منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  دیفای DeFi سیستم مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance چیست؟
دیفای DeFi چیست

دیفای DeFi سیستم مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance چیست؟

رضا باغانی
1399/03/28
۰

دیفای DeFi سیستم مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance چیست؟ : دیفای DeFi سیستمی از محصولات مالی آزاد، بدون نیاز به مجوز و در هم تنیده است که مبتنی بر اتریوم با تمرکز بر استقراض، وام و خدمات بانکی ساخته شده است.

دیفای DeFi سیستم مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance چیست؟

دیفای DeFi کلمه ای است برای گروهی از ابزارهای مالی که بر روی اتریوم ساخته شده است.

چشم انداز آن، این است که به هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد این امکان را بدهد که بدون نیاز به واسطه های مالی و اعتباری وام، قرض و خدمات بانکی بگیرد.

دیفای DeFi به عنوان یکی از سریعترین پروژه های در حال رشد بلاکچین و فضای وب غیرمتمرکز شناخته شده است.

در دنیای سنتی موسسه های مالی و اعتباری، عرضه پول توسط گروه کوچکی از بانک های مرکزی کنترل می شود که با یک گروه کوچک از بانک ها همکاری می کنند تا به طور موثر جهان را اداره کنند.

با وجود اینکه این سیستم، به طور کلی بیش از یک قرن، چراغ اقتصاد جهانی را برافروخته است، اما محدودیت های خود را دارد.

یکی از آنها دسترسی است. در حال حاضر، تقریبا 1.7 میلیارد نفر به دلایل مختلف نمی توانند بخشی از این شبکه باشند مثل این که کاربران و موسسات ملزم به داشتن یک آدرس دائمی، سابقه معتبر یا زیرساخت بانکی قابل اعتماد به اندازه کافی باشند.

بلاکچین و به ویژه خدمات مالی غیرمتمرکز یا دیفای DeFi از راه حل های احتمالی برای کاهش موانع ورود کسانی است که قبلاً برای دستیابی به مواردی مانند حساب های بانکی و وام دچار مشکل بوده اند.

آیا امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای DeFi سرآغاز یک سیستم مالی جدید است – یک سیستم مالی جهانی، بدون نیاز به مجوز و بربستر اینترنت؟ آیا رویای پول برنامه نویسی شده محقق می شود؟ بیایید سر از کار این سیستم درآوریم.

دیفای DeFi چیست؟

به عنوان یک مفهوم، دیفای DeFi سیستمی است که محصولات مالی آزاد، بدون نیاز به مجوز و بهم پیوسته را ارائه می دهد. در عمل، دیفای یک شبکه همپوشانی از دپ ها ( Dapps ) – به برنامه ها و نرم افزارهای غیر متمرکز دپ گفته می شود – و قراردادهای هوشمند است که با محوریت برنامه های مالی از قبیل پرداخت وام، بازارهای اوراق قرضه، صرافی ها، بنگاه های معاملاتی و غیره در اتریوم ساخته شده است.

دیفای DeFi چیست

دیفای DeFi چیست

چه کسی دیفای DeFi را اختراع کرد؟

هیچ کس به تنهایی دیفای را بوجود نیاورده است، اما برنامه های دیفای برروی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند که توسط ویتالیک بوترین ( Vitalik Buterin ) خالق اتریوم، بوجود آمده است.

بزرگترین و اولین برنامه مهم دیفای DeFi در حال حاضر MakerDAO است که توسط Rune Christensen تاسیس شده است.

ویژگی خاص این پروژه چیست؟

ویژگی هیجان انگیز دیفای بر مفهوم “legos money”(نوعی پول برنامه نویسی شده) متمرکز است – این ایده که هر کسی قادر به ایجاد، اصلاح، ترکیب و مطابقت، پیوند، یا ساختن هر محصولی بر روی محصولات موجود در دیفای DeFi بدون اجازه است.

پروتکل های دیفای ماژولار هستند، آنها می توانند بر روی یکدیگر سوار شوند تا یک سیستم به طورگسترده تری از قطعات متقابل بوجود بیاید.

ویژگی وابستگی متقابل باز هم ممکن است بزرگترین ضعف دیفای باشد زیرا اگر یک جزء اصلی مانند DAI آسیب پذیر یا فاسد باشد. کل اکوسیستم ساخته شده در اطراف DAI ممکن است خراب شود.

چه چیز متفاوت دیگری در DeFi وجود دارد؟

محصولات دیفای علاوه بر اینکه می توانند به طرق تقریبا بی حد و مرزی بر روی یکدیگر قرار گیرند، دسترسی مالی به میلیون ها نفر در سراسر جهان را نیز آزاد می کنند.

سیستم پرداختی که در آن هر کس روی کره زمین می تواند برای هر کس دیگری در جای دیگر کره زمین پول ارسال کند، تازه شروع انقلاب رمزارزها بود.

افرادی که برنامه های کاربردی دیفای DeFi را ایجاد می کنند، یک گام جلوتر می روند. با ساختن محصولات در یک شبکه غیرمتمرکز مانند اتریوم، هر کس با اتصال به اینترنت قادر به دسترسی به خدمات وام دهی، محصولات مالی پیچیده، فروشگاه های با ارزش پایدار و فرصت های سرمایه گذاری و تجاری است.

از آنجا که محصولات دیفای DeFi کدهای ساده ای هستند که در یک شبکه غیرمتمرکز بین میلیون ها کاربر توزیع شده اند، هرگز از دسترس کسانی که می خواهند از آنها استفاده کنند خارج نخواهد شد.

اما مانند هر فن آوری جدیدی، محدودیت هایی برای ورود به آن باقی می مانند :

دسترسی مطمئن به اینترنت، برق و متصدیان سختگیر این امکانات در جای جای جهان. با این حال توسعه دهنگان این سیستم زیرساخت هایی را حفظ می كنند كه به عموم مردم اجازه می دهد از ارزهای فیات به كریپتو کوچ كنند.

برنامه های دیفای DeFi چگونه تولید می شوند؟

هرکسی که قادر به نوشتن قراردادهای هوشمند است، قادر به ایجاد برنامه های دیفای نیز خواهد بود. InstaDApp با ساختن یک رابط کاربری بهتر برروی محصولات دیفای موجود، توانست یک محصول دیفای پرکاربرد ارائه دهد.

آنها با دستیابی به دیفای DeFi و ایجاد رابط کاربری خود بر روی آن موجب بهبود عملکرد سایر محصولات دیفای شدند. آنها توانستند بدون درخواست مجوز بودجه ای معادل 2.4 میلیون دلار جمع کنند.

چگونه از محصولات دیفای DeFi استفاده می کنید؟

هر کس می تواند با مراجعه به وب سایت یک برنامه و اتصال با کیف پول متامسک یا چیزهای مشابه از محصولات دیفای استفاده کنند. اکثر دپ های دیفای نیازی به اطلاعات شخصی کاربران و یا ثبت نام ندارند اما برای پرداخت کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم ،به واحدهای ETH احتیاج دارند.

با DeFi چه کاری می توانید انجام دهید؟

کاربران می توانند با استفاده از برنامه Oasis MakerDAO و Compound ، وام بگیرند و یا از طریق استیبل کوین های خود سود کسب کنند.

دارایی های توکن و رمزنگاری را می توان بدون ثبت نام در Uniswap و Kyber رد و بدل کرد. شما حتی می توانید توکن هایی را خریداری کنید که بطور خودکار معاملات شما را با استفاده از دستورالعمل های شخصی شما انجام دهند.

در آینده شاهد چه اتفاقاتی خواهیم بود؟

با وجود بازار کاهشی فراگیر، مقدار اتر قفل شده در محصولات دیفای DeFi از حدود 50،000 اتر در ابتدای سال 2018 میلادی به نزدیک به 3،000،000 اتر در پایان سال 2019 افزایش یافته است.

اگر این روند ادامه یابد و پیشبینی کسانی که انتظارات بالایی از دیفای DeFi دارند درست باشد، این تازه آغاز موج عظیم این پدیده است. ایمان آوردگان واقعی DeFi معتقدند که مزایای این سیستم مالی باز و غیرمتمرکز ارزشش بیش از میلیاردها دلار خواهد بود.

مطالب مرتبط
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان "B" نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون
حملات فیشینگ (phishing)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether