منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند ؟
کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند

کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند ؟

کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل پیشرفت های بسیار زیاد نسبت به ارزهای سنتی فیات، روز به روز رواج می یابند. اگر می خواهید از هر یک از ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین استفاده کنید، باید بدانید که چگونه کیف پول های بلاکچین کار می کنند. در این مقاله آنچه کیف پول بلاکچین نامیده می شود را شرح خواهیم داد و دلایل استفاده از یک کیف پول بلاکچین را توضیح می دهیم و انواع مختلفی از کیف پول های بلاکچین را معرفی می کنیم.

چرا از کیف پول بلاکچین استفاده می کنیم؟

سیستم های بانکی سنتی برای انجام هرگونه معامله چندین مشکل ایجاد می کنند. از جمله ی این مشکلات این است که تراکنش ها اغلب کند هستند.

هر معامله باید از طریق واسطه مانند یک بانک انجام شود، به این معنی که یک نقطه شکست مرکزی وجود دارد. و مسائل مربوط به پیگیری همه حساب ها و مانده ها نیز از دیگر مشکلات است.

داده ها می توانند در چندین سیستم که حساب ها و مانده ها در آن نگهداری می شوند، به خطر بیفتند، دستکاری شده یا حتی خراب شوند. کیف پول های بلاکچین این مشکلات را کاهش داده یا از بین می برند.

کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند

کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند

کیف پول بلاکچین چیست؟

کیف پول بلاکچین یک کیف پول رمزنگاری شده است که به کاربران امکان می دهد انواع مختلف ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم را کنترل کنند.

کیف پول بلاکچین به کاربران کمک می کند تا وجوه را به راحتی تبادل کند. تراکنش ها امن هستند، زیرا به صورت رمزنگاری امضا شده اند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


کیف پول از طریق دستگاه های متصل به وب از جمله موبایل قابل دسترسی است و حریم شخصی و هویت کاربر حفظ می شود. بنابراین یک کیف پول بلاکچین تمام ویژگی های لازم برای نقل و انتقالات ایمن و مبادله وجوه بین طرف های مختلف را فراهم می کند.

بسیار شبیه به روند ارسال یا دریافت پول از طریق پی پال یا هر دروازه دیگری است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، اما شما به جای ارزهای فیات از ارز دیجیتال استفاده می کنید.

نمونه هایی از کیف پول های بلاکچین شامل کیف پول کاغذی ، Electrum، Metamask ، blockchain.com ، Jaxx ، Mycelium ، Trustwallet و Bitcoin است. البته بسیاری از گزینه های دیگر بر اساس نیازهای شما و سطح امنیت مورد نظرتان وجود دارد.

کیف پول های بلاکچین چگونه کار می کنند؟

ابتدا، باید بدانیم کلیدهای خصوصی و عمومی چیستند و ارتباط این کلیدها با یک کیف پول بلاکچین چگونه است. هر زمان که یک کیف پول بلاکچین ایجاد کنید، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیار شما قرار می گیرد که با کیف پول شما همگام است.

بیایید به عنوان نمونه از ایمیل استفاده کنیم. اگر می خواهید از کسی نامه ای دریافت کنید، آدرس ایمیل خود را به او می دهید.

اما دادن آدرس ایمیل شما به این معنی نیست که آن شخص قادر به ارسال ایمیل از طریق حساب شما باشد. برای انجام این کار شخص باید رمز ورود حساب ایمیل شما را بداند.

کیف پول های بلاکچین با استفاده از یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی، یک روند مشابه را دنبال می کنند. یک کلید عمومی شبیه به آدرس ایمیل شماست.

شما می توانید آن را به هر کسی بدهید هنگامی که کیف پول شما ایجاد می شود، یک کلید عمومی ایجاد می شود و می توانید برای دریافت وجه، کلید عمومی را با همه به اشتراک بگذارید.

کلید خصوصی مخفی است. شبیه به رمز عبور شما است؛ نباید هک شود و نباید آن را برای کسی فاش کرد. شما از این کلید خصوصی برای انتقال دارایی های دیجیتال خود استفاده می کنید.

اگر شخصی به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند، احتمال اینکه حساب شما به خطر بیفتد وجود دارد، و احتمالاً شما تمام سپرده های رمزارز موجود در آن را از دست خوهید داد.

نرخ بهره چیست و چه اهمیتی در اقتصاد و بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

ویژگی های کیف پول بلاکچین

اکنون که می دانید کیف پول های بلاکچین چگونه کار می کنند، ضروری است که از ویژگی های آنها آگاهی داشته باشید. در اینجا برخی از ویژگی های مهم کیف پول بلاکچین آورده شده است :

آسان برای استفاده : دقیقاً مانند هر نرم افزار یا کیف پول دیگری که شما برای معاملات روزانه خود از آن استفاده می کنید.

بسیار امن است : فقط مسئله امنیت کلید خصوصی شماست.

تراکنش های فوری را در هر جغرافیایی مجاز می کند : و اینها بدون مانع و واسطه هستند.

کارمزدهای کم تراکنش : هزینه انتقال وجه بسیار کمتر از بانک های سنتی است.

اجازه ی تراکنش در چندین ارز دیجیتال را می دهد : این به شما کمک می کند تا ارزها را آسان بهم تبدیل کنید.

انواع کیف پول بلاکچین

دو نوع کیف پول بلاکچین بر اساس کلیدهای خصوصی وجود دارد : کیف پول گرم و کیف پول سرد.

کیف پول های گرم یا داغ مانند کیف پول های معمولی هستند که ما برای انجام معاملات روزانه خود حمل می کنیم و این کیف پول ها کاربر پسند هستند.

کیف پول های سرد شبیه یک طاق است. آنها رمزارزها را با سطح بالایی از امنیت ذخیره می کنند.

کیف پول گرم و کیف پول سرد

انواع دیگری از کیف پول بلاکچین :

کیف پول های گرم یا داغ ، کیف پول های آنلاین هستند که از طریق آن می توان ارزهای دیجیتال را به سرعت انتقال داد.

آنها بصورت آنلاین در دسترس هستند. نمونه های آن Coinbase و blockchain.com هستند.

کیف پول های سرد، کیف پول های دیجیتال آفلاین هستند که معاملات در آنها به صورت آفلاین امضا و سپس بصورت آنلاین انجام می شوند.

آنها در فضای ابری اینترنت ذخیره نمی شوند. آفلاین بودن به آنها کمک می کند تا از امنیت بالایی برخوردار باشند. نمونه هایی از کیف پول های سرد Trezor و Ledger هستند که به کیف پول های سخت افزاری هم معروف می باشند.

با استفاده از کیف پول های گرم، کلیدهای خصوصی برای انتقال سریعتر در فضای ابری ذخیره می شوند.

با استفاده از کیف پول های سرد، کلیدهای خصوصی در سخت افزار جداگانه ای که به اینترنت یا فضای ابری متصل نیست و یا در یک سند کاغذی ذخیره می شوند.

به کیف پول های داغ دسترسی 24/7 آنلاین آسان دارید و از طریق دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه در دسترس هستند، اما در صورت هک شدن احتمال سرقت غیرقابل بازیابی وجود دارد.

با استفاده از کیف پول های سرد، روش معامله در محافظت از کیف پول در برابر دسترسی غیرمجاز (هک شدن و سایر آسیب پذیری های آنلاین) کمک می کند.

ما می توانیم کیف پول را به سه نوع دیگر تقسیم کنیم :

انواع کیف پول بلاکچین عبارتند از :

کیف پول نرم افزاری ؛

کیف پول های سخت افزاری، که به درایو USB خود وصل می کنید.

کیف پول های معمولی مبتنی بر کاغذ، که برای آن کلید عمومی و کلید خصوصی خود را روی یک تکه کاغذ چاپ می کنید و آن را در یک مکان امن نگه دارید.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری برنامه ای است که در یک دستگاه بارگیری می شود. این دستگاه می تواند یک دسکتاپ کامپیوتر یا یک دستگاه تلفن همراه باشد، یا می تواند یک کیف پول مبتنی بر وب باشد که به صورت آنلاین قابل دسترسی است.

Breadwallet ، Jaxx و Copay کیف پول های نرم افزاری محبوب هستند. ما می توانیم کیف پول های نرم افزاری را به عنوان کیف پول دسکتاپ، کیف پول آنلاین (کیف پول وب) و کیف پول های موبایل دسته بندی کنیم.

کیف پول های دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ کیف پول های سرد هستند که در آن کلیدهای خصوصی در سرورهای سرد (در دسکتاپ شما) ذخیره می شوند.

می توانید کیف پول را از اینترنت جدا کنید، برخی معاملات را آفلاین انجام دهید و سپس آن را دوباره آنلاین کنید. در صورت از بین رفتن سرور اصلی، از یک سرور سرد، در واقع دسکتاپ شما، به عنوان یک سرور پشتیبان استفاده می شود.

این کیف پول ها را می توان در هر رایانه ای بارگیری کرد اما فقط از سیستم نصب شده روی آنها قابل دسترسی است، بنابراین مطمئن شوید که دسکتاپ یا دستگاهی که روی آن کیف پول دسکتاپ را بارگیری می کنید، ایمن است (دارای نسخه پشتیبان است و در یک مکان امن قرار دارد ) ، و اینکه شما مالک سخت افزار هستید و اجازه نمی دهید دستگاه به هر جایی برود.

سرویس نام اتریوم (ENS) سرویسی مبتنی بر جستجو که اطلاعات را به یک نام پیوند می دهد

این کیف پول ها قطعاً مقرون به صرفه هستند. Electrum یکی از محبوب ترین کیف پول های دسکتاپ است.

کیف پول آنلاین

این نوع دیگری از کیف پول های داغ است که در اینترنت اجرا می شوند. کاربران از دسترسی به این کیف پول ها در هر دستگاهی استفاده می کنند.

این می تواند یک تبلت یا دسکتاپ باشد، یا می توانید از طریق مرورگر تلفن همراه خود به آن دسترسی پیدا کنید. کلیدهای خصوصی بصورت آنلاین ذخیره می شوند و توسط شخص ثالث اداره می شوند.

به عنوان مثال، GreenAddress یک کیف پول بیت کوین است که در وب و دسک تاپ موجود است، و همچنین دارای برنامه اندروید و iOS است.

کیف پول موبایل – کیف پول بلاکچین

کیف پول های موبایل شبیه به کیف پول های آنلاین هستند به جز اینکه فقط برای استفاده و دسترسی در تلفن همراه ساخته شده اند. این کیف پول ها دارای رابط کاربرپسند هستند که به شما کمک می کند معاملات را به راحتی انجام دهید. Mycelium یکی از بهترین کیف پول موبایل موجود است.

کیف پول های سخت افزاری

یک کیف پول سخت افزاری نوعی دستگاه ذخیره سازی سرد است که معمولاً مانند USB است و کلید خصوصی کاربر را در یک دستگاه سخت افزاری محافظت شده ذخیره می کند.

این کیف پول ها مشابه دستگاه های قابل حمل هستند که می توانند به رایانه متصل شوند. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، آنها کمتر در معرض حملات مخرب و ضد هک هستند.

Ledger ، Trezor و KeepKey برترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار هستند.

برای انجام معامله از کیف پول سخت افزاری، باید اطمینان حاصل کنید که کیف پول سخت افزاری به سیستم رایانه شما وصل شده است.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی فرایندی آفلاین برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. این کیف پول یک کاغذ چاپ شده است که دارای کلید خصوصی و عمومی شما است که با استفاده از یک کد QR به آنها دسترسی دارید.

از آنجا که این کیف پول ها بی خطر هستند، از آنها برای ذخیره مقادیر زیادی ارز دیجیتال استفاده می شود. کیف پول کاغذی بیت کوین و MyEtherWallet دو کیف پول کاغذی هستند که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

یک کیف پول کاغذی با کیف پول نرم افزاری شما کار می کند تا وجوه را از کیف پول نرم افزاری خود به آدرس عمومی نشان داده شده در کیف پول کاغذ خود منتقل کند.

ابتدا وجوه خود را در یک کیف پول نرم افزاری واریز، سپس وجوه را از کیف پول نرم افزاری خود به آدرس عمومی چاپ شده در کیف پول کاغذی منتقل می کنید.

مقایسه کیف پول های بلاکچین

وب سایت blockchain.com یک کیف پول رمزنگاری است که هم از بیت کوین و هم اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.

استفاده از آن بسیار آسان است و کارمزدهای تراکنش کمی دارد. دارای API است، بنابراین می توانید به راحتی کیف پول های دلخواه خود را تهیه کنید.

Ledger Nano S یک کیف پول سخت افزاری است که امنیت بالایی را برای حساب شما فراهم می کند. برای بیت کوین، اتریوم و Litecoin در دسترس است.

همچنین امکان حفظ چندین حساب و دسترسی به آنها در هر زمان امکان پذیر است.

کیف پول کاغذی بیت کوین به شما کمک می کند تا کیف پول خود را در برابر دستکاری بیت کوین مقاوم کنید. این خطر هک شدن را به حداقل می رساند.

Jaxx به کاربر امکان می دهد ارزهای موجود در کیف پول را مبادله کند. و از بیت کوین، اتریوم، Litecoin و بسیاری از ارزهای دیگر پشتیبانی می کند. با استفاده از Jaxx ، کاربر می تواند به محض اتمام پردازش، مانده حساب خود را مشاهده کند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال نومرایر (Numeraire)
معاملات آپشن
شبکه آراگون (ANT) بهبود کار از طریق بلاکچین و ایجاد دادگاه های دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید