منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  به روزرسانی آلونزو Alonzo کاردانو چیست و برای شبکه اتریوم به چه معناست؟
به روزرسانی ماری کاردانو اجرا شد: چرا این به روز رسانی برای بلاک چین کاردانو بسیار مهم است

به روزرسانی آلونزو Alonzo کاردانو چیست و برای شبکه اتریوم به چه معناست؟

رضا باغانی
1400/04/28
۰

آخرین به روزرسانی کاردانو که به نام آلونزو شناخته می‌شود، دیفای (DeFi) و دپ ها (Dapps) را به این شبکه وارد می‌کند. از نظر بسیاری، این به روزرسانی شبکه را به عنوان جایگزینی برای سرعت پایین و هزینه گس بالای اتریوم قرار می‌دهد.

کاردانو برای اولین بار در همان سال راه اندازی اتریوم معرفی شد. با این حال، به دلیل ساختار پیچیده پیاده سازی و بررسی‌های علمی و عملی، توسعه آن کندتر بوده است. آخرین به روزرسانی این شبکه آلونزو (Alonzo)، کاردانو را بیش از پیش به رقیبی برای اتریوم تبدیل خواهد کرد. این به روزرسانی قراردادهای هوشمند و قابلیت‌های دیفای را به این شبکه اضافه می‌کند.

از زمان تأسیس در سال 2015، اتریوم بستر اصلی شرکت‌های رمزنگاری برای ساخت پروژه‌های خود بوده است. ترکیب برنده قراردادهای هوشمند و توکن های ERC-20 به هر کسی اجازه می‌داد تا توکن های خود را بر بستر زیرساخت‌های اتریوم ایجاد کند. این قابلیت‌ها بعدتر منجر به تولد امور مالی غیرمتمرکز با دیفای شد.

در نتیجه، تعداد زیادی از پروتکل‌های دیگر برای ایجاد نسخه‌های خاص خود که مشابه اکوسیستم اتریوم، بتواند به عنوان یک بستر برای توسعه دهندگان و کاربران باشد، در حال رقابت هستند.

به روزرسانی آلونزو، کاردانو را به بازی دیفای و دپ ها می آورد

برخی از رقبایی که سعی کردند به سرعت به این مهم دست یابند بلاک چین های سولانا (Solana)، تزوس (Tezos) و نیر (Near) بودند. این بلاک چین ها به طرز  هیجان انگیزی توسعه دهندگان را به بلاک چین های خود فراخواندند. یکی از پروژه‌هایی که با احتیاط بیشتر بر روی ایجاد جایگزینی برای اتریوم کار کرد، کاردانو است.

این بلاک چین نیز همانند اتریوم در سال 2015 تأسیس شد. با این حال تیم توسعه دهنده اصلی آن IOHK، که وظیفه نظارت بر توسعه کاردانو را به عهده داشت، به جای اینکه به سرعت به قابلیت‌های آن اضافه کند، به آرامی ویژگی‌ها را پس از آزمایشات گسترده و بررسی توسط همکاران دانشگاهی اضافه می‌کند.

حدود شش سال پس از شروع کار، به روزرسانی آلونزو (Alonzo) کاردانو در حال افزودن مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید به این شبکه است. این ویژگی‌ها می‌توانند بلاک چین کاردانو را در رقابت با اتریوم و سایر پروژه‌هایی که برای تبدیل شدن به خانه توسعه دهندگان در نبرد هستند، موفق سازد.

کاردانو چگونه توسعه بلاک چین را پیش می‌برد

اول، مهم است که درک کنیم کاردانو در رویکرد خود برای توسعه شبکه چه تفاوتی با سایر پروژه‌های بلاک چین دارد. شاید اصلی‌ترین تفاوت میان کادانو و باقی بلاک چین ها رویکرد بررسی ویژگی‌های جدید آن است.

بیشتر شبکه‌ها از یک مدل توسعه نرم افزار معمولی برای معرفی ویژگی‌های جدید استفاده می‌کنند. در این مدل ویژگی‌های جدید توسط اعضای اصلی به رأی گذاشته می‌شود و پس از تصویب، پیاده سازی می‌گردد. اتریوم دقیقاً از این مدل استفاده می‌کند و این شیوه را می‌توانید در به روزرسانی های جدید این شبکه مشاهده نمایید.

کاردانو روش بررسی همتا را انتخاب کرده است که معمولاً در پروژه‌های دانشگاهی و علمی دیده می‌شود. هر ویژگی جدید از طریق IOHK، شرکتی که در همکاری با چندین دانشگاه در زمینه تحقیق و توسعه کار می‌کند، مورد بررسی توسط همتایان قرار می‌گیرد.

در نتیجه، توسعه شبکه به مراحل مشخص تقسیم شده است:

  • کاردانو برای اولین بار در 29 سپتامبر 2017 با مرحله بایرون (Byron) معرفی شد. پس از این بود که این شبکه فقط توانست از معاملات ADA پشتیبانی می‌کند.
  • مرحله بعدی، شلی (Shelley)، در ژوئیه سال 2020 راه اندازی شد. این به روزرسانی عدم تمرکز شبکه را بهبود بخشید. شلی به دارندگان این امکان را داد تا ADA را در شبکه اثبات سهام استیک یا سهام گذاری کنند.
  • مرحله سوم، گوگوئن (Goguen) نام دارد. این به روزرسانی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و صدور توکن های بومی را به کاردانو اضافه می‌کند. قرار است گوگوئن در آگوست 2021 راه اندازی شود.
  • مرحله آخر باشو (Basho) است که بر روی مقیاس پذیری کاردانو متمرکز است. پس از آن نوبت به ولتر (Voltaire) می‌رسد که با حاکمیت زنجیره‌ای سروکار دارد. در حال حاضر هیچ تاریخی برای این دو به روزرسانی تعیین نشده است.

کاردانو در حال حاضر در دوران گوگوئن قرار دارد. در زمان نگارش، شبکه قبلاً از طریق هاردفورک آلگرا (Allegra) به سمت آلونزو حرکت کرده است. این به روزرسانی امکان شرکت در رأی گیری زنجیره‌ای با سهام گذاری توکن های ADA را به ارمغان آورد. البته ما شاهد هاردفورک مری (Mary) نیز بودیم. این هاردفورک زمینه استفاده از NFT را فراهم کرد. بنابراین به روزرسانی بعدی و پایانی گوگوئن هاردفورک آلونزو است که قراردادهای هوشمند را به کاردانو می‌آورد.

هاردفورک آلونزو

این نام اشاره‌ای است به آلونزو چرچ (Alonzo Church) ریاضیدان آمریکایی که یکی از نیاکان علوم کامپیوتر بود.

آلونزو یک هارد فورک است که پس از تکمیل، ویژگی‌های جدیدی مانند توسعه دپ ها (نرم افزار غیرمتمرکز) جدید و قابلیت دیفای را به شبکه کاردانو معرفی می‌کند.

راه اندازی آلونزو در چند مرحله انجام می‌شود و هر فاز با یک رنگ مشخص می‌شود. مرحله فعلی، آبی است. این مرحله با آلونزو سفید (Alonzo White) و آلونزو بنفش (Alonzo Purple) جایگزین خواهد شد.

سپس یک سری مراحل فرعی وجود دارد که اگر همه چیز خوب پیش برود، منجر به استقرار به روزرسانی آلونزو در شبکه اصلی کاردانو در سپتامبر سال جاری خواهد شد. افزودن به روزرسانی آلونزو به کاردانو توانایی رقابت با سایر اکوسیستم‌های مالی غیرمتمرکز مانند اتریوم، بایننس، پولکادات، سولانا و دیگران را می‌دهد.

هاسکینسون این به روزرسانی را یکی از مهمترین اتفاقات کاردانو می داند

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار Input Output هنگ کنگ، گفت که او معتقد است این شلوغ‌ترین زمان در تاریخ این شرکت خواهد بود.

“این احتمالاً شلوغ‌ترین 90 روز در تاریخ شرکت من و تاریخ اکوسیستم خواهد بود. من نمی‌گویم 90 روز پس از این حرکت، آلونزو در شبکه اصلی مستقر خواهد بود. آنچه من می گویم مهمترین مسیر مهندسی است، مسیر ادغام، مسیر هماهنگی و مسیر جامعه برای 90 روز آینده است.”

پروژه‌هایی قبلاً به دنبال کارایی جدید کاردانو به عنوان راهی جهت ساخت جایگزین‌های اصلی برای پروژه‌های مهم Web2 بودند. سو می (SoMee) قصد دارد ضمن حفظ حریم خصوصی کاربران، داده‌های آنها را برای دیگران قابل استفاده نماید. کاربران می‌توانند از محتوا و داده‌های خود درآمد کسب کنند بدون اینکه نگران نحوه استفاده یا دسترسی توسط شخص دیگری باشند.

چشم انداز کامل سو می به دلیل محدودیت‌های مقیاس گذاری در سایر بلاک چین ها امکان پذیر نبود. با این حال فناوری کاردانو، می‌گوید این پروژه، ابزارهای لازم برای ارائه یک جایگزین مناسب برای فیس بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی را دارد.

معنی به روزرسانی جدید کاردانو برای اتریوم چیست

اتریوم رهبر فعلی بازار دیفای و NFT است. با این حال رشد این شبکه به دلیل هزینه‌های بالا و زمان کند معاملات بسیار کند و تا حدودی محدود شده است. اتریوم نیز در حال حاضر سعی در انجام یک به روزرسانی بزرگ دارد. با این حال مشکلات فعلی به کاردانو و سایر پروژه‌های رقیب از جمله اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain)، سولانا و پولکادات فرصتی برای پیشرفت داده است.

تیم کاردانو در حال ساخت مبدل ERC-20 هستند. این مبدل به شما امکان می‌دهد توکن های اتریوم را در بلاک چین کاردانو مورد استفاده قرار دهید. این امکان در حالی است که کاربران می‌توانند در هر زمان آزادانه دارایی‌های خود را به شبکه اتریوم برگردند.

هنگام معرفی این پل در اوایل این ماه، رومین پلرین، مدیر ارشد IOHK، گفت: “ما معتقدیم که فناوری بلاک چین فقط زمانی پذیرفته می‌شود که کاربران نهایی در یک بلاک چین یا استاندارد محدود نشوند. برای اطمینان از اینکه کاربران یک تجربه یکپارچه را به دست می آورند، پل‌هایی از این دست کاملاً ضروری است.”

قابلیت همکاری فشار را بر روی اتریوم بیشتر می کند

این قابلیت همکاری است که ممکن است به اتریوم و سایر شبکه‌ها حمله کند. کاردانو از نظر ارزش دارایی‌های سهام گذاری شده با اختلاف بسیاری زیادی از بقیه بلاک چین های اثبات سهام برتر است. داده‌های صنعت نشان می‌دهد که ارزش دارایی های سهام گذاری شده بر روی اتریوم با 12.2 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد. این در حالی است که سولانا، پولکادات و الگوراند سه تیم دیگر از پنج تیم برتر هستند.

سهام گذاری کاردانو به کاربران امکان می‌دهد درآمد منفعلانه‌ای را در قالب ADA به دست آورند. استیکینگ در کاردانو نیازی به قفل کردن دارایی‌ها برای مدت زمان مشخصی ندارند. برای مقایسه، سایر پروتکل‌ها حداقل یک دوره قفل برای بدست آوردن پاداش‌های سهام را مشخص می‌کنند. اگر کاربران بتوانند ETH خود را به ADA منتقل و با آزادی بیشتری سهام خود را درگیر کنند، می‌تواند کفه ترازو را به سود کاردانو سنگین نمایند.

استراتژی کاردانو ممکن است توسط برخی کند و گسسته تلقی شود اما به نظر نمی‌رسد که برای ارزش ADA، ارز دیجیتال بومی پلتفرم، ضرری نداشته باشد. این توکن در حال حاضر از نظر حجم سرمایه در بازار در رتبه پنجم قرار دارد. کاردانو در سال جاری یکی از سریع‌ترین رشدها را به خود اختصاص داده است. چه کسی می‌داند آلونزو پروژه را به کجا ببرد.

مطالب مرتبط
مافیای صنعت ارز دیجیتال چه کسانی هستند، صاحبان بزرگ پروژه‌های نام آشنای کریپتو را بشناسید
سرمایه گذاران XRP
تعلیق برداشت در بایننس: بایننس امکان برداشت وجه کاربران انگلیسی را به حالت تعلیق درآورد.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether