منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  بلاک چین به زبان ساده چیست و چه کاربردهایی دارد ؟
بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین به زبان ساده چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

ندا رحیمی
1399/01/17
۰

بلاک چین به زبان ساده چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ بلاک چین ( Blockchain ) یک فناوری حیرت انگیز است که انقلابی را در جهان به پا کرده است و درک آن برای تازه کارها و حتی برای حرفه ای های ارزهای دیجیتال چندان ساده نیست. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با شبکه بلاک چین و کاربردهای آن آشنا شوید.

بلاک چین به زبان ساده چیست

بلاک چین به زبان ساده یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات با جزئیات آن است. تفاوت بلاک چین با سیستم های دیگر در آن است که گزارش ها و اطلاعات ذخیره و انباشت شده روی آن میان همه ی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و با استفاده از خاصیت رمزگذاری ( رمزنگاری ) امکان پاک کردن و یا ویرایش اطلاعات و گزارش های ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

فرض کنید که من عکسی در گوشی موبایل خودم دارم، و آن را برای سه نفر از دوستانم می فرستم، بنابه دلایلی آن عکس از روی گوشی موبایل من پاک می شود. بنابراین جای نگرانی نیست چون 3 نفر از دوستانم این عکس را در گوشی خودشان دارند.

شبکه بلاک چین به زبان ساده سیستم یا محیطی است که ارزهای دیجیتال بر روی آن نگهداری می شوند و کلیه اطلاعات ارزهای دیجیتال با جزئیات کامل بصورت رمزنگاری شده ( غیرقابل دسترسی برای ویرایش ) بر روی آن وجود دارند. امکان خواندن اطلاعات وجود دارد ولی امکان پاک کردن یا ویرایش آنها نیست.

مفهوم بلاک چین برای اولین بار در ابتدای سال 2009 میلادی و همزمان با پیدایش بیت کوین بوجود آمد و بیت کوین از این شبکه برای انباشت اطلاعات مالی کاربران بهره برد.

هر ارز دیجیتال مانند : بیت کوین ، اتریوم و …..شبکه بلاک چین مخصوص به خودشان را دارند، البته برخی از ارزهای رمزنگاری شده که به توکن معروفند ممکن است بر روی یکی از بلاک چین های مخصوص به سایر ارزهای دیجیتال ایجاد شوند و بر روی آنها فعالیت کنند.

برای نمونه توکن تتر ( Tether ) بر روی شبکه بلاک چین اتریوم فعال است.

شبکه بلاک چین به زبان ساده

شبکه بلاک چین به زبان ساده

شبکه بلاک چین به زبان ساده چگونه کار می کند ؟

واژه ی بلاک چین ( Blockchain ) از دو کلمه ی : Block به معنی بلوک و Chain به معنی زنجیره تشکیل شده است. بنابراین بلاک چین به معنی زنجیره ی بلوک است.

این فناوری نوظهور در حقیقت زنجیره ای از بلوک های متصل به هم است، که داخل هر کدام از بلاک ها یکسری اطلاعات ذخیره و انباشت می شوند.

در هر بلاک یا بلوک هر گزارش یا اطلاعاتی می تواند ثبت و ذخیره شود، از میزان تصادفات رانندگی در یک شهر گرفته تا میزان تولد یا مرگ و میر افراد آن شهر.

برای نمونه بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین اطلاعات مالی حساب های کاربران ذخیره و انباشت می شود و به همین دلیل است که کاربران می توانند میزان موجودی بیت کوین خودشان را ببینند، آنها را انتقال دهند و یا با بیت کوین های خودشان به صورت آنلاین خرید کنند.

یک شبکه بلاک چین

در داخل هر بلاک یک چیز دیگری هم وجود دارد که به آن هش ( Hash ) می گویند.

هر هش یک تابعی است که ورودی از حروف و اعداد را به یک خروجی رمزنگاری شده با طولی ثابت تبدیل می کند.

این باعث می شود تا از تقلب و تغییر یا ویرایش اطلاعات ثبت شده بر روی شبکه بلاک چین جلوگیری شود.

توابع هش نه فقط بر روی بلاک های شبکه بلاک چین بلکه در سرتاسر اینترنت به منظور ذخیره ایمن گذرواژه، یافتن سوابق تکراری، انباشت سریع و بازیابی اطلاعات و موارد این چنینی به کار برده می شوند.

در یک شبکه بلاک چین، بلوک ها علاوه بر اینکه خودشان یک هش دارند، حاوی هش بلاک قبلی هم هستند و می توانند از همین روش به صورت زنجیره ای با هم در ارتباط باشند.

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین به زبان ساده

نقش توسعه دهندگان در شبکه بلاک چین چیست ؟

توسعه دهندگان به بخشی از جامعه یک ارز دیجیتال گفته می شود که در شبکه بلاک چین آن ارز رمزنگاری شده فعال هستند و وظیفه ارتقای نرم افزاری و رفع مشکلات احتمالی شبکه را بصورت داوطلبانه بر عهده دارند.

این گروه برنامه نویسان باتجربه ای هستند که چون شبکه های بلاک چین معمولا به صورت متن باز ( Open source ) اداره می شوند پس قابل توسعه و افزایش امکانات و توابع هستند.

توسعه دهندگان که از کامپیوترهای بسیاری به شبکه بلاک چین متصل هستند، یک نسخه از اطلاعات شبکه را به محض اتصال به شبکه دریافت می کنند.

به هر دستگاه کامپیوتر توسعه دهنده که به شبکه بلاک چین متصل است یک نود ( Node ) گفته می شود.

برای نمونه اگر 50 هزار توسعه دهنده با کامپیوترهای شخصی خودشان به شبکه بلاک چین بیت کوین متصل شوند، یعنی اینکه این شبکه در حال حاضر 50000 نود دارد.

حمله 51 درصد چیست ؟

اگر بیش از 50 درصد نودها در یک بلاک تغییرات ایجاد کنند آن تغییرات ثبت و اجرا می شود ، چون شبکه بلاک چین به گونه ای طراحی شده است که اگر بیش از 50 درصد نودها یک اطلاعات را تایید یا ویرایش کنند از آن تبعیت می شود.

بنابراین زمانی امکان تغییر یا ویرایش داده ها بر روی شبکه بلاک چین وجود دارد که بیش از 50 درصد نودها به آن رای مثبت دهند.

حال اگر کسی بتواند کنترل بیش از 50 درصد نودها را در اختیار بگیرد می تواند به شبکه حمله کند که در ارزهای رمزنگاری شده ای مثل بیت کوین در حال حاضر این کار غیرممکن است چون نودهای فراوانی وجود دارند.

ولی در برخی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده جدید که توسعه دهندگان کمی دارند و تعداد نودها کم است امکان وقوع حمله 51 درصد بالاست.

حمله 51 درصد فقط در ارزهای رمزنگاری شده با الگوریتم اثبات کار می تواند انجام شود و ارزهای رمزنگاری شده ای که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند ، شبکه بلاک چین آنها در مقابل حمله 51 درصد مقاوم هستند. در وب سایت بیت پارس راجع به الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام توضیح داده شده است ، فقط کافی است که در بیت پارس یک جستجو انجام دهید.

کاربردهای شبکه بلاک چین به زبان ساده

کاربردهای شبکه بلاک چین : شبکه بلاک چین به دلیل غیرمتمرکز بودن بسیار انعطاف پذیر است و می تواند در زندگی بشر کاربردهای فراوانی داشته باشد.

غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه توسط نهاد یا گروهی اداره نمی شوند که قوانین دست و پاگیر داشته باشند.

یک نگاهی به بانک ها و موسسات مالی بیندازید ، آنها به صورت متمرکز اداره می شوند، یعنی دارای جا و مکان خاصی هستند و توسط قوانینی خاص آن مرکز را اداره می کنند.

کاربردهای شبکه بلاک چین

کاربردهای شبکه بلاک چین

ولی بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده دارای نهاد یا مرکز دولتی نیستند که قوانین دست و پاگیر داشته باشند.

به عبارت ساده تر غیرمتمرکز شدن یعنی برگشت قدرت در دست مردم به جای بودن قدرت در دست نهادها و دولتمردان.

این یکی از ویژگی های شگفت انگیز شبکه های بلاک چین است.

پس می توان از این شیوه غیرمتمرکز بودن در زندگی بشر بسیار استفاده کرد و عدالت را برقرار کرد.

برای نمونه اگر یک شبکه بلاک چین برای انتخابات یک کشور طراحی شود ، امکان تقلب در آن انتخابات تقریبا صفر است.

زیرا بوسیله شبکه بلاک چین می توان امکان تقلب و خطای انسانی را به صفر رساند. پس عدالت فراگیر می شود.

بسیاری از شرکت های اتومبیل سازی مانند BMW در حال حاضر از شبکه بلاک چین در طراحی خودروهای جدید خودشان بهره می برند.

زیرا با استفاده از این فناوری می توانند سبب جلوگیری از خطای کامپیوترهای داخلی شوند و همچنین باعث جلوگیری از سرقت اتومبیل می شوند.

ورود فناوری بلاک چین بصورت گسترده در سلامت و پزشکی توسط شرکت بزرگ آی بی ام که بر کسی پوشیده نیست و خبرهای آن در سراسر اینترنت وجود دارد.

کاربرد بلاک چین در صنعت موسیقی نیز یک موضوع جالب است برای جلوگیری از دزدی هنری و دانلود غیر قانونی.

ورود بلاک چین به زندگی انسان غیرقابل اجتناب است و به زودی در جاهای مختلف زندگی خودتان اثری از این فناوری خواهید دید.

مطالب مرتبط
هایپرلجر (Hyperledger) چیست چگونه توانسته شرکت‌های بزرگ را به سمت بلاکچین حرکت دهد؟
ریدن (Raiden) چیست؟ پروتکل لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم
الگوریتم اجماع در بلاکچین چه نقشی دارد و انواع مختلف مدل‌های اجماع چیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether