منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟
استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟

استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟

رضا باغانی
1399/09/25
۰

استخر نقدینگی یکی از فناوری‌های بنیادی موجود در اکوسیستم فعلی امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) است. آن‌ها بخشی اساسی از بازارسازهای خودکار (AMM)، پروتکل‌های وام دهی، ییلد فارمینگ، دارایی‌های مصنوعی، بیمه زنجیره‌ای و بازی‌های بلاکچین هستند.

استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟

استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟

استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟

به خودی خود، ایده استخر نقدینگی بسیار ساده است. استخر نقدینگی اساساً از وجوهی تشکیل می شود که در یک استخر دیجیتالی بزرگ جمع می‌شوند. اما این بار در یک محیط بدون نیاز به مجوز، جایی که هرکسی می‌تواند به آن نقدینگی اضافه کند. حالا با این وجوه می‌توانید چه کار کنید؟ بیایید بررسی کنیم که دیفای چگونه ایده استخرهای نقدینگی را تکرار کرده است.

مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای نقطه عطفی در حیات صنعت رمزنگاری ایجاد کرده است. مبادلات انجام شده در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به طور معنی داری می‌تواند با حجم صرافی‌های متمرکز رقابت کند. از دسامبر سال 2020، تقریباً 15 میلیارد دلار ارزش در پروتکل‌های دیفای قفل شده است. این اکوسیستم با انواع جدیدی از محصولات به سرعت در حال گسترش است.

اما چه چیزی این همه گسترش را ممکن می‌کند؟ یکی از فن آوری های اصلی در پس همه این محصولات، استخر نقدینگی دیفای است.

استخر نقدینگی دیفای چیست؟

استخر نقدینگی مجموعه وجوهی است که در یک قرارداد هوشمند قفل شده است. استخرهای نقدینگی دیفای برای تسهیل تجارت غیرمتمرکز، وام دهی و بسیاری از عملکردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما این عملکردها را یا در بیت پارس بررسی کرده‌ایم یا بعداً بررسی خواهیم کرد.

استخرهای نقدینگی دیفای ستون فقرات بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس ها مانند یونی سوآپ (Uniswap) هستند. کاربرانی که ارائه دهندگان نقدینگی (LP) نامیده می‌شوند برای ایجاد بازار، میزان مساوی دو توکن را در یک مجموعه واریز می‌کنند. آن‌ها در ازای تأمین وجوه استخر، متناسب به اندازه سهمشان از کل موجودی نقدینگی، از معاملاتی که در استخر آنها اتفاق می افتد، کارمزد معاملات می‌گیرند.

از آنجا که هرکسی می‌تواند تأمین کننده نقدینگی باشد، AMM ها بازار را در دسترس عموم قرار داده‌اند.

یکی از اولین پروتکل‌های بهره مند از استخرهای نقدینگی بانکور (Bancor) بود. با این وجود این مفهوم با محبوبیت یونی سوآپ مورد توجه بیشتری قرار گرفت. برخی دیگر از صرافی‌های معروف که از استخرهای نقدینگی در اتریوم استفاده می‌کنند سوشی سوآپ، کورو (Curve) و بالانسر (Balancer) هستند. استخرهای نقدینگی دیفای در این پلتفرم‌ها از توکن های ERC-20 بهره می‌برند. معادل مشابه این پروتکل‌ها در بایننس نیز وجود دارند. پنکیک سوآپ (PancakeSwap) ، بیکری سوآپ (BakerySwap) و برگر سوآپ (BurgerSwap) صرافی‌های غیرمتمرکز بایننس هستند. این صرافی‌ها بر بستر بلاکچین جدید بایننس، بایننس اسمارت چین (BSC) فعالیت می‌کنند. در اینجا هم استخرهای نقدینگی دیفای از توکن های BEP-20 پشتیبانی می‌کنند.

استخرهای نقدینگی دیفای در مقابل دفتر سفارشات صرافی متمرکز

برای درک تفاوت استخرهای نقدینگی دیفای، بیایید به بخش اساسی تجارت الکترونیکی، “دفتر سفارشات” نگاهی بیندازیم. به زبان ساده، دفتر سفارش مجموعه‌ای از سفارشات باز موجود برای یک بازار معین است.

سیستمی که سفارشات را با یکدیگر منطبق می‌کند، موتور تطابق نامیده می‌شود. همراه با موتور تطابق، دفتر سفارش هسته اصلی هر صرافی متمرکز (CEX) است. این مدل برای تسهیل مبادلات کارآمد، عالی است. دفتر سفارش امکان ایجاد بازارهای پیچیده مالی را فراهم می‌کند.

مشکلات استفاده از دفتر سفارش در صرافی غیرمتمرکز

در مدل دیفای، معاملات بصورت درون زنجیره‌ای انجام می‌شود. این یعنی بدون اینکه یک قدرت متمرکز وجوه را در اختیار داشته باشد. این مسئله هنگام استفاده از دفتر سفارش مشکلی را به وجود می‌آورد. هر تعامل با دفتر سفارش به هزینه گس نیاز دارد که انجام معاملات را بسیار گران می‌کند.

این امر همچنین کار سازندگان بازار، بازرگانانی را که نقدینگی جفت‌های تجاری را تأمین می‌کنند، بسیار پرهزینه می‌کند. مهم‌تر از همه، اکثر بلاکچین ها نمی‌توانند فشار مورد نیاز برای تجارت میلیاردها دلار را هر روز تحمل کنند.

این بدان معنی است که در یک بلاکچین مانند اتریوم، مبادله با استفاده از دفتر سفارشات بصورت عملی غیرممکن است. شما می‌توانید از زنجیرهای جانبی یا راه حل‌های لایه دو استفاده کنید. البته که این راه حل‌ها هنوز در دست توسعه هستند. با این حال، شبکه قادر به مدیریت توان خود به شکل فعلی نیست.

قبل از ادامه کار، لازم است اشاره کنیم دکس هایی وجود دارند که با دفاتر سفارشات کاملاً خوب کار می‌کنند. بایننس دکس (Binance DEX) که بر روی بایننس چین ساخته شده است از آن دست است. این دکس به طور خاص برای تجارت سریع و ارزان طراحی شده است. مثال دیگر پروژه سرم است که در بلاکچین سولانا (Solana) ساخته شده است.

حتی در این صورت، از آنجا که بسیاری از دارایی‌های موجود در فضای رمزنگاری روی اتریوم است، نمی‌توانید آنها را در شبکه‌های دیگر معامله کنید، مگر اینکه از نوعی پل متقابل استفاده کنید.

استخرهای نقدینگی دیفای چگونه کار می‌کنند؟

بازارسازهای خودکار (AMM) این بازی را تغییر داده‌اند. آن‌ها نوآوری قابل توجهی هستند که امکان تجارت درون زنجیره‌ای و بدون نیاز به دفترچه سفارش را فراهم می‌کنند. برای انجام معاملات با این فناوری به هیچ یک از طرفین به صورت مستقیم احتیاج ندارید. معامله گران می‌توانند در جفت‌های توکن موقعیت‌هایی را بدست آورند و از آن خارج شوند.

شما می‌توانید یک صرافی با دفتر سفارش را به صورت نظیر به نظیر تصور کنید. جایی که خریداران و فروشندگان توسط دفتر سفارش به یکدیگر متصل می‌شوند. به عنوان مثال، تجارت در دکس بایننس نظیر به نظیر است زیرا معاملات مستقیماً بین کیف پول‌های کاربر انجام می‌شود.

خرید و فروش با استفاده از AMM متفاوت است. شما می‌توانید تجارت با AMM را به عنوان قرارداد همتا در نظر بگیرید.

همانطور که اشاره کردیم، استخر نقدینگی دیفای مجموعه‌ای از وجوه است که در یک قرارداد هوشمند توسط ارائه دهندگان نقدینگی واریز می‌شود. هنگام انجام معامله در AMM، به معنای سنتی طرف مقابل وجود ندارد. در عوض، شما تجارت را در برابر نقدینگی موجود در استخر نقدینگی دیفای انجام می‌دهید. برای خرید خریدار، در آن لحظه خاص نیازی به فروشنده نیست، فقط نقدینگی کافی در استخر وجود دارد.

معامله با قرارداد هوشمند به جای افراد

هنگام خرید جدیدترین سکه در یونی سوآپ، در آن طرف فروشنده‌ای به معنای سنتی وجود ندارد. در عوض، فعالیت شما توسط الگوریتمی کنترل می‌شود که بر آنچه در استخر اتفاق می افتد حاکم است. علاوه بر این، قیمت گذاری نیز بر اساس معاملات انجام شده در استخر توسط این الگوریتم تعیین می‌شود. اگر می‌خواهید در چگونگی عملکرد این موضوع عمیق‌تر شوید، مقاله AMM ما را بخوانید.

مسلماً نقدینگی باید به جایی برسد و هرکسی می‌تواند تأمین کننده نقدینگی باشد، بنابراین به نوعی می‌تواند به عنوان طرف مقابل شما تلقی شود. همانطور که در رابطه با قرارداد حاکم بر این مجموعه تعامل دارید، مانند مدل دفتر سفارش نیست.

استخرهای نقدینگی دیفای برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

تا کنون، ما بیشتر در مورد AMM ها بحث کردیم که محبوب‌ترین استفاده از منابع نقدینگی هستند. با این حال، همانطور که گفتیم، جمع کردن نقدینگی یک مفهوم کاملاً ساده است، بنابراین می‌توان آن را به طرق مختلف استفاده کرد.

ییلد فارمینگ

یکی از این موارد، ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی است. استخرهای نقدینگی دیفای اساس سیستم عامل‌های ییلد فارمینگ مانند یی ارن (yearn) هستند. جایی که کاربران بودجه خود را به استخرهایی اضافه می‌کنند که سپس برای ییلد فارمینگ استفاده می‌شوند.

توزیع توکن های جدید در دست افراد مناسب یک مشکل بسیار دشوار برای پروژه‌های رمزنگاری است. استخراج نقدینگی دیفای یکی از موفقیت آمیزترین رویکردها در این زمینه بوده است. اساساً، توکن ها به صورت الگوریتمی بین کاربران توزیع می‌شوند. این کاربران توکن های خود را در یک استخر نقدینگی دیفای قرار می‌دهند. سپس، توکن های تازه ضرب شده متناسب با سهم هر کاربر از استخر بین آنها توزیع می‌شود.

به خاطر داشته باشید این حتی می‌تواند توکن هایی از سایر استخرهای نقدینگی باشد که توکن استخر نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، اگر نقدینگی یونی سوآپ یا صندوق‌های وام کامپوند را تأمین می‌کنید، توکن هایی دریافت می‌کنید که نشان دهنده سهم شما در این مجموعه است. شاید بتوانید آن توکن ها را در یک استخر دیگر واریز کنید و از آن‌ها نیز سود بگیرید. این زنجیره‌ها می‌توانند کاملاً پیچیده شوند، زیرا پروتکل‌ها توکن های استخر سایر پروتکل‌ها را در محصولات خود ادغام می‌کنند و غیره.

حاکمیت پروتکل

ما همچنین می‌توانیم در مورد حکمرانی به عنوان یک مورد استفاده برای این توکن ها فکر کنیم. در برخی موارد، آستانه بسیار بالایی از آرا دارندگان توکن موردنیاز وجود دارد که بتواند یک پیشنهاد حکمرانی رسمی ارائه دهد. در عوض وجوه جمع شود، شرکت کنندگان می‌توانند در پشت هدف مشترکی که برای پروتکل مهم می‌دانند، ائتلاف تشکیل دهند.

بیمه و ترنچ

بخش جدید دیفای شامل بیمه در برابر ریسک قرارداد هوشمند است. بسیاری از بودجه این سرویس نیز توسط استخرهای نقدینگی دیفای تأمین می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای جالب توجه تر استخرهای نقدینگی، استفاده از ترنچ (tranch) است. این مفهومی از وام‌های سنتی گرفته شده است. معنی آن تقسیم محصولات مالی بر اساس ریسک و بازده آنها است. همانطور که انتظار داشتید، این محصولات به LP ها اجازه می‌دهد تا نمایه‌های ریسک و بازده سفارشی را انتخاب کنند.

ضبط دارایی‌های مصنوعی در بلاکچین همچنین به منابع نقدینگی متکی است. مقداری وثیقه به یک گروه نقدینگی اضافه کنید، آن را به یک پروتکل معتبر متصل کنید. حالا یک توکن مصنوعی برای خود دارید که به هر دارایی دلخواهتان وابسته است. بسیار خوب، در واقع، این یک مشکل پیچیده‌تر از آن است، اما ایده اصلی این نیز ساده است.

به چه چیز دیگری می‌توانیم فکر کنیم؟ احتمالاً کاربردهای بیشتری برای استخرهای نقدینگی دیفای وجود دارد که هنوز کشف نشده‌اند. مطمئناً همه اینها به هوشمندی توسعه دهندگان سیستم مالی غیرمتمرکز بستگی دارد.

خطرات استخرهای نقدینگی دیفای

اگر نقدینگی را برای AMM تأمین می‌کنید، باید از مفهومی به نام ضرر ناگهانی مطلع باشید. به طور خلاصه، هنگامی که نقدینگی را به AMM ارائه می‌دهید، در مقایسه با HODLing خطر از دست دادن ارزش دلار تهدیدتان می‌کند.

اگر نقدینگی یک AMM را تأمین می‌کنید، احتمالاً در معرض ضرر غیرقابل جبران هستید. گاهی اوقات می‌تواند اندک باشد. گاهی اوقات می‌تواند بسیار بزرگ باشد.

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید خطرات قرارداد هوشمند است. وقتی وجوه خود را به یک گروه نقدینگی واریز می‌کنید، آن‌ها در استخر هستند. بنابراین، در حالی که از نظر فنی هیچ واسطه‌ای موجودی وجوه شما را در دست ندارد، می‌توان قرارداد را خود متولی آن وجوه دانست. به عنوان مثال اگر اشکال یا نوعی سواستفاده از طریق وام فوری وجود داشته باشد، وجوه شما می‌تواند برای همیشه از بین برود.

همچنین در مورد پروژه‌هایی که توسعه دهندگان اجازه تغییر قوانین حاکم بر استخر را دارند، مراقب باشید. گاهی اوقات، توسعه دهندگان می‌توانند یک کلید مدیریت یا برخی از دسترسی‌های ممتاز دیگر در کد قرارداد هوشمند داشته باشند. این می‌تواند آنها را قادر به انجام کار مخربی مانند کنترل منابع مالی در استخر کند. مقاله کلاهبرداری دیفای ما را بخوانید تا سعی کنید کلاهبرداری به بهترین شکل ممکن جلوگیری کنید.

صحبت پایانی

استخرهای نقدینگی دیفای یکی از هسته‌های اصلی فناوری‌های موجود در اکوسیستم فعلی دیفای است. آن‌ها تجارت غیرمتمرکز، وام، تولید بازده و موارد دیگر را امکان پذیر می‌کنند. این قراردادهای هوشمند تقریباً در هر قسمت از دیفای قدرت دارند و به احتمال زیاد آنها نیز چنین خواهند کرد.

مطالب مرتبط
سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند
بازارسازهای خودکار
10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether