منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  هالونینگ Halvening بیت کوین (نصف شدن پاداش استخراج) چیست و هر چند سال یک بار اتفاق می افتد
هالونینگ Halvening بیت کوین (نصف شدن بیت کوین) چیست و هر چند سال یک بار اتفاق می افتد

هالونینگ Halvening بیت کوین (نصف شدن پاداش استخراج) چیست و هر چند سال یک بار اتفاق می افتد

هالونینگ Halvening بیت کوین رویدادی است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد. این رویداد باعث نصف شدن پاداش استخراج یک بلاک توسط ماینرها میشود. به طور خلاصه هالونینگ Halvening بیت کوین رویدادی است که در آن پاداش استخراج بلاکها به نصف کاهش می یابد. این رویداد طبق قوانین از پیش تعیین شده در کد بیت کوین اتفاق می افتد. بسیاری گفته اند که این امر منجر به افزایش قیمت بیت کوین می شود.

مخترع بیت کوین معتقد است که کم یابی می تواند ارزشی را که در گذشته وجود نداشته است، ایجاد کند. آخرین هالوینگ یا هالونینگ Halvening بیت کوین  در ماه مه 2020 رخ داد. برای درک آن، باید نظریه عرضه بیت کوین را درک کنیم. ما در زیر آن را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

بیت کوین توانست برای اولین بار یک محصول دیجیتال را کمیاب کند و از این نظر انقلابی ایجاد کرد. این عرضه محدود یکی از دلایلی است که قیمت بیت کوین از 10 سال پیش تا کنون به 65،000 دلار در اوج خود رسید.

ایده محدود کردن عرضه در بیت کوین مخالف با نحوه استفاده ای است که ارزهای فیات مانند دلار آمریكا انجام می دهند. در گذشته، برای ایجاد یک دلار آمریکا، دولت آمریکا باید مقدار معینی از طلا را در خزانه ی خود ذخیره می کرد. به این نوع عرضه اسکناس استاندارد طلا می گفتند که در سال ها گذشته منسوخ شد.

با گذشت زمان، این قوانین به سیستم فعلی ما تبدیل شد که در آن دولت ها می توانند هر زمان كه دوست دارند پول چاپ كنند. اما بیت کوین متفاوت عمل می کند.

هالونینگ Halvening بیت کوین چیست؟

در داخل کدی که بیت کوین روی آن بنا شده است، قانونی وجود دارد که هرگز اجازه ی تولید بیش از 21 میلیون بیت کوین را نمی دهد. بیت کوین های جدید به عنوان پاداش پردازش بلاک ها (ماینینگ) ایجاد می شوند. ماینرها در ازای دریافت این پاداش از بلاک چین بیت کوین نگهداری و امنیت آن را تأمین می کنند.

با این حال، هر چهار سال، پاداش استخراج نصف می شود: ” هالونینگ Halvening بیت کوین “. در هر هالوینگ، میزان عرضه بیت کوین جدید در ازای استخراج نصف می شود تا اینکه در سال 2140 به هیچ وجه بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد.

چه کسی این ایده را ابداع کرد؟

برنامه نصف کردن پاداش (Halves) توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در کد بیت کوین برنامه نویسی شد. این مکانیسم بسیار ساده کاهش عرضه کل در طول زمان یکی از اصلی ترین دلایلی است که بیت کوین را ارزشمندترین دارایی رمزنگاری جهان کرده است. همانطور که ناکاموتو در اوراق سفید بیت کوین نوشت:

“این شبکه بخاطر سادگی بدون ساختارش قوی است.”

آیا می دانید؟

یک میلیون بیت کوین اول، 10 سال پیش توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. از آن زمان تاکنون ، حدود 85٪ از کل عرضه انجام شده است و فقط حدود 3 میلیون بیت کوین دیگر ایجاد خواهد شد.

یک تاریخچه مختصر

  • 2009 – پاداش استخراج بیت کوین از 50 BTC در هر بلوک شروع شد.
  • 2012 – اولین هالونینگ Halvening بیت کوین پاداش استخراج معدن را به 25 BTC کاهش داد.
  • 2016 – در دومین هالونینگ Halvening بیت کوین ، پاداش استخراج به 12.5 BTC کاهش یافت.
  • 2020- در سومین دوره هالوینگ پاداش استخراج هر بلاک از 12.5 BTC به 6.25 BTC کاهش یافت.
  • 2140 – شصت و چهارمین و آخرین هالونینگ Halvening بیت کوین اتفاق می افتد و دیگر هیچ بیت کوین جدیدی ایجاد نمی شود.

چه چیز خاصی در مورد هالوینگ وجود دارد؟

اگر به یک شخص، گروه یا دولت اعتماد شود که عرضه پول را تنظیم کند، باید از این نیز مطمئن شد که این کار باعث فساد آنها نمی شود. قرار است بیت کوین غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث باشد.

هدف بیت کوین این است که هیچ کسی کنترل شبکه را در دست نداشته باشد. از آنجا که بیت کوین توسط هیچ یک از افراد یا گروه ها کنترل نمی شود، باید ایجاد بیت کوین جدید دشوار باشد و همچنین قواعدی را در مورد میزان و چگونگی انتشار آنها تنظیم کرد.

با نوشتن میزان کل ایجاد بیت کوین و رویداد هالونینگ Halvening در کد بیت کوین، سیستم پولی بیت کوین اساساً به صورتی غیرقابل تغییر تنظیم شده و تخطی از این قوانین تقریباً غیرممکن است. این “عرضه ی محدود” به این معنی است که بیت کوین نوعی “پول کمیاب” مانند طلا است، که دارای عرضه ی کل محدود است و تغییر آن نیز عملی نیست.

برای ماینرها چه اتفاقی می افتد؟

ماینرها برای حفظ شبکه بیت کوین باید از منابع هزینه بر (مانند برق) استفاده کنند، اما با کاهش پاداش آنها چه اتفاقی می افتد؟ از آنجا که هالونینگ Halvening بیت کوین باعث کاهش پاداش استخراج می شود، انگیزه ماینرها برای کار در شبکه بیت کوین نیز با گذشت زمان کاهش می یابد و ماینرهای کمتر به معنی امنیت کمتر برای شبکه است.

برای جبران کاهش پاداش ماینرها در آینده، قیمت بیت کوین یا کارمزد معامله باید مطابق با خواسته های آنها باشد.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


چگونه می توانید از هالونینگ Halvening بیت کوین استفاده کنید؟

طبق قوانین عرضه و تقاضا، روند نزولی عرضه ی بیت کوین باعث افزایش تقاضای بیت کوین می شود. این روند همانگونه که تا به حال بوده احتمالاً قیمت ها را بالا می برد. اما مانند هر چیز، همه اتفاقات طبق پیش بینی ها رخ نمی دهد.

البته بهترین راه برای استفاده از این امر خرید بیت کوین است. بیت کوین را به عنوان پیشروترین و محبوب ترین دارایی رمزنگاری، می توان به راحتی و تقریباً در هر صرافی رمزنگاری و سایر محصولات اصلی مانند برنامه های نقدی خریداری کرد.

آینده

به گفته برخی از “کارشناسان” ، هالونینگ Halvening ممکن است تأثیر بسزایی در قیمت بیت کوین بگذارد. یک شرکت تحقیقاتی دارایی های دیجیتال با محوریت رمزارزها، در یک مدل پیش بینی، قیمت بیت کوین را بیش از 60،000 دلار پس از هلوینگ بعدی در ماه مه 2020 می دانست. و اکنون شاهد هستیم که این پیش بینی به واقعیت پیوست.

یک بانک آلمانی حتی فراتر رفت و قیمت خود را برای هر بیت کوین 90،000 دلار پس از ماه مه سال 2020 پیش بینی کرد. البته مانند اکثر پیش بینی ها در دنیا رمزنگاری میزانی بزرگنمایی در کار است. با این حال هنوز چرخه گاوی در جریان است و امکان دارد این ارز به اوج های باورنکردنی نیز دست یابد.

سلب مسئولیت:

این قطعاً توصیه ای برای سرمایه گذاری نیست. استدلال شده است که از آنجا که هالونینگ Halvening بیت کوین مشهور و بسیار قابل پیش بینی است، این رویداد توسط اکثر سرمایه گذاران به عنوان یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت بیت کوین ذکر شده است.

لطفاً تحقیقات خود را انجام دهید و همه آنچه را که در اینترنت می خوانید باور نکنید.

مطالب مرتبط
هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم
بلاک پیدایش بیت کوین چیست و تمام این هیاهوی ارزهای دیجیتال از کجا شروع شد؟
تفاوت BTC و BCH: بیت کوین کش و بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رمزگشایی ممنوعیت رمزنگاری در چین: چه سناریوهایی پشت ممنوعیت کریپتوی چین وجود دارد
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether