منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال فلو (FLOW) چیست؟ فلو بلاک چین ساخته‌شده برایNFTها
ارز دیجیتال فلو (FLOW) چیست؟ فلو بلاک چین ساخته‌شده برایNFTها

ارز دیجیتال فلو (FLOW) چیست؟ فلو بلاک چین ساخته‌شده برایNFTها

سعید درویشی
1400/01/01
۰

دپر لبز (Dapper Labs) قصد دارد فلو، بلاک چینی که ان بی ای شات (NBA Top Shot) و کریپتو کیتیز (CryptoKitties) بر روی آن کار می‌کنند را به پلتفرمی تبدیل کند که سایر NFTها نیز از آن استفاده کنند.

ارز دیجیتال فلو (FLOW) چیست؟ فلو بلاک چین ساخته‌شده برایNFTها

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • فلو بلاک چینی است که برای اجرایNFT های کلکسیونی و بازی‌های رمزنگاری ساخته شده‌است.
  • فلو یک بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام است که توسط دپر لبز و برای ان بی ای شات توسعه داده شده‌است.
  • هنگامی که بازی کریپتو کیتیز در سال 2017 بلاک چین اتریوم را مسدود کرد، منجر به توسعه بلاک چین فلو به عنوان یک گزینه‌ی جایگزین شد.


انقلاب NFT ها

زمانی که بازی کریپتو کیتیز که یکی از اولین پروژه‌های مبتنی بر توکن‌های غیر قابل جایگزینی (NFT) در اواخر سال 2017 بلاک چین اتریوم را متوقف کرد، توسعه دهنده‌های دپر لبز متوجه شدند که بلاک چین‌های فعلی، قادر به برآورده‌ کردن تقاضاهایی با این حجم نیستند.

پس از این اتفاق، دپر لبز به جای اینکه برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dapp) خود به دنبال یک پلتفرم دیگر بگردد یا منتظر حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم باشد، تصمیم گرفت بلاک چینی ایجاد کند که خود و سایر توسعه‌دهندگان بتوانند به آن اعتماد کنند.

نتیجه این تلاش، به وجود آمدن بلاک چین فلو بود. این بلاک چین برای پشتیبانی از مواردی مانند NFTهای کلکسیونی و بازی‌های رمزنگاری در مقیاس بزرگ ساخته شده‌است.

در بلاک چین فلو (flow_blockchain)، کریپتوکیتیز قدرت کاملی از قابلیت ترکیب، ذخیره‌ی زنجیره‌ای و رمزنگاری را برای برنامه‌های مصرفی به نمایش می‌گذارد. ما می‌توانیم ویژگی‌های جدید، ژن‌ها، اجزای تولید مثل و قابلیت توسعه را برای توسعه دهندگان شخص ثالث اضافه کنیم.

— Roham (@rohamg) January 26, 2021

کریپتو کیتیز به زودی به بلاک چین فلو مهاجرت می‌کند. با موفقیت چشمگیری که ان بی ای شات داشته و افزایش تعداد توسعه دهندگانی که تلاش دارند تا برنامه‌های خود را بر روی فلو توسعه دهند، این بلاک چین می‌تواند یکی از برجسته‌ترین بلاک چین‌ها برای استفاده از توکن های NFT باشد.

بیت پارس در این مقاله نگاهی به فلو، نحوه‌ی کارکرد این بلاک چین و روش به دست آوردن توکن FLOW خواهد انداخت.

بلاک چین فلو چیست؟

فلو بلاک چینی است که بدون استفاده از تکنیک‌های شاردینگ می‌تواند مقیاس پذیری بالایی را ارائه دهند. به علاوه این بلاک چین برای ارائه‌ی معاملات سریع و کم هزینه در دپ‌هایی نظیر بازارهای NFT و بازی‌های ویدئویی رمزنگاری‌شده، طراحی شده‌است.

این بلاک چین با هدف حل مشکل ازدحام بلاک چین‌ها ساخته شده‌است. با این که دپر لبز اکنون از فلو در همه پروژه‌های خود از جمله ان بی ای تاپ شات استفاده می‌کند، اما این بلاک چین برای توسعه دهندگان دیگر نیز قابل استفاده است.تقسیم بندی گره‌های بلاک چین فلو

گره‌های بلاک چین فلو به چهار گروه تقسیم می‌شوند. هدف این تقسیم بندی، پیشرفت‌ چشمگیر در سرعت و توان عملیاتی این بلاک چین است. این چهار گروه عبارتند از:

1. گره‌های جمع کننده (Collector) که باعث افزایش کارایی می‌شوند.
2. گره‌های اجرایی (Execution) که باعث افزایش سرعت و مقیاس پذیری می‌شوند.
3. گره‌های اعتبار سنج (Verifier) که صحت بلاک چین را تضمین می‌کنند.
4. گره‌های اجماع (Consensus) که غیر متمرکز بودن فلو را تضمین می‌کنند.

فلو چگونه کار می‌کند؟

فلو از یک الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند که در آن اعتبارسنج‌ها برای مشارکت در شبکه، باید تعداد مشخصی از توکن‌های فلو را سهام گذاری یا استیکینگ کنند.

اما فرایند اعبارسنجی فلو با سایر بلاک چین‌ها متفاوت است. زیرا فلو وظایف مرتبط با اعتبارسنجی را میان چهار نوع گره جداگانه تقسیم می‌کند:

اجماع، تأیید، اجرا و جمع‌آوری. در این بلاک چین، برای اعتبارسنجی هر معامله باید هر چهار نوع گره شرکت داشته باشند.

دپر لبز معتقد است که فرایند تقسیم کارها، پردازش تراکنش‌ها را نسبت به بلاک چین‌های رقیب کارآمدتر می‌کند. این روش یک گزینه‌ی جایگزین برای شاردینگ است. بعلاوه در بلاک چین فلو نیازی به توزیع نیازهای ذخیره‌سازی و محاسباتی در میان چندین گره نیست.

فلو همچنین امکان ارتقای قراردادهای هوشمند را ارائه می‌دهد. بدین معنی که در این بلاک چین، قراردادهای هوشمندی که در نسخه بتا مستقر می گردند را می‌توان قبل از نهایی شدن، بهبود داد و در صورت نیاز اصلاح کرد.

این بلاک چین چه ویژگی خاصی دارد؟

فلو برای ارائه نوعی تجربه‌ی رمزنگاری کلکسیونی و تعاملی که به سرعت در حال پیشرفت است، ساخته شده‌است. در نتیجه این بلاک چین می‌تواند در سال‌های آینده، مخاطبان بسیار بیشتری پیدا کند. ان بی ای تاپ شات قبلاً نشان داده‌است که پتانسیل ارائه‌ی یک تجربه‌ی کلکسیونی مبتنی بر بلاک چین را دارد و می‌تواند مبالغ هنگفت پول نقد تولید کرده و توجه جریان اصلی را جذب کند. ان بی ای تاپ شات تنها یکی از تجربیاتی است که بر روی بلاک چین فلو ساخته شده‌است و در آینده شاهد افزایش تجربیاتی از این دست خواهیم بود.

فلو + ان بی ای + یو اف سی (UFC)

ان بی ای تاپ شات موفقیت چشمگیری به دست آورده‌است، اما به جز آن دپر لبز شرکای برجسته دیگری نیز دارد. این شرکت در زمینه‌ی توسعه‌ی تجربیات کلکسیونی، قرارداد‌هایی با یو اف سی (Ultimate Fighting Championship) و دکتر ساکسس (Dr. Suess) امضا کرده‌است.

با فلو چه کارهای می‌توانید انجام دهید؟

در حال حاضر، شما به عنوان یک کاربر می‌توانید از طریق ان بی ای تاپ شات یا با خرید کارهای هنری از بازار VIV3 NFT و سایر برنامه‌های کاربردی، با فلو ارتباط برقرار کنید. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از ابزارهای مختلف، آزمایش فلو را شروع کرده و دپ‌های خود را بسازند.

ارز دیجیتال فلو (FLOW) را از کجا خریداری کنیم؟

ارز دیجیتال فلو (FLOW) که توکن بومی بلاک چین فلو است، برای اولین بار در اکتبر سال 2020 از طریق کوین لیست (CoinList) ارائه شد. توکن‌های فروخته شده در آن زمان به مدت حداقل یک سال قفل شدند. یعنی تا زمانی که قفل این توکن‌ها باز نشود، نمی‌توانند خرید و فروش شوند.

اما پاداش‌های FLOW که به اعتبار سنج‌ها پرداخت می‌شود، قابل انتقال و فروش هستند. بنابراین ارز دیجیتال فلو (FLOW) در بازار وجود داشته و از طریق بعضی از صرافی‌ها مانند کراکن (Kraken) و هوبی (Huobi) قابل خرید و فروش هستند. صرافی‌هایی مانند بایننس و کوین بیس در حال حاضر فلو را در لیست ارزهای خود ندارند.سخن نهایی

توکن‌های NFT در اواخر سال 2020 و اوایل سال 2021 به طرز چشمگیری پرطرفدار شده‌اند. فلو یکی از بزرگترین بلاک چین‌هایی است که از این موج بهره برده‌است. در این میان ان بی ای شات یکی از موفق‌ترین دپ‌های رمزنگاری بوده‌است. بعلاوه فلو گزارش داده‌است که در هفته‌های ابتدایی سال 2021 درخواست توسعه‌دهندگان برای پیوستن به این بلاک چین افزایش قابل توجهی داشته‌است. به نظر می‌رسد که ان بی ای شات موفقیت‌آمیز بودن این بلاک چین را اثبات کرده‌است و اکنون سایر توسعه دهندگان می‌خواهند از این زیرساخت برای توسعه‌ی دپ‌های خود استفاده کنند.

بروزرسانی اکوسیستم توسعه‌دهنده‌ی فلو

از آنجا که ما آخرین به روزرسانی خود را یک هفته پیش به اشتراک گذاشته‌ایم، بیش از صد توسعه دهنده و تیم دیگر شروع به ساختن فلو کرده‌اند. در نتیجه ما شاهد رشدی بیش از بیست درصد در هر هفته هستیم. پس در حاشیه منتظر نباشید. اکنون زمان ساخت BuildOnFlow# است.

— Flow Blockchain (@flow_blockchain) March 8, 2021

بعلاوه، دپر لبز پلتفرم‌های جمع‌آوری توکن‌های کلکسیونی دیگری نیز دارد. فلو به گونه‌ای طراحی شده‌است که برای ارائه‌ی تجربیات بازی با جزئیات بیشتر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دپر لبز این امکانات را “بلاک چینی برای دنیای باز” می‌نامد و باز به معنای عدم تمرکز است. اما ممکن است این بلاک چین به مرور زمان میزبان بازی‌های رمزنگاری دیگر با مقیاس بزرگ‌تر باشد.

مطالب مرتبط
تفاوت BTC و BCH: بیت کوین کش و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند
سیویک (Civic) سیستمی مبتنی بر دپ حول محور درخواست اطلاعات هویتی و تأیید آن ها
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس