منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  برنامه های غیر متمرکز Dapp چیست و کاربردهای آن در شبکه بلاکچین
کسب درآمد از دپ ها

برنامه های غیر متمرکز Dapp چیست و کاربردهای آن در شبکه بلاکچین

برنامه های غیر متمرکز Dapp چیست و کاربردهای آن در شبکه بلاکچین : Dapp (برنامه های غیر متمرکز) ها چیستند؟ برنامه های غیر متمرکز یک روش جدید و اساسی برای ساختن برنامه های کاربردی است. اما آیا کسی از آنها استفاده خواهد کرد؟

برنامه های غیر متمرکز Dapp چیست و کاربردهای آن

وقت آن است که دست واسطه ها را قطع کنیم! چرا به یک شرکت برای تاکسی اینترنتی کارمزد بپردازید وقتی می توانید از برنامه ای استفاده کنید که شما را بدون واسطه به راننده ها متصل می کند و هیچ پولی نمیگیرد، این نویدی است که توسط Dapps یا برنامه های غیر متمرکز ارائه می شود.

در زیر ما مروری کلی درباره ماهیت آنها، نحوه عملکردشان و برخی از چالش هایی که این نوع جدید برنامه ها با آن روبرو هستند ارائه می دهیم.

برنامه های غیر متمرکز Dapp

برنامه های غیر متمرکز Dapp

Dapp چیست؟

Dapp ها ، برنامه های غیر متمرکز هستند. کلمه ” Dapp ” مخفف ” Decentralized application ” به معنی برنامه غیرمتمرکز است.

آنها مانند برنامه های معمولی هستند و عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند، اما تفاوت اصلی آنها این است که در یک شبکه نظیر به نظیر، مانند بلاکچین اجرا می شوند.

این بدان معنی است که هیچ کس یا نهادی کنترل شبکه را در اختیار ندارد. به سایر ویژگی های کلیدی آنها در زیر اشاره خواهیم کرد :


✅ شاید مطلب زیر نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

کاربرد تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال


این برنامه ها باید منبع باز باشند و بدون اینکه کسی موجودیت آن را کنترل کند، فعالیت کنند.

داده ها و سوابق آنها باید عمومی باشد.

برای حفظ امنیت شبکه باید از یک توکن رمزنگاری استفاده کند.

در حال حاضر، بسیاری از افراد جامعه کریپتوکارنسی به این اعتقاد دارند که موعد حمایت از این ابتکار شده است، در حال حاضر برنامه های غیر متمرکز ای وجود دارند که از برخی از ویژگی های فوق استفاده می کنند ، دپ هایی که از ترکیبی از آن ویژگی ها و بعضی دپ ها از هیچ یک استفاده نمی کنند.

اطلاعات بیشتر در مورد آنها در ادامه مرور می کنیم.

مزایای برنامه های غیر متمرکز Dapps چیست؟

Dapp ها چندین ظرفیت هیجان انگیز دارند :

مقاوم در برابر سانسور – بدون هیچ نقطه آسیب مرکزی، کنترل آن برای دولت ها یا افراد قدرتمند بسیار دشوار است.

بدون خرابی – با تکیه بر یک سیستم نظیر به نظیر تضمین می کند که Dapp ها حتی اگر کامپیوترهای شخصی یا بخش هایی از شبکه خاموش شوند، به کار خود ادامه دهند.

مبتنی بر شبکه بلاک چین – از آنجا که از قراردادهای هوشمند ساخته شده است، آنها به راحتی می توانند رمزارز را در عملکردهای اساسی Dapp ادغام کنند.

منبع آزاد – این توسعه گسترده اکوسیستم Dapp را تشویق می کند و به توسعه دهندگان امکان می دهد Dapp های بهتری با عملکردهای مفید یا جالب تر بسازند.

نقاط ضعف برنامه های غیر متمرکز Dapp چیست؟

در حالی که Dapp ها قول می دهند بسیاری از مسائل کلیدی که برنامه های عادی با آن روبرو هستند را اصلاح کنند، اما مشکلات خاص خود را دارند.

هک – همانطور که بسیاری از آنها با قراردادهای هوشمند منبع آزاد اجرا می شوند، به هکرها این امکان را می دهند که از این فرصت شبکه برای بدست آوردن نقاط ضعف آن استفاده کنند. این امر باعث شده تا کنون تعداد زیادی هک در Dapp های محبوب ایجاد شود.

کاربرپذبری – بسیاری از Dapp ها رابط کاربری ضعیفی دارند، که باعث شده است بسیاری از کاربران از آنها استفاده نکنند. اما ، ما اعتقاد داریم که این مسئله با گذشت زمان بهبود می یابد.

کاربران – مانند بسیاری از برنامه های موجود در Web 2.0، هر چه تعداد کاربران برنامه های غیر متمرکز بیشتر باشد، شبکه آن در ارائه خدمات مؤثرتر است که تاثیرات شبکه نامیده می شود.

Dapp هایی که تعداد کاربر کمی دارند در نتیجه تعامل کمتری خواهند داشت و همچنین از امنیت کمتری برخوردار خواهند بود، زیرا امنیت Dapp غالبا به تعداد کاربرانی که دارد متکی است.

چه Dapp هایی وجود دارند؟

بهترین جا برای شروع ، State Of The Dapps است ، وب سایتی که بیش از 2000 دپ ساخته شده در شبکه اتریوم را فهرست می کند.

محبوب ترین دپ ها در حال حاضر صرافی های غیرمتمرکز رمزارزها هستند. این دپ ها باعث می شوند که افراد بدون نیاز به یک کنترل کننده متمرکز مانند آنچه در صرافی هایی مانند Binance و Coinbase دیده می شود، معاملات رمزارز خود را انجام دهند.

Dapp ها، برنامه های غیر متمرکز هستند. آنها مانند برنامه های معمولی هستند و عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند ، اما تفاوت اصلی این است که آنها در یک شبکه نظیر به نظیر ، مانند بلاک چین اجرا می شوند.

در مورد CryptoKitties چه میدانید؟

CryptoKitties یکی از بدنام ترین و پراستفاده ترین Dapp ها در Ethereum است. استفاده زیاد از این دپ باعث کندی شبکه اتریوم در سال 2017 شد.

در این Dapp ، کاربران به خرید ، پرورش و جمع آوری گربه های دیجیتال می پردازند. این گربه ها توکن های منحصر به فرد دیجیتالی هستند که با استفاده از استاندارد Ethereum ERC-721 ساخته شده اند. این بدان معنی است که هیچ کس قادر به تکرار یا سرقت آنها نیست.

آیا میدانید؟

گرانترین کریپتو کیتی با قیمت 170 هزار دلار فروخته شد و یک کریپتو کیتی به نام Vulcat در 13 سپتامبر متولد شده است که تعداد آنها را به یک میلیون رسانده؟

یک روش جدید برای بنانهادن تجارت

از آنجا که برنامه های غیر متمرکز هستند، این امر به روشی کاملاً جدید برای ایجاد یک تجارت منجر شده است. یکی از جالب ترین نمونه ها Augur ، بازار غیرقانونی شرط بندی است. سازندگان این بازار را ساختند و آن را منتشر کردند و اکنون روی پروژه های کاملاً جداگانه کار می کنند، در حالی که این شبکه توسط کاربران آن نگهداری می شود.

کلاهبرداری در برنامه های غیر متمرکز

متأسفانه ، دپ ها می توانند در برابر هک آسیب پذیر باشند. Fomo3D یکی از این کلاهبرداری ها بود.

Fomo3D یک Dapp مبتنی بر اتریوم بود که کاربران مقدار کمی اتریوم را درون یک گلدان قرار می دادند – و آخرین شخصی که این کار را انجام داد برنده گلدان میشد. به نظر ساده و درست می رسد!

اما اینطور نیست. ربات هایی برنامه ریزی شده بودند که بصورت اتوماتیک در بازی پیشنهادهای بالاتر بدهند که از لحاظ نظری اطمینان بوجود می آورد که این برنامه برای همیشه ادامه خواهد داشت.

با این حال، یک نفر موفق شد بازی را ببرد. با انجام معاملات بی شمار با کارمزدهای بالاتری برای تراکنش، هکر شبکه Ethereum را گرفتار کرد تا ربات ها نتوانند معاملات خود را انجام دهند و در نتیجه هیچ کس نمی توانست برای بازی پیشنهاد بیشتری کند و جوایز از آن هکر شد.

این هکر ناشناس با این کلاهبرداری 10469 اتریوم دریافت کرده است که در آن زمان به ارزش 3 میلیون دلار بود. بعد از این اتفاق استفاده از برنامه های غیر متمرکز بعنوان صرافی و مکانی برای مبادله رمزارزها با احتیاط فراوان صورت گرفته است.

برنامه های غیر متمرکز در آینده

دپ ها هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با این حال، در حال حاضر هزاران Dapp وجود دارد که خدمات بی شماری را ارائه می دهند که شامل بازی کردن، مبادله پول یا بزرگ کردن گربه ی دیجیتالی می شود.

قبل از شروع به حرکت Dapps ، توسعه دهندگان و شبکه هایی که Dapp ها را ایجاد می کنند، چالش های زیادی برای حل کردن دارند :

مقیاس پذیری ، امنیت و UX از جمله این موارد هستند.

پس از انجام این کار، طلوع برنامه های غیر متمرکز را شاهد خواهیم بود.

مطالب مرتبط
سیستم پرداخت بیت کوین؛ 5 دلیل برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در آینده
دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم
بایننس کلود (Binance Cloud) چیست؟ محصول جدید این صرافی چه کاربردهایی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether