند و آن این است که چون تعداد مشخصی برای توزیع ندارند در هنگام بحران های مالی دولت ها با چاپ اسکناس بدهی های خودشان را پرداخت می کنند و بدون پشتوانه پول چاپ می کنند و باعث ایجاد تورم و فشار به اقشار مختلف جامعه می شوند در صورتی که در بیت کوین تعداد مشخصی کوین وجود دارد و بیشتر از آن تولید نمی شود.

این موضوع باعث می شود که ارزش بیت کوین روز به روز افزایش یابد و از طرف دیگر تورم بین جامعه آن کنترل شده شود.

در ضمن هزینه تراکنش های بانکی امروزی بسیار بیشتر از کمیسیون تراکنش ها در شبکه بیت کوین است و همچنین سرعت تراکنش ها در شبکه های بیت کوین بسیار بیشتر از انتقال از طریق سامانه ای مثل سوئیفت است که خودشان یک مزیت مهم شناخته می شوند.

مخترع بیتکوین Bitcoin کیست ؟

در اواخر سال 2008 میلادی که بحران مالی فزاینده ای در جهان پدیدار شد ، بیتکوین بوجود آمد و به احتمال زیاد ایده بوجود آمدن آن بدلیل بحران مالی سال 2008 میلادی بود که اقتصادهای بزرگ جهانی را زمین گیر کرد.

در همین بحران ، فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ” ساتوشی ناکاموتو ” یک طرحی که توضیحات کاملی در آن وجود داشت را به تعداد زیادی از کارشناسان و متخصصان دنیای رمزنگاری ارسال کرد که در آن از یک پول دیجیتال جدیدی به نام بیت کوین پرده برداشته بود. ساتوشی ناکاموتو در این مقاله که در دنیای رمزنگاری یا کریپتوکارنسی به عنوان وایت پِیپِر ( white paper ) هم معروف است، بیتکوین و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.

پس از گذشت چندین ماه از انتشار وایت پیپر بیتکوین در اوایل سال 2009 میلادی بود که شبکه بیت کوین کار خودش را شروع کرد.

فرد یا گروه موسوم به ساتوشی ناکاموتو که این شبکه را راه اندازی کرده بودند، در سال‌های ابتدایی در پروژه حضور داشتند و کمبودهای آن را به همراه توسعه‌ دهندگان دیگری که به پروژه می‌ پیوستند، برطرف می‌کردند تا اینکه اواخر سال 2010 میلادی به طرز عجیبی ناپدید شدند و تاکنون خبری از آنها نیست.

پس از گذشت بیش از ده سال از ایجاد شبکه بیتکوین، هنوز هویت این شخص یا گروه ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است.

ساتوشی ناکاموتو می‌تواند یک فرد، یک گروه برنامه‌ نویس و یا حتی یک سازمان مخفی دولتی باشد. این موضوع تاکنون برای کسی آشکار نشده است.

یکسری فرضیه‌هایی وجود دارد که درباره هویت ساتوشی ناکاموتو بحث می کند و مدعیانی که خود را خالق بیت کوین معرفی کرده‌اند، تعدادشان بسیار زیاد است. با این حال هیچ کدام از آن‌ ها تاکنون مدارک کافی برای اثبات ادعایشان را ندارند.

بیت کوین ها چگونه ساخته می شوند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم،استخراج کنندگان یا همان ماینرها زمانی که در شبکه بیت کوین تراکنش های مربوطه را تایید می کنند در ازای آنها پاداش دریافت می کنند و در فرایندی رقابتی و تمرکز زدایی شده که استخراج یا ماینینگ نامیده می شود، بلوک های جدید را بر روی شبکه بوجود می آورند.

بیتکوین توسط استخراج کنندگان تولید می شود

گروه استخراج کنندگان ضمن تولید سکه های جدید از راه دریافت پاداش تراکنش ها را پردازش کرده و با استفاده از سخت افزار و تجهیزات تخصصی ( دستگاه های مخصوص استخراج یا ماینینگ ) شبکه را نیز ایمن می کنند.

طراحی پروتکل بیت کوین به گونه ای است که استخراج بیت کوین های جدید را با نرخ ثابتی تولید می کند. به این ترتیب ماینینگ یا استخراج بیتکوین یک کسب و کار رقابتی خواهد شد.

در صورتی که استخراج کنندگان بیشتری به شبکه بپیوندند، سختی شبکه بالا رفته و در نتیجه سودآوری مرتبا دشوار خواهد شد و استخراج کنندگان بایستی به دنبال راه حلی جهت کاهش هزینه های استخراج باشند.

تنها 21 میلیون واحد بیت کوین در جهان وجود دارد و بیشتر از آن نیز تولید نخواهد شد. تاکنون حدود 18 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است و بر اساس قانون نصف شدن پاداش بلوک های استخراج که به پدیده هاوینگ ( Halving ) معروف است و هر چهار سال یکبار بر روی شبکه بیتکوین اتفاق می افتد، استخراج حدود 3 میلیون بیت کوین دیگر تا سال 2140 میلادی زمان می برد.

بیت کوین تا کنون 3 پدیده هاوینگ را پشت سر گذاشته است :

-) هاوینگ اول – 28 نوامبر 2012 میلادی – نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک از 50 به 25

-) هاوینگ دوم – 9 جولای 2016 میلادی – نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک از 25 به 12.5

-) هاوینگ سوم – 11 می 2020 میلادی – نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک از 12.5 به 6.25

با این روند نصف شدن پاداش استخراج هر 4 سال یکبار، استخراج حدود 3 میلیون واحد بیت کوین دیگر تا سال 2140 میلادی زمان خواهد برد.

چرا بیت‌ کوین ها با ارزش هستند ؟

در حال حاضر بیتکوین خیلی ارزشمند شده است ، اما می دانید چرا ؟ بیت کوین ها ارزشمندند چون به عنوان شکلی از پول، برای داد و ستد و تامین سایر نیازهای مالی مفید هستند.

بیتکوین یکسری ویژگی های پولی دارد، مانند : پایداری، قابلیت حمل و نقل، تعویض پذیری، کمیابی، بخش پذیری و شناخت پذیری.

ویژگی های بیت کوین بر مبنای خواص ریاضی استوار شده است، ( با حل یکسری معادلات پیچیده ریاضی در شبکه آن تراکنش ها تایید می شوند) و نه بر مبنای خاصیت های فیزیکی (مانند طلا ، نقره و فلزات گرانبها ) و نه بر اساس اعتماد بر مرجعی مرکزی (مانند بانک ها و موسسات مالی که ارزهای بدون پشتوانه را پشتیبانی می کنند).

خلاصه و ساده بگوییم که، این ریاضیات است که بیت کوین را پشتیبانی می کند.

با این ویژگی ها، تمام آنچه که برای شکلی از پول بودن و ارزش داشتن لازم است، اعتماد و پذیرش است.

ارزش بالای BTC در مقابل سایر ارزها

ارزش بالای BTC در مقابل سایر ارزها

در مورد بیتکوین، رشد کاربران، سوداگران و کسب و کارهای نوپا، گویای مطلب است. مانند تمامی ارزها، بیت کوین ارزش خود را تنها و بطور مستقیم از کسانی می گیرد که آنرا برای پرداخت وجه پذیرفته اند.

چغندر ارزش نمی گیرد مگر آنکه خریداری برای آن وجود داشته باشد پس تا زمانی که مردم بیتکوین را بخواهند و در داد و ستدهای خودشان از آن استفاده کنند ارزش می گیرد.

قصد نداشتیم چغندر را با بیتکوین مقایسه کنیم ، زیرا معتقدیم که قابل قیاس نیستند ولی این فقط یک مثال برای درک بهتر مفاهیم بود و منظور ما این است که هر چیز بی ارزشی زمانی که مردم بخواهند ارزش پیدا می کند، پس به شایعات شبکه های اجتماعی مبنی بر از بین رفتن بیتکوین توجهی نکنید.

این شایعات بیش از ده سال است که بوده و ادامه دارد. بیتکوین هیچ وقت از بین نخواهد رفت مگر آنکه کل برق و اینترنت در جهان قطع شود که آنموقع حیات بشر بر روی کره زمین به خطر می افتد که قابل تصور نیست.

امیدواریم که این مقاله درباره بیتکوین مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در پایان این مطلب می توانید دیدگاه های خودتان را برای ما بفرستید.

مطالب مرتبط
دیفای در بیت کوین: صرافی‌های غیر متمرکز و استیبل کوین‌هایی بر بستر اولین بلاک چین
ماینینگ بیت کوین در ایران
روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟