منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  کازماس (Cosmos) چیست و همه چیز درباره توکن آن بنام اتم Atom
کازماس (Cosmos)

کازماس (Cosmos) چیست و همه چیز درباره توکن آن بنام اتم Atom

ندا رحیمی
1399/04/15
۰

کازماس (Cosmos) چیست و همه چیز درباره توکن آن بنام اتم Atom : آیا می دانید کازماس یا اتم چیست؟ آیا با کاربردهای آنها آشنا هستید؟ آیا می دانید از زمانی که کازماس آمده است بسیاری از مشکلات شبکه های بلاک چین حل شده است؟ آیا می دانستید که کازماس یک پروژه مهم در کریپتوکارنسی محسوب می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

کازماس (Cosmos) چیست و همه چیز درباره توکن آن بنام اتم Atom

به طور دقیق، کازماس (Cosmos) یک شبکه غیر متمرکز از بلاک چین ها های موازی مستقل است که هر یک از الگوریتم های اجماع BFT مانند اجماع Tendermint استفاده می کنند.

به عبارت دیگر، کازماس (Cosmos) اکوسیستم بلاک چین هایی است که می توانند با یکدیگر مقیاس و تعامل داشته باشند.


شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


قبل از کازماس (Cosmos) ، بلاک چین ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نبودند. ساخت آنها دشوار بود و فقط می توانستند معاملات کمی در هر ثانیه انجام دهند. کازماس با دید فنی جدید این مشکلات را حل می کند. برای درک این دیدگاه، باید به اصول فناوری بلاک چین برگردیم.

کازماس (Cosmos)

کازماس (Cosmos)

بلاکچین چیست؟

یک بلاک چین را می توان به عنوان یک دفترچه دیجیتال یا دفتر کل توزیع شده توصیف کرد که توسط مجموعه ای از اعتبارسنج ها حفظ می شوند و حتی اگر برخی از اعتبار دهنده ها (کمتر از یک سوم) مخرب باشند، اطلاعات آن صحیح باقی می ماند.

هر یک از طرفین نسخه ای از دفترچه را در رایانه خود ذخیره می کنند و هنگام دریافت بلوک معاملات، طبق قوانین تعریف شده توسط پروتکل آن را به روز می کنند.

هدف از فناوری بلاکچین این است که از تکثیر درست دفترچه اطمینان حاصل کند، به این معنی که هر یک از طرفین حقیقی در هر لحظه نسخه مشابهی از دفترچه را ببینند.

مزیت اصلی فناوری بلاک چین، توانایی گروه های کاربران برای به اشتراک گذاشتن دفترچه بدون اتکا به یک مقام مرکزی یا یک محل استقرار است.

بلاک چین ها غیرمتمرکز هستند. امروزه اولین و مشهورترین کاربرد فناوری بلاک چین، بیت کوین است که یک ارز غیرمتمرکز است.

اکنون که از منظری ژرف، درک بهتری نسبت به آنچه بلاک چین نامیده می شود، داریم، بگذارید نگاهی به تعریف بلاک چین با زاویه فنی تر بیندازیم.

بلاک چین یک ماشین حالت قطعی است که در گره های کامل تکرار می شود و ایمنی اجماع را حفظ می کند تا زمانی که کمتر از یک سوم از نگهدارنده های آن مخرب باشند. بیایید این را تجزیه و تحلیل کنیم.

ماشین حالت (state machine) برنامه ای است که نحوه واکنش سیستم به وقایع مختلف را که حالت سیستم خوانده می شود، در خود نگه می دارد و هنگام دریافت ورودی، آن را اصلاح می کند.

حالتی وجود دارد که بسته به برنامه کاربردی (به عنوان مثال توازن توکن برای رمزنگاری) و معاملات می تواند موارد مختلفی را ارائه دهد که حالت سیستم را تغییر می دهد (به عنوان مثال با کم کردن مانده ها از یک حساب و اضافه کردن آنها به حساب دیگر).

Deterministic (قطعی) به این معنی است که اگر معاملات مشابه را از حالت پیدایش یکسان مجدداً تکرار کنید، همیشه به همان نتیجه می رسید.

ایمنی Consensus (اجماع) به این واقعیت اشاره دارد که هر گره صادقانه ای بر روی یک دستگاه یک حالت را نشان می دهد و باید در همان زمان همان حالت را ببیند.

هنگامی که گره ها بلوک تراکنش را دریافت می کنند، صحت این تراکنش ها را تایید می کنند، به این معنی که هر تراکنش معتبر است و خود این بلوک توسط بیش از دو سوم نگهدارنده به نام اعتبارسنج، اعتبارسنجی شده است.

ایمنی تا زمانی که کمتر از یک سوم از اعتبارسنج ها مخرب باشند، تضمین می شود.

از نظر معماری، بلاکچین ها می توانند به سه لایه مفهومی تقسیم شوند :

• Application (برنامه) : مسئول به روز کردن حالت با توجه به مجموعه ای از تراکنش ها، مانند پردازش معاملات، است.

• Networking (شبکه سازی) : مسئول انتشار تراکنش ها و پیام های مرتبط با اجماع.

• Consensus (اجماع) : گره ها را قادر می سازد در مورد وضعیت فعلی سیستم توافق کنند.

دستگاه حالت همان لایه کاربردی است. این وضعیت برنامه و توابع انتقال حالت را تعریف می کند. لایه های دیگر وظیفه تکثیر دستگاه حالت را در تمام گره هایی که به شبکه متصل می شوند، دارند.

چگونه کازماس (Cosmos) در اکوسیستمی وسیع تر از بلاک چین قرار می گیرد؟

داستان بیت کوین (بلاکچین نسل اول)

بیت کوین یکپارچه است

برای درک اینکه چگونه کازماس (Cosmos) در اکوسیستم بلاک چین جای می گیرد، باید به ابتدای داستان بلاک چین برگردیم.

اولین بلاک چین Bitcoin بود، یک ارز دیجیتال نظیر به نظیر ایجاد شده در سال 2008 که از یک مکانیسم اجماع جدید به نام (Proof of Work – PoW) (اثبات کار/ماینینگ) استفاده می کرد.

این اولین برنامه غیر متمرکز در بلاک چین بود. به زودی، مردم شروع به استفاده از پتانسیل برنامه های غیر متمرکز کردند و تمایل به ساختن موارد جدید در جامعه پدید آمد.

در آن زمان، دو گزینه برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز وجود داشت :

یا از چارچوب کد بیت کوین بوسیله فورک بلاک چین را خارج کنید یا بر روی آن شبکه خود را بسازید.

با این حال، کدبانک بیت کوین بسیار یکپارچه بود. هر سه لایه – شبکه ، اجماع و کاربرد – با هم مخلوط بودند.

علاوه بر این، زبان اسکریپت بیت کوین محدود بود و کاربر پسند نیز نبود. نیاز به ابزارهای بهتری بود.

داستان اتریوم (بلاکچین نسل دوم)

اتریوم قراردادهای هوشمند را معرفی کرد

در سال 2014 ، اتریوم گزاره جدیدی برای ساختن برنامه های غیر متمرکز وارد کرد.

یک زنجیره واحد وجود داشت که در آن افراد قادر به اجرای هر نوع برنامه بودند.

اتریوم با تبدیل لایه Application به یک ماشین مجازی به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) به این مهم دست یافت.

این ماشین مجازی می تواند برنامه هایی را به نام قراردادهای هوشمند پردازش کند و اکنون هر توسعه دهنده ای می تواند به شیوه ای مجاز این قراردادها را به برنامه بلاکچین اتریوم اعزام کند.

این رویکرد جدید به هزاران نفر از برنامه نویسان امکان ساخت برنامه های غیر متمرکز (dApps) را داده است. با این حال، محدودیت های این رویکرد به زودی آشکار شد و تا به امروز پابرجاست.

محدودیت شماره 1 : مقیاس پذیری

محدودیت اول مقیاس پذیری است – برنامه های غیر متمرکز ساخته شده بر بستر اتریوم با نرخ مشترک 15 تراکنش در ثانیه مهار می شوند.

این در شرایطی است که اتریوم هنوز از الگوریتم اثبات کار Proof-of-Work استفاده می کند و dApp های اتریوم برای منابع محدود یک بلاک چین واحد رقابت می کنند.

محدودیت شماره 2 : قابلیت استفاده

محدودیت دوم انعطاف پذیری نسبتاً کم آن است که توسعه دهندگان را آزار می دهد.

از آنجا که EVM یک جعبه اسناد است که باید همه موارد استفاده را در خود جای دهد، برای مورد استفاده متوسط بهینه است.

این بدان معنی است که توسعه دهندگان باید در مورد طراحی و کارایی برنامه خود از برخی امکانات چشم پوشی کنند (برای مثال، استفاده از مدل حساب در یک بستر پرداخت که در آن یک مدل UTXO ممکن است ترجیح داده شود).

در میان چیزهای دیگر، آنها به چند زبان برنامه نویسی محدود هستند و نمی توانند بصورت خودکار کد را اجرا کنند.

محدودیت شماره 3 : استقلال

سومین محدودیت این است که هر یک از برنامه ها در نوع حاکمیت خود محدود هستند، زیرا همه ی آنها بر یک بستر مشترک راه اندازی می شوند.

اساساً، این دو لایه از حاکمیت ایجاد می شود :

برنامه کاربردی و محیط زیربنایی. اولی محدود است.

اگر اشکالی در برنامه وجود داشته باشد، بدون تأیید حاکمیت خود پلتفرم اتریوم، هیچ کاری نمی توان در مورد آن انجام داد.

اگر برنامه نیاز به یک ویژگی جدید در EVM داشته باشد، مجدداً باید آن را از ابتدا به حکومت پلتفرم اتریوم اعزام کرد تا آن را بپذیرد.

این محدودیت ها مختص فقط اتریوم نیست بلکه کلیه بلاک چین هایی که سعی در ایجاد یک بستر واحد دارند متناسب با تمام موارد استفاده این خاصیت را دارند. اینجاست که کازماس (Cosmos) وارد بازی می شود.

چشم انداز کازماس (Cosmos) (بلاکچین نسل سوم)

کازماس از سه لایه تشکیل شده است

چشم انداز کازماس (Cosmos) این است که ساختن بلاک چین را برای توسعه دهندگان آسان کند و با شکستن موانع بین بلاک چین ها به آنها اجازه می دهد تا با یکدیگر تعامل کنند.

هدف نهایی ایجاد اینترنتی / شبکه ای از بلاک چین ها است که قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر به روش غیر متمرکز هستند.

با استفاده از کازماس (Cosmos) ، بلاکچین ها می توانند حاکمیت خود را حفظ کنند، تراکنش ها را به سرعت پردازش کرده و با دیگر بلاکچین های موجود در اکوسیستم ارتباط برقرار کنند و این امر را برای انواع موارد استفاده بهینه می کند.

این چشم انداز از طریق مجموعه ای از ابزارهای منبع باز مانند Tendermint ، کازماس SDK و IBC طراحی شده است تا به مردم اجازه دهد برنامه های بلاکچین سفارشی، ایمن، مقیاس پذیر و قابل تعامل را به سرعت بسازند.

بگذارید نگاهی دقیق تر به برخی از مهمترین ابزارهای موجود در اکوسیستم و همچنین معماری فنی شبکه کازماس (Cosmos) بیندازیم.

توجه داشته باشید که کازماس یک پروژه منبع باز است که ابتدا توسط تیم Tendermint ساخته شده است همگی آنها از ساخت ابزارهای بیشتر برای غنی سازی اکوسیستم توسعه دهنده استقبال می کنند.

Tendermint BFT و ABCI چیست

تا همین اواخر، ساختن بلاکچین نیاز به ساختن هر سه لایه (شبکه ، اجماع و کاربرد) از پایه به بالا داشت.

اتریوم با تهیه یک بلاکچین ماشین مجازی که هر کس می تواند منطق سفارشی را در قالب قراردادهای هوشمند ایجاد کند، توسعه برنامه های غیر متمرکز را ساده تر کرد.

با این حال، این امر توسعه خود بلاک چین ها را ساده نمی کرد. مانند بیت کوین، Go-Ethereum یک پشته فناوری یکپارچه است که فورک و سفارشی سازی آن دشوار است.

اینجا، جایی است که Tendermint ، ایجاد شده توسط Jae Kwon در سال 2014 ، وارد میدان شد.

Tendermint BFT یک راه حل است که بسته بندی لایه های شبکه و اجماع یک بلاک چین را به یک موتور عمومی می دهد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بر خلاف پروتکل اساسی زیربنایی، روی توسعه برنامه ها تمرکز کنند.

در نتیجه، Tendermint صدها ساعت زمان توسعه را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که Tendermint همچنین نام الگوریتم اجماع تحمل پذیر خطای مخربBFT را که در موتور Tenderermint BFT مورد استفاده قرار می گیرد، تعیین می کند.

موتور Tendermint BFT از طریق یک پروتکل سوکت به نام رابط برنامه بلاکچین (ABCI) به برنامه وصل می شود.

این پروتکل با هر زبان برنامه نویسی سازگار است و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم کند که زبانی را انتخاب کنند که متناسب با نیازهای آنها باشد.

اما این همه چیز نیست. در اینجا خواصی که Tendermint BFT را به یک موتور پیشرفته بلاک چین تبدیل کرده است بر می شماریم :

• بلاکچین عمومی یا خصوصی آماده : Tendermint BFT فقط شبکه و اجماع یک بلاک چین را کنترل می کند، به این معنی که به گره ها در انتشار معاملات کمک می کند و اعتبارسنج ها در مورد مجموعه معاملات برای اضافه کردن به بلاک چین توافق می کنند.

این نقش لایه برنامه برای تعیین چگونگی تشکیل مجموعه اعتبار سنجها است. بنابراین توسعه دهندگان می توانند بلاک چین های عمومی و خصوصی را بربستر موتور Tendermint BFT بسازند.

اگر برنامه تعریف کند که اعتبارسنجی ها بر اساس تعداد حجم توکن های مورد نظر انتخاب شوند، می توان آنرا به عنوان ( Proof of Stake – PoS) الگوریتم اثبات سهام توصیف کرد.

با این حال اگر برنامه تعریف کند که فقط مجموعه محدودی از اشخاص از پیش مجاز قادر به تأیید اعتبار هستند، می توان این زنجیره را به عنوان خصوصی توصیف کرد.

توسعه دهندگان از این آزادی برخوردار هستند كه قوانینی را تعیین كنند كه چگونگی تغییر مجموعه اعتبارسنجی بلاک چین را معین می کنند.

• عملکرد بالا : Tendermint BFT می تواند در یک ثانیه بلوک جدید ایجاد کند و تا هزاران تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

• فرجام سریع : یک ویژگی الگوریتم اجماع Tendermint نهایی شدن فوری است. این بدان معنی است که فورک ها تا زمانی که بیش از یک سوم اعتبارسنج ها صحیح نباشند (مخرب باشند)، هرگز ایجاد نمی شوند.

کاربران می توانند به محض ایجاد یک بلوک اطمینان حاصل کنند که تراکنش آنها نهایی شده است (که این مورد در بلاکچین های با الگوریتم اثبات کار Proof-of-Work مانند بیت کوین و اتریوم وجود ندارد).

• امنیت : اجماع گرایش نه تنها تحمل خطا را ندارد، بلکه پاسخگو است. اگر بلاک چین فورک ایجاد کند، راهی برای تعیین مسئولیت وجود دارد.

کازماس SDK و چارچوب های دیگر لایه برنامه

نمودار برای کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK

Tendermint BFT زمان توسعه یک بلاکچین را از سال ها به هفته کاهش می دهد، اما ساختن یک برنامه ABCI امن از ابتدا یک کار دشوار است. به همین دلیل کازماس SDK وجود دارد.

کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK یک چارچوب تعمیم یافته است که فرایند ساخت برنامه های کاربردی امن بلاک چین را بربستر Tendermint BFT ساده می کند. این کار مبتنی بر دو اصل اساسی زیر اتفاق می افتد :

پیمانه ای بودن : هدف کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK ایجاد اکوسیستم ماژول هایی است که به توسعه دهندگان امکان دهد تا به راحتی بلاک چین های خاص برنامه را بدون اینکه نیاز به کدگذاری هر بیت از عملکردش از ابتدا داشته باشند، اداره کنند.

هر کس می تواند یک ماژول برای کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK ایجاد کند، و استفاده از ماژول های از پیش ساخته شده در بلاکچین به سادگی وارد کردن آنها به برنامه است.

به عنوان مثال ، تیم Tendermint در حال ساخت مجموعه ای از ماژول های اساسی است که برای مرکز کازماس هیوب Hub مورد نیاز است.

این ماژول ها می توانند توسط هر برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرند که می خواهد برنامه خود را بسازد.

علاوه بر این، توسعه دهندگان می توانند ماژول های جدیدی را برای سفارشی سازی برنامه خود ایجاد کنند.

با توسعه شبکه کازماس (Cosmos) ، اکوسیستم ماژول های SDK گسترش می یابد و توسعه برنامه های پیچیده بلاک چین آسانتر می شود.

امنیت مبتنی بر قابلیت ها : قابلیت ها مرزهای امنیتی بین ماژول ها را محدود می کنند، به توسعه دهندگان این امکان را می دهند تا درباره تركیب پذیری ماژول ها استدلال كنند و دامنه تعامل های مخرب یا غیر منتظره را محدود كنند.

کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK همچنین با مجموعه ای از ابزارهای مفید توسعه دهنده برای ایجاد رابط های خط فرمان (CLI) ، سرورهای REST و انواع دیگر کتابخانه های کاربردی متداول سازگار است.

یک نکته نهایی : کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK ، مانند تمام ابزارهای کازماس، به صورت ماژولار طراحی شده است.

امروزه، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بر بستر Tendermint BFT بلاکچین های خود را بسازند.

با این حال، می توان از آنها در هر موتور اجماع دیگری که ABCI را پیاده سازی می کند، استفاده کرد.

با گذشت زمان، ما انتظار داریم SDK های متعدد ظاهر شوند که با مدل های معماری مختلف ساخته شده اند و سازگار با موتورهای مختلف اجماع هستند

همه در یک اکوسیستم واحد : شبکه کازماس (Cosmos)

ETHERMINT چیست ؟

نکته جالب در مورد کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK این است که مدولار بودن آن به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که تقریباً هر کد بانک بلاک چین موجود را که قبلاً در Golang وجود داشته است بر بستر آن بارگیری کنند.

به عنوان مثال، Ethermint یک پروژه است که ماشین مجازی اتریوم را به یک ماژول SDK منتقل می کند.

Ethermint دقیقاً مانند اتریوم کار می کند اما از تمام خواص Tendermint BFT نیز بهره می برد.

همه ابزارهای اتریوم موجود در متامسک Truffle) Metamask و غیره) با Ethermint سازگار هستند و شما می توانید قراردادهای هوشمند خود را بدون کار اضافی به آن منتقل کنید.

چرا وقتی می توانم برنامه غیرمتمرکز خود را بربستر پلتفرم اصلی ماشین مجازی مستقر کنم، زحمت ایجاد یک بلاک چین را با کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK به خود دهم؟

این سوال با توجه به این واقعیت که اکثر برنامه های غیرمتمرکز امروزه بر بستر ماشین مجازی بلاک چین ها هایی مانند اتریوم ایجاد شده اند، بسیار مهم است.

ابتدا باید اظهار داشت که دلیل این پدیده این است که تاکنون بلاکچین ها نسبت به قراردادهای هوشمند توسعه بسیار دشوارتری داشتند.

اما به لطف کازماس SDK توسعه بلاک چین ها دیگر مشکل نیست. اکنون، توسعه دهندگان می توانند به راحتی کل زنجیره های خاص برنامه ی خود را که دارای چندین مزیت است توسعه دهند و در این میان انعطاف پذیری، امنیت، عملکرد و حاکمیت بهتری را تجربه کنند.

البته، اگر نمی خواهید بلاکچین خود را بسازید، باز هم می توانید با استقرار قراردادهای هوشمند خود در Ethermint ، آنها را با کازماس (Cosmos) سازگار کنید.

کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK

کازماس (Cosmos) اس دی کا SDK

اتصال بلاک چین ها به هم در کازماس (Cosmos) – پروژه IBC

اکنون که توسعه دهندگان راهی برای ساخت سریع بلاک چین های سفارشی دارند، بگذارید ببینیم چگونه می توان این بلاک چین ها را به هم وصل کرد.

ارتباط بین بلاک چین ها از طریق پروتکل به نام پروتکل ارتباطی بین بلاک چین (IBC) حاصل می شود.

IBC از ویژگی فرجام فوری اجماع Tendermint که می تواند با هر موتور بلاک چینی کار کند استفاده می کند تا بلاک چین های ناهمگن را قادر به انتقال ارزش (یعنی توکن ها) یا داده ها به یکدیگر کند.

چه بلاک چین هایی ناهمگن هستند؟

این مورد در اصل به دو چیز بستگی دارد :

• لایه های مختلف : بلاک چین های ناهمگن دارای لایه های مختلف هستند، به این معنی که می توانند در نحوه اجرای قسمت های شبکه، اجماع و کاربردها متفاوت باشند.

برای سازگاری با IBC ، یک بلاک چین فقط باید چند الزام را رعایت کند، اصلی ترین آن این است که لایه اجماع باید فرجام سریع داشته باشد.

بلاک چین های اثبات کار (مانند بیت کوین و اتریوم) در این گروه قرار نمی گیرند، زیرا دارای فرجام احتمالی هستند.

• حاکمیت : هر بلاک چین توسط مجموعه ای از اعتبارسنجی ها نگهداری می شود که وظیفه آنها توافق بر سر بلوک بعدی برای اتصال به بلاک چین است.

در بلاک چین های اثبات کار Proof-of-Work به این اعتبارسنجها ماینر گفته می شود.

یک بلاک چین حاکمیتی یک بلاکچین با مجموعه اعتبارسنج خود است. در بسیاری موارد، حاکمیت بلاکچین ها حائز اهمیت است، زیرا در نهایت اعتبارسنجی ها مسئول اصلاح حالت هستند.

در اتریوم، برنامه های کاربردی همه توسط یک مجموعه اعتبارسنجی اجرا می شوند. به همین دلیل، هر برنامه فقط حاکمیت محدود دارد.

IBC به بلاکچین های ناهمگن اجازه می دهد تا توکن ها و داده ها را به یکدیگر منتقل کنند، به این معنی که بلاک چین ها با برنامه های مختلف و مجموعه های اعتبارسنجی قابل تعامل هستند.

به عنوان مثال، به بلاک چین های عمومی و خصوصی اجازه می دهد تا توکن ها را به یکدیگر منتقل کنند. در حال حاضر، هیچ چارچوب بلاک چین دیگر این سطح از قابلیت همکاری را امکان پذیر نمی کند.

IBC چگونه کار می کند

اصل IBC بسیار ساده است. بگذارید مثالی را بیاوریم که یک حساب کاربری در زنجیره A می خواهد 10 توکن بفرستد (بگذارید ما آنها را ATOM بنامیم) تا زنجیره B را بسازد.

پیگیری

به طور مداوم، زنجیره B عناوین زنجیره A را دریافت می کند و بالعکس. این امر به هر زنجیره اجازه می دهد كه مجموعه اعتبارسنجی دیگری را ردیابی كند. در اصل، هر زنجیره مشتری دیگری را اداره می کند.

پیوند

با شروع انتقال IBC ، اتم در زنجیره A قفل می شود (پیوند می خورد).

رله اثبات

سپس، اثبات اتصال 10 اتم از زنجیره A به زنجیره B منتقل می شود.

اعتبار سنجی

این اثبات در زنجیره B در برابر عنوان زنجیره A تأیید شده است و در صورت صحت ، 10 سند پرداختی ATOM در زنجیره B ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که ATOM هایی که در زنجیره B ایجاد شده اند ATOM واقعی نیستند، زیرا ATOM فقط در زنجیره A وجود دارد.

آنها نمایشی از ATOM های زنجیره A در زنجیره B هستند، همراه با اثبات اینکه این ATOM ها روی زنجیره A فریز شده اند.

مکانیزم مشابهی برای باز کردن قفل اتم هنگام بازگشت به زنجیره مبدأ آنها استفاده می شود.

طراحی “اینترنت بلاک چین ها”

معماری کازماس (Cosmos)

IBC پروتکلی است که به زنجیره ی دو بلاک چین ناهمگن امکان انتقال توکن به یکدیگر را می دهد. در این صورت، چگونه می توانیم شبکه ای از بلاک چین ها ایجاد کنیم؟

یک ایده این است که از طریق اتصالات مستقیم IBC ارتباط هر بلاک چین موجود در شبکه را با شبکه دیگر برقرار کنید.

مشکل اصلی این رویکرد این است که تعداد اتصالات موجود در شبکه به صورت چهار ضلعی با تعداد بلاک چین ها رشد می کند.

اگر 100 شبکه در شبکه اصلی وجود داشته باشد، هرکدام نیاز به اتصال IBC با یکدیگر دارند ، یعنی 4950 اتصال. کنترل این روند به سرعت از دست خارج می شود.

برای حل این مسئله، کازماس (Cosmos) یک معماری پیمانه ای را با دو کلاس بلاک چین پیشنهاد می کند :

Hubs و Zones . زون ها، بلاکچین های ناهمگن و هاب ها بلاک چین هایی هستند که بطور خاص برای اتصال Zone ها به یکدیگر طراحی شده اند.

هنگامی که یک Zone یک ارتباط IBC با یک Hub ایجاد می کند، می تواند به طور خودکار به هر زون دیگری که به آن متصل است دسترسی پیدا کند (یعنی ارسال و دریافت از آن).

در نتیجه، هر زون فقط باید با تعداد محدودی از هاب ها تعداد محدودی از اتصالات را برقرار کند.

هاب همچنین از هزینه مضاعف در بین زون ها جلوگیری می کند. این بدان معناست که وقتی یک Zone توکنی از Hub دریافت می کند، فقط باید به مبدا Zone این توکن و Hub آن کارمزد دهد.

اولین هابی که در شبکه کازماس (Cosmos) راه اندازی شد، کازماس Hub است. کازماس Hub یک بلاک چین اثبات سهام عمومی است که توکن خیره کننده بومی آن اتم ATOM نامیده می شود، و در آن هزینه های تراکنش ها با چندین توکن قابل پرداخت است. راه اندازی Hub همچنین نشانگر راه اندازی شبکه کازماس (Cosmos) است.

اتصال زنجیره های غیر Tendermint

تاکنون، ساختاری از کازماس (Cosmos) ارائه کردیم که نشان می دهد چگونه زنجیره های مستقر در Tendermint می توانند به هم پیوسته شوند. اما کازماس محدود به زنجیرهای Tendermint نیست. در حقیقت، هر نوع بلاک چین را می توان به کازماس متصل کرد.

ما دو مورد برای تفکیک داریم : زنجیره های فرجام سریع و زنجیره های فرجام احتمالی.

زنجیره های سریع اقتصادی

بلاکچین هایی که از هر الگوریتم اجماع سریع استفاده می کنند می توانند با سازگاری IBC با کازماس (Cosmos) ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال، اگر اتریوم می خواست به Casper FFG (Friendly Finality Gadget) تغییر بیابد، می توان ارتباط مستقیمی بین آن و اکوسیستم کازماس (Cosmos) با سازگاری IBC با کار با Casper برقرار کرد.

زنجیره های PROBABILISTIC-FINALITY (فرجام احتمالی)

در مورد بلاک چین هایی که فرجام سریع ندارند، مانند زنجیره های اثبات کار Proof-of-Work ، کارها کمی پیچیده تر می شوند. برای این زنجیره ها از نوع خاصی از زنجیره پروکسی به نام Peg-Zone استفاده می کنیم.

Peg-Zone یک بلاکچین است که وضعیت بلاکچین دیگر را ردیابی می کند. Peg-Zone خود فرجام سریع دارد و به همین دلیل با IBC سازگار است. نقش آن پیش بینی فرجام برای ارتباطات زنجیره ای است که بر روی آن قرار دارد. اجازه دهید مثال زیر را مرور کنیم.

مثال: Ethereum Peg-Zone

ما می خواهیم از بلاک چین Proof-of-Work Ethereum Bridge استفاده کنیم تا بتوانیم توکن ها را بین اتریوم و کازماس ارسال کنیم.

از آنجا که شبکه بلاک چین اتریوم در حال حاضر اثبات کار است فاقد فرجام سریع است، باید یک Peg-Zone ایجاد کنیم تا به عنوان پلی بین این دو عمل کنیم.

اول، Peg-Zone باید در مورد آستانه ی فرجام برای زنجیره مبدا تصمیم بگیرد. به عنوان مثال، می توان در نظر گرفت که پس از اضافه شدن 100 بلوک، یک زنجیره مشخص از زنجیره مبدأ زنجیره ی نهایی (فرجام) است.

دوم، باید یک قرارداد در بلاک چین اصلی اتریوم مستقر شود. هنگامی که کاربران می خواهند توکن هایی از اتریوم به کازماس (Cosmos) ارسال کنند، با ارسال توکن ها، این قرارداد شروع می شود.

سپس قرارداد دارایی ها را منجمد می کند و پس از 100 بلوک، نمایی از این دارایی ها در Peg-Zone منتشر می شود. از مکانیسم مشابهی برای بازگرداندن دارایی به زنجیره اتریوم استفاده می شود.

جالب توجه است، Peg-Zone همچنین به کاربران این امکان را می دهد تا هرگونه توکنی را که در کازماس (Cosmos) وجود دارد به زنجیره اتریوم ارسال کنند (توکن های های کازماس به عنوان ERC20 در زنجیره اتریوم نمایش داده می شوند).

تیم Tendermint در حال حاضر مشغول اجرای Peg-Zone برای زنجیره اتریوم به نام Peggy است.

Peg-Zone ها برای زنجیره خاصی که از آن عبور می کنند باید سفارشی شوند. ساختن اتریوم Peg-Zone نسبتاً ساده است زیرا اتریوم مبتنی بر حساب و دارای قراردادهای هوشمند است.

با این حال، ساخت یک Peg-Zone برای بیت کوین کمی چالش برانگیز است. توضیح نحوه ساخت Peg-Zone برای بیت کوین در این مقاله نیاز نیست اما بدانید که از نظر تئوری امکان پذیر است.

اتصال بلاک چین ها به هم در کازماس

اتصال بلاک چین ها به هم در کازماس

حل مقیاس پذیری در کازماس (Cosmos)

اکنون که می توانیم بلاک چین ها را به راحتی ایجاد و وصل کنیم یک مسئله نهایی وجود دارد : مقیاس پذیری. کازماس (Cosmos) از دو نوع قابلیت مقیاس پذیری بهره می برد :

مقیاس پذیری عمودی : که شامل روش هایی برای مقیاس بندی خود بلاکچین می شود. با دور شدن از الگوریتم اثبات کار و بهینه سازی مؤلفه های آن ، Tendermint BFT می تواند به هزاران تراکنش در ثانیه برسد.

عامل تنگنا خود برنامه است. به عنوان مثال، یک ماشین مجازی (به عنوان مثال ماشین مجازی اتریوم)، محدودیت بسیار پایین تری در توان پردازش تراکنش برای یک برنامه کاربردی که بربستر آن ایجاد شده است نسبت به برنامه ای که نوع معاملات و توابع انتقال حالت، مستقیماً در آن تعبیه شده است(مثلاً یک برنامه استاندارد کازماسSDK ) ، اعمال می کند.

این یکی از دلایلی است که باعث می شود برنامه های کاربردی، بلاکچین های خاص خود را بسازند.

مقیاس پذیری افقی : حتی اگر موتور اجماع و کاربرد بسیار بهینه سازی شده باشند، در بعضی مواقع توان تراکنش یک زنجیره واحد را ندارند و به ناچار به سدی برخورد می کنند که نمی توانند از آن فراتر روند.

این حد مقیاس پذیری عمودی است. برای فراتر رفتن از آن، راه حل حرکت به سمت معماری های چند زنجیره ای است.

ایده این است که چندین زنجیره موازی با همان برنامه اجرا و توسط یک مجموعه اعتبارسنجی مشترک اداره شود، و ساختن بلاک چین ها به لحاظ تئوری بی نهایت مقیاس پذیر باشد.

کازماس (Cosmos) در هنگام راه اندازی، مقیاس پذیری عمودی راه حل بسیار خوبی را ارائه می دهد، که این به خودی خود یک پیشرفت اساسی در مقایسه با راه حل های فعلی بلاک چین خواهد بود. در ادامه، پس از اتمام ماژول IBC، راه حل های مقیاس پذیری افقی نیز اجرا خواهد شد.

در پایان، کازماس (Cosmos) چیست؟

کازماس اینترنت بلاک چین ها است

امیدوارم تاکنون تصویری واضح تر از پروژه کازماس داشته باشید. در اینجا سریع شرح می دهیم که کازماس در سه نقطه مختصر چیست :

کازماس با استفاده از Tendermint BFT و پیمانه ای بودن کازماس SDK ، بلاکچین ها را قدرتمند و ایجاد آنها را آسان می کند.

کازماس به بلاک چین ها امکان انتقال ارزش با یکدیگر از طریق IBC و Peg-Zones ها را می دهد، در حالی که به آنها اجازه می دهد حاکمیت خود را حفظ کنند.

کازماس (Cosmos) به برنامه های بلاک چین اجازه می دهد تا از طریق راه حل های مقیاس پذیری افقی و عمودی توسط میلیون ها کاربر استفاده شوند.

کازماس (Cosmos) محصول نیست بلکه اکوسیستم ساخته شده بر روی مجموعه ای از ابزارهای مدولار، سازگار و قابل تعویض است.

توسعه دهندگان را تشویق می کند تا به تلاش برای بهبود ابزارهای موجود و ایجاد ابزارهای جدید بپیوندند و وعده فناوری بلاک چین را به واقعیت تبدیل کنند.

این ابزارها پایه و اساس مورد نیاز برای ایجاد اینترنت غیر متمرکز و سیستم مالی جهانی در آینده است.

آینده ای بسیار درخشان در انتظار کازماس (Cosmos) است چون مبتکر و خلاق می باشد و بسیاری از مشکلات بلاک چین ها توسط آن حل می شود.

مطالب مرتبط
پروتکل ترا Terra و ارز دیجیتال لونا LUNA چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟
کاردانو Cardano چیست؟ همه چیز درباره این ارز دیجیتال مهم و توکن ADA
15 ارز دیحیتال برتر برای سرمایه گذاری در 2021
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether