منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست و چگونه آن را فرا بگیریم
تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست و چگونه آن را فرا بگیریم

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست و چگونه آن را فرا بگیریم : به مجموعه اعمال یا محاسباتی که از روی روند قیمتی گذشته ارزهای دیجیتال انجام می شود برای تشخیص حرکت آن ارز در آینده ، تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می گویند. بنابراین تحلیل تکنیکال یعنی تشخیص روند حرکتی بر اساس رفتارهای گذشته.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چیست ؟

تعریف تحلیل تکنیکال به زبان ساده : تحلیل تکنیکال یک روش یا ابزار برای تحلیل روند حرکت قیمت ها است. متاسفانه در برخی از مقالات یا تعاریف ذکر می شود ” پیش بینی ” قیمت ها.

از دیدگاه ما کلمه پیش بینی برای تعریف تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال یا تعاریف کلی درباره تحلیل تکنیکال کاملا اشتباه است. زیرا فقط جادوگرها و فالگیرها هستند که پیش بینی می کنند. در اینجا ما تحلیل می کنیم و نه پیش بینی.

با توجه به اینکه تحلیل تکنیکال از روی روند حرکتی قیمت ها در گذشته تحلیل های پیش رو و آینده را محاسبه می کند ، بنابراین تکلیف تحلیل تکنیکال یک ارز دیجیتال جدید بدون داشتن گذشته ای معلوم چه می شود؟

زمانی که یک ارز دیجیتال هیچ گذشته ای نداشته باشد و جدید بوجود آمده است، تشخیص روند پیش رو و آینده آن تقریبا غیرممکن است. بنابراین رفتارهای گذشته در تحلیل رفتارهای پیش رو و آینده یک ارز ، نقش اصلی را بازی می کند.

در صورتی که تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را به خوبی فرا بگیرید، می توانید درآمد مناسبی از آن داشته باشید ولی اگر در فراگیری کوتاهی کنید و یا غرور شما را فرابگیرد بجای دانش، به مانند این می ماند که چاقوی تیزی را در دست بگیرید.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تئوری داو DOW چیست ؟

فقط در ابتدا بدانید که تئوری داو اصل و اساس تحلیل تکنیکال در تمامی بازارهای مالی است. بنابراین مطالعه و یادگیری آن قبل از شروع به فراگیری تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال توصیه می شود.

تئوری داو DOW برای اولین بار توسط چارلز هنری داو Charles Henry Dow ارائه شد. داو را بعنوان پدر علم تحلیل تکنیکال می شناسند، و در واقع اولین پایه‌های تحلیل تکنیکال توسط این فرد ساخته شد. وی که در سال 1889 میلادی روزنامه وال استریت ژورنال را راه اندازی کرده بود، دو سال پس از آن خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز شد.

شش اصل تئوری داو در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی عبارتند از :

1 – بازار همه چیز را در نظر دارد. هر چیزی که بر عرضه و تقاضا تأثیر می گذارد در قیمت بازار منعکس می شود.

2 – سه نوع روند : طبق تئوری آقای چارلز داو صعود متوالی منظور افت و خیزها است – روند صعودی نام می برد ; روند نزولی برعکس – نزول متوالی افت و خیزها.

چارلز هنری داو مطمئن بود که اصول “عمل و عکس العمل” که در تمام هستی مشاهده می شود, در بازارهای مالی نیز کاربرد فراوان دارند ، یعنی – هر حرکتی، سرانجام جهت معکوس به خود می گیرد. ( هر عملی عکس العملی دارد )

چارلز داو روند بازار را به سه قسمت تقسیم کرد : ( مهم در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال )

-) بازار اولیه (همانند هنگام رخ دادن پدیده مد در ساحل دریاها که آب تا جایی که بتواند بالا می آید).

-) بازار ثانویه (که شبیه امواجی می ماند که در حرکت اولیه ایجاد می شوند و هر موج یک سوم از مسیری که آمده و یا دوم سوم از آن را به عقب بر می گردد، البته در اغلب موارد نیمی از مسیری که آمده را برمی گردد.)

-) بازار ناچیز (موج دار) – نوسانات در حرکت فرعی ایجاد می شود.

3 – روندهای حرکتی اصلی از سه مرحله تشکیل می شوند :

چارلز داو به روندهای اصلی قیمت توجه کرد و آنها را به سه مرحله تفکیک کرد :

مرحله تمرکز – سرمایه گذاران تیزبین با احساس تغییر حرکت بازار به عملیات خرید یا فروش می پردازند.

مرحله حضور همگانی – اکثر تریدرها که از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند وارد بازار می شوند.

مرحله سهیم شدن – مسیر روند جدید به خوبی خود را نشان می دهد. در این مرحله با انتشار اخبار اقتصادی روند حرکتی تائید می شود، معامله های ریسک دار کوتاه مدت شکل می گیرند و حضور همگانی گسترده تر می گردد.

4 – شاخص های میانگین حرکتی باید یکدیگر را تایید کنند. ( از موارد مهم در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال )

چارلز داو اذعان داشت که تا زمانی که نمودار های شاخص میانگین صنعتی (منظور وی شاخص “داو جونز” بود) سطح اوج قبلی را رد نکنند ، تایید شروع یا ادامه روند صعودی وجود ندارد. سیگنال ها الزاما همزمان باهم رخ نمی دهند اما به سرعت به دنبال هم می آیند و قوی ترین سیگنال در حکم تائیدیه است.

5 – حرکت بازار باید توسط حجم معاملات تایید شوند.

بسته به این که قیمت در چه جهتی در طی یک روند، در حال حرکت است و یا این که در حال اصلاح حرکت خود باشد، حجم معاملات افزایش یا کاهش می یابد. از نظر چارلز داو ، حجم یک شاخص ثانویه محسوب می شود. سیگنال های خرید و فروش برای وی در هنگام بسته شدن قیمت ها بودند.

6 – تا زمانی که شاخص ها یا همان نشانگرها بازگشت را تایید نکنند ، روند ادامه دارد.

ایده تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و کل بازارهای مالی از جمله سهام و ارز بر این اساس طراحی شد, که روند بازار تا زمانی ادامه دارد که یک قدرت خارجی حرکت بازار را تغییر ندهد، به این ترتیب تحلیلگران دائما در پی یافتن سیگنال های تغییر روند هستند.

انواع روش های تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

1 – تشخیص روند حرکتی از طریق الگوهای کندل استیک یا شمعی ژاپنی مانند : الگوی چکش و ….. که در مقالات بعدی مفصل درباره هر یک از آنها توضیح خواهیم داد.

2 – تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال از طریق روش اعداد فیبوناچی

3 – تشخیص روند از طریق بررسی امواج الیوت

4 – تحلیل تکنیکال روند حرکتی از طریق اندیکاتورها مانند : ابر ایچیموکو ، مووینگ اوریج یا میانگین حرکتی ، شاخص RSI و …. که درباره هر یک از آنها مفصل توضیح خواهیم داد.

5 – تعیین خطوط مقاومت و حمایت و یک نوع دیگر از تحلیل تکنیکال از طریق رسم چنگال اندروز و ایجاد کانال های حرکتی.

6 – تشخیص روند حرکتی در نمودار ارزهای دیجیتال از طریق پترن های هارمونیک.

7 – تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال از طریق روش واگرایی یا همگرایی.

و موارد دیگری که در مقالات آینده به آنها اشاره خواهیم کرد.

اگر از موارد بالا اطلاعات چندانی ندارید اصلا نگران نباشید. بیت پارس برنامه ی ویژه ای برای یادگیری شما همراهان گرامی دارد. اگر مرتب به وب سایت ما سر می زنید در آینده نزدیک مقالات زیادی درباره تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال در آن خواهید یافت. کلیه این مقالات رایگان در اختیار شما عزیزان قرار می گیرند.

مطالب مرتبط
سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال و بی ثباتی این بازار ناشی از چیست؟
پول چیست؟ یکی از مهمترین ابداعات بشر که زندگی همه را آسان تر کرد
بهترین اندیکاتورها برای نوسان گیری ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether