منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال ICP و رایانه اینترنتی دیفینیتی چیست و چرا انقلابی در این صنعت محسوب می‌شود؟
ارز دیجیتال ICP و رایانه اینترنتی دیفینیتی چیست و چرا انقلابی در این صنعت محسوب می‌شود؟

ارز دیجیتال ICP و رایانه اینترنتی دیفینیتی چیست و چرا انقلابی در این صنعت محسوب می‌شود؟

دیفینیتی (Dfinity) می‌خواهد صنعت محاسبات ابری را با رایانه اینترنتی غیرمتمرکز خود جایگزین کند. این شبکه قرار است نسل جدیدی از برنامه‌های بزرگ یا مگا اپ ها را در بستر بلاک چین خود بسازد. ارز دیجیتال ICP سوخت این شبکه را تأمین خواهد کرد

رایانه اینترنتی دیفینیتی یک سیستم محاسباتی پیشرفته مبتنی بر بلاک چین است. هدف آن این است که بازار محاسبات ابری که متکی به سروروهای متمرکز است را در اختیار بگیرد.

امروزه تعداد انگشت شماری از شرکت‌های فناوری بزرگ به طور گسترده‌ای تصاویر محتوای اینترنت، عملکرد و داده‌ها را فراخوانی می‌کنند. این شرکت‌های بزرگ با انحصاری که دارند می‌توانند با اعمال سلیقه و تغییرات قیمت بازار را دستکاری کنند. یکی از نمونه‌های اخیر تغییر اعمال شده در هزینه توسط اپل است. این کار توسعه دهنده فورت نایت اپیک (Fortnite Epic) را به شکایت از این شرکت بزرگ سوق داد.

راه حل غیر متمرکز بنیاد دیفینیتی، رایانه اینترنتی است که می‌تواند اینترنت را بعنوان بستر اصلی محاسبات اینترنتی بشر تصور کرد.ارز دیجیتال ICP و رایانه اینترنتی دیفینیتی چیست؟

رایانه اینترنتی (Internet Computer) یک شبکه بلاک چین ایمن، غیرمتمرکز و مقرون به صرفه است. هدف اصلی این شبکه را می‌توان گسترش کارایی اینترنت دانست. ارز دیجیتال ICP سوخت این بلاک چین را تامین می کند.

این بلاک چین در شبکه‌ای از دستگاه‌های توزیع شده در سراسر جهان کار می‌کند. این شبکه برای اجرای نسل بعدی مگا برنامه‌ها – نسخه‌های غیرمتمرکز اوبر (Uber)، ای بی (eBay)، فیس بوک (Facebook) و موارد دیگر – مورد استفاده قرار می‌گیرد. مگا اپ ها نرم افزارهایی هستند که درونشان از چندین نرم افزار کوچک دیگر میزبانی می کنند. ما در ایران مگااپ هایی مانند اسنپ و آسان پرداخت را استفاده می کنیم.

مقایسه بلاک چین دیفینیتی با سیستم عامل‌های بلاک چین مشابه

امروز، اتریوم بر صنعت رمزنگاری تسلط دارد. دیفینیتی قصد دارد بدون مقابله با امنیت یا تمرکز زدایی، مشکلات مقیاس پذیری موجود در اتریوم را حل کند. این چیزی است که رقیب دیگر اتریوم، EOS، نتوانست به نحو احسنت انجام دهد. EOS با فدا کردن عدم تمرکز مشکل مقیاس پذیری را رفع کرد. این اتفاق انتقادهای زیادی را به دنبال داشت. به طوری که حتی دن لریمر بنیانگذار این بلاک چین را ترک کرد و از شرکت مادر آن بلاک وان خراج شد.

دیفینیتی ادعا می‌کند که رایانه اینترنتی می‌تواند معاملات را طی یک تا دو ثانیه نهایی کند. برای مقایسه، بیت کوین حدود 10 دقیقه و اتریوم 15 ثانیه برای این کار زمان لازم دارد. البته این اعداد در بهترین حالت شبکه اندازه گیری شده است. در صورت ازدحام شبکه ممکن است این زمان به شدت افزایش یابد.

اما مشکلی که دیفینیتی به آن پرداخته فراتر از فناوری بلاک چین است. هدف آن این است که 370 میلیارد دلار بازار محاسبات ابری را در اختیار بگیرد. این یعنی رایانه اینترنتی دیفینیتی سعی دارد جهان را از وابستگی خود به سرورهای متمرکز آزاد سازد.

“چشم انداز ما این است که مردم اساساً IT سنتی را کنار بگذارند و در اینترنت عمومی کار کنند.”

دومینیک ویلیامز

تاریخچه مختصری از رایانه اینترنتی دیفینیتی

اکتبر 2016: این پروژه توسط کارآفرین بلاک چین دومینیک ویلیامز تأسیس شد.

مه 2018: 50،000 شرکت کننده در ثبت نام ICN ابزار را در ایردراپ دریافت می‌کنند.

آگوست 2018: دیفینیتی اعلام کرد که 102 میلیون دلار از سرمایه گذاران معتبر و شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر جمع آوری کرده است.

دسامبر 2020: شبکه اصلی آلفای رایانه اینترنتی راه اندازی شد.

مه 2021: رایانه اینترنتی در دامنه عمومی راه اندازی شد. توکن های پروتکل رایانه اینترنتی یا همان ارز دیجیتال (ICP) در صرافی‌ها در دسترس هستند. در حال حاضر دپ هایی شامل انسو (Enso)، صرافی غیرمتمرکز (DEX) و DSCVR، که مشابه به ردیت (Reddit) است فعالیت خود را آغاز کردند.رایانه اینترنتی چگونه کار می‌کند؟

در بسیاری از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین، فرآیند تأیید معاملات به ماینرها بستگی دارد، فرایندی که انرژی بر است و می‌تواند کند باشد.

دیفینیتی برای دستیابی به اجماع از الگوریتم اثبات سهام خاصی استفاده می‌کند. این مکانیزم اجماع رله آستانه یا درشلد ریلی (Threshold Relay) نامیده می‌شود. در نسخه دیفینیتی، گره‌ها یک عدد تصادفی تولید می‌کنند که “چراغ تصادفی” نامیده می‌شود. این برای انتخاب گروه بعدی گره‌ها و برای هدایت پروتکل‌های پلت فرم استفاده می‌شود. این سازوکار، مدل اجماع رله آستانه (Threshold Relay Consensus) نامیده می‌شود و یکی از عناصر اصلی در تکنولوژی دیفینیتی است.

اما برگ برنده رایانه اینترنتی فناوری چین کی (Chain Key Technology) است. این فناوری اجرای عملکرد قرارداد هوشمند را به دو نوع “تماس‌های به روزرسانی” و “تماس‌های پرس و جو” تقسیم می‌کند. این همان چیزی است که امکان انجام معاملات بسیار سریع را فراهم می‌کند.

در همین حال، سیستم عصبی شبکه کامپیوتر رایانه‌ای (NNS) همه امور را از اقتصاد و ارتقا تا مراکز داده مستقل و دستگاه‌های گره اختصاصی، مدیریت می‌کند.

ارز دیجیتال ICP چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟

ارز دیجیتال ICP گس شبکه را تأمین می‌کند. این ارز همچنان به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد پیشنهادهای آینده رایانه اینترنتی رأی دهند. کاربران “نورون‌های رأی دهنده” را ایجاد می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد تا به صورت دستی یا به طور خودکار با پیکربندی نورون خود به نورون‌های دیگر رأی دهند.

ارز دیجیتال ICP برای معامله در تعدادی از صرافی‌ها در دسترس است. این ارز دیجیتال در کوین بیس پرو (Coinbase Pro) بلافاصله پس از راه اندازی لیست شد. ارز دیجیتال ICP همچنین در لیست صرافی‌های بایننس (Binance)، اوکی اکس (OKEx) و هوبی گلوبال (Huobi Global) قرار دارد.

معایب

این پروتکل به طور کلی منبع باز نیست و منتقدان ادعا می‌کنند که مقداری انحصار در کد اختصاصی آن وجود دارد. بلاک چین به دقت کنترل می‌شود و ارزش ICP توسط بنیاد حفظ می‌شود.

اهداف دیفینیتی چیست؟

دیفینیتی امیدوار است که اولین بلاک چیین را ارائه دهد که با سرعت وب اجرا می‌شود. این بلاک چین می‌تواند حجم بی نهایت محاسبه و داده را پشتیبانی کند.

تمرکز گسترده این موسسه غیرانتفاعی در ایجاد اینترنت با دسترسی آزاد است. مکانی که توسعه دهندگان نسل بعدی مگا برنامه‌ها را در آن ایجاد می‌کنند.

چگونه محصول دیفینیتی ارزان‌تر و ایمن‌تر از محاسبات ابری امروز است؟

هدف دیفینیتی ایجاد و راه اندازی مشاغل اینترنتی بدون نیاز به اعتماد به شرکت دیگری مانند ای بی (eBay) یا فیس بوک (Facebook) است.

این بلاک چین یک فرآیند مبتنی بر شاردینگ (خرد کردن) را ایجاد کرده است تا داده‌ها را ارزان در بلاک چین ذخیره کند.

دیفینیتی عنوان می‌کند که رایانه اینترنتی با ساخت مجدد تصورات پشته فناوری اطلاعات، روند ساخت و نگهداری سیستم‌ها را ساده کند.

آیا می دانید؟

دومینک ویلیامز، خالق دیفینیتی، “Fight My Monster”، سریع‌ترین بازی آنلاین کودکان در اروپا را در سال 2012 ساخت.آینده رایانه اینترنتی

پیش بینی می‌شود ارزش صنعت محاسبات ابری تا سال 2026 به یک تریلیون دلار برسد. دیفینیتی تقریباً 101 میلیون دلار بودجه دریافت کرده است، بنابراین می‌تواند از تیم‌های شخص ثالثی که می‌خواهند برنامه‌ها، ابزارها و پروتکل‌هایی برای این سیستم عامل بسازند، پشتیبانی کند.

دیفینیتی یک نقشه راه بلندپروازانه 20 ساله دارد. برای شروع کار، در ماه مه سال 2020، بنیاد دیفینیتی بودجه 200 میلیون دلاری را برای جذب توسعه دهندگان برای ساخت پروژه اعلام کرد.

چندین برنامه دپ در حال حاضر در رایانه اینترنتی فعال و در دست ساخت هستند. این برنامه‌ها شامل اینزو، صرافی غیرمتمرکز (DEX) و DSCVR، یک شبکه اجتماعی یا بهتر بگوییم نسخه غیرمتمرکز ردیت است.

اگر توسعه دهندگان به این باور برسند که این بلاک چین مکانی بهتر برای ساخت برنامه‌ها است و کاربران از سیستم‌های غیرمتمرکز استفاده کنند، دیفینیتی به آنها اطمینان می‌دهد که استفاده از این بلاک چین ارزان و مقرون به صرفه خواهد بود.

مطالب مرتبط
عرضه اولیه دکس (DEX) یا عرضه اولیه دیفای (IDO) چیست و چه تفاوتی با ICO و IEO دارد؟
قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)، همه چیز درباره این امکان در بستر بلاکچین اتریوم
فریم وُرک وِنچرز Framework Ventures از دیفای، آزمایشگاه اختصاصی خود را ایجاد می کند
فرستادن دیدگاه
  • فرخ پاکباز
    2 ماه پیش پاسخ

    سورس کد برنامه بعد از mainnet بصورت کامل از ریپازیتوری گیتهاپ در درسترس است و برای جلوگیری از کپی برداری در طول توسعه کد بصورت کامل در دسترس نبود.

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
رویدادهای بازار کریپتو در آگوست: ارزهای دیجیتالی که رویدادهای مهمی را در این ماه تجربه می‌کنند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان