منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  پورتفولیو ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان یک سبد سرمایه گذاری مناسب جمع کرد؟
پورتفولیو ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان یک سبد سرمایه گذاری مناسب جمع کرد؟

پورتفولیو ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان یک سبد سرمایه گذاری مناسب جمع کرد؟

رضا باغانی
1400/05/20
۰

شروع سرمایه گذاری در رمزنگاری به آسانی خرید اولین بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) یا هر ارز دیجیتال دیگری است. در حالی که برخی از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند بزرگترین ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته باشند، برخی دیگر آلت کوین‌های تازه وارد را انتخاب می‌کنند. اما بهترین راه برای انجام این کار چیست؟ به احتمال زیاد با تفکر دقیق در مورد تخصیص دارایی‌ها و متنوع سازی پورتفولیو ارز دیجیتال خود، موفق خواهید شد. بسته به تحمل ریسک شما، چند روش برای انجام این کار وجود دارد. ایجاد توازن در سبد سهام کار سختی نیست و نتایج می‌تواند به معنای واقعی کلمه لذت بخش باشد.

ایجاد توازن در پورتفولیو یا سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال تفاوت چندانی با ایجاد توازن در سبد سهام سنتی ندارد. به راحتی می‌توانید ریسک کلی خود را با توجه به مشخصات و استراتژی سرمایه گذاریتان کاهش دهید. تنها چیزی که برای شروع احتیاج دارید این است که سرمایه گذاری خود را در بین ارزهای دیجیتال متفاوت توزیع کنید.

میزان تنوعی که شما می‌خواهید ایجاد کنید قابل بحث است. هر دو طرف سرمایه گذاری پراکنده و متمرکز بر روی یک ارز موافقان و مخالفانی دارند. با این حال، به طور کلی پذیرفته شده است که متنوع کردن سرمایه گذاری می‌تواند بسیار مفید باشد. شما می‌توانید با نگهداری دارایی‌های رمزنگاری مختلف (از جمله استیبل کوین‌ها) و اطمینان از ایجاد توازن در تخصیص دارایی‌های خود، ریسک کلی سرمایه گذاری را کاهش دهید.

برای سهولت مدیریت پورتفولیو، می‌توانید از برنامه‌های پورتفولیو ارز دیجیتال استفاده کنید. اگر هم به روش سنتی علاقه دارید می‌توانید تراکنش‌های خود را به صورت دستی در اکسل ثبت کنید. برخی از این برنامه‌های پورتفولیو را می‌توان به کیف پول شخصی و صرافی‌های ارز دیجیتال متصل کرد تا تجربه راحت‌تری داشته باشید.

پورتفولیو ارز دیجیتال چیست؟

پورتفولیو ارز دیجیتال مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال است که یک معامله گر یا سرمایه گذار آنها را خریده است. پورتفولیو معمولاً حاوی دارایی‌های مختلفی از جمله آلت کوین‌ها و محصولات مالی دیجیتالی هستند. این بسیار شبیه به پورتفولیو سرمایه گذاری بورس است، با این تفاوت که شما تنها به یک طبقه دارایی پایبند هستید. شما می‌توانید مجموعه ارزها دیجیتال خود را به صورت دستی با یک فایل اکسل مرتب کنید. البته ابزارها و نرم افزارهای تخصصی برای محاسبه دارایی‌ها و سود نیز وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

یک نرم افزار پورتفولیو ارز دیجیتال خوب می‌تواند در نظم دادن به دارایی‌های شما بسیار مفید باشد. این کار برای معامله گران روزانه و سایر معامله گران کوتاه مدت ضروری هستند. با این حال ما به سرمایه گذاران بلند مدت و هولدرها نیز استفاده از آنها را پیشنهاد می‌کنیم.

تخصیص و تنوع دارایی چیست؟

هنگام ایجاد سبد سرمایه گذاری، باید با مفاهیم تخصیص و تنوع دارایی آشنا باشید. تخصیص دارایی به سرمایه گذاری در کلاس‌های دارایی مختلف (به عنوان مثال، ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه، فلزات گرانبها، پول نقد و غیره) اشاره دارد. تنوع به توزیع وجوه سرمایه گذاری شما در دارایی‌ها یا بخش‌های مختلف مربوط می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید دارایی‌های خود را با سرمایه گذاری در صنایع مختلف مانند کشاورزی، فناوری، انرژی و مراقبت‌های بهداشتی متنوع کنید. هر دوی این استراتژی‌ها خطر کلی شما را کاهش می‌دهد.

از نظر فنی، ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی واحد هستند. اما در سبد ارزهای دیجیتال می‌توانید محصولات مالی مختلف، سکه‌ها و توکن هایی را که اهداف مختلف دارند و موارد استفاده متنوعی را ارائه می‌دهند، انتخاب کنید. به عنوان مثال، می‌توانید پورتفولیو ارز دیجیتال خود را با 40 درصد بیت کوین، 30 درصد استیبل کوین، 15 درصد NFT و 15 درصد آلت کوین متنوع کنید. برای بررسی بیشتر این موضوع می‌توانید مقاله ما در این باره را مطالعه نمایید.

مجموعه‌های دیجیتال متمرکز در برابر تنوع

اکثر کارشناسان به شما می گویند که مجموعه رمزنگاری شما باید متنوع باشد. البته این استانداردی برای همه سرمایه گذاران است. با این حال تقسیم سرمایه شما در دارایی‌های مختلف دارای مزایا و معایبی است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یک مجموعه متنوع، ریسک و نوسان کلی را کاهش می‌دهد. ضررها را می‌توان با سود جبران کرد و موقعیت را ثابت نگه داشت. پورتفولیو متنوع همچنین فرصت‌های بیشتری برای کسب سود با هر سکه در اختیار شما دارد. هر سرمایه گذاری برنده نخواهد بود، اما با تخصیص و تنوع مناسب دارایی، به احتمال زیاد در بلند مدت سود خواهید برد.

با این حال، هرچه پورتفولیو متنوع‌تر باشد، به حرکت کلی بازار نزدیک‌تر خواهد بود. بیشتر معامله گران و سرمایه گذاران به دنبال کسب سود بیشتر در تک معاملات هستند. یک سبد بسیار متنوع نسبت به یک سبد متمرکز و موفقبازده کمتری خواهد داشت. دارایی‌های بدتر می‌توانند درآمد بالای دیگر دارایی ها را از بین ببرند.

مدیریت مجموعه متنوع نیز به زمان و تحقیقات بیشتری نیاز دارد. برای سرمایه گذاری منطقی، باید بدانید چه چیزی می‌خرید. با داشتن مجموعه‌ای بزرگ، شانس درک همه چیز درباره آنها کاهش می‌یابد. اگر مجموعه شما در بلاک چین های مختلف قرار دارد، ممکن است برای دسترسی به دارایی‌های خود از چندین کیف پول و صرافی نیز استفاده کنید. تصمیم به تنوع بخشیدن یا نبخشیدن با شما است، اما میزان کمی تنوع بخشیدن همیشه توصیه می‌شود.

انواع مختلف ارزهای دیجیتال

بیت کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال است و از نظر ارزش بازار، بزرگ‌ترین ارز محسوب می‌شود. اما یک سبد متعادل شامل مجموعه‌ای از سکه‌های مختلف برای کاهش ریسک کلی خواهد بود. بیایید برخی از آنها را مرور کنیم.

سکه‌های سیستم پرداخت

امروزه، یافتن سکه‌های جدید که عمدتاً برای جایگزینی با سیستم پرداخت کار می‌کنند، دشوار است. اما اگر به روزهای تولد ارزهای دیجیتال بازگردید، اکثر پروژه‌ها سیستم‌هایی برای انتقال ارزش بودند. بیت کوین مشهورترین مثال است، اما ما ریپل Ripple (XRP)، بیت کوین کش Bitcoin Cash (BCH)، لایت کوین Litecoin (LTC) و سایر موارد را داریم. این سکه‌ها اولین نسل از ارزهای دیجیتال هستند که قبل از اتریوم و معرفی قراردادهای هوشمند به وجود آمدند.

استیبل کوین‌ها

استیبل کوین تلاش می‌کنند ارزش یک دارایی اصلی مانند ارزهای فیات یا فلزهای گرانبها را نشان دهند. به عنوان مثال، BUSD همیشه برابر با یک دلار امریکا است. طلای پکسوس PAX Gold (PAXG) نیز از همین سیستم استفاده می‌کند. با این تفاوت که ارزش سکه دیجیتال را به قیمت یک اونس طلا در ذخایر پکسوس وصل می‌کند. در حالی که استیبل کوین‌ها لزوماً بازده بالایی ندارند، اما مطابق نامشان ثبات ایجاد می‌کنند.

بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است، بنابراین داشتن چیزی در سبد شما که ارزش خود را حفظ کند مفید است. اگر استیبل کوین چیزی خارج از اکوسیستم رمزنگاری را نمایندگی کند، افت بازار ارزهای دیجیتال نباید بر آن تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید سرمایه خود را از یک سکه یا پروژه خارج کنید، می‌توانید آنها را به سرعت به استیبل کوین با پشتوانه دلار تبدیل نمایید تا از دستاوردهای خود محافظت کنید. تبدیل به فیات یک فرایند بسیار طولانی‌تر نسبت به معامله با یک استیبل کوین را شامل می شود.

توکن های بهادار

درست مانند اوراق بهادار سنتی، یک توکن سهامدار می‌تواند چیزهای زیادی را نشان دهد. این می‌تواند حقوق صاحبان سهام در یک شرکت، اوراق قرضه منتشر شده توسط یک پروژه یا حتی حق رأی باشد. اوراق بهادار زیادی دیجیتالی شده اند و بر روی بلاک چین قرار گرفته‌اند. این توکن ها نیز تحت قوانینی مشابه اوراق بهادار قرار می‌گیرند. به همین دلیل، توکن های بهادار برای همه کاربران آزاد نیستند و باید قبل از خرید مراحل قانونی آن‌ها را طی کرد.

توکن های کاربردی

یک توکن کاربردی به عنوان کلید یک سرویس یا محصول عمل می‌کند. به عنوان مثال، BNB و ETH هر دو توکن کاربردی هستند. می‌توانید از آنها برای پرداخت هزینه تراکنش هنگام تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) استفاده کنید. بسیاری از پروژه‌ها برای جمع آوری کمک‌های مالی در یک عرضه اولیه سکه، توکن های کاربردی را به فروش می‌گذارند. ارزش توکن از لحاظ تئوری باید با ارزش کاری که انجام می‌دهد پیوند مستقیم داشته باشد.

توکن های حاکمیتی

با در اختیار داشتن توکن های حاکمیتی، می‌توانید از قدرت رأی دهی در مورد یک پروژه و حتی سهمی از درآمد آن برخوردار شوید. به احتمال زیاد این توکن ها را در سیستم عامل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند پنکیک سواپ، یونی سواپ یا سوشی سواپ پیدا خواهید کرد. ارزش توکن حاکمیتی مانند توکن های کاربردی به طور مستقیم با موفقیت پروژه اصلی ارتباط دارد.

محصولات رمزنگاری مالی

پورتفولیو ارز دیجیتال فقط نباید شامل سکه‌های مختلف باشد. محصولات رمزنگاری مالی همچنین می‌توانند به تنوع بیشتر سبد سهام شما کمک کنند. کمی به آن فکر کنید مانند سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی، ETF یا صندوق‌های متقابل به جای داشتن سهام. حجم زیادی از محصولات وجود دارد که می‌توانید در بلاک چین ها و DApp های مختلف سرمایه گذاری بیابید.

چگونه می‌توان یک پورتفولیو ارز دیجتال مناسب ایجاد کرد

هر سرمایه گذار یا معامله گر ایده‌های منحصر بفردی در مورد مجموعه ارز دیجیتال خود خواهد داشت. با این حال، برخی از قوانین کلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

1. سبد خود را بین سرمایه گذاری‌های با ریسک بالا، متوسط و کم تقسیم کنید و به آنها اندازه مناسب بدهید. مجموعه‌ای که شامل بخش بزرگی از سرمایه گذاری‌های پرخطر است قطعاً متعادل نیست. ممکن است این مدل سرمایه گذاری شانس شما را برای کسب سود، بیشتر کند. با این وجود ممکن است ضررهای زیادی را نیز به همراه داشته باشد. ریسک پذیری شما تعیین می‌کند که چه چیزی برای شما بهتر است، اما باید ترکیبی از همه دارایی ها وجود داشته باشد.

2. نگه داشتن مقداری استیبل کوین برای کمک به تأمین نقدینگی در پورتفولیو ارز دیجیتال شما مهم است. استیبل کوین‌ها کلید بسیاری از سیستم عامل‌های دیفای هستند. این نوع دارایی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا به سرعت و به راحتی سود خود را برداشت کرده یا از موقعیت خارج شوید.

3. در صورت نیاز سبد خود را متعادل کنید. بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات است و تصمیمات شما بسته به شرایط لحظه‌ای باید تغییر کند.

4. سرمایه جدید را به صورت استراتژیک اختصاص دهید تا از زیاد شدن هر بخش از مجموعه خود جلوگیری کنید. اگر به تازگی از یک سکه سود بزرگی به دست آورده‌اید، وسوسه خواهید شد که پول بیشتری به بازارش تزریق کنید. اجازه ندهید حرص و طمع مداخله کند و به این فکر کنید که کجا می‌توانید سرمایه گذاری مناسب‌تری داشته باشید.

5- خودتان تحقیق کنید. شما واقعاً نمی‌توانید این توصیه کلاسیک را نادیده بگیرید. این شما هستید که پول خود را سرمایه گذاری می‌کنید. بنابراین فقط به توصیه دیگران تکیه نکنید.

6. تنها آن چه را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید. اگر احساس می‌کنید در مورد آن استرس دارید، پورتفولیو ارز دیجیتال شما به درستی ایجاد نشده است. در صورتی که اتفاق وحشتناکی رخ دهد، موقعیت‌های شما نباید عواقب جدی برای شما ایجاد کند.

بهترین نرم افزارهای پورتفولیو ارز دیجیتال

برنامه‌های پورتفولیو به شما امکان می‌دهد حرکات دارایی‌های خود را دنبال کنید. شما می‌توانید نحوه تخصیص فعلی سرمایه خود را با اهداف بلند مدت خود مطابقت دهید و پیشرفتتان را رصد کنید. در اینجا بهترین نرم افزارها برای این کار را معرفی می‌کنیم.

کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) یک سایت قیمت بسیار محبوب است. این سایت هم از طریق دسک تاپ و هم اپ موبایل ویژگی پورتفولیو ارز دیجیتال خود را توسعه داده است. این نرم افزار پورتفولیو به صورت رایگان در دستگاه‌های رومیزی و تلفن همراه در دسترس است. برای استفاده از کوین مارکت کپ، باید دارایی‌های خود را به صورت دستی اضافه کنید. این نرم افزار به کیف پول یا صرافی شما متصل نمی‌شود. همچنین این امکان وجود دارد که قیمت‌هایی را که خریداری کرده‌اید اضافه کنید تا سود خود را به طور دقیق ردیابی نمایید.

کوین گکو

کوین گکو (CoinGecko) عمدتاً برای رصد قیمت ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، اما این سایت نیز گزینه پورتفولیو دارد. استفاده از آن رایگان است و در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه شما در دسترس است.

بلاک فولیو

اگر می‌خواهید هنگام مدیریت پورتفولیوی خود گزینه معامله نیز در دسترستان باشید، بلاک فولیو (Blockfolio) گزینه خوبی است. این شرکت از سال 2014 تأسیس و در فضای رمزنگاری بسیار شناخته شده است. با این حال، فقط برای دستگاه‌های تلفن همراه قابل استفاده است.

دلتا

دلتا (Delta) یک برنامه تلفن همراه است که به شما امکان می‌دهد پورتفولیو و سرمایه گذاری‌های سنتی خود را به طور همزمان مشاهده کنید. این نر افزار می‌تواند با 20 صرافی و انواع کیف پول ارتباط برقرار کند. هر دو نسخه رایگان و پولی وجود دارد، اما نمی‌توانید در داخل برنامه معامله کنید.

صحبت‌های نهایی

سلامت بازار ارزهای دیجیتال به صورت گسترده‌ای به سلامت بیت کوین بستگی دارد. اما این دلیل نمی‌شود که سبد خود را متعادل نکنید. سرمایه گذاری‌های مختلف رمزنگاری می‌تواند برخی از ضررهایی را که با سقوط بیت کوین رخ می‌دهد، جبران کند. بنابراین همیشه می‌توان با تنوع بخشی از ضرر بیشتر جلوگیری کرد. به خاطر داشته باشید که متعادل کردن پورتفولیو بیشتر از نگهداری چندین ارز دیجیتال است. کمی استراتژی در ایجاد سبد مناسب برای تحمل ریسک شما بسیار مؤثر خواهد بود.

مطالب مرتبط
کاهش کارمزد تراکنش بایننس: چگونه از تخفیف 45 درصدی کارمزد تراکنش در بایننس استفاده کنیم؟
صرافی ارز دیجیتال والکس
اصطلاح بولیش و بیریش (bullish & bearish) بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether