منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست و همه چیز درباره آن
اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست و همه چیز درباره آن

نوید رحیمی
1399/04/25
۰

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست و همه چیز درباره آن : یک ارز مجازی یا چیزی فرای آن؟ Ethereum Classic یک بلاک چین بدون نیاز به مجوز، غیرمتمرکز، ایمن و مقاوم در برابر سانسور و ادامه ی اصلی شبکه بلاک چین اتریوم است که در سال 2015 راه اندازی شد.

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست

پس از قضیه ی هک DAO ، پروژه اتریوم بر سر اختلافات ایدئولوژیک و چگونگی حل آنها به دو دسته اتریوم و اتریوم کلاسیک تقسیم شد.

هدف اصلی و زیرساخت های اتریوم کلاسیک همانند اتریوم است : تهیه یک بستر عمومی برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز یا ETC .dApps توکن اتریوم کلاسیک ETC نام دارد.

اتریوم کلاسیک بر روی نسخه غیرقابل تغییری از بلاک چین اصلی اتریوم اجرا می شود. فلسفه آن قرار دادن کد بالاتر از هر چیز دیگر در بلاک چین است، و در صورت وجود سوء استفاده یا سوءظن، نباید آنها را از طریق هاردفورک ها از بین برد زیرا به یکپارچگی کد آسیب می رساند. تیم پشتوانه ETC به حفظ تغییر ناپذیری مطلق اعتقاد دارد که به هر قیمتی از دخالت انسان جلوگیری می کند.

چرا اتریوم کلاسیک Ethereum Classic اختراع شد؟

بلاک چین اصلی اتریوم یک قرارداد هوشمند پیچیده به نام سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) ، برای سرمایه گذاری دیجیتالی برای تأمین اعتبار برنامه های غیرمتمرکز dApps ایجاد کرد.


شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


به هر حال، هر کسی که می خواست حرفی در دنیای dApps بزند می بایست از طریق پلتفرم اتریوم وجهی را واریز، و برای انجام این کار باید توکن های DAO را با استفاده از اتر خریداری می کرد. داشتن توکن های DAO به این معنی بود که مالک اکنون بخشی از قرارداد هوشمند DAO است.

هر dApp ( برنامه غیرمتمرکز ) برای دریافت بودجه مورد نیاز خود، به 20٪ آرا از صاحبان توکن های های DAO نیاز داشت.

تطبیق پذیری و شفافیت این قرارداد هوشمند به اتریوم اجازه داد تا طی چند هفته 150 میلیون دلار توکن DAO بفروشد.

اما هنگامی که وارد سیستم DAO می شدید، بیرون رفتن کمی مشکل بود و همچنین یک باگ امنیتی وجود داشت.

با استفاده از عملکرد Split ، شما قادر بودید اتر خود را پس بگیرید، اما 28 روز اجازه برداشت آن را نداشتید.

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست

آیا هاردفورک اتریوم کار درستی بود ؟

در ژوئن سال 2016 ، یک هکر از این باگ امنیتی برای دزدی یک سوم اتر به ارزش حدود 50 میلیون دلار از افرادی که در تلاش برای خارج شدن از DAO بودند استفاده کرد.

برای رفع این مشکل، اکثریت جامعه اتریوم به همراه بنیانگذاران آن با ایجاد هاردفورک موافقت کردند.

این کار باعث می شد آنها بتوانند بلاک چین را به عقب، قبل از اینکه هک اتفاق بیفتد برگردانند، و50 میلیون دلار سرمایه ی کاربرانی که در سیستم گیر افتاده است را پس بگیرند و به صاحبانشان برگردانند.

و اینجاست که شکاف ایدئولوژیک اتفاق افتاد. برخی از افراد در بنیاد اتریوم با این رویکرد موافق نبودند و آن را به عنوان یک مرجع مرکزی که بر تمامیت کد و اخلاق تمرکززدایی پای می گذارد، می دیدند.

آنها تصمیم گرفتند به جای نسخه به روز شده، همچنان از بلاک چین اصلی استفاده کنند. به همین دلیل به آن اتریوم کلاسیک Ethereum Classic گفته می شود.

اتریوم کلاسیک چگونه کار می کند و چه فناوری پشت آن است؟

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic کاملاً شبیه ارز دیجیتال اتریوم است. این برنامه به یک بلاک چین متکی است که نه تنها برای جایگزین کردن پرداخت ها بلکه به منظور ایجاد قراردادها و برنامه های هوشمندی که کاربران می توانند از آن استفاده کنند، مالکیت آنها را تغییر داده و با آنها تعامل ایجاد کنند، مناسب است.

اجازه دادن به زبان برنامه نویسی Turing Complete به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی بنویسند که به صورت خودکار اجرا می شوند و توسعه دهندگانشان را با نتایج نامعلومشان شگفت زده می کنند.

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic مانند سایر بلاک چین ها، سابقه کاملی از تاریخ تراکنش ها را در یک بانک اطلاعاتی مشترک حفظ می کند. علاوه بر این، دارای آخرین وضعیت کلیه قراردادهای هوشمند است که توسط بلاک چین و دارایی های در گردش کاربران ایجاد می شود، و می تواند به صورت دیجیتالی به کیف پول کاربر دیگری منتقل شود.

تمام این فعالیت ها با استفاده از توکن های ERC-20 انجام می شود که می توان از طریق فرآیند اثبات کار استخراج کرد. به دلیل این فورک ، اتریوم کلاسیک بروزرسانی اتریوم 2 را دریافت نمی کند.

آیا اتریوم کلاسیک پول واقعی است؟

باید در نظر داشته باشید که اتریوم کلاسیک در درجه اول حالت پرداخت نیست بلکه یک بلاک چین غیر متمرکز است که امکان ایجاد برنامه ها و قراردادهای قابل برنامه ریزی را فراهم می آورد.

در مقایسه با ارزهای رمزپایه برتر، وضعیت ضعیفی در بازار مصرف دارد. این ارز تنها توسط تعداد انگشت شماری از برندها از جمله Playhub Casino ، I49 Seed Bank ، Spheroid Universe Investment Bitcoin ، MrChrissy VPN و Guarada Wallet پذیرفته شده است. و بنظر با پول واقعی فاصله ی زیادی دارد.

تفاوت اصلی بین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و ETC در این است که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای پول طراحی شده است.

اما در سویی دیگر ، ETC توکنی است که عمدتاً برای تأمین قدرت بلاک چین Ethereum Classic از جمله قراردادهای هوشمند ، dApps ، معاملات و سازمان های خودمختار غیر متمرکز (DAO) پدید آمده است. به همین دلیل در اکوسیستم توکن های ERC-20 ، ETC محبوبیت بیشتری دارد.

کارمزدها و هزینه های اتریوم کلاسیک

در مقایسه با اتریوم ، متوسط هزینه تراکنش اتریوم کلاسیک تقریباً جزیی است. با این حال، قیمت آن در طی چند ماه گذشته زیر 8 دلار باقی مانده است.

در زمان نوشتن این مقاله، میانگین هزینه تراکنش ها ETC، 0.0014 است که به جز چند دوره ی موقتی تقریباً برابر با همان قیمت سال قبل است.

در ژانویه سال 2019 ، در جریان رونق رمزارزها ، ETC بالاترین کارمزد تراکنش خود را در حدود قیمت 6 دلار تجربه کرد. توجه داشته باشید که متوسط تراکنش ها در صورت پردازش و تایید یک معامله به دلار آمریکا تعیین می شود. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تقاضای اثبات کار.

علاوه بر این، کمیسیون و هزینه های اضافه شده توسط پلتفرم های مبادلاتی رمزارز، از جمله صرافی ها، از نظر درصد و ساختار متفاوت است.

خرید و فروش معمولی با استفاده از حواله های بانکی، شما باید حدود 0.5٪ تا 2٪ کارمزد پرداخت کنید.

خرید سریع از طریق کارت های اعتباری می تواند بسیار گران باشد زیرا می تواند بین 3 تا 10 درصد تراکنش کارمزد داشته باشد.

همچنین ممکن است مجبور شوید مبلغی بعنوان کارمزد برداشت و سپرده بپردازید. به یاد داشته باشید که اینها فقط تخمین های کلی هستند و بسته به پلتفرم کریپتوی مورد استفاده، موقعیت جغرافیایی، میزان ETC و موارد دیگر، هزینه های آن ممکن است بسیار متفاوت باشد.

تفاوت اتریوم کلاسیک با اتریوم

تفاوت اتریوم کلاسیک با اتریوم

مزایای Ethereum Classic چیست؟

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic تمام مزایای استفاده از بلاک چین را دارد، اما چند مورد خاص از فناوری را ارائه می دهد.

این مزایا شامل موارد زیر است :

تغییر ناپذیری – کلیه تراکنش ها، پس از ثبت در بلاک چین، قابل حذف یا تغییر نیستند. این اصولی بود که باعث شد تا اختلاف بین ETC و ETH ایجاد شود.

این امر نه تنها سطح بالایی از عدم تمرکز را حفظ می کند بلکه امنیت و یکپارچگی بیشتر کد را نیز تقویت می کند.

غیرمتمرکز – اتریوم کلاسیک به اجماع از طریق اثبات کار تکیه می کند، به این معنی که نیازی به واسطه یا یک مقام مرکزی نیست. تراکنش ها بدون آنها انجام می شوند و قراردادهای هوشمند مجری تراکنش ها هستند.

تراکنش سریع و مقرون به صرفه – به دلیل یک فرآیند خودکار تأیید که نیازی به مشارکت شخص ثالث ندارد، تراکنش های شما در هر زمان سریع پردازش و تأیید می شوند. این فرایند فقط سریع نیست، و تراکنش های شما را نیز بسیار اقتصادی می کند.

قابلیت اطمینان بالا – بلاک چین اتریوم کلاسیک در پنج سال گذشته بدون هیچ گونه دخالت اشخاص ثالث، خرابی، کلاهبرداری و سانسور با طیف گسترده ای از برنامه ها، قراردادهای هوشمند و معاملات پیش رفته است.

قابل برنامه ریزی – مهمترین مزیت ارائه شده توسط بلاک چین اتریوم کلاسیک این است که قابل برنامه ریزی است و به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز یا dApps بنویسند و قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. این برنامه ها می توانند شامل خدمات مالی، بازی ها، قراردادهای هوشمند و موارد دیگر باشند.

آیا می توان اتریوم کلاسیک را بصورت ناشناس استفاده کرد؟

در مورد ویژگی ناشناس ماندن ارزهای رمزپایه بیش از حد بزرگنمایی شده است. اگرچه در واقع، بلاک چین غیرمتمرکز هیچ گونه اطلاعات شخصی را در خود ذخیره نمی کند، اگر از اتریوم کلاسیک یا هر رمزارز دیگری استفاده می کنید، مجبور خواهید بود از طریق صرافی ها اقدام کنید که برای ارائه خدمات به شما به تایید اطلاعات شخصی شما نیاز دارند.

برخی از معتبرترین صرافی های رمزنگاری باید مطابق مقررات مبارزه با پولشویی و مقررات مشتری خود را بشناسند (KYC)، فعالیت کنند بنابراین چاره ای جز جمع آوری داده های شخصی ندارند. افزایش مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال نیز از ناشناس ماندن آن کاسته است.

اگر فقط از بلاک چین استفاده کنید، سطح خاصی از ناشناس بودن را حفظ خواهید کرد. حتی در این صورت هم ردپای دیجیتال و اطلاعات متا وجود دارد که اگر کسی به اندازه کافی تلاش کند، می تواند از آنها برای رسیدن به شما استفاده کند.

بنابراین، اگر به دنبال ناشناس بودن مطلق در اتریوم کلاسیک هستید، متأسفانه آن را نخواهید یافت. شاید چند صرافی به شما امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را بصورت ناشناس بدهند، اما این کار خطر بزرگی را به همراه خواهد داشت و بعضی اوقات آنها فقط در حال کلاهبرداری هستند.

Ethereum Classic چقدر ایمن است؟

کاملا امن. هر معامله ای که در بلاک چین اتریوم کلاسیک رخ دهد با رمزگذاری و رمزنگاری بسیار امن انجام می شود.

به دلیل نحوه ساختن بلاک چین اتریوم، تعداد زیادی گره برای تأیید تراکنش ها با سرعت زیاد دارد. اکثر حملات سایبری به اتریوم کلاسیک معمولاً به جای برنامه بلاکچین ، dApps یا قراردادهای هوشمند برنامه ریزی شده ضعیف را هدف قرار می دهند.

با این حال، امنیت به روز شده اتریوم 2 را که به مکانیسم اجماع اثبات سهام Proof of Stake منتقل می شود، نخواهد داشت.

تیم هایی که در توسعه اتریوم کلاسیک کار می کنند

برای زنده نگه داشتن و به روز رسانی بلاک چین اتریوم کلاسیک ، پنج تیم رسمی به طور جدی اهداف خود را دنبال می کنند. این تیم ها شامل موارد زیر می شوند :

کنسرسیوم اتریوم کلاسیک

این اتحادیه توسط سازمان ها، مشاغل و افراد متعلق به جوامع مختلف رمزنگاری شده برای ارتقاء ارزش های بنیادی ETC که شامل مقاومت در برابر سانسور، تغییر ناپذیری مطلق و عدم تمرکز است، تشکیل شده است.

تعاونی ETC

هدف اصلی این تیم هدایت توسعه پروتکل ETC و اطمینان از ایجاد یک اکوسیستم بالغ است که از طریق گسترش پذیرش ETC توسط مصرف کنندگان و واحدهای تجاری، افزایش همکاری بین ذینفعان و شفافیت و حاکمیت بالغ حاصل می شود.

هسته اصلی اتریوم کلاسیک

این تیم توسعه دهنده اصلی پروژه ETC است که وظیفه حفظ مشتری اصلی خود Core-Geth پروژه ای با پس زمینه EVM-LLVM و ابزارهای زیرساختی را برعهده دارد. این تیم همچنین ایجاد پروتکل و به روزرسانی های به موقع را تضمین می کند.

آزمایشگاه های ETC

در اصل بخش مالی پروژه ETC است که هدف آن دستیابی به بودجه مورد نیاز اتریوم کلاسیک و ایجاد روابط بلند مدت با مؤسسات و سازمان ها برای مقابله با چالش ها است.

آزمایشگاه های گودل

یک استودیو سرمایه گذاری بلاک چین است که بربستر Web3 کار می کند و سیستم های غیرمتمرکز ایجاد می کند. آنها با ETC برای راه اندازی برنامه ها، راه حل ها و محصولات غیر متمرکز همکاری کرده اند.

تیم های دیگری نیز هم اکنون در پروژه اتریوم کلاسیک از جمله بنیاد Ethereum ، Parity Technologies ، Consortium ETC ، ETCDEV ، ETC Cooperative ، Grayscale ، Commonwealth ، شبکه POA ، Chainsafe ، Core Paper ، State Second و PegaSys مشارکت می کنند.

کدام مؤسسات مالی در اتریوم کلاسیک سرمایه گذاری کرده اند؟

از آنجا که ETC گزینه جایگزینی برای سیستم های پرداخت نیست، بسیاری از موسسات مالی که از بنیاد اتریوم حمایت می کنند ، از ETH و نیز ETC پشتیبانی می کنند.

چند سال پیش، EEA یا Enterprise Ethereum Alliance تأسیس شد که دارای اسامی بزرگی مانند JP Morgan ، Credit Suisse ، MasterCard ، ING و موارد دیگر است. با این حال ، اتریوم کلاسیک سهم کمتری از بلاک چین دارد و تحت تأثیر توجه و پشتوانه ای است که برادر معروف و قدیمیش ETH دریافت می کند.

ماینینگ یا استخراج اتریوم کلاسیک چگونه است

استخراج یا ماینینگ اتریوم کلاسیک با اتریوم کاملاً یکسان است. این شامل استفاده از قدرت محاسباتی برای تعیین راه حل صحیح است.

از نظر فنی، ماینرها از طریق یک تابع هش، داده های متمایز از هر بلوک را اجرا می کنند که رشته های تصادفی از حروف الفبا و عددی با طول ثابت را به دست می آورد.

اگر یک ماینر هشی را پیدا کند که با هدف مطابقت داشته باشد، هر گره در شبکه، تراکنش را تأیید می کند، و ماینر با توکن ETC پاداش می گیرد و بلاکچین به روز می شود.

معرفی برخی از کیف پول های اتریوم کلاسیک Ethereum Classic

برای ایمن بودن توکن های ETC می توانید از طیف گسترده ای از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید. برخی از کیف پول های امن توصیه شده توسط وب سایت Ethereum Classic شامل موارد زیر است :

کیف پول مخصوص وب :

Squarelink ، MyCrypto ، MyEtherWallet ، Portis

کیف پول مخصوص مرورگر :

Saturn Wallet, Opera, Nifty Wallet, Brave, MetaMask

کیف پول های سخت افزاری :

Ledger، Trezor، HTC Exodus، Bitski، CootBitX، Ellipal، SafePal، Parity Signer، Singulator Client

کیف پول نرم افزار (دسک تاپ / موبایل) :

ABRA, Alpha Wallet, AToken, Atomic Wallet, BTCPOP, Button Wallet, Citowise, Cobo, Coinbase Wallet, Coinomi, Cryptonator, Edge, Emerald Wallet, Ethos, eToro Wallet, Evercoin, Exodus, Guarda, HubrisOne, Huobi Wallet, Infinito Wallet, Jaxx Liberty, Midas Protocol, Ownbit, Trust Wallet, Zelcore Wallet, ZenGoZenGo

آیا Ethereum Classic ارزش سرمایه گذاری دارد؟

اگر به نمودار قیمت توکن های ETC توجه کنید، متوجه می شوید که نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری محبوب نسبتاً پایدار بوده است.

با این حال، اجازه ندهید که این ثبات شما را به یک درک نادرست از وضعیت این رمزارز برساند، زیرا تمام ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات هستند.

قیمت ها می توانند در هر لحظه کاهش یا افزایش پیدا کنند بدون اینکه به شما زمان کافی برای تصمیم گیری اختصاص دهد.

برای رویارویی با این پدیده که خصوصاً برای ارزهای رمزنگاری شده منحصر به فرد رخ می دهد، توصیه می شود سرمایه گذاری با سطح بالایی از اطمینان را داشته باشید.

بهترین راه این است که مبلغی را سرمایه گذاری کنید که از دست دادنش بر شما تأثیر نگذارد و منابع مالی خود را برای مدیریت ریسک در جاهای مختلف سرمایه گذاری کنید.

این احتمال وجود دارد که اتریوم کلاسیک از قیمتی که دارد کم ارزشتر باشد و ممکن است در ماه های آینده پتانسیل رشد بالایی از خود نشان دهد، هیچ سرمایه گذاری با موفقیت تضمینی صد درصدی وجود ندارد. پس احتیاط کنید.

مطالب مرتبط
لایت کوین Litecoin
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
دوج کوین در روز دوج (DOGE Day) به رشد سهمگین خود ادامه می‌دهد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether