منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال چیا (XCH) چیست؟ چگونه می توان آن را با یک هارد دیسک استخراج کرد
ارز دیجیتال چیا (XCH) چیست؟ چگونه می توان آن را با یک هارد دیسک استخراج کرد

ارز دیجیتال چیا (XCH) چیست؟ چگونه می توان آن را با یک هارد دیسک استخراج کرد

چیا به جای مکانیزم اثبات کار اجماع بیت کوین، از یک مدل جدید “اثبات فضا و زمان” استفاده می‌کند. این مکانیزم اجماع از فضای ذخیره سازی در هارد دیسک‌ها بهره می‌برد.

در این مقاله خواهیم آموخت

  • چیا یک ارز دیجیتال است که از مکانیزم اجماع جدید “اثبات فضا و زمان” استفاده می‌کند.
  • به جای اینکه با استفاده از قدرت پردازش استخراج شود، با استفاده از فضای ذخیره سازی روی دیسک‌های سخت “فارم” می‌شود.


در چند وقت اخیر نحوه استخراج ارزهای دیجیتالی خبرساز شده است واین خوب نیست. تمرکز فزاینده استخراج ارزهای دیجیتال و تأثیرات زیست محیطی آن، به ویژه استخراج با انرژی برق و روش “اثبات کار” (PoW) که توسط بیت کوین بکار گرفته شده است مورد انتقاد قرار گرفته است. در حال حاضر این شیوه توسط اتریوم نیز قرار مورد استفاده قرار گرفته که با انتقال به اتریوم 2.0 به اثبات سهام تبدیل خواهد شد.

چیا با استفاده از مکانیسم اجماع “اثبات فضا و زمان” از ذخیره سازی به جای استفاده از قدرت پردازش، برای ایمن سازی شبکه استفاده می‌کند. این شبکه قصد دارد همه اینها را تغییر دهد. سازندگان آن ادعا می‌کنند که امنیت، سرعت و عدم تمرکز آن در مقایسه از ارزهای دیجیتال اثبات کار مانند بیت کوین بیشتر است. در حال حاضر محبوبیت این ارز در بین استخراج کنندگان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. جذابیت استخراج ارز دیجیتال چیا این است که دستگاه های مورد نیاز برای ماینینگ فقط یک هارد دیسک است.

در اینجا نحوه کارکرد و شروع به کار به عنوان یک ماینر چیا آورده شده است.

ارز دیجیتال چیا چیست؟

چیا یک بلاک چین، ارز دیجیتال و پلت فرم معاملات هوشمند است. هدف اصلی آن تسهیل پرداخت های برون مرزی، خدمات سپرده گذاری و حضانت نهادی است.

چیا توسط خالق بیت تورنت، برام کوهن ساخته شد و اولین بار در آگوست 2017 رونمایی شد. این شبکه در ماه مه 2021 به بهره برداری رسید. ماینینگ ارز دیجیتال چیا در ماه مارس آنلاین شد. این ارز دیجیتال به همراه قابلیت معاملات فعال، در ماه مه فعالیتش را آغاز نموده است.

طرفداران مشهور آن شامل اندرسن هورویتز و گلکسی دیجیتال هستند. آنها برنامه‌های بلند پروازانه ای برای ایجاد “یک بانک تجاری بین المللی قانونگذاری شده سریعتر از بیت کوین” دارند.

ارز دیجیتال چیا با ارزهای دیجیتال پایه دیگر تفاوت دارد. مکانیسم اجماع “اثبات فضا و زمان” ویژگی منحصر به فرد آن است. این روشی است که توسط آن بلاکچین ایمن می‌شود.

چیا چگونه کار می‌کند؟ اثبات فضا و زمان چیست؟

چیا از سازوکار اجماع منحصربه فرد استفاده می‌کند. به گفته توسعه دهنده ها این سیستم یکپارچگی بلاک چین را تضمین می‌کند. در جایی که بیت کوین از مدل اثبات کار مبتنی بر قدرت پردازش استفاده می‌کند و  بلاک چین هایی مانند (فلو) Flow و یا (کازموس) Cosmos برای تامین امنیت از اثبات سهام بهره می‌گیرد، چیا از چیزی به نام “اثبات فضا و زمان” استفاده می‌کند.

به جای اینکه رایانه‌های قدرتمندی برای حل مسائل ریاضی با یکدیگر کار کنند، چیا از فضای موجود روی درایوهای سخت (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD)، همراه با مکانیزم قرعه کشی استفاده می‌کند. ماینرهای چیا پارتیشن‌های 100 گیگابایتی را روی هارد دیسک‌های خود ایجاد می‌کنند سپس هر پارتیشن با هش پر می‌شود. وقتی بلاک جدیدی به بلاک چین چیا اضافه می‌شود، هش آن با هش داریور ماینر مقایسه می‌شود. کاربری که نزدیکترین نتیجه را دارد برنده بلاک را می‌شود و پاداش بلاک را دریافت می‌کند.

این عنصر “اثبات فضا” است. با این حال، از آنجا که پر کردن هارد دیسک‌ها با داده‌ها قدرت محاسباتی زیادی لازم ندارد، از نظر تئوری این زنجیره در مقابل حمله‌های سنگین آسیب پذیر خواهد بود، جایی که یک هکر چندین فرصت را برای ضربه زدن به بهترین موارد آزمایش می‌کند.

برای محافظت در برابر این مشکل، شبکه همچنین نیاز دارد که زمان مشخصی بین بلاک‌ها مشخص کند. این بدان معنی است که کاربران نمی‌توانند به طور نامحدود کدهای بلاک چین را بشکنند.

چه چیز خاصی در مورد این ارز وجود دارد؟

ادعا می‌شود، مزیت اصلی اثبات مدل فضا و زمان توسط چیا این است که نسبت به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

بیت کوین به استخراج کنندگانی نیاز دارد که از توان پردازشی بالا بهره ببرند. این مسئله به طور گسترده‌ای از انرژی برق استفاده می‌کند. بنابراین باعث ایجاد یک رقابت ناسالم در بین ماینرها شده است. مصرف برق شبکه بیت کوین اکنون از برخی کشورها بیشتر است. فروریختن یک معدن ذغال سنگ واقع در چین در آوریل 2021، و تأثیر آن بر صنعت استخراج بیت کوین، همچنین نشان دهنده تداوم وابستگی ارزهای دیجیتالی به سوخت‌های فسیلی است.معایب ارز دیجیتال چیا

چیا با تمرکز بر فضای ذخیره سازی و نه پردازش‌های سنگین برای تأمین امنیت شبکه، مقادیر کمتری انرژی مصرف می‌کند. با این حال، همانطور که برخی از منتقدان اشاره کرده‌اند، این بدان معنا نیست که هیچ تأثیری بر محیط زیست ندارد. از آنجا که نیاز به درایوهای سخت فقط برای تولید چیا است، می‌توان تأثیرات زیست محیطی تولید این هاردها را به چیا نسبت داد. اجرای اثبات گره فضایی نیز مستلزم مصرف برق است. البته مصرف انرژی به طور قابل توجهی کمتراز اثبات گره کار است. با این حال باز هم میزان مصرف انرژی صفر نیست.

همچنین ادعاهایی مبنی بر آسیب رساندن چیا به ماینرها، به ویژه SSD های کوچک‌تر به علت ماینینگ وجود دارد. گرچه برام کوهن، بنیانگذار چیا، این ایده را که چیا هارد درایو را می‌سوزاند، رد کرده است. مخصوصا تا زمانی که ماینرها به HDD یا SSD های کلاس سازمانی بچسبند این مشکل پیش نخواهد آمد. با این حال ارائه دهنده خدمات ابری آلمان، استخراج این ارز دیجیتال را در سرورهای خود  ممنوع کرده است. این می تواند به دلیل نگرانی‌هایی که ممکن است به ماینینگ چیا مربوط شود و به دنبال آن خرابی زودرس درایوهای ذخیره سازی آنها باشد.

“اگر با یک HDD ساده قدیمی یا SSD کلاس سازمانی ماین کنید، درایو شما بدون مشکل به کار خود ادامه خواهد داد. پارتیشن بندی روی هارد دیسک‌ها، از جمله مواردی است که به خوبی کار می‌کند. کمی کندتر است و به فضای بیشتری برای سرعت بخشیدن به کار نیاز دارد، اما عملکرد خوبی دارد.

– برام کوهن (@ bramcohen) 16 مه 2021”

اگر ماینینگ چیا باعث فرسودگی زودرس درایوها شود، می‌تواند منجر به افزایش قابل توجه زباله‌های الکترونیکی شود. این می تواند گواهینامه‌های سازگار با محیط زیست را از بین ببرد.

توکن XCH ارز دیجیتال چیا چیست؟ از کجا و چگونه XCH بخریم؟

توکن چیا XCH به عنوان یک تازه وارد نسبی در فضای ارزهای دیجیتالی پایه، در بسیاری از صرافی‌های برجسته مانند کوین بیس و بایننس در دسترس است. این ارز همچینین در OKEx، Gate.io و MXC قابل خریداری است.

مرحله 1: حساب کوینکس خود را ایجاد یا وارد شوید. پس از ورود به سیستم، بر روی “خرید / فروش” کلیک کنید و USDT را از فهرست گشودنی انتخاب کنید. روش و مقدار پرداخت ترجیحی خود را انتخاب کنید و روی “خرید USDT” کلیک کنید.

مرحله 2: هنگامی USDT را به کیف پول خود واریز کردید، به صفحه بازارها بروید و به پایین اسکرول کنید تا از میان ارزهای دیجیتال Chia’s XCH را پیدا کنید. بر روی آن کلیک کنید، سپس بر روی زبانه با علامت “تبدیل” کلیک کنید. مبلغی را انتخاب کنید.

اگر هنوز با صرافی کوینکس کار نکرده اید پیشنها می کنم مقاله ما را در این باره مطالعه نمایید.

چگونه می‌توان ارز دیجیتال چیا را با هارد دیسک استخراج کرد

ماینینگ چیا نسبتاً با استخراج معمولی ارزهای دیجیتال متفاوت است. برای استحراج محصول خود، ابتدا باید فضایی جهت ذخیره سازی آماده کنید.

انتخاب سخت افزار

استخراج کنندگان چیا به طور معمول پارتیشن های خود را روی یک SSD بزرگ و سریع می‌نویسند. SSD های کوچک با درجه مصرف پایین سریع فرسوده می‌شوند. HDD ها، در حالی که ظرفیت ذخیره سازی زیادی دارند، بسیار کندتر هستند. استخراج کنندگان سپس قطعات تمام شده خود را به یک HDD بزرگ منتقل می‌کنند. قطعات چیا کمی بیش از 100 گیگابایت است اما به ذخیره سازی موقت تا 350 گیگابایت نیاز دارد. شما باید هزینه اولیه خود را با دقت در نظر بگیرید، از جمله ظرفیت SSD، ظرفیت HDD و هزینه سایر اجزای مورد نیاز در صورت ساخت از ابتدا، و سپس آن را در مقابل احتمال برنده شدن در “قرعه کشی” که جوایز چیا را اختصاص می‌دهد بسنجید.

خوشبختانه محاسبات آنلاین بسیار سریع هستند. شبکه بسیاری از کارهای سنگین را برای شما انجام می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا درآمد تقریبی خود را بر اساس تعداد قطعه‌هایی که برای استخراج می‌خواهید همچنین هزینه‌های سخت افزار و قیمت فعلی XCH محاسبه کنید.

نصب نرم افزار ماینینگ

هنگامی که قطعات خود را مونتاژ کردید، برای نصب چیا باید به وب سایت چیا مراجعه کنید. با کلیک بر روی “Install Chia blockchain” به صفحه گیت هاب (Github) پروژه منتقل می‌شوید. در آنجا می‌توانید از بین طیف وسیعی از گزینه‌های پشتیبانی شده سیستم عاملاز جمله ویندوز، MacOS و اوبونتو را انتخاب کرده و فایل نصبی مربوطه را دانلود کنید.

با دانلود و اجرای فایل نصبی، با صفحه‌ای به شما خوش آمد می‌گوید که می‌توانید یک کلید خصوصی جدید ایجاد کنید یا یک کلید خصوصی موجود را وارد کنید. بر روی “ایجاد یک کلید خصوصی جدید” کلیک کنید. این عبارت 24 کلمه‌ای رمز شما را ایجاد می‌کند، که باید آن را بنویسید و در یک مکان امن ذخیره کنید بهتر است از آن عکس نگیرید یا آن را در درایو ابری ذخیره نکنید. این موارد ممکن است دارایی شما را به خطر بیاندازند. از دست دادن این کلید خصوصی می‌تواند شخص دیگری را قادر سازد که به سادگی به وجوه ذخیره شده شما دسترسی پیدا کند.

پس از ورود به رابط کاربری اصلی، روی “نمودارها”، سپس “افزودن طرح” کلیک کنید. اینجا جایی است که شما فضای درایو را به قطعات چیا خود اختصاص می‌دهید.

در این صفحه می‌توانید اندازه پارتیشن خود را (به طور معمول کمی بیش از 100 گیگابایت)، تعداد طرح‌های موجود در درایو خود را انتخاب کرده و یک صف را برای اجرای سری تنظیم کنید. همچنین باید فهرستهای موقت و نهایی خود را تعریف کنید. دایرکتوری موقت جایی است که در ابتدا نمودارها ایجاد می‌شوند معمولاً روی SSD سریع‌تر است و فهرست نهایی جایی است که آنها برای استخراج کننده ذخیره می‌شوند. در آنجا این قطعات منتظر مقایسه در برابر چالش بلاک‌ها به طور معمول در HDD با درجه تجاری هستند.

پس از نصب چیا، مدتی طول می‌کشد تا بلاک چین همگام سازی شود و بتوانید استخراج را شروع کنید. اگرچه می‌توانید بلافاصله برای تهیه پارتیشن تلاش کنید.چه چیزی در انتظار چیا است؟

چیا استقبال قابل توجهی داشته است. حتی پیش از شروع به کار آن نیز باعث کمبود هارد دیسک در سراسر جنوب شرقی آسیا شده بود. در آن زمان، اندازه شبکه چیا حدود 600 پتابایت بود. تا مه 2021 تا 10 برابر بزرگتر شده است. همانند استخراج کنندگان اتریوم برای به دست آوردن پردازنده‌های گرافیکی، استخراج کنندگان چیا نیز برای دستیابی به هارددیسک‌ها تلاش کرده‌اند. رئیس شبکه چیا، ژن هافمن نیز اذعان کرد که “ما به نوعی زنجیره تأمین هارد را نابود کرده‌ایم.”

گروهی که شکایتی ندارند، تولیدکنندگان هارددیسک هستند. با افزایش ناگهانی تقاضا برای محصول خود، شاهد افزایش غیرمنتظره قیمت سهام خود بودند.

برنامه های بلندپروازانه

شبکه چیا پس از جمع آوری 61 میلیون دلار از سرمایه گذاران از جمله اندرسن هورویتز، ریچموند گلوبال ونچورز و برییر کپیتال، ارزش خود را بیش از دو برابر افزایش داده و به 500 میلیون دلار رسانده است. هافمن بودجه را “سوخت موشک” برای استخدام خواند و برنامه‌هایی را برای IPO یا (فهرست عمومی) از طریق ادغام (اسپس) SPAC به زودی در سال جاری را اعلام کرد.

در همین حال، این شرکت قصد دارد مأموریت خود را برای دستیابی به پذیرش نهادی برای سیستم تجارت و پرداخت خود پیش ببرد. دیوید فرازی، شریک مدیر ریچموند گلوبال ونچورز، به بلومبرگ گفت: “چیا همان چیزی است که اگربیت کوین با دانش 13 سال گذشته باز طراحی می‌شد به وجود میامد.” این یک جاه طلبی است اما با توجه به اینکه بیت کوین به دلیل تأثیرات زیست محیطی خود مورد انتقاد قرار می‌گیرد، ممکن است هنوز یک ارز دیجیتال پایه دوستدارمحیط زیست نیز ایجاد شود.

مطالب مرتبط
بیمه دیفای ارز دیجیتال: چرا باید دارایی‌های دیجیتال خود را تحت پوشش ببرید؟
اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست؟
هزینه معاملات در بلاکچین چیست؟ چرا باید برای جا به جایی ارزهای دیجیتال کارمزد پرداخت کنیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان