منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مقدمات ارزهای دیجیتال  »  ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست تاریخچه و کاربردهای آن
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست تاریخچه و کاربردهای آن

ندا رحیمی
1399/01/17
۰

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست تاریخچه و کاربردهای آن : رمز ارز یا ارز دیجیتال، که در زبان انگلیسی به آن کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) گفته می شود، یک شکلی از پول است که به صورت دیجیتال موجود می باشد، و خاصیت فیزیکی ندارد یعنی قابل لمس کردن نیست و بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است.

ارز دیجیتال و ویژگی های آن

زمانی که کلمه ی ارز دیجیتال را در بخش ترجمه های گوگل جستجو می کنیم، به اشتباه آن را دیجیتال کارنسی ( Digital currency ) ترجمه می کند.

لازم به ذکر است که مفهوم دیجیتال کارنسی که گوگل ترجمه می کند با کریپتوکارنسی متفاوت است و ترجمه صحیح ارز دیجیتال همین کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) است که در برخی از مقالات هم به اختصار به آن کریپتو ( Crypto ) می گویند.

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست

ویژگی های کریپتوکارنسی ها

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها یکسری ویژگی های خاص دارند که باعث جذابیت آنها شده است که عبارتند از :

غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییر ناپذیر بودن از بلاک چین.

در نوشته های پیشین درباره شبکه بلاک چین توضیحات کاملی را ارائه دادیم.

اما غیرمتمرکز بودن یعنی چی؟ یعنی اینکه هیچ گروه، نهاد یا سازمانی دولتی یا خاص آن را کنترل نمی کند.

وقتی که می گوییم غیرمتمرکز بودن از خواص کریپتوکارنسی ها است یعنی می توان آنها را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اینترنت برای شخص دیگری ارسال کرد.

به زبان ساده تر برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک ها یا هر سازمان واسطه ای دیگری نخواهید داشت.

این خاصیت کریپتوکارنسی باعث شده است که بسیار جذاب شوند و مورد توجه قرار بگیرند. زیرا اگر بتوان بدون واسطه پولی را برای کسی فرستاد و یا دریافت کرد و همچنین بتوان بوسیله آن آنلاین خرید کرد، کمی حیرت انگیز می شود.

شفافیت از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال است. چون آنها بر روی فناوری دفتر کل توزیع شده ساخته شده اند بنابراین می توانند به کمک شبکه بلاک چین خودشان که اغلب کریپتوکارنسی ها از آن استفاده می کنند، قابلیت مشاهده کلیه تراکنش ها را برای افراد چه در داخل شبکه و چه در خارج شبکه فراهم کنند.

یکی دیگر از ویژگی های ارز دیجیتال قابلیت تغییر ناپذیر بودن و یا عدم ویرایش اطلاعات آنها بر روی شبکه بلاک چین است.

همانطور که در تعریف شبکه بلاک چین به آن اشاره کردیم، کلیه اطلاعات و داده های مالی بر روی بلوک های شبکه انباشت می شوند که به هیچ عنوان قابلیت ویرایش و یا حذف را ندارند.

تاریخچه ارز دیجیتال

تاریخچه ارز دیجیتال

تاریخچه ارز دیجیتال

بیتکوین اولین ارز دیجیتالی بود که در اواخر سال 2008 میلادی توسط شخص یا گروهی ناشناس با نام مستعار ” ساتوشی ناکاموتو ” شکل گرفت و اولین سکه های آن در سال 2009 میلادی استخراج یا ماین شد.

هرچند که قبل از بیت کوین نیز تلاش های بسیاری برای ساخت یک ارز دیجیتال شکل گرفت ولی هیچکدام از آنها به نتیجه مناسبی نرسیدند.

یکی از همین پروژه ها که قبل از بیت کوین و در سال 1998 میلادی شکل گرفت، پروژه بیت گلد ( Bit Gold ) بود.

شخصی به نام نیک سابو ( Nick Szabo ) که از مبتکران و محققان در زمینه شبکه های بلاک چین بود، برای ساخت یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز بنام بیت گلد پیشنهادهای اولیه خودش را ارائه داد.

هرچند که پروژه بیت گلد هیچوقت اجرایی نشد ولی بسیاری از کارشناسان حوزه کریپتوکارنسی عقیده دارند که شباهت های فراوانی از نظر ساختاری بین بیت کوین و بیت گلد وجود دارد، به خصوص در طرز کار تراکنش ها و امنیت شبکه های غیرمتمرکزشان.

یعنی ممکن است که نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین باشد که برای حفظ جانش هویت خودش را مخفی نگه داشته است؟ قضاوت درباره این موضوع بعهده شما بازدیدکنندگان گرامی.

ارز دیجیتال چیست

همانطور که در بالا نیز گفتیم شکلی از پول دیجیتال است که خاصیت فیزیکی ندارد یعنی غیرقابل لمس است.

اما کار کردن با آن چگونه است؟ برای ذخیره، ارسال یا دریافت کریپتوکارنسی بایستی یک کیف پول داشته باشید.

کیف پول ها یکسری نرم افزارها یا اپلیکیشن های قابل نصب بر روی موبایل یا کامپیوتر شخصی هستند که می توانند ارز دیجیتال شما را نگهداری کنند و بصورت آنلاین به شما نشان دهند که چقدر ارز دیجیتال دارید و به کمک این نرم افزارها می توانید حتی بصورت آنلاین و یا در مغازه ها خرید کنید.

کیف پول ارزهای دیجیتال انواع و اقسام بسیار زیاد دارند و بسیار فراوان هستند ولی سعی کنید از شرکت های معتبر و قدیمی که کیف پول در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید.

حتی می توانید از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید. این کیف پول ها که به اندازه یک فلش مموری هست را می توانید از شرکت های معتبری مانند لجر( Ledger ) که در فرانسه مشغول فعالیت هستند به صورت آنلاین بخرید.

کیف پول سخت افزاری از انواع نرم افزاری آن بسیار امن تر هستند. ولی اگر در ابتدا نمی خواهید خیلی هزینه کنید می توانید از کیف پول های نرم افزاری شرکت های معتبر استفاده کنید.

تفاوت بین ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات

تفاوت بین ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات

تفاوت بین ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات

ارزهای دیجیتال ویژگی های خوبی دارند که در بالا به آن اشاره کردیم که باعث برتر شدن نسبت به پول های فیزیکی می شوند.

ولی دو تا عیب هم دارند که پول فیزیکی یا ارز فیات را نسبت به آنها برتر می کند. به ارزهایی که توسط دولت ها بصورت مرکزی اداره می شوند ارز فیات ( Fiat Currency ) گفته می شود. مانند : دلار ، یورو ، پوند ، ریال ایران و….

اگر به اشتباه مقداری ارز دیجیتال را به آدرس کیف پول یک نفر دیگر بفرستید به هیچ عنوان قابل برگشت یا پیگیری نیست مگر آنکه آن شخص بخواهد که این پول را به کیف پول شما برگرداند. زیرا کیف پول ها هیچ گونه اسم ، آدرس و یا شماره تماس ندارند.

ولی اگر یک ارز فیات را به اشتباه به حساب دیگری بفرستید از طریق بانک و در نهایت از طریق قانونی قابلیت پیگیری دارد.

دومین تفاوت بین ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات در این است که کیف پول شما در کریپتوکارنسی ها هیچگونه نام و نشان و آدرس و شماره تلفنی ندارد و اگر به هر دلیلی گذرواژه یا کلمات بازیابی کیف پول خودتان را گم کنید بایستی قید تمام مال و اموال خودتان را بزنید. چون غیرقابل برگشت خواهند بود.

ولی اگر یک حساب بانکی داشته باشید و کارت بانکی خودتان را گم کنید می توانید بلافاصله به شعبه بانکی خودتان مراجعه و کارت گمشده را باطل کنید و یا اگر پولی از حساب شما سرقت شد براحتی قابل پیگیری است ولی این شرایط در کریپتوکارنسی ها وجود ندارد.

امیدواریم که در سال های آینده شاهد رفع این دو مشکل در ارزهای دیجیتال هم باشیم.

مطالب مرتبط
هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم
کریپتوکارنسی همان ارز دیجیتال است
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
کسب سود در بازار خرسی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟