منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  کاردانو Cardano چیست؟ همه چیز درباره این ارز دیجیتال مهم و توکن ADA
کاردانو Cardano چیست؟ همه چیز درباره این ارز دیجیتال مهم و توکن ADA

کاردانو Cardano چیست؟ همه چیز درباره این ارز دیجیتال مهم و توکن ADA

لیلا جوانمردی
1399/04/08
۰

آیا می دانید که ارز دیجیتال کاربردی و مهم کاردانو ADA در بازار کریپتوکارنسی چه ماهیتی دارد و چگونه عمل می کند؟ تا پایان این مقاله مفید با ما همراه باشید تا با کاردانو بیشتر آشنا شوید.

کاردانو Cardano یک پروژه بلاک چین منبع باز است که در چند لایه برای اجرای برنامه های مالی مورد استفاده توسط کسب و کارها، مصرف کنندگان و دولت ها در سطح جهان ایجاد شده است. می توان از آن برای ارسال و دریافت پول دیجیتال استفاده کرد. همچنین نقل و انتقالات سریع و مستقیم که به صورت رمزنگاری هستند را با اطمینان از طریق این بلاک چین انجام داد. این پروژه دارای توسعه لایه ای است که به تیم اختصاصی برنامه نویسان و مهندسین امکان می دهد بلاک چین را به راحتی با سافت فورک حفظ و ارتقا دهند. ADA توکن بومی بلاک چین کاردانو است.

ویدیوی آموزشی درباره ارز دیجیتال کاردانو 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

کاردانو چیست و چه هذفی را دنبال می کند؟

مانند اتریوم، کاردانو در نظر دارد توانایی اجرای برنامه های غیر متمرکز یا دپ (dApps) را در آینده بدست آورد. پس از اتمام کار بر روی لایه تسویه حساب ADA ، این تیم یک لایه پردازش واحد برای قراردادهای هوشمند مربوط به مقررات مالی و توافق های قانونی ایجاد خواهد کرد. بر خلاف سایر پروژه های بلاک چین ، کاردانو رویکرد پژوهش محور را برای حل مشکلات مهم مصرف کنندگان امروزی خود اتخاذ کرده است.

ارز دیجیتال کاردانو Cardano

ارز دیجیتال کاردانو Cardano

تاریخچه مختصری از کاردانو

بنیان‌گذار ارز دیجیتال کاردانو،‌ چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است که خودش یکی از اعضای تیم توسعه دهنده اتریوم بوده است. چارلز هاسکینسون را میتوان به واقع یکی از بزرگترین دانشمندان حوزه کریپتوکارنسی دانست که برای جامعه کریپتوکارنسی فردی بسیار محترم با افکاری مبتکرانه و خلاقانه است.

سال 2015 میلادی پروژه کاردانو کلید خورد و به مدت دو سال به‌ منظور یافتن راه حل ‌هایی برای مشکلات شبکه بلاک چین اتریوم و بیت کوین، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

کاردانو توانست با ایجاد فرآیند های جدید در تایید تراکنش‌ ها و ایجاد بلاک های جدید، مسائل و مشکلات مقیاس ‌پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند.

چارلز هاسکینسون، بیت کوین را از نسل اول بلاک چین و اتریوم را از نسل دوم بلاک چین در نظر می‌گیرد.

طبق عقیده‌ وی ما به یک نسل سومی از بلاک چین ‌ها در کریپتوکارنسی نیاز داریم که کاردانو این نیاز را برطرف می‌کند. بنابراین کاردانو را بایستی نسل سوم و پیشرفته شبکه های بلاک چین در نظر گرفت.

پس از دو سال تحقیق و آزمایش، در روز 28 سپتامبر 2017 میلادی برابر با ششم مهر 1396 شبکه اصلی کاردانو راه ‌اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال کاردانو (ADA) به فهرست بیترکس ، بزرگ ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان، اضافه شد.

چرا کاردانو Cardano اختراع شد؟

کاردانو تنها پروژه ای است که از رویکرد علمی برای توسعه بلاک چین خود پیروی می کند. این بلاک چین توسط یک تیم متخصص و مجرب از مهندسین و دانشگاهیان ساخته می شود.

هدف اصلی بلاک چین ارائه فناوری مقیاس پذیر، ایمن و قوی برای اجرای برنامه های مالی است که می تواند روزانه با اطمینان توسط میلیون ها کاربر مورد استفاده قرار گیرد.

به همین دلیل تیم پروژه از همان رویکرد دقیق استفاده شده در سیستم های مهم بانکی برای موفقیت در مأموریت خود بهره برده است.

چشم انداز بلند مدت بلاک چین کاردانو و ارز دیجیتال آن، این است که بتواند چالش ها و نیازهای کاربران و قانونگذاران را هم راستا کند. آنها می خواهد راهی برای برقراری ارتباط و تعامل یکپارچه برای مصرف کنندگان نهایی فراهم آورند.

این شیوه ابتکاری دیجیتالی سازی نظارتی احتمالاً آزادی مالی و دسترسی به آن را برای میلیون ها کاربر در سطح جهان فراهم می کند. افرادی در حال حاضر به دلایل مختلف به خدمات مالی دسترسی ندارند.

از یک طرف، شبکه اصلی کارایی نظارتی را به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر، توکن ADA انتقال سریع پول و قیمت مناسب کارمزد را تضمین می کند.

کاردانو چگونه کار می کند و چه فناوری پشت آن است؟

کاردانو در مقایسه با سایر بلاک چین ها از مدل متفاوتی پیروی می کند. بلاک چین آن دارای دو لایه، یک لایه تسویه حساب و یک لایه محاسباتی است.

اولین لایه به اتمام رسیده است و اکنون مورد استفاده قرار گرفته است. این امر به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا از یک کیف پول به کیف دیگر، توکن های کاردانو (ADA) را ارسال و دریافت کنند.

این بلاک چین از روشی مشابه آنچه که توسط اتر بکار رفته است استفاده می کند. لایه دوم در حال توسعه است و هدف آن فعال کردن کاربران برای شروع و ثبت نام در قراردادهای هوشمند است. اگرچه ممکن است شبیه به بلاک چین اتریوم به نظر برسد، ولی کاردانو نسبت به آن مزایای بیشتری دارد.

لازم به ذکر است لایه دوم نیز اواخر امسال با اتمام هاردفورک آلونزو شروع به کار خواهد. در مقاله زیر می توانید همه چیز را راجع به این هاردفورک مطالعه کنید:

برای مبتدیان، سازگارتر است زیرا می توانید آن را با توجه به نیاز کاربران نهایی اصلاح کنید. به عنوان مثال، کشورهای مختلف مقررات مالی و پولی متفاوتی دارند، بنابراین می توان قراردادها را به گونه ای نوشت که نحوه ذخیره اطلاعات، پردازش و دستیابی به اطلاعات مطابق آیین نامه هر کشور تغییر دهد. و از آنجا که لایه محاسباتی جداگانه است، کاربران ADA همچنان می توانند ضمن رعایت قوانین و مقررات مختلف، از همان ارز در کشورهای مختلف استفاده کنند.

لایه محاسباتی همچنین به تیم پروژه کاردانو این امکان را می دهد تا با استفاده از سافت فورک و بدون ایجاد اختلال در لایه ADA یا تسویه حساب، تغییراتی ایجاد کنند.

برای تأیید تراکنش ها، از پروتکل اثبات سهام استفاده می کند. کاربرانی که می خواهند مشارکت کنند معتبر خوانده می شوند و باید مبلغ خاصی از سکه های ADA را برای نشان دادن اینکه آنها در این فرایند “سهم” داشته اند، سرمایه گذاری کنند. آنها همچنین بر اساس سهم خود پاداش می گیرند.

ارز دیجیتال کاردانو آدا ADA نام دارد

ارز دیجیتال کاردانو آدا ADA نام دارد

آیا کاردانو پول واقعی است؟

اگرچه ADA تراکنش های کم هزینه و فوری را ارائه می دهد، لایه قرارداد هوشمند هنوز در دست توسعه است.

این بدان معناست که کاردانو از تبدیل شدن به ارزی که می تواند برای خرید محصولات و خدمات روزانه مورد استفاده قرار گیرد، فاصله دارد.

علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که ارز دیجیتال کاردانو Cardano صرفاً سعی در ایجاد رمزارز دیگری ندارد بلکه یک شبکه کامل قرارداد هوشمند است که به کشورها امکان می دهد ضمن ارائه یک سیستم مقرون به صرفه و راحت انتقال پول به مردمشان، از تطابق این سیستم با قوانین پولیشان اطمینان حاصل کنند.

به همین دلیل ممکن است دو تا سه سال طول بکشد تا لایه دوم کامل شود. شانس Cardano بهتر از سایر ارزهای رمزنگاری و بلاکچین هاست زیرا به دنبال یک رویکرد علمی است که شامل گرفتن ورودی از مهندسین و متخصصان صنعتی است. و گرچه این تلاش ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد، اما مطمئنا با همان مسائلی که سایر بلاک چین ها با آن روبرو هستند روبرو نخواهد شد.

کارمزدها و هزینه ها

حداقل کارمزد تراکنش برای کاردانو (ADA) را می توان با استفاده از این فرمول محاسبه کرد : – x + y × size.

در این معادله ، ” x یک ثابت منحصر به فرد به ارزش 0.155381 ADA است. از سوی دیگر ، y یک ثابت خاص است که مقدار آن 0.000043946 ADA / byte است، و سایز، اندازه تراکنش برحسب بایت است.

این بدان معنی است که هر تراکنش کارمزدی حداقل 0.155381 ADA را به همراه کارمزد اضافی 0.000043946 ADA به ازای هر بایت از اندازه تراکنش متحمل می شود.

از آنجا که این پروژه هنوز در دست توسعه است، کارمزد تراکنش در معرض تغییر است. و به غیر از شبکه، شما همچنین نیاز به ایجاد فضای کمیسیون و هزینه های مربوط به خرید سکه های کاردانو (ADA) و برداشت وجه خود از صرافی های مختلف رمزنگاری و خدمات بازرگانی دارید.

فواید کاردانو چیست؟

  • بلاکچین چندلایه

Cardano دارای دو بلاک چین جداگانه برای پردازش توکن و قراردادهای هوشمند است، به این معنی که می تواند بلاک چین را با سافت فورک بدون ایجاد اختلال برای قسمت دیگر، به روز کند.

  • سازگارتر

در مقایسه با دیگر بلاک چین ها، Cardano بسیار سازگارتر است. به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند به تنهایی می تواند برای کاربران مختلف تنظیم شود و از کلیه سهامداران پیروی می کنند.

  • غیر متمرکز

همانند ارزهای رمزنگاری برتر، بلاکچین Cardano نیز غیرمتمرکز است و این بدان معناست که هیچ واحد مرکزی کنترل غیر منطقی ای بر روند امنیتی و اعتبار سنجی تراکنشها ندارد.

  • آزادی مالی بهبود یافته است

چشم انداز Cardano این است که سهولت مصرف کننده و رعایت نظارتی قانونگذاران را در یک راه حل یکپارچه ترکیب کند و این باعث می شود میلیون ها انسان به آزادی مالی دسترسی پیدا کنند که در حال حاضر به خدمات سنتی دسترسی ندارند.

  • همکاری با قانون گذارها

کاردانو در تلاش نیست که یک اخلالگر باشد بلکه یک مبتکر است. به دنبال کار در محدوده مقررات منطقه ای است که از رعایت کامل در عین فراهم آوردن راحتی برای کاربر نهایی اطمینان حاصل می کند.

آیا می توان از آن به صورت ناشناس استفاده کرد؟

در حالی که بسیاری از کار شناسان، ناشناس بودن را به عنوان یکی از ویژگی های برجسته هر رمزنگاری برمی شمارند، حقیقت این است که به طور فزاینده ای بیش از آنکه این امر یک نکته مثبت واقعی باشد به یک طعمه تبدیل شده است.

بله، ارزهای رمزنگاری نسبتاً ناشناس هستند، اما اگر بخواهید از صرافی یا یک پلتفورم معاملاتی معتبر که اکثرا مطابق با مقررات “مشتری خود را بشناس” (KYC) فعالیت می کنند استفاده کنید، باید اطلاعات خود را برای تأیید اعتبار ارائه دهید.

در غیر این صورت، شما مجبور به استفاده از پلتفرم هایی که ارائه دهنده ی خدمات نامعتبر هستند، که معمولاً بخاطر ریسک بالا توصیه نمی شود، هستید.

علاوه بر این، هر کاری که در اینترنت انجام می دهید، ردپای دیجیتالی از خود به جای می گذارد، به این معنی که شما همیشه برای دولت ها و هکرهایی که توانایی فنی لازم برای پیدا کردن این ردپاها را دارند، قابل ردیابی هستید.

اگر دنبال ناشناس بودن واقعی هستید مطمئنا، ADA یا هر رمزنگاری دیگری، راه حل مناسبی برای آن نیست. پول نقد سنتی هنوز هم بهترین گزینه در این رابطه است زیرا هیچ ردپای دیجیتالی برای دنبال کردنتان وجود ندارد.

چقدر امن است؟

Cardano توسط تیمی از مهندسین متخصص در زمینه های کاری خود، توسعه داده می شود. علاوه بر این، لایه های توکن های ADA و قراردادهای هوشمند از هم جدا هستند و که این مساله یک زیرسازی امنیتی اضافی را نیز فراهم می کند.

رمزنگاری، رمزگذاری شده تضمین می کند که بلاکچین نمی تواند به خطر بیفتد و حملات سایبری که یکپارچگی آن را مورد هجوم قرار دهند تا داده های کاربران را افشا کنند، دفع می کند.

تیم هایی که بر روی توسعه کاردانو کار می کنند :

سه تیم اصلی در حال کار روی پروژه Cardano هستند تا این ارز را به قله های مورد نظرش، چیزی فرای آنچه الان درش بسر می برد برسانند.

در مقایسه با سایر رمزارزها، این مدل سرمایه گذاری که تعداد معدود پروژه هنوز در دست توسعه باشند نسبتاً جدید است. سه تیم مشغول به کار در این پروژه ها عبارتند از :

بنیاد کاردانو

این بزرگترین تیم مستقر در سوئیس است، که در تلاش است تا اکوسیستم کاردانو را پرورش دهد و ضرب سکه ها را هدایت می کند.

علاوه بر این، مسئولیت های آن شامل شکل دادن به استانداردها و قوانین تجاری، تشویق جامعه جهانی به استفاده از Cardano ، اطمینان از پاسخگویی ذینفعان و تسهیل مشارکت های بلند مدت است. این تیم همچنین بر رشد و توسعه بلاک چین و اکوسیستم آن نظارت دارد.

ورودی و خروجی

تیم دوم یک سازمان مهندسی Input-Output است که با شرکت ها، ادارات دولتی و نهادهای دانشگاهی برای ساختن بلاک های زنجیره ای و ارزهای رمزنگاری شده همکاری می کند. این تیم پشتیبانی فنی لازم برای کاردانو Cardano را فراهم می کند، و اطمینان می دهد که ضمن پیروی از اهداف خود، در مسیر صحیح قرار گرفته اند.

Emurogo

این یک شرکت بین المللی بلاک چین است که راه حل های قدرتمند را به دولت ها، کسب و کارها، شرکت های نوپا و توسعه دهندگان ارائه می دهد.

این تیم مأموریت ایجاد یک کیف پول کاملاً برجسته برای رمزنگاری ها را در دستور کار خود دارد تا بتواند یک راه حل عالی برای ذخیره ایمن توکن های ADA در اختیار کاربران قرار دهد.

از آنجایی که این یک پروژه منبع باز است، صدها نفر از توسعه دهندگان روزانه در این پروژه مشارکت می کنند، و اساس نامه را بهبود می بخشند. این محبوبیت در جامعه توسعه دهندگان این امکان را به کاردانو داده است تا بصورت پیوسته رشد فوق العاده ای تجربه کند.

کدام مؤسسات مالی در Cardano سرمایه گذاری می شوند؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی که نشان دهد موسسه های مالی یا بانکی از لحاظ مالی یا استراتژیک در پروژه Cardano سرمایه گذاری کرده اند، وجود ندارد.

از آنجا که بلاک چین آنها هنوز در دست توسعه است و این باعث می شود عملکرد عملیاتی نظارتی آنها هنوز دقیقا شکل نگرفته باشد، منطقی است که در حال حاضر، صاحبان موسسات مالی از انتخاب Cardano بعنوان سیستم قانونی مورد نظر خود سرباز زنند.

گذشته از این، از آنجا که کاردانو هدف خود را رعایت مقررات منطقه ای قرار داده است، ممکن است نیاز باشد دولت ها را در سطح ایالتی و ملی درگیر کند تا جای پای خود را برای جایگاه مورد نظرش استوار کند. این ممکن است دلیل دیگری باشد که بانک ها و موسسات مالی هنوز به سمت کاردانو حرکت نکرده اند.

کاردانو پروژه ای است که توسط مهندسین در کلاس جهانی و کارشناسان صنعتی خبره پشتیبانی می شود که رویکرد علمی در جهت ساختن بلاک چین و اکوسیستم آن را در پیش گرفته اند. به همین دلیل پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه گذاری در آینده را دارد.

استخراج کاردانو

از آنجا که پروژه Cardano از پروتکل Proof of Stake (اثبات سهام) استفاده می کند، نمی توان آن را استخراج کرد.

برای بدست آوردن پاداش باید سهام خود را جهت تایید تراکنشها با واریز ADA اثبات کنید. ASIC یا GPU خاصی برای استخراج وجود ندارد و اگر به قصد استخراج کاردانو هزینه زیادی را صرف این تجهیزات کنید آنها مانند کولر و بخاری برای شما عمل خواهند کرد.

کیف پول کاردانو

کیف پول یک وسیله سخت افزاری یا نرم افزاری است که برای ذخیره ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین، اتریوم و کاردانو استفاده می شود.

چندین لایه ایمنی را برای حفظ امنیت دارایی های شما و در عین حال کاهش احتمال از دست دادن آن، اعمال می کند. اگر می خواهید ADA خود را با بیشترین امنیت ممکن ذخیره کنید، باید از یکی از کیف پول های زیر استفاده کنید :

Daedalus Wallet ( کیف پول رسمی کاردانو )

Yoroi – The Cardano Wallet (Google Play)

Ledger (Cold Wallet)

Coinswitch

Guarda

Infinito

Atomic Cardano Wallet

AdaLite

آیا کاردانو ارزش سرمایه گذاری دارد؟

همانطور که در مروری بر کاردانو (ADA) ذکر شد، این اولین رمزارز و بلاکچینی است که با رویکرد علمی مورد حمایت قرار می گیرد.

این بدان معنی است که در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده، پتانسیل بسیار بهتری برای موفقیت دارد. با این حال، هنوز در دست توسعه است و ما نمی توانیم به سادگی مزیت سابقه حضور قدیمی تر را که سایر بلاک چین ها دارند، رد کنیم.

قیمت رمزارزها همیشه غیرقابل پیش بینی است و شما هرگز نمی دانید که آنها به چه مسیری خواهند رفت. به همین دلیل شما باید هوشیار باشید تا سرمایه خود را با سرمایه گذاری در رمزارزهایی که احتمال شکست بالایی دارند، از دست ندهید.

همیشه به آنچه کارشناسان می گویند گوش فرا دهید و به اخبار توجه کنید. یکباره همه دارایی خود را بر روی یک ارز سرمایه گذاری نکنید. کاهش ریسک امری ضروری در دنیای سرمایه گذاری است.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)، ارز دیجیتال کره‌ای با بلاک چین اختصاصی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether