منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها
کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها

کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها

سعید درویشی
1399/05/20
۰

کامپاند Compound یک پروژه اتریوم است که تمرکز آن بر ایجاد امکان قرض گرفتن وام توسط وام گیرندگان و همچنین وام تأمین بودجه این وام ها توسط وام دهندگان از طریق قفل دارایی های آنها در پروتکل است. به طور خلاصه کامپاند Compound شرکتی است که به مردم امکان می دهد از رمزپایه ای که پس انداز می کنند، درآمد کسب کنند. این پروژه بخشی از اتریوم و به طور گسترده تر، DeFi است.کاربران همچنین می توانند با قرار دادن وثیقه بالاتر از آستانه تعیین شده توسط پروژه، از Compound وام بگیرند.

کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها

در یک حساب پس انداز سنتی، شما پول را در بانک قرار می دهید و از آن پول بهره می گیرید. مشکل این است که مشتریان عادی بانکی قادر نیستند پس از حضور در بانک، از پولهای سپرده گذاری شده ی خود به روش دیگری استفاده کنند. چه می شود اگر بتوانید پولی را در حالی که پس انداز کرده اید، خرج هم کنید؟ این ایده ای است که DeFi یا سرمایه گذاری غیر متمرکز امیدوار است آن را حل کند.

یکی از شرکت هایی که در زمینه ارائه این سرویس در دنیای DeFi فعالیت می کند، کامپوند است. در زیر ما چگونگی تلاش این پروژه مستقر بر اتریوم را برای کمک به افراد برای دسترسی به پس انداز خود بررسی می کنیم.

کامپاند Compound چیست؟

مانند بسیاری از پروتکل های سیستم غیرمتمرکز مالی ((DeFi، کامپوند سیستمی از قراردادهای هوشمند با دسترسی آزاد است که بربستر Ethereum ساخته شده است. کامپاند Compound بر تسهیل روند دریافت و پرداخت وام و تأمین بودجه ی این وام ها با قفل کردن دارایی های رمزنگاری کاربران در پروتکل خود تمرکز دارد. نرخ بهره پرداخت و دریافت شده توسط وام گیرندگان و وام دهندگان با میزان عرضه و تقاضای هر دارایی رمزپایه تعیین می شود. نرخ بهره با هر بلوک استخراج شده تولید می شود. وامها قابل بازپرداخت و داراییهای قفل شده در هر زمان قابل برداشت هستند.

چیزی که همه ی این کارها را ممکن می کند cTokens هستند، توکن های بومی که به کاربران امکان می دهند از پول خود بهره ببرند و در عین حال قادر به انتقال، تجارت و استفاده از این پول در سایر برنامه ها هستند.

چه کسی کامپاند Compound را اختراع کرده است؟

رابرت لشنر، اقتصاددان سابق، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت کامپاند Compound است.

کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها

کامپاند Compound یا پروژه تأمین بودجه وام از طریق قفل کردن دارایی رمز ارزها

چه چیز خاصی در مورد کامپاند Compound وجود دارد؟

در نگاه اول، کامپاند Compound به پروتکل های اعطای وام غیر متمرکز شبیه است زیرا از دارایی های رمزپایه به عنوان وثیقه برای وام گرفتن دارایی های رمزنگاری شده استفاده می کند. جایی که کامپوند متمایز می شود، توکن گذاری دارایی های قفل شده در سیستم خود از طریق cTokens است.

توکن های مرکب یا cTokens بر مبنای استاندارد ERC20 هستند که وجوه سپرده گذاری کاربر در کامپاند Compound را نشان می دهند. با قرار دادن ETH یا ERC20 دیگری مانند USDC در پروتکل، کاربران معادل مقدار آن cTokens دریافت می کنند. به عنوان مثال، قفل کردن USDC در پروتکل، توکن های cUSD ایجاد می کند که به طور خودکار برای شما سود ایجاد می کند. در هر زمان، می توانید cUSDC خود را به USDC معمولی تبدیل و همچنین بهره پرداخت شده را نیز بصورت USDC دریافت کنید.

هر دارایی بازار خاص خود را دارد و میزان عرضه یا تقاضا در آن بازار نرخ بهره را تعیین می کند – دارایی شما چقدر در طول زمان سود کسب می کند.

آیا می دانید؟

کامپاند Compound در دور اول تامین بودجه خود 25 میلیون دلار جمع آوری کرد، که توسط شرکت برجسته سرمایه گذاری آندرسن هورویتز رهبری می شد. این پروتکل همچنین یک میلیون دلار USDC از صندوق “USDC Bootstrap Fund” Coinbase دریافت کرده است.

چه چیز متفاوت دیگری وجود دارد؟

هنگامی که دارایی های قفل شده کاربر به فرم ERC20 تبدیل می شوند، آنها در سایر برنامه های غیرمتمرکز (داپ) به صورت آزاد متحرک، قابل مبادله و قابل استفاده می شوند. استفاده از cTokens بیانگر یک ویژگی اساسی جنبش DeFi – توانایی ترکیب پروتکل های مختلف به عنوان بلوک های مختلف – به نام لگومانی است.

به عنوان مثال، اخیراً cUSDC در )اپ غیرمتمرکز) TokenSet -dapp محبوب DeFi گنجانیده شده است، که بطور خودکار دارایی های رمزپایه را بر اساس شرایط از پیش برنامه ریزی شده معامله می کند. دارندگان توکنهای کامپاند Compound با ترکیب cUSDC با الگوریتم های تجارت خودکار، نه تنها از مزایای معاملات خودکار بهره می گیرند، بلکه می توانند از خود توکنها نیزسود بدست بیاورند که مزایای DeFi را دو برابر می کند. اما این همه امکانات پیش بینی شده برای کامپاند Compound نبوده است.

یکی از منتقدهای اصلی و مشهور کامپوند امین سلیمانی از بنیانگذاران Spankchain ، است که در مورد پتانسیل احتمال ایجاد تمرکز در این پروتکل نوشت: بودجه کاربران در برابر حمله و دستکاری آسیب پذیر خواهد بود زیرا پروتکل کاملاً غیرمتمرکز نخواهد نبود.

رابرت لشنر، بنیانگذار کامپاند Compound ، با قولی مبنی بر اینکه کامپوند به برنامه کاملاً غیر متمرکز که جامعه Web3 همیشه به آن امیدوار بود تبدیل شود، به این انتقاد پاسخ داد.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

cTokens چگونه تولید می شود؟

هر زمان که کاربر داراییهای رمزنگاری را در پروتکل کامپاند Compound سپرده گذاری کند، cTokens جدید ایجاد می شوند. اگر کاربران بخواهند با استفاده از ETH به عنوان وثیقه وام بگیرند، در ازای ETH سپرده خود بطور خودکار CETH دریافت می کنند. اگر کاربران بخواهند از USDC برای به دست آوردن بهره استفاده کنند، هنگام واریز USDC به سیستم، CUSDC را دریافت می کنند.

چگونه می توانید cTokens را نگه دارید؟

هر کسی می تواند با استفاده از یک کیف پول Ethereum مانند MetaMask ، کیف پول Coinbase یا کیف پول Huobi به علاوه یکی از دارایی های رمزنگاری را که سیستم کامپوند در حال حاضر می پذیرد، cTokens ایجاد کند. از دسامبر سال 2019 ، کاربران کامپوند می توانند BAT ، DAI ، ETH ، REP ، USDC ، WBTC و ZRX را قرض بگیرند و یا قرض دهند.

با کامپوند چه کاری می توانید انجام دهید؟

علاوه بر کسب سود از دارایی های رمزنگاری خود، که یک فرآیند نسبتاً ساده برای واریز دارایی های رمزنگاری روی سیستم عامل و دریافت cTokens است، می توانید رمزارزها را نیز از کامپوند وام بگیرید. وام گرفتن دارایی های رمزپایه گام دیگری برای اطمینان از ارزش وثیقه شما در بالاترین مقدار نسبت به وام شما دارد. اگر ارزش وثیقه شما خیلی کم شود، شما در خطر انحلال نقدینگی خود هستید – وثیقه شما به طور خودکار فروخته می شود تا وام شما را تسویه کند.

آینده

کامپوند، و DeFi به طور گسترده تر می خواهد به مردم کمک کند تا به پول و درآمد خود دسترسی و کنترل بیشتری داشته باشند. در حالی که از این پروژه انتقادات نیز شده است، هدف بلند مدت کامپوند همیشه این بوده است که با گذشت زمان کاملاً غیرمتمرکز شود. تیم کامپوند در حال حاضر پروتکل را مدیریت می کند، اما آنها قصد دارند سرانجام همه اختیارات را به یک سازمان خودمختار غیر متمرکز DAO)) منتقل کنند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال فلامینگو (Flamingo)، پلتفرم امور مالی غیرمتمرکز فول استیک چینی
اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد خدمت جدید صرافی بایننس بدانید
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether