قیمت بیت کوین
۱,۲۲۸,۷۰۴,۰۰۶تومان
47,488دلار
4.04
قیمت اتریوم
۳۸,۲۷۰,۲۵۳تومان
1,479.17دلار
5.99
قیمت تتر
۲۵,۸۷۶تومان
1دلار
0.02
قیمت کاردانو
۲۹,۴۹۶تومان
1.14دلار
0.58
خانه  »  آموزش  »  آموزش تکنیکال  »  امواج الیوت چیست و چگونه از آن در معامله ارزهای دیجیتال استفاده می شود

امواج الیوت چیست و چگونه از آن در معامله ارزهای دیجیتال استفاده می شود

آموزش تکنیکال
سعید درویشی
27 سپتامبر 20
۰
امواج ضربه ای و اصلاحی در تئوری امواج الیوت

امواج الیوت چیست و چگونه از آن در معامله ارزهای دیجیتال استفاده می شود؟ در این مقاله به طور مفصل در مورد یکی از مهم ترین ابزارها یعنی امواج الیوت در تحلیل تکنیکال و پیش بینی قیمت آینده ارزهای دیجیتال بحث کرده ایم. در این متن در ابتدا با مفهوم امواج الیوت آشنا شده، اجزای آنرا خواهیم شناخت و یاد می گیریم چگونه از آن برای تحلیل قیمت آینده ارزهای دیجیتال استفاده کنیم.

امواج الیوت چیست ؟

قاعده امواج الیوت ( elliott waves ) شکلی از تجزیه و تحلیل فنی است که بعضی از معامله گران برای تحلیل چرخه های بازار مالی و پیش بینی روندهای بازار از طریق شناسایی حداکثرها در روان شناسی سرمایه گذاران، کم و زیاد شدن قیمت ها و سایر عوامل جمعی استفاده می کنند.

رالف نلسون الیوت (1948-1871) که یک حسابدار حرفه ای بود، اصول اساسی اجتماعی را کشف کرد و ابزارهای تحلیلی را در دهه 1930 توسعه داد. وی پیشنهاد داد که قیمت های بازار در الگوهای مشخصی که امروزه شرکت کنندگان در بازار آن را امواج الیوت یا به طور ساده امواج می خوانند، آشکار می شود.

الیوت تئوری خود از رفتار بازار را در کتاب «قاعده موج» در سال 1938 منتشر کرد و آنرا در یک سری مقاله در مجله جهانی مالی در سال 1939 به طور خلاصه ارائه داد و همچنین در آخرین اثر اصلی خود، یعنی قوانین طبیعت : راز جهان در سال 1946، به طور خیلی جامع به این موضوع پرداخت. الیوت اظهار کرد که از آنجا که انسان تابع یک الگو و روش ریتم دار می باشد، محاسبات مربوط به فعالیت ها و اقدامات وی می تواند در آینده با توجیه و اطمینانی که اکنون غیر قابل دستیابی است، پیش بینی شود.

کار او در مورد چرخه ها و امواج یکی از محبوب ترین روش هایی است که تحلیل گران فنی می توانند با آن بازارهای مالی را پیش بینی کنند، علی رغم اینکه دیدگاه های مختلفی در مورد کارآیی تکنیک های وی وجود دارد.

چرخه ها و امواج

عنصر روانشناختی معاملاتی که انجام می شود، می تواند اغلب باعث ایجاد امواجی نسبت به خطوط مستقیم ساده شود و این امواج یکی از بزرگ ترین ویژگی های تئوری امواج الیوت می باشند.

تا حدود زیادی این مورد بازتاب مطالعات الیوت از چیزی است که چارلز داو مطرح کرد، به صورتی که تئوری داو بیان می کند که قیمت سهام (ارز) معمولاً به صورت موج هایی حرکت می کند. او همچنین به چرخه هایی باور دارد که ماهیت بازگشت الگوها را به خود اختصاص می دهد. این تئوری عمدتاً به امواجی اشاره دارد که اصلی ترین شکل در بازارها را به خود اختصاص می دهند؛ وی با استفاده از ماهیت فراکتال امواجش ثابت می کند که الگوهای مشابه ای می تواند در هر دو نمودار یا نمایش کوتاه مدت و بلند مدت از سهم (ارز) دیده شود.

با توجه به اینکه در امواج الیوت الگوهای مشابه را می توان بارها و بارها مشاهده کرد، پیشنهاد داد که این مورد به عنوان ابزاری بالقوه برای پیش بینی حرکت های آتی قیمت سهام یا ارز مورد استفاده قرار گیرد.

امواج الیوت

الیوت مشاهده کرد که معمولاً یک موج تکانشی (ضربه ای) وجود دارد که با روند سهام (ارز) پیش می رود و به دنبال آن یک موج اصلاحی خلاف روند ایجاد می شود. همچنین مشاهده کرد که به طور معمول پنج موج وجود دارد که یک موج تکانشی (ضربه ای) بزرگتر را قبل از یک مرحله اصلاحی سه موجه تشکیل می دهد.

امواج درون موج یکی از ویژگی های مهم امواج الیوت است که ماهیت آنها فراکتال است. «فراکتال» به معنای ساختار بازار است که از الگوهای مشابه در مقیاس بزرگتر یا کوچکتر ساخته شده است. بنابراین، می توان موج را بر روی نمودار بلند مدت سالانه بازار و همچنین نمودار ساعتی کوتاه مدت در بازار شمرد.

تئوری امواج الیوت

اعتقاد الیوت این بود که هر عملی با واکنش خاص خود همراه خواهد بود. بنابراین انتظار می رود که برای هر حرکت تکانشی (ضربه ای)، یک حرکت اصلاحی نیز وجود داشته باشد.

بر اساس تئوری او، در نمودار پیش روی قیمت یک سهم (ارز) می توان پنج موج را یافت که حرکت تکانشی (ضربه ای) را تشکیل می دهند و در جهت روند اصلی سهم حرکت می کنند.

همچنین سه موج وجود دارد که امواج اصلاحی را تشکیل می دهند. در کل ما در نمودار قیمت شاهد یک حرکت ضربه ای پنج موجه و به دنبال آن یک حرکت اصلاحی سه موجه خواهیم بود (یک حرکت 3-5). ما امواج درون موج ضربه ای را از 1 تا 5 برچسب می کنیم و برای سه موج اصلاحی عنوان های B، A و C را در نظر می گیریم.

حرکات امواج الیوت

می توان گفت هنگامی که حرکت 3-5 کامل شود، یک چرخه کامل در نمودار قیمت سهم (ارز) طی شده است. به هر حال این دو حرکت (5 و 3) می تواند ایجاد شود تا بخشی از یک موج گسترده تر 3-5 را تشکیل دهد.

امواج ضربه ای و اصلاحی در تئوری امواج الیوت

امواج ضربه ای و اصلاحی در تئوری امواج الیوت

با در نظرگرفتن حرکات به صورت جداگانه، اولین حرکت ضربه ای شامل 5 موج است : 3 موج با روند و 2 موج در خلاف روند. به همین منوال، حرکت اصلاحی شامل سه موج خواهد بود : 2 موج در خلاف جهت روند و یک موج در جهت روند.

چند موج ضربه ای و اصلاحی به دنبال هم

چند موج ضربه ای و اصلاحی به دنبال هم

موضوع جالب در اینجا این است که در حقیقت موج اصلاحی دارای سه پایه است که می تواند تأثیراتی را برای بکارگیری گسترده تر از صعودها و نزول های قیمت سهم (ارز) جهت درک روند موردنظر داشته باشد.

بنابراین در حالی که ایجاد صعودهای بالاتر و نزول های بالاتر به طور معمول روند صعودی را نشان می دهد، تئوری امواج الیوت تأکید می کند که اغلب می توان ایجاد یک صعود پایین تر و نزول پایین تر را به عنوان یک اصلاح کوتاه مدت از روند پیشروی قیمت سهم (ارز) مشاهده کرد.

این مورد لزوماً روند قیمتی را نفی نمی کند؛ اما در عوض یک دوره اصلاح را مشخص می کند که نسبت به اصلاحات قبلی که در حرکت ضربه ای مشاهده می شود، قوی تر است.

قانون های امواج الیوت

بر اساس الگوی بازار، با شمارش موج می توانیم «جایی که هستیم» را شناسایی کنیم. با این وجود، از آنجا که الگوی بازار نسبتاً ساده است، قوانین مختلفی برای شمارش معتبر امواج الیوت وجود دارد که به شرح زیر می باشند :

قانون اول : موج 2 هرگز بیش از 100 درصد موج 1 بر نمی گردد.

حالتی در امواج الیوت که نشان می دهد موج قبل از 2، موج 1 نبوده است

تصویر بالا یک شکست زیر نقطه شروع توالی موج را نشان می دهد؛ بنابراین این تصور را که موج قبلی موج 1 است، نفی می کند.

قانون دوم : موج 3 نمی تواند در سه موج ضربه (1، 3 و 5)، کوتاه ترین موج باشد.

حالتی که موج 3 کوتاه ترین موج در بین موج های 1 تا 3 هست و قانون را نقض می کند

حالتی که موج 3 کوتاه ترین موج در بین موج های 1 تا 3 هست و قانون را نقض می کند

تصویر بالا نمونه ای را برجسته می کند که موج سوم را خیلی کوتاه می بینیم، بنابراین احتمال شمارش موج صحیح را نفی می کند. پس امواج بعدی به جای تشکیل موج 4 و 5، بخشی از موج سوم باقی می ماند.

قانون سوم : موج 4 از نقطه نهایی موج 1 عبور نمی کند.

حالتی که موج 4 در امواج الیوت شکل نگرفته و در واقع موج بعد از 3 جزئی از آن می باشد

حالتی که موج 4 در امواج الیوت شکل نگرفته و در واقع موج بعد از 3 جزئی از آن می باشد

در شکل فوق، شکست زیر نقطه موج 1 به وضوح طبقه بندی موج چهارم را نفی می کند، در عوض در موج 3 باقی می ماند.

قانون چهارم در امواج الیوت : موج 2 و 4 باید در دو شکل متفاوت موجی آشکار شوند.

اشکال موج در موج ضربه ای

سه نوع اصلی از شکل موج در موج ضربه در امواج الیوت وجود دارد :

الف) موج گسترش یافته (Extended)

در میان موج 1، 3 و 5 فقط یکی از آنها باید به شکلی متفاوت ظاهر شود. Extension یعنی موج ماهیت طویلی دارد و امواج فرعی در رابطه با امواج درجه بالاتر مشهود هستند.

حالت گسترش یافتگی در یکی از موج های 1 ، 3 و 5

ب) مثلث مورب در موج 5

گاهی، مومنتوم در موج 5 آنقدر ضعیف است که موج های فرعی دوم و چهارم با یکدیگر هم پوشانی داشته و تشکیل مثلث مورب را می دهند.

ج) نقص موج 5

در بعضی شرایط دیگر، موج 5 آنقدر ضعیف است که حتی نمی تواند از نقطه بالای موج 3 پیشی بگیرد و یک رأس دوتایی را در پایان روند ایجاد می کند.

حالت های مربوط به موارد ب و ج

حالت های مربوط به موارد ب و ج

اشکال موج در موج اصلاحی امواج الیوت

شکل موج های اصلاحی در امواج الیوت نسبتاً پیچیده است اما اساساً می توانیم آنها را به شش شکل اصلی دسته بندی کنیم :

الف) زیگزاگ : الگوی abc از ساختار زیر موجی 5-3-5 تشکیل شده است.

ب) مسطح : الگوی abc از ساختار زیر موجی 5-3-3 با موج b مساوی با a تشکیل شده است.

ج) نامنظم : الگوی abc از ساختار زیرموج 5-3-3 با موج b طولانی تر از a تشکیل شده است.

د) مثلث افقی : الگوی مثلثی 5 موج، از ساختار زیرموجی 3-3-3-3-3 تشکیل شده است.

ه) دوبل 3 : الگوی abcxabc از هر دو شکل بالا تشکیل شده که با موج x لینک شده است.

ز) سوبل 3 : الگوی abcxabcxabc از هر سه شکل بالا تشکیل شده که با دو موج x لینک شده است.

شش الگوی اصلاحی در فاز اصلاحی امواج الیوت

شش الگوی اصلاحی در فاز اصلاحی امواج الیوت

جذابیت تحلیل امواج الیوت این است : سه شکل از موج ضربه ای و شش شکل از موج اصلاحی قطعی هستند. تمام کاری که ما باید انجام بدهیم این است که مشخص کنیم کدام شکل موج برای پیش بینی اقدامات آینده بازار آشکار شده است، به هر حال داشتن دانش در مورد الگوهای تاریخچه بازار و تجربه کافی در شمارش صحیح موج از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فیبوناچی درون امواج الیوت و تحلیل دقیق تر

استفاده از امواج اصلاحی، مطالعه متقابل بالقوه مربوط به برگشت های سطوح فیبوناچی را برجسته می کند. در واقع اساساً امواج الیوت با استفاده از اصول فیبوناچی کار می کنند، بنابراین جای تعجبی ندارد که هر دو ابزار را به عنوان «قوانین طبیعت» در نظر بگیریم.

آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

الیوت به طور خاص از سطوح فیبوناچی استفاده نکرد، با این حال تجار از آن به عنوان راهی برای افزودن پیچیدگی بیشتر به نظریه سنتی استفاده کرده اند.

این قوانین قبلاً مشخص کرده است که کدام سطوح اصلاح فیبوناچی می توانند در نقاط مختلف روند استفاده شوند. با توجه به قانون 3، یک معامله گر بدنبال موج چهارم خواهد بود که دارای سطوح جذاب خاص 23.6 تا 50 درصد خواهد بود.

همچنین می توان به دنبال حرکت صحیح A، B و C بود تا یک اصلاح 50 تا 61.8 درصدی از کل حرکت ضربه 5-1 باشد. معامله گران در واقع با استفاده از مشاهده سطوح فیبوناچی، از فرصت های تجارتی امواج الیوت استفاده می کنند.

فرصت های تجاری امواج الیوت

به طور معمول، شناسایی فرصت های معاملاتی در جهت روند اصلی قیمت سهم (ارز) در طول فاز ضربه ای آسان تر از تلاش برای فهم فاز a-b-c می باشد. در ادامه نمونه هایی از نحوه اجرای فرصت های معاملاتی امواج الیوت ارائه شده است :

موج 3 و موج 5:

چون موج 1 شروع روند را نشان می دهد، سرمایه گذاران می توانند به موج 3 توجه داشته باشند که یکی از طولانی ترین امواج در چرخه است و بر اساس آن خرید کنند.

برای تعیین زمان شروع موج 3، معامله گران مراقب پایان موج 2 خواهند بود ( که نمی تواند به زیر موج 1 برود). این جایی است که ابزار اصلاحی فیبوناچی وارد عمل می شود. سطوح اصلاحی که باید مراقب باشید 23.6، 38.2، 50 و 61.8 درصد است. سطوح برگشت ناحیه های حمایتی ممکن را نشان می دهد که موج 3 در آن آغاز خواهد شد. همین امر را می توان هنگام معامله موج 5 نیز استفاده کرد که شامل تماشای پایان موج 4 تصحیحی است.

قرارگیری در توقف ها و گرفتن سود

در سرمایه گذاری، امواج الیوت یک راه کار جامع خروج از حداکثر سود و به حداقل رساندن ریسک است. به طور مثال، هنگام معامله در موج 3 سرمایه گذاران می دانند که موج 2 نمی تواند از انتهای موج 1 پایین برود.

این بدان معنی است که بهترین زمان برای ثبت سفارش توقف ضرر در یک سهم (ارز)، دقیقاً در زیر انتهای موج 1 خواهد بود. به طور مشابه، موج 4 نمی تواند با موج 1 هم پوشانی داشته باشد. این بدان معناست که هنگام معامله موج 5، بهترین نقطه برای توقف ضرر دقیقاً در زیر قسمت بالای موج 1 خواهد بود. برای پیداکردن سطوح سود، از ابزار فیبوناچی استفاده می کنیم و سرمایه گذاران سطح 161.8 درصد را هدف قرار خواهند داد.

استفاده از امواج الیوت در معامله ارزهای دیجیتال

حال که با مفهوم امواج الیوت و سازوکار آن آشنا شدید، بیایید با ذکر یک مثال استفاده از آنرا در تجارت ارزهای دیجیتال بررسی کنیم. نمودار زیر مربوط به نمایش 30 دقیقه ای از ارز EOS/USD می باشد.

همانطور که ملاحظه می کنید، یک روند صعودی کوتاه مدت وجود دارد که به 5 موج تقسیم شده است. ما شروع هر موج را برچسب گذاری کرده ایم و همچنین خطوطی ترسیم شده که نقاط شروع و پایان هر موج را به هم متصل می کند. بیایید بررسی کنیم که آیا این ساختار امواج با قوانینی که ما قبلاً تعریف کرده ایم، سازگار است یا خیر.

موج 2 از نقطه شروع موج 1 پایین تر نمی آید: این مورد صحیح است. موج 2 زیر قیمت 13.3 دلار نیامده است.

موج 3 معمولاً در کل بزرگ ترین موج است و همیشه فراتر از پیک موج 1 کامل می شود : در نمودار بالا موج 3 معادل 0.82 دلار است که بزرگتر از 0.8 دلار (موج 1) و مشابه 0.83 دلار (موج 5) است. همچنین موج 3 با 14.48 دلار به پایان می رسد که کاملاً بالاتر از 14.12 دلار (پیک موج 1) می باشد. پس این مورد نیز صحیح است.

موج 4 هرگز نمی تواند به بیش از 100 درصد موج 3 برگشت کند: این نیز صحیح است. موج 4 هرگز به زیر 13.66 دلار نمی رسد، که نقطه شروع موج 3 است.

نمودار قیمتی یک ارز دیجیتال نمونه در بازه 30 دقیقه ای

نمودار قیمتی یک ارز دیجیتال نمونه در بازه 30 دقیقه ای

مطالب مرتبط
مقاومت نسبی تصادفی (Stochastic RSI) چیست و چه استفاده‌ای در تحلیل تکنیکال دارد؟
شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟
ابر ایچیموکو
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند