منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟
سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

فعالان بازار ارزهای دیجیتال می دانند یکی از مهم ترین عوامل حرکت قیمتی این بازار فعالیت های زنجیره ای و یا آن چین است.سایت Dune Analytics یک ابزار قدرتمند برای انجام تحقیقات در بلاک چین است.

 سایت Dune Analytics می‌تواند برای ایجاد کوئری (Query)، استخراج و تجسم انواع داده‌ها در بلاک چین اتریوم استفاده شود. در این مقاله با ذکر چندین مثال در مورد چگونگی جستجو در این سایت و به دست آوردن اطلاعات و نمایش این اطلاعات در نمودار صحبت خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • Dune Analytics چه کمکی به کاربران می‌کند؟
 • سایت Dune Analytics چیست؟
 • این سایت چگونه کار می‌کند؟
 • شروع کار با Dune Analytics
 • جستجوی کوئری‌ها
 • نوشتن کوئری جدید
 • جدول‌های مفید این سایت
 • محدودیت هایی Dune

Dune Analytics چه کمکی به کاربران می‌کند؟

"حجم

در بلاک چین‌‌هایی مانند اتریوم، تمام اطلاعات عمومی هستند و به سادگی می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. پاسخ دادن به سوالاتی مانند تعداد کاربران یک پروژه یا حجم روزانه‌ی یک صرافی غیرمتمرکز به نوشتن یک اسکریپت تخصصی نیاز دارد. اجرای اسکریپت نیز نیازمند تکرار بلاک‌ها، تجزیه‌ی اطلاعات، مرتب سازی صحیح آنها و استخراج داده‌ها است.

این امر زمان بر و بسیار تخصصی است. اسکریپت‌هایی این چنینی می‌توانند اطلاعات مربوط به یک پروژه‌ی خاص را استخراج کنند اما برای تعمیم به پروژه‌های دیگر به اصلاحات و تغییرات زیادی نیاز دارند. علاوه بر این اجرای یک اسکریپت بر روی همه بلاک‌ها به خودی خود یک فرایند طولانی است و به یک گره کامل نیاز دارد.

Dune Analyticsچیست؟

سایت Dune Analytics ابزاری است که روند جستجوی اطلاعات را بسیار ساده می‌کند. این سایت یک پلت فرم مبتنی بر کوئری از داده‌های اتریوم است که در آن می‌توان از کوئری ساده SQL اکه از پیش نوشته شده‌اند، برای دریافت اطلاعات استفاده کرد. شما با کمک این سایت به جای نوشتن یک اسکریپت تخصصی، می‌توانید به سادگی در پایگاه داده جستجو کرده و تقریباً هر اطلاعاتی که در مورد بلاک چین اتریوم موجود است را به دست آورید.

ما در این مقاله چگونگی جستجو، نوشتن کوئری و تصویرسازی داده‌ها به صورت نمودار را به شما آموزش می‌دهیم. با کمک این سایت می‌توانید در کمترین زمان به تحلیل بلاک چین بپردازید. حتی اگر قبلاً هرگز از SQL استفاده نکرده باشید نیز تنها با یادگیری چند مثال اساسی می‌توانید این کار را شروع کنید.

این سایت چگونه کار می‌کند؟

سایت Dune Analytics در هسته‌ی خود داده‌های خام از بلاک چین را با پایگاه داده SQL تلفیق می‌کند. به صورتی که بتوان به راحتی در این پایگاه داده کوئری ایجاد کرد. به عنوان مثال یک جدول برای ایجاد کوئری‌هایی در مورد تمام تراکنش‌های اتریوم وجود دارد. در این جدول اطلاعات به خوبی در ستون‌های مختلف جدا شده‌اند. ستون‌ها اطلاعاتی مانند فرستنده، گیرنده، مقدار تراکنش و غیره را پوشش می‌دهند.

مثال کوئری در مورد پنج معامله اتریوم

مثال کوئری در مورد پنج معامله اتریوم

همه‌ی این اطلاعات به صورت رایگان در دسترس کاربران این سایت قرار دارد. البته برای داشتن حساب کاربری رایگان در این سایت نیز نیاز به افتتاح حساب دارید. امکانات حساب رایگان عبارتند از:

 • امکان ایجاد کوئری
 • نوشتن کوئری‌های جدید
 • تصویرسازی داده‌ها به صورت نمودار و دسترسی به داشبورد سایر کاربران

در حالت عادی تمام کاربران می‌توانند پرسو جوهای رایگان را ببینند. اما در صورتی که می‌خواهید کوئریهای خود را خصوصی‌سازی کنید، باید حساب کاربری خود را به حرفه‌ای (Pro) ارتقا دهید. بدین صورت مزایایی مانند گرفتن خروجی از داده‌‌ها و پنهان کردن علامت‌ها از چارت را خواهید داشت.

اطلاعات بلاک‌ها با چند دقیقه تأخیر در پایگاه داده‌ی این سایت قرار داده می‌شوند. علاوه بر بلاک‌های خام و تراکنش‌ها، Dune همچنین دارای اطلاعاتی در مورد قیمت ارز و جداول تخصصی مانند کلیه آدرس‌های واجد شرایط توکن UNI می‌باشد.

حالا بیایید با نحوه‌ی استفاده از Dune بدون نیاز به نوشتن یک خط کد آشنا شویم. سپس در ادامه‌ی مقاله به برخی از اصول SQL نگاهی می‌اندازیم.

شروع کار با Dune Analytics

بعد از افتتاح حساب در این وب سایت، صفحه اصلی سایت به شکل زیر خواهد بود:

برنامه کاربردی Dune Analytics بعد از ورود به سیستم

برنامه کاربردی Dune Analytics بعد از ورود به سیستم

اولین صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، لیستی از داشبوردهای محبوب است. داشبوردها مجموعه‌ای از کوئری‌ها و نمودارهای رسم شده سایر کاربران هستند که معمولاً پیرامون موضوعات خاص ایجاد شده‌اند.

داشبورد قیمت گس اتریوم

داشبورد قیمت گس اتریوم

تعداد زیادی داشبورد در این سایت وجود دارد که پروژه‌های معروف دیفای، حجم دکس‌‌ها، مصرف گس تراکنش‌های اتریوم و موارد دیگر را پوشش می‌دهند. می‌توانید داشبوردهای مربوط به یک پروژه خاص را در نوار جستجو (search bar) در سمت راست سایت جستجو کنید. هر داشبورد از کوئری‌های جداگانه تشکیل شده‌است. هر کوئری می‌تواند جداگانه انتخاب، مشاهده و ویرایش شود.

بزرگنمایی نمودارها را می‌توان به راحتی از طریق داشبورد تغییر داد. با دوبار کلیک بر روی عنوان نمودار، کوئری خاصی که آن نمودار را ایجاد کرده است، انتخاب می‌شود.

نمونه‌ای از گراف انتخاب شده از طریق داشبورد

نمونه‌ای از گراف انتخاب شده از طریق داشبورد

در اینجا برای مشاهده‌ی کوئری یا ایجاد تغییرات جزئی در آن، می‌توانید ویرایش کوئری یا Edit Qeuery را انتخاب کنید. با انتخاب fork می‌توانید آن کوئری را برای کپی کردن در فضای کاری خود انتخاب کنید. سپس می‌توانید آن را بسته به نیاز خود تغییر دهید. تغییرات را ذخیره کنید و نمودارهای جدید ایجاد کنید. ما در بخش‌های بعدی نحوه‌ی ویرایش و ایجاد کوئری جدید را آموزش خواهیم داد.

جستجوی کوئری‌ها

دقیقاً مانند جستجوی داشبورد، می‌توانید از نوار بالا کوئری مورد نظرتان را جستجو کنید.

از آنجایی که همه کوئری‌ها به داشبورد اضافه نمی‌شوند، تعداد زیادی کوئری برای جستجو وجود دارد. پس از یافتن یک کوئری، می‌توانید آن را انتخاب و ویرایش کنید و یا مانند هرگونه کوئری در داشبورد آن را برای استفاده‌ی خودتان کپی کنید.

داشبوردها معمولاً مجموعه‌ای از کوئری‌ها هستند که نویسنده ترجیح داده است آنها را هایلایت کند. وقتی به دنبال اطلاعات مربوط به یک پروژه خاص هستید، بهتر است در ابتدا در داشبوردها جستجو کنید و اگر نتوانستید آنچه را که می‌خواهید پیدا کنید، به جستجوی کوئری بپردازید.

در نهایت نیز اگر نتوانستید چیزی که می‌خواهید را پیدا کنید، می‌توانید خودتان با SQL کد کوئری مورد نظرتان را بنویسید.

نوشتن کوئری جدید

داشبوردها و کوئری‌های کاربران Dune مکان خوبی برای شروع جستجوی اطلاعات مربوط به یک پروژه خاص است. اما گاهی اوقات کوئری‌های موجود برای پاسخگویی به سوالی که دارید، کافی نیستند. خوشبختانه Dune بر اساس زبان جستجوی استاندارد PostgreSQL کار می‌کند. استفاده از این زبان برای ایجاد کوئری‌های اساسی آسان است. حتی اگر قبلاً کد SQL ننوشته باشید.

همانطور که گفتیم بهترین روش برای شروع به کار استفاده از داشبورد و کوئری‌های کاربران دیگر است. تمام کوئری‌های عمومی می‌توانند فورک شوند. می‌توانید کد دیگران را کپی کنید و با ایجاد تغییرات جزئی آنها را برای خودتان شخصی سازی کنید. اغلب این روش پاسخگوی تمام نیازهای کاربران است.

اما اگر قصد دارید خودتان کوئری‌های مورد نظرتان را بنویسید، در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید تا روش ایجاد کوئری‌ها را با هم مشاهده کنیم.

ایجاد یک کوئری خالی

ایجاد یک کوئری خالی

برای ایجاد یک کوئری جدید، option را از گوشه‌ی بالا سمت چپ انتخاب کنید. صفحه‌ای مانند صفحه‌ی زیر مشاهده خواهید کرد:

بخشی از نمای یک کوئری جدید

بخشی از نمای یک کوئری جدید

جدول‌های مفید سایت Dune Analytics

لیست جداول سمت چپ حاوی تمام جداول SQL موجود است که میظتوانید از آنها برای ایجاد کوئری خود استفاده کنید. بسیاری از پروژه‌های معروف، دارای جداول تخصصی تجزیه‌شده هستند.

اگرچه همیشه می‌توان به طور مستقیم داده‌های همه معاملات را تجزیه کرد، اما این کار سخت و وقت گیر است و همیشه دقیق نیست. لذا این جداول تجزیه شده وقتی بر روی یک پروژه خاص کار می‌کنید، بسیار مفید هستند.

چند نمونه از جدول‌های مفید عبارتند از:

 • جدول ethereum.transactions:  این جدول شامل تمام معاملات بر روی اتریوم است.
 • جدول ethereum.logs: این جدول شامل گزارش رویدادهای اتریوم است که توسط قراردادها منتشر شده است. (مانند رویداد انتقال یا Transfer)
 • جدول erc20.ERC20_evt_Transfer: این حدول شامل تمام رویدادهای انتقال منتشر شده در هنگام ارسال توکن‌ها است.
 • جدول prices.layer1_usd: این جدول، یک جدول قیمت برای ETH و بسیاری از توکن‌های محبوب دیگر با دقت یک دقیقه است.

کوئری اول

هر کوئری با یک سوال تحقیقی شروع می‌شود. در ابتدا باید چیزی که می‌خواهیم بدانیم را به روشنی مشخص کنیم. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهیم کوئری بنویسیم که اطلاعات پنج تراکنش اخیر را به ما بدهد.

طبیعتا می‌توانیم پاسخ این کوئری را در جدولی که تمام تراکنش‌های اتریوم را داشته باشد، پیدا کنیم. بنابراین ما باید جدول مورد نظر را در قسمت جستجو پیدا کنیم. با تایپ کلمه‌ی “transaction” در نوار جستجو، لیستی از جداول مربوطه نمایش داده می‌شود. از بین جدول‌ها ما جدول ethereum.transactions را انتخاب کنیم.

با کلیک بر روی هر جدول، تمام ستون‌های موجود در آن جدول نشان داده می‌شود. ستون‌های جدول ethereum.transactions نیز عبارتند از: هش، ایندکس، قیمت گس و غیره.

برای کپی کردن نام در فیلد کوئری، بر روی فلش دوطرفه کلیک کنید.

برای کپی کردن نام در فیلد کوئری، بر روی فلش دوطرفه کلیک کنید.

با کلیک بر روی فلش دوطرفه کنار جداول یا نام ستون، نام آن در قسمت کوئری جایگذاری می‌شود. این امر به شما کمک می‌کند تا از نوشتن دستی و غلط املایی جلوگیری کنید. در این مثال ما “*” را انتخاب می‌کنیم. بدین صورت همه‌ی ستون‌های جدول ethereum.transactions انتخاب می‌شود.

اجرای برخی از کوئری‌ها ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد و همچنین داده‌های زیادی را بازگردانند. پس بهتر است برای افزایش سرعت کار، در هنگام شروع به کار بر روی یک کوئری تعداد خروجی‌های برگشتی را محدود کنید. این کار را می‌توان با افزودن شرط “limit” انجام داد. بدین صورت می‌توانید تعداد ردیف‌های برگشتی را محدود کنید.

select * from ethereum.”transactions” limit 5

اجرای کوئری اول

پس از نوشتن این کوئری، execute را فشار دهید تا کوئری شما اجرا شود.

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

نتایج اجرای یک کوئری ساده در قسمت نتایج (results section) نمایش داده می‌شود.

ما در بخش نتایج پنج خروجی کوئری نوشته شده را می‌بینیم. اما این نتایج مربوط به اولین معاملات اتریوم هستند در حالی که ما به دنبال پنج تراکنش آخر اتریوم بودیم. برای دریافت آخرین تراکنش‌ها، ما در ابتدا باید کوئری را به ترتیب نزولی در یکی از ستون‌ها مانند بلاک تایم (block time) یا شماره بلاک (block number) مرتب کنیم.

” select * from ethereum.”transactions
order by block_time desc limit 5

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

نتایج مرتب شده از تراکنش‌های اتریوم

اکنون 5 تراکنش از آخرین بلاک را داریم. جداول سایت داده‌های لایو را نشان نمی‌دهند. بین زمان ایجاد بلاک و اضافه شدن آن به جداول، مقداری تأخیر وجود دارد.

دقت کنید که همیشه و مخصوصا زمانی که یک کوئری پیچیده نوشته‌اید، در اثنای انجام کار کوئری خود را ذخیره کنید. برای این کار از Ctrl + S یا Cmd + S استفاده کنید.

تصویر سازی داده‌ها در سایت Dune Analytics

Dune Analytics علاوه بر مرتب سازی داده‌ها، یک ابزار قدرتمند برای تصویر سازی داده‌ها دارد. برای این مثال، بیایید یک کوئری کمی پیچیده‌تر را بررسی کنیم. ما می‌خواهیم مقدار کل ETH ارسال شده روزانه را برای 10 روز گذشته به دست آوریم. کوئری که به این منظور استفاده می‌شود، به شرح زیر است:

”select date_trunc(‘day’, block_time) as “Date”, sum(value/1e18) as “Value
”from ethereum.”transactions
’where block_time > now() — interval ’10 days
group by 1 order by 1

بررسی اجزای این کوئری

:(date_trunc(‘day’, block_time

نیازی نیست که همه ستون‌های جدول را انتخاب کنیم، بلکه فقط ستون‌های مورد نیازمان را انتخاب می‌کنیم. در این مثال ما بلاک تایم و مقدار ETH ارسال شده را نیاز داریم. block_time به صورت قالب زمانی یونیکس (Unix) است، اما ما فقط بخش “day” یا روز آن را می‌خواهیم. بنابراین بقیه داده‌ها را می‌بریم (trunc).

 :”as “Date

این بخش به ستون یک نام مستعار می‌دهد. انجام این کار ضروری نیست اما خواندن نتایج را آسان می‌کند و نمودارها به طور خودکار برچسب‌های بهتری خواهند داشت.

:(sum(value/1e18

از آنجا که هدف ما محسابه‌ی کل ETH ارسال شده در یک روز است، از تابع SUM برای جمع زدن داده‌ها استفاده می‌کنیم. ETH دارای دقت 18 اعشار است. ما عدد را بر 1e18 تقسیم می‌کنیم و مقادیر دریافتی را به صورت ETH دریافت می‌کنیم نه Wei

:’where block_time > now() — interval ’10 days

با این بخش مشخص می‌کنیم که فقط به دنبال بلاک تام 10 روز گذشته هستیم. این باعث می‌شود کوئری ما خیلی سریع‌تر اجرا شود.

:group by 1 order by 1

ما در این قسمت نتایج اولین ستونی است که انتخاب کردیم (date_trunc) را براساس تاریخ گروه‌بندی می‌کنیم و آنها را بر اساس تاریخ مرتب می‌کنیم. از آنجایی که ما داده‌ها را بر حسب روز گروه‌بندی کردیم، برای همه ستون‌های دیگری که انتخاب می‌کنیم باید از یک تابع تجمیع (aggregating function) استفاده کنیم. در این حالت ما از SUM استفاده می‌کنیم. البته بسته به نیاز خود می‌توانستیم از MAX ، MIN ، AVG یا هر تابع تجمیع دیگری نیز استفاده کنیم.

نتیجه ی اجرای کوئری بالا

اجرای کوئری بالا نتیجه ای شبیه به تصویر زیر خواهد داشت:

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

لیست روزها و مجموع ETH منتقل شده در این روزها

اکنون می‌خواهیم این داده‌ها را تصویرسازی کنیم. New Visualization را انتخاب کنید تا به منوی تصویرسازی بروید.

دکمه‌ی New Visualization

دکمه‌ی New Visualization

با این کار منوی زیر باز می‌شود

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

منوی تصویرسازی Dune Analytics

گزینه های مختلف برای تصویرسازی

چندین نوع گزینه‌ی تصویرسازی مختلف برای انتخاب وجود دارد. مفیدترین آن احتمالاً chart است که برای ترسیم یک گراف ساده استفاده می‌شود. اما Counter نیز برای نمایش یک قطعه داده، جدول‌های پیوت (pivot tables) و موارد دیگر وجود دارد.

برای تصویر سایز کوئری قبلی، ما یک chart می‌خواهیم. ما می‌خواهیم مجموع ETH ارسال شده را به عنوان تابعی از تاریخ ترسیم کنیم. محور X و Y را بر این اساس انتخاب می‌کنیم.

سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

و تمام. اکنون ما یک گراف ابتدایی داریم که میزان اتریوم منتقل شده در ده روز گذشته را نمایش می‌دهد. این بخش امکانات بیشتری مانند استایل نمودار، رنگ‌ها ، برچسب‌ها و موارد دیگر نیز دارد. در آخر نمودار را ذخیره کنید تا به نتایج کوئری یا query results شما اضافه شود. برای هر کوئری می‌توانید بیش از یک تصویرسازی ایجاد کنید.

محدودیت‌های سایت Dune Analytics

اگرچه سایت Dune Analyticsیک ابزار فوق العاده قدرتمند است، اما هنوز هم اشکالات و محدودیت‌هایی قابل ذکری دارد.

به عنوان مثال، در حال حاضر فقط امکان ایجاد کوئری بر روی رویدادهایی مانند معاملات و نقل و انتقالات امکان پذیر است. نمی‌توان در مورد وضعیت بلاک چین در یک بلاک خاص کوئری ایجاد کرد. مثلا برای اینکه بدانید موجودی یک آدرس خاص در یک بلاک خاص چقدر است، باید کوئری‌ای ایجاد کنید که همه تراکنش‌های ورودی و خروجی از آن آدرس را جمع بندی کند.

یکی دیگر از مشکلات این سایت این است که اگرچه بیشتر اوقات پلتفرم به شما کمک می‌کند تا یک کوئری نادرست را اصلاح کنید، اما گاهی اوقات نیز باید تا زمان اتمام کوئری نادرست صبر کنید و ممکن است این مدت زمان بسیار طولانی باشد. اگر اجرای یک کوئری مدت زیادی طول کشید، ممکن است بهتر باشد که آن را ذخیره کنید و سپس صفحه وب را رفرش کنید. و در آینده اشکالات کوئری را حل کنید.

کوئری‌ها محدودیت زمانی 40 دقیقه‌ای دارند. پس اگر در کوئری‌های خود به دنبال داده‌های زیادی هستید، حتما کوئری خود را بر اساس ستون‌های مختلف فیلتر کنید. (به عنوان مثال زمان بلاک یا شماره بلاک). نکته‌ی آخر این که با حساب کاربری رایگان شما می‌توانید به صورت همزمان 3 کوئری اجرا کنید. در صورتی که بخواهید داشبوردی با چندین نمودار داشته باشید، این محدودیت تعداد کوئری می‌تواند ناخوشایند باشد.

سخن نهایی

هدف از این مقاله آشنایی با ویژگی‌های اساسی سایت Dune Analytics بود. ما در این مقاله تنها بخشی از دستورات اساسی برای شروع را به شما معرفی کردیم. مطمئناً موارد زیادی برای انجام در این سایت وجود دارد. از جمله جداول از پیش پر شده‌‌ی فراوان برای پروژه‌های مختلف دیفای.

سایت Dune Analytics ابزاری فوق العاده قدرتمند برای به دست آوردن اطلاعات فنی در مورد بلاک چین است. در این سایت توانایی جستجوی مقدار زیادی از داده‌ها را به راحتی و به سرعت خواهید داشت.

مطالب مرتبط
استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال، نگاهی به انواع روش‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال
شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟
میانگین متحرک در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟ انواع مختلف این شاخص را بشناسید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان