منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  اتریوم Ethereum را از صفر تا صد با زبانی ساده یاد بگیرید
اتریوم Ethereum

اتریوم Ethereum را از صفر تا صد با زبانی ساده یاد بگیرید

نوید رحیمی
1399/01/28
۰

اتریوم را از صفر تا صد با زبانی ساده یاد بگیرید : در این مطلب سعی کرده ایم تا تمامی مطالب مربوط به اتریوم را از صفر تا صد به زبانی بسیار ساده و قابل فهم برای تمامی کسانی که در ابتدای راه هستند و یا به قصد تکمیل اطلاعات به آن نگاه می کنند، بیان کرده باشیم. این ارز دیجیتالی در عین برخی شباهت ها، دارای تفاوت های اساسی است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

اتریوم چیست؟

اتریوم (Ethereum) طبق تعریفی کوتاه و البته مفید، سیستمی غیر متمرکز و پلتفرمی آزاد بر پایه ی فناوری به نام بلاک چین است تا تمامی افراد برنامه ها و کارهای خود را به صورت غیر متمرکز بر روی آن اجرا کنند.

منظور از غیر متمرکز یعنی بدون نظارت و تحت کنترل قرار گرفتن توسط سازمان یا ارگان خاصی است و حتی برای انجام تراکنش ها از طریق ارز دیجیتال مخصوص اتریوم یعنی اتر (ETH یا Ether)، نیازی به دخالت بانک و کلیه ی نهاد پولی نیست.

اجازه دهید هدف از ساخت اتریوم و غیر متمرکز بودن آن را با ذکر یک مثال کاملا مشخص کنیم.

فرض کنید شما در حال استفاده از یک اپلیکیشن مکالمه هستید و یا اینکه تاکسی اینترنتی سفارش می دهید و تمامی اطلاعات هویتی شما در این نرم افزارها موجود است.

چنانچه به هر دلیلی قصد سرقت یا حمله ی هکری به این اطلاعات وجود داشته باشد از دست شما کاری ساخته نیست چرا که برخلاف اتریوم توسط نهاد مرکزی کنترل می شوند که سوء استفاده از این اطلاعات توسط نهاد مرکزی، از بین رفتن داده ها یا حملات هکری از کنترل شما خارج است.

اتریوم بوجود آمد تا چنین مشکلی را حل کند، هر کس برنامه ی غیرمتمرکز خود را ایجاد کند، برای هر برنامه توکن یا ارز دیجیتالی مخصوص به خود را استفاده کنند که تمامی فعالیت ها و تأیید تراکنش ها توسط خود کاربران و توسعه کنندگان صورت می گیرد.

یکی از کاربردهای عالی اتریوم، قرارداد هوشمند (Smart Contract) است که در آن چون کل فرایند به صورت هوشمند پردازش شده و مشکل اعتماد کردن یا هراس از اشتباه نخواهید داشت.

با اتر و کمک ماشین مجازی اتریوم (EVM) تمام قراردادها را رمزنگاری کنید و سپس در دفعات بعدی هر عملیاتی مثل پرداخت در صورتی که با قرارداد همخوانی داشته باشد انجام خواهد گرفت.

تاریخچه ی اتریوم

ایده ی اتریوم از چه زمانی و توسط چه کسی مطرح شد؟

تقریبا اواخر سال 2013 میلادی بود که یک جوان اهل کشور کانادا و روسی تبار با تنها 19 سال سن به نام ” ویتالیک بوترین ( vitalik buterin ) ” که یک برنامه نویس و توسعه دهنده بلاک چین بود مطرح گردید و در کنفرانس سال 2014 نیز آن را معرفی کرد.

رفته رفته نیز به دلیل محبوبیت و مشخص شدن قابلیت های نهفته ی این بستر غیر متمرکز، در سال 2017 میلادی چندین گروه و شرکت اتحادیه ی اتریوم را تشکیل دادند که در حال حاضر حدود 15 عضو نیز دارد.

اکنون ویتالیک بوترین در حدود 26 سال سن دارد.

تایم لاین پیشرفت پلتفرم اتریوم بدین صورت است که ابتدا در سال 2015 به نام آزمایشی المپیک شروع به کار کرد.

پس از آن 4 مرحله برای توسعه و گسترش اتریوم در نظر گرفتند که اولین مرحله Frontier در سال 2018 بود.

در مارس 2016، نسخه ی پایدار اتریوم به نام Homestead عرضه گردید. سپس در سال 2016 اتریوم کلاسیک راه اندازی شد.

پس از آن در اکتبر 2016، مفهوم Gas برای پرداخت کارمزد و هزینه ی شبکه مشخص شد که با دریافت این هزینه ها توانستند جلوی حملات DDoS را بگیرند.

در نوامبر 2016 فورک Spurius Dragon شکل گرفت که مقاومت و قدرت اتریوم را در برابر حملات دیداس به صفر رساند. در سال 2019 نیز هارد فورک متروپلیس شکل گرفت که به موجب آن امنیت تراکنش ها و قراردادهای هوشمند و کاهش میزان پاداش اتریوم ایجاد گردید.

اتریوم Ethereum

اتریوم Ethereum

کاربردهای اتریوم و مزایای استفاده از آن

اگر بخواهیم مزایا و کاربردهای پلتفرم منبع باز (Open Source) و غیر متمرکزی مانند اتریوم را نام ببرید قطعا موارد زیادی هستند اما مهم ترین آنها عبارتند از:

– امکان تغییر داده شدن؛ صفر درصد : بخاطر نبود افراد و سازمان های واسطه و ارگان های نظارتی و کنترلی متمرکز و یا به عبارتی بخاطر غیر متمرکز بودن اتریوم، به هیچ وجه امکان تغییر یا ویرایش داده ها و یا حذف آنها بر روی شبکه اتر وجود ندارد.

– عدم نفوذ در هیچ شرایطی : به دلیل رمزنگاری های بسیار پیشرفته و نظارت همگانی و غیر متمرکز امکان نفوذ به داخل این شبکه صفر است.

– ایمنی بالا: به دلیل رمزنگاری های بسیار پیشرفته و عدم دخالت سازمان ها ، ارگان ها و نهادهای دولتی

– همیشه و در هر زمان کاملا فعال : شبکه ها و پلتفرم هایی این چنینی تحت هیچ شرایطی از بین نمی روند و همیشه فعال هستند.

– امکان انجام قراردادهای هوشمند بدون نیاز به شخص ثالث و نگرانی از بابت اعتماد

– پلتفرمی برای ساخت سایر ارزهای دیجیتالی معتبر و کاملا امن و ایجاد ارز دیجیتالی مختص هر یک به نام توکن و غیره.

کاربردهای Ethereum بسیار فراگیر هستند

کاربردهای Ethereum بسیار فراگیر هستند

معایب اتر Ethereum

اتریوم نیز خالی از عیب و ایراد نیست و به عنوان مثال در قرارداد هوشمند با اینکه با هدف حذف و صفر کردن خطاها و مشکلات پدید آمد اما همیشه در برنامه نویسی آن امکان رخداد اشتباه هست و برای تصحیح آن و عدم امکان حمله ی هکرها باید دوباره توافق جدیدی را امضاء کرد.

دومین عیب، تمرکز و برنامه ریزی بیش از حد بر روی مسائل امنیت و استقلال این بستر نسبت به سایر نهادها و روش های سنتی است. همین دیدگاه باعث کاهش مقیاس عملکرد می شود که اولویت اصلی توسعه دهندگان آن نیز هست.

سومین مشکل آن که یکی از مشکلات اصلی اتریوم نیز می باشد ،مقیاس‌ پذیری آن است؛ به این معنی که تراکنش‌ های داخل شبکه بسیار کند هستند به طوری که بلاک‌ چین عمومی اتر فقط می‌تواند حدود 15 الی 20 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. البته این مشکل قرار است بزودی برطرف شد با نسخه Ethereum 2 که قرار است بزودی رونمایی شود.

فعلا برای رفع این مشکل ویتالیک بوترین خالق اتر پشنهاد داده است که از شبکه بلاک چین بیت کوین کش بعنوان راهکار موقت استفاده شود.

چه تفاوتی بین بیت کوین و اتریوم هست؟

سؤال زیادی که شما عزیزان در مورد بیتکوین و اتریوم از ما سؤال می کنید در مورد تفاوت و مقایسه ی بین این دو ارز دیجیتالی است. با اینکه از یک لحاظ هر دو مورد ارز رمزنگاری شده هستند اما تفاوت های اساسی دارند:

– حداکثر تولید بیت کوین 21 میلیون خواهد بود اما اتریوم عملا بی نهایت است

– استخراج هر بیت کوین حدود 10 دقیقه ولی برای اتریوم نهایتا 12 ثانیه است و این یعنی تأیید بسیار سریع تر

– برای استخراج بیت کوین باید از سیستم های بسیار قوی همراه با مصرف برق زیاد استفاده کرد. استخراج بیت کوین با GPU یا با سی پی یو عملا امکان پذیر نیست.

– برخلاف بیت کوین که میزان پاداش استخراج آن هر 4 سال یکبار نصف می شود، اتر کاملا ثابت است.

آینده ی اتریوم چگونه است؟

هدفی که برای آینده ی اتریوم از سمت خالق آن ( ویتالیک بوترین ) و تیم مربوطه در نظر گرفته شده راه اندازی هارد فورک Serinity است که زمان آن نامعلوم بوده و به آن اتریوم 2 هم می گویند.

قرار است که در آینده Casper به منظور اثبات سهام اضافه شود، Sharding برای داشتن تراکنش های بسیار سریع و ارزان رونمایی شود و همچنین نسخه ی بهبود یافته ی ماشین مجازی این شبکه و در نتیجه بهبود وضعیت کلی شبکه به نام eWASM نیز رونمایی گردد.

البته ناگفته نماند که خالق این پلتفرم قول داده تا در آینده بیمه نامه، محاسبات ابری، شرط بندی و حتی خوراک داده (feed data) مستقل نیز اضافه گردد و باید دید که در آینده چند درصد آنها و در چه زمانی عملی خواهند شد.

اتر رفته رفته به یک ارز دیجیتال بسیار با ارزش در کریپتوکارنسی تبدیل می شود و لقب ملکه ارزهای دیجیتال حق آن می باشد.

آینده ی آن بسیار روشن است و میتوان گفت که سرمایه گذاری بر روی اتر یکی از کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها در کریپتوکارنسی محسوب می شود.

در ادامه با بحث سرمایه گذاری بر روی اتر با شما خواهیم بود ……

آینده ی Ethereum بسیار روشن و درخشان است

آینده ی Ethereum بسیار روشن و درخشان است

سرمایه گذاری بر روی اتر چگونه خواهد بود ؟

ارز دیجیتال اتریوم که به اختصار به آن اتر هم گفته می شود پس از بیت کوین از نظر حجم مارکت دومین ارز دیجیتال در جدول رده بندی است.

همانطور که به بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال گفته می شود به اتر نیز ملکه ارزهای دیجیتال گفته می شود و آینده بسیار درخشانی در انتظار آن است.

زیرا خالق اتر یعنی جوان خلاقی بنام ویتالیک بوترین برنامه ریزی بسیار دقیقی برای آن ترتیب داده است و پروژه های زیادی در پشت اتر قرار دارد.

سرمایه گذاری بر روی اتریوم در بلند مدت میتواند سود مناسبی را عاید سرمایه گذار کند.

در حال حاضر که این مقاله نگاشته می شود قیمت اتر در حدود 155 دلار است که این قیمت برای هر واحد اتر ناعادلانه است.

در گذشته قیمت هر واحد اتر تا 1400 دلار هم رسید ولی در حال حاضر بر روی 155 معامله می شود.

از دیدگاه ما اتر نمی تواند بر روی این قیمت بماند و با این همه پروژه ای که بر روی آن اجرا شده است و یا در آینده اجرا خواهد شد ، انتظار می رود قیمت آن دوباره 1000 دلار را ببیند ولی مستلزم زمانی بین دو تا سه سال است.

زیرا تا آن زمان به اندازه کافی پروژه های روی آن رشد خواهد کرد که سرمایه های بیشتری را به خود جذب کند.

مطالب مرتبط
سیویک (Civic) سیستمی مبتنی بر دپ حول محور درخواست اطلاعات هویتی و تأیید آن ها
سرزمین غیرمتمرکز یا Decentraland دنیایی مجازی برروی بلاکچین اتریوم
ارز دیجیتال QLC، نسل بعد بلاک چین های عمومی برای خدمت کردن به عنوان سرویس (NAAS)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether