منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.
اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

سعید درویشی
1399/07/10
۰

هدف از به روزرسانی برنامه‌ریزی‌شده و طولانی‌مدت اتریوم 2.0 حل مشکلات مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه است. این به‌روزرسانی در مرحله اول خود، الگوریتم اجماع اثبات کار "رایانه جهانی" را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند. به‌طور خلاصه اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ بر اساس حجم بازار، در حال برنامه‌ریزی برای به‌روزرسانی بزرگی در شبکه خود است.

برای شروع باید گفت هدف از به‌روزرسانی اتریوم 2.0 ، مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه است. در مرحله اول به‌روزرسانی که در سال 2020 انجام شده است، شاهد راه اندازی بلاک جنسیس یا پیدایش بودیم. این بلاک امکان سهام گذاری برای راه اندازی گره های اعتبارسنجی را فراهم کرد. پس از دو هارد فورک برلین و لندن الگوریتم اجماع اتریوم با راه اندازی اتریوم 2.0 به از اثبات کار به اثبات سهام مهاجرت خواهد کرد.

پس از مدت‌ها انتظار، سرانجام اتریوم 2.0 به مراحل راه‌اندازی نزدیک تر شده است. هدف اصلی این به‌روزرسانی مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه از طریق ایجاد تغییراتی بنیادی در زیرساخت‌های آن است.

اتریوم 2.0 چیست؟

اتریوم 2.0 که به‌عنوان Eth2 یا سرنیتی (Serenity) شناخته می‌شود نسخه جدید بلاک چین اتریوم است. هدف از این به روزرسانی، افزایش سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است تا بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.

اتریوم 2.0 در چند مرحله آغاز به کار می‌کند، انتظار اولین نسخه نهایی آن در پایان سال 2020 عرضه شد که با استقبال گسترده دارندگان اتر روبرو شد. تا کنون میلیاردها دلار اتر در بلاک پیدایش اتریوم 2.0 سهام گذاری شده است. استیکرها اکنون در انتظار راه اندازی کامل شبکه اتریوم 2.0 هستند

تفاوت اتریوم 2.0 با اتریوم چیست؟

درحالی‌که اتریوم 1.0 از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، اتریوم 2.0 از مکانیسم اثبات سهام (PoS) استفاده خواهد کرد. بنابراین سوال مهم تر چیزی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اثبات سهام با اثبات کار چه تفاوتی دارد؟

بلاک چین هایی مانند اتریوم، نیاز دارند تا معاملات صورت گرفته در آن ها به صورت غیرمتمرکز  اعتبار سنجی شوند. اتریوم، مانند سایر ارزهای دیجیتال قدیمی که در حال حاضر فعال هستند از سازوکار اجماعی استفاده می‌کند که به‌عنوان اثبات کار(PoW) شناخته می‌شود. این سازوکار را می توان یکی از گسترده ترین مکانیزم های اجماع از روز نخست ایجاد بیت کوین دانست.

در این سیستم، ماینرها از قدرت پردازش سخت‌افزار رایانه برای حل معماهای پیچیده ریاضی و تأیید معاملات جدید استفاده می‌کنند. ماینری که بتواند معما را حل کند، تراکنش جدیدی را به تاریخچه (زنجیره های بلاک) تمام تراکنش‌هایی که بلاک چین را تشکیل می‌دهد، اضافه می‌کند. سپس در ازای این کار بلاک چین به او پاداش می‌دهد. بااین‌حال، این فرایند می‌تواند بسیار انرژی بر و پرمصرف باشد.

استیکینگ یا سهام گذاری

در الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) به‌جای استخراج‌کنندگان، اعتبارسنجان برای کسب حق تأیید معامله رمزنگاری رقابت می‌کنند. انتخاب این اعتبارسنج‌ها برای ایجاد یک بلاک براساس مقدار سهم یا ارز نگهداری شده و مدت‌زمان نگهداری آن است. بدین‌صورت که هر اعتبارسنجی که مقدار اتریوم بیشتری به مدت طولانی‌تری در شبکه سهم گذاری یا قفل کرده باشد شانس بیشتری برای انتخاب شدن به‌عنوان سازندهٔ بلاک جدید دارد. با این کار استیکینگ یا سهام گذاری می گویند. شبکه های زیادی از انواع مختلف اثبات سهام استفاده می کنند.

درست مانند اثبات کار که دیگر ماینرها می‌توانند بلاک جدید را تأیید کنند، اعتبارسنج‌های دیگر می‌توانند بلاک جدید را تأیید کنند. وقتی به اندازهٔ کافی اعتبارسنج‌ بلاک را تأیید کرد، بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود. سپس اعتبارسنج‌ها برای تأیید و ایجاد بلاک موفق پاداش می‌گیرند. این فرآیند به “فورجینگ” یا “ضرب” نیز معروف است.

مزیت اصلی PoS این است که بسیار به صرفه‌تر از PoW است. این روش پردازش رایانه‌ای با انرژی زیاد را از الگوریتم اجماع حذف می‌کند. این همچنین بدان معنی است که برای تأمین امنیت بلاکچین به قدرت محاسباتی زیادی احتیاج نخواهد بود.

چرا مقیاس پذیری اتریوم 2.0 چگونه بهتر از اتریوم 1.0 است؟

یکی از دلایل اصلی مهاجرت از اتریوم به اتریوم 2.0 مقیاس‌پذیری است. در اتریوم 1.0، شبکه فقط می‌تواند حدود 30 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این باعث تأخیر و ازدحام می‌شود. اتریوم2.0 قرار است تا 100000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. این افزایش از طریق اجرای زنجیرهای خرد شده (shard chains) حاصل خواهد شد.

آیا می‌دانید؟

اتریوم در حال حاضر دارای بلاک چینی متشکل از یک زنجیره واحد با بلاک‌های متوالی است. این مدل امن، اما بسیار کند و ناکارآمد است. با معرفی زنجیره‌های خرد شده، فرایند تایید معاملات در بلاک چین تقسیم‌ می شود. این شیوه امکان تایید معاملات را به‌جای بلاک‌های متوالی در زنجیره‌های موازی فراهم می‌کند. این کار سرعت شبکه را افزایش می‌دهد و می‌تواند به‌راحتی مقیاس‌پذیری بهتری ارائه دهد.

امنیت اتریوم2.0 چگونه خواهد بود؟

اتریوم 2.0 با تمرکز بر روی امنیت طراحی‌ شده است. بیشتر شبکه‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام بهره می برند دارای یک سری اعتبارسنج محدود هستند که باعث ایجاد یک سیستم متمرکز و کاهش امنیت شبکه می‌شود. اتریوم 2.0 قرار است حداقل 16384 اعتبارسنج را در خود جای دهد تا بسیار غیرمتمرکزتر و به دنبال آن امن‌تر باشد.

بااین‌حال، طبق گفته لایور یافه (Lior Yaffe)، بنیان‌گذار جلوریدا (Jelurida) و توسعه‌دهنده اصلی بلاکچین های اردور (Ardor) و نکست (Nxt)، یک آسیب‌پذیری بالقوه وجود خواهد داشت. به نظر وی عدم مشارکت در شبکه می تواند به اتریوم 2.0 ضربه بزند.

ممیزی‌های امنیتی کد اتریوم 2.0 توسط سازمان‌هایی از جمله شرکت امنیتی بلاک چین، لیست اوتوریتی (Least Authority) انجام می‌شود.

بنیاد اتریوم در حال ایجاد یک تیم امنیتی اختصاصی برای اتریوم 2.0 برای تحقیق درباره مشکلات احتمالی امنیت سایبری این ارز دیجیتال است. در یک توییت، جاستین دریک، یکی از محققین فعال در پروژه اتریوم 2.0 اظهار داشت که این تحقیق شامل “فازینگ، وظیفه پیجر، مدل‌سازی رمزنگاری اقتصادی، تجزیه‌وتحلیل رمزنگاری‌شده و تأیید رسمی” خواهد بود.

به‌روزرسانی اتریوم2.0 چگونه انجام می‌شود؟

پس از راه‌اندازی یک سری شبکه‌های آزمایشی، تاپاز (Topaz)، مدالا (Medalla) و همین اواخر اسپادینا (Spadina)، راه‌اندازی کامل اتریوم 2.0 در سه مرحله انجام می‌شود: فازهای 0، 1 و 2 (توسعه‌دهندگان دوست دارند از صفر بشمارند). فاز 0 برای راه‌اندازی در سال 2020 در نظر گرفته شده است و مراحل دیگر آن در سال‌های بعدی ارائه می‌شود.

در مرحله 0 اجرای زنجیرهٔ بیکون (Beacon Chain) را شاهد بودیم. این مرحله ثبت‌نام اعتبارسنج‌ها را ذخیره و مدیریت می‌کند و همچنین مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) را برای اتریوم 2.0 به کار می‌گیرد. زنجیره اصلی PoW اتریوم در کنار این زنجیره کار خواهد کرد، بنابراین هیچ تداوم داده‌ای وجود ندارد.

در فاز 1 که سال 2021 به اتمام می‌رسد، شاهد ادغام اثبات زنجیره‌های خرد شده سهام خواهیم بود. انتظار می‌رود این شبکه با 64 زنجیره خرده شده (که توان عملیاتی 64 برابر بیشتر از اتریوم 1.0 را فراهم می‌کند) راه‌اندازی شود، اگرچه در زمان راه‌اندازی، آن‌ها از حساب‌ها یا قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند.

فاز 1.5، یک به‌روزرسانی موقت که در سال 2021 انجام می‌شود، شبکه اصلی اتریوم را به‌طور رسمی تبدیل به یک زنجیرهٔ شاردینگ می‌کند و کل شبکه به اثبات سهام منتقل می‌شود.

فاز 2، در سال 2021/22 راه‌اندازی می‌شود. در این مرحله شاردها کاملاً کاربردی و سازگار با قراردادهای هوشمند می‌شوند. همچنین شامل افزودن حساب‌های Ether و امکان انتقال و برداشت، اجرای نقل و انتقالات متقابل و تماس‌های قراردادی اضافه خواهند شد. این مرحله برای برنامه‌های مقیاس‌پذیر که بر بستر اتریوم 2.0 ساخته‌شده‌اند، ایجاد می‌شود.

آینده اتریوم2.0

طبق گفته یکی از توسعه‌دهندگان این پروژه، اتریوم 2.0 برای راه‌اندازی در نوامبر 2020 برنامه‌ریزی‌شده است.

با این به‌روزرسانی آینده این ارز دیجیتال چگونه خواهد بود؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم، نقشه راه پنج تا ده سال آینده را برای اتریوم 2.0 ارائه داده است. او می‌گوید که طی دو سال گذشته ” تلاش برای درک آنچه ممکن است به تحقیق و توسعه مشخص، تلاش برای بهینه سازی خاصی که می‌دانیم قابل‌اجرا هستند و اجرای آن‌ها انجام گرفته است”.

او می‌گوید که عمده چالش‌ها اکنون “به‌طور فزاینده‌ای در مورد توسعه است و توسعه با گذشت زمان ادامه خواهد یافت”.

در ژوئن 2020، بوترین یادآور شد که اتریوم 2.0 حداقل قبل از اجرای زنجیره‌های خرد باید به مدت دو سال به روش‌های مقیاس بندی فعلی مانند ZK-rollups اتکا کند.

مطالب مرتبط
تئوری بازی و ارزهای دیجیتال: الگوریتم‌های اجماع چگونه رفتار کاربران را کنترل می‌کنند؟
نهنگ بیت کوین: وال یا نهنگ به چه کسانی گفته می‌شود و آنها چگونه معامله می‌کنند؟
گولم Golem یا (GNT) یک جایگزین غیر متمرکز
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether