منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.
اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

سعید درویشی
1399/07/10
۰

هدف از ارتقا برنامه‌ریزی‌شده طولانی‌مدت شبکه اتریوم 2.0 حل مشکلات مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه است. این به‌روزرسانی در مرحله اول خود، الگوریتم اجماع اثبات کار “رایانه جهانی” را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند. به‌طور خلاصه اتریوم، دومین ارز رمزنگاری‌شده بزرگ بر اساس حجم بازار، در حال برنامه‌ریزی برای به‌روزرسانی بزرگی در شبکه خود است.

اتریوم 2.0 الگوریتم اجماع اثبات کار “رایانه جهانی” را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

هدف از به‌روزرسانی اتریوم 2.0 ، مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه است.

در مرحله اول به‌روزرسانی که در سال 2020 انجام می‌شود، شاهد تغییر الگوریتم اجماع اتریوم به اثبات سهام خواهیم بود.

پس از مدت‌ها انتظار، سرانجام اتریوم 2.0 به مراحل راه‌اندازی رسیده است. هدف اصلی این به‌روزرسانی مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه از طریق ایجاد تغییراتی بنیادی در زیرساخت‌های آن است.

اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

اتریوم 2.0 چیست؟

اتریوم 2.0 ، به‌عنوان Eth2 یا “”Serenity شناخته می‌شود که نسخه جدید بلاک چین اتریوم است. هدف از این ارتقا، افزایش سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است تا بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.

اتریوم 2.0 در چند مرحله آغاز به کار می‌کند، انتظار می‌رود اولین نسخه نهایی تا پایان سال 2020 عرضه شود.

تفاوت اتریوم 2.0 با اتریوم چیست؟

درحالی‌که اتریوم 1.0 از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، اتریوم 2.0 از مکانیسم اثبات سهام (PoS) استفاده خواهد کرد.

اثبات سهام با اثبات کار چه تفاوتی دارد؟

با استفاده از زنجیره‌های بلاکی مانند اتریوم، نیاز به اعتبار سنجی معاملات به‌صورت غیرمتمرکز است. اتریوم، مانند سایر ارزهای رمزپایه، در حال حاضر از سازوکار اجماعی استفاده می‌کند که به‌عنوان اثبات کار(PoW) شناخته می‌شود.

در این سیستم، ماینرها از قدرت پردازش سخت‌افزار رایانه برای حل معماهای پیچیده ریاضی و تأیید معاملات جدید استفاده می‌کنند. ماینری که بتواند معما را حل کند، تراکنش جدیدی را به سابقه تمام تراکنش‌هایی که بلاکچین را تشکیل می‌دهد، اضافه می‌کند. سپس در ازای این کار بلاکچین به او پاداش می‌دهد. بااین‌حال، این فرایند می‌تواند انرژی بر باشد.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

در الگوریتم اجماع اثبات سهام PoS) ) به‌جای استخراج‌کنندگان، اعتبارسنجان معامله برای حق تأیید معامله رمزنگاری رقابت می‌کنند. انتخاب این اعتبارسنج‌ها برای ایجاد یک بلاک براساس مقدار سهم یا ارز نگهداری شده و مدت‌زمان نگهداری آن است. بدین‌صورت که هر اعتبارسنجی که مقدار اتریوم بیشتری به مدت طولانی‌تری در شبکه سهم گذاری یا قفل کرده باشد شانس بیشتری برای انتخاب شدن به‌عنوان سازندهٔ بلاک جدید دارد.

گس اتریوم و gwei چیست و هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

درست مانند اثبات کار که دیگر ماینرها می‌توانند بلاک جدید را تأیید کنند، اعتبارسنج‌های دیگر می‌توانند بلاک جدید را تأیید کنند. وقتی به اندازهٔ کافی اعتبارسنج‌ بلاک را تأیید کرد، بلاک جدید به بلاکچین اضافه می‌شود. سپس اعتبارسنج‌ها برای تأیید و ایجاد بلاک موفق پاداش می‌گیرند. این فرآیند به “فورجینگ” یا “ضرب” معروف است.

مزیت اصلی PoS این است که بسیار به صرفه‌تر از PoW است، زیرا پردازش رایانه‌ای با انرژی زیاد را از الگوریتم اجماع حذف می‌کند. این همچنین بدان معنی است که برای تأمین امنیت بلاکچین به قدرت محاسباتی زیادی احتیاج نخواهد بود.

مقیاس اتریوم 2.0 چگونه بهتر از اتریوم 1.0 است؟

یکی از دلایل اصلی ارتقا به اتریوم 2.0 مقیاس‌پذیری است. با اتریوم 1.0، شبکه فقط می‌تواند حدود 30 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این باعث تأخیر و ازدحام می‌شود. اتریوم2.0 قرار است تا 100000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. این افزایش از طریق اجرای زنجیرهای خرد شده(shard chains) حاصل خواهد شد.

آیا می‌دانید؟

تنظیمات فعلی اتریوم دارای زنجیره بلاکی متشکل از یک زنجیره واحد با بلاک‌های متوالی است. این مدل امن، اما بسیار کند و ناکارآمد است. با معرفی زنجیره‌های خرد شده، این زنجیره بلاک تقسیم‌ شده و امکان معاملات را به‌جای بلاک‌های متوالی در زنجیره‌های موازی فراهم می‌کند. این کار سرعت شبکه را افزایش می‌دهد و می‌تواند به‌راحتی مقیاس‌پذیری بهتری ارائه دهد.

امنیت اتریوم2.0 چگونه خواهد بود؟

اتریوم 2.0 با تمرکز بر روی امنیت طراحی‌ شده است. بیشتر شبکه‌های دارای الگوریتم اثبات سهام دارای یک سری اعتبارسنج محدود هستند که باعث ایجاد یک سیستم متمرکز و کاهش امنیت شبکه می‌شود. اتریوم 2.0 قرار است حداقل 16384 اعتبارسنج را در خود جای دهد تا بسیار غیرمتمرکزتر و به دنبال آن امن‌تر باشد.

بااین‌حال، طبق گفته لایور یافه (Lior Yaffe)، بنیان‌گذار جلوریدا (Jelurida) و توسعه‌دهنده اصلی بلاکچین های Ardor و Nxt، یک آسیب‌پذیری بالقوه وجود دارد که بر سطح نرخ مشارکت در شبکه تمرکز دارد.

ممیزی‌های امنیتی کد اتریوم 2.0 توسط سازمان‌هایی از جمله شرکت امنیتی بلاکچین، لیست اوتوریتی (Least Authority) انجام می‌شود.

بنیاد اتریوم در حال ایجاد یک تیم امنیتی اختصاصی برای اتریوم 2.0 برای تحقیق درباره مشکلات احتمالی امنیت سایبری این ارز رمزپایه است. در یک توییت، جاستین دریک، محقق اتریوم2.0 اظهار داشت که این تحقیق شامل “فازینگ، وظیفه پیجر، مدل‌سازی رمزنگاری اقتصادی، تجزیه‌وتحلیل رمزنگاری‌شده و تأیید رسمی” خواهد بود.

سرویس نام اتریوم (ENS) سرویسی مبتنی بر جستجو که اطلاعات را به یک نام پیوند می دهد

به‌روزرسانی اتریوم2.0 چگونه انجام می‌شود؟

پس از راه‌اندازی یک سری شبکه‌های آزمایشی، تاپاز (Topaz)، مدالا (Medalla) و همین اواخر اسپادینا (Spadina)، راه‌اندازی کامل اتریوم 2.0 در سه مرحله انجام می‌شود: فازهای 0، 1 و 2 (توسعه‌دهندگان دوست دارند از صفر بشمارند). فاز 0 برای راه‌اندازی در سال 2020 در نظر گرفته شده است و مراحل دیگر آن در سال‌های بعدی ارائه می‌شود.

در مرحله 0 اجرای زنجیرهٔ بیکون Beacon Chain را می‌بینید. این مرحله ثبت‌نام اعتبارسنج‌ها را ذخیره و مدیریت می‌کند و همچنین مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) را برای اتریوم 2.0 به کار می‌گیرد. زنجیره اصلی PoW اتریوم در کنار این زنجیره کار خواهد کرد، بنابراین هیچ تداوم داده‌ای وجود ندارد.

در فاز 1 که سال 2021 به اتمام می‌رسد، شاهد ادغام اثبات زنجیره‌های خرد شده سهام خواهیم بود. انتظار می‌رود این شبکه با 64 زنجیره خرده شده (که توان عملیاتی 64 برابر بیشتر از اتریوم 1.0 را فراهم می‌کند) راه‌اندازی شود، اگرچه در زمان راه‌اندازی، آن‌ها از حساب‌ها یا قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند.

فاز 1.5، یک به‌روزرسانی موقت که در سال 2021 انجام می‌شود، شبکه اصلی اتریوم را به‌طور رسمی تبدیل به یک زنجیرهٔ شاردینگ می‌کند و کل شبکه به اثبات سهام منتقل می‌شود.

فاز 2، در سال 2021/22 راه‌اندازی می‌شود. در این مرحله شاردها کاملاً کاربردی و سازگار با قراردادهای هوشمند می‌شوند. همچنین شامل افزودن حساب‌های Ether و امکان انتقال و برداشت، اجرای نقل و انتقالات متقابل و تماس‌های قراردادی اضافه خواهند شد. این مرحله برای برنامه‌های مقیاس‌پذیر که بر بستر اتریوم 2.0 ساخته‌شده‌اند، ایجاد می‌شود.

آینده اتریوم2.0

طبق گفته یکی از توسعه‌دهندگان این پروژه، اتریوم 2.0 برای راه‌اندازی در نوامبر 2020 برنامه‌ریزی‌شده است.

با این به‌روزرسانی آینده این ارز رمزپایه چه خواهد بود؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم، نقشه راه پنج تا ده سال آینده را برای اتریوم 2.0 ارائه داده است. او می‌گوید که طی دو سال گذشته ” تلاش برای درک آنچه ممکن است، به تحقیق و توسعه مشخص، تلاش برای بهینه سازی خاصی که می‌دانیم قابل‌اجرا هستند و اجرای آن‌ها انجام گرفته است”.

او می‌گوید که عمده چالش‌ها اکنون “به‌طور فزاینده‌ای در مورد توسعه است و توسعه با گذشت زمان ادامه خواهد یافت”.

در ژوئن 2020، بوترین یادآور شد که اتریوم 2.0 حداقل قبل از اجرای زنجیره‌های خرد باید به مدت دو سال به روش‌های مقیاس بندی فعلی مانند ZK-rollups اتکا کند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
دفتر روزانه ترید یا ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه به معاملات ارز دیجیتال خود نظم دهیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی