منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟ پروتکلی برای یافتن موقعیت های سرمایه گذاری
هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟ پروتکلی برای یافتن موقعیت های سرمایه گذاری

هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟ پروتکلی برای یافتن موقعیت های سرمایه گذاری

سعید درویشی
1400/04/14
۰

هاروست فایننس (Harvest Finance) یک پروتکل غیرمتمرکز است که به افرادی که به دنبال کسب سود هستند کمک می‌کند تا پرسودترین پلتفرم‌های موجود برای کسب سود را پیدا کنند.

 پس از یافتن بهترین مکان برای سرمایه گذاری، سیستم هاروست فایننس جدیدترین روش‌های فارمینگ یا کشت سرمایه را برای افزایش بهره و دریافت بیشترین بازده به کار می‌گیرد. در ادامه‌ی این مقاله، نگاه دقیق‌تری به هاروست و پیشنهادات با ارزشش خواهیم انداخت.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟
 • تیم توسعه دهنده‌
 • مزایای استفاده از هاروست فایننس
 • توکن هاروست فایننس (FARM)
 • استخرهای پروتکل هاروست
 • چگونه می‌توان در این پروتکل استیکینگ کرد
 • حاکمیت هاروست فایننس
 • داشبورد هاروست فایننس

فضای امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) به دلیل برنامه‌های فارمینگ و استخراج نقدینگی شناخته شده است. به همین ترتیب، پلتفرم‌های جدیدی در حال ساخت هستند که هر کدام برای کسانی که به دنبال برداشت سود در این بازار هستند، وعده عملکرد بهتر و جذاب‌تری نسبت به بقیه برنامه‌ها می‌دهند. از سوشی سوآپ (SushiSwap) گرفته تا کرو (Curve) و کامپوند (Compound)، تامین کنندگان نقدینگی گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند.

متأسفانه با افزایش تعداد پروتکل‌های دیفای، علاقه‌مندان به ییلد فارمینگ نمی‌توانند میان پلتفرم‌هایی که به ظاهر قانونی هستند و آنهایی که سود بسیار بالاتری ارائه می‌دهند، یکی را انتخاب کنند. اینجاست که هاروست فایننس وارد می‌شود. هاروست در زبان انگلیسی به معنای درو کردن یا همان برداشت است. همانطور که از نامش پیداست، هاروست فایننس پروتکلی است که به برای برداشت سود از پلتفرم‌های پیشرو و هم‌چنین آن هایی که در حال ظهور در دی فای (DeFi) هستند، به کار گرفته می‌شود.

هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟

هاروست فایننس یک پروتکل غیرمتمرکز است که به افرادی که به دنبال برداشت سود هستند کمک می‌کند تا پربارترین فضاها را برای سرمایه گذاری و برداشت سود پیدا کنند. پس از یافتن بهترین مکان برای سرمایه گذاری، این سیستم جدیدترین روش‌های فارمینگ یا کشت سرمایه را برای افزایش بهره و دریافت بیشترین بازده به کار می‌گیرد.

هدف این پروتکل حل مشکلاتی است که سرمایه گذاران تازه واردی که به دنبال برداشت سود هستند با آن مواجهند. از جمله‌ی این مشکلات میتوان افزایش کارمزد معاملات، به ویژه هنگام جابجایی وجوه بین سیستم‌های دیفای و همچنین پیچیدگی حسابرسی قراردادهای هوشمند، را نام برد.

هاروست فایننس توسط ممیزی هائیچی (Haechi) و پک شیلد (PeckShield) حسابرسی می‌شود. اگرچه هائیچی برخی از مشکلات کوچک و بزرگ مربوط به حاکمیت و سایر جنبه‌ها را در این پروتکل پیدا کرده، اما از آن زمان تا کنون تیم هاروست آنها را برطرف کرده است. این امر باعث شده است که دو شرکت ممیزی ذکر شده، امنیت این پروتکل را تائید کنند.

علاوه بر این، این پلت فرم توانسته است مشکلات سرمایه گذاران کوچک را نیز از میان ببرد. بدین منظور هاروست فایننس پلت فرمی ارائه داده است که می‌تواند به طور موثر APY و هزینه‌های معامله را پیگیری کند. همچنین یک استراتژی جهت استقرار صندوق سرمایه گذاری ایجاد کرده است که ایمنی وجوه سرمایه گذاران را تضمین می‌کند.

تیم توسعه دهنده‌

طبق اطلاعات Github، این پروژه توسعه دهنده‌ی نام آشنایی ندارد. اما هاروست فایننس به حضور آندره کرونژ (Andre Cronje)، توسعه دهنده برجسته‌ی یرن فایننس (Yearn Finance) که نامیست آشنا در پروژه‌های دی فای، در تیم خود اشاره کرده است.

اگرچه اشاره‌ای به نوع همکاری خاص کرونژ نشده، اما هاروست گفته که آندره یکی از توسعه دهنده‌های الهام بخش این پروژه است که امکاناتی را برای توسعه پلتفرم‌های DeFi برای هاروست فراهم می‌کند.

مزایای استفاده از Harvest Finance

این پلت فرم توسط حسابرسان معتبر قرارداد هوشمند کنترل می‌شود. لذا با تضمین امنیت، سرمایه گذاران می‌توانند در فضای ناپایدار ارزهای دیجیتال با خیالی آسوده سرمایه گذاری کنند.

در عرض 24 ساعت، سرمایه گذاران مجموعا مبلغ 500 هزار دلار در کارمزد معاملاتشان پس انداز می‌کنند. در نتیجه، میزان سود و بهره وری ییلد فارمینگ بسیار بهبود می‌یابد.

تمرکز این پلت فرم بر روی به حداکثر رساندن سود است. هاروست به انتخاب پلت فرمی که بالاترین سود را داشته باشد می‌پردازد. به این صورت که هر پلتفرمی که پروتکل می‌خواهد بودجه‌ها را در آنجا استفاده کند، به دقت کنترل و بررسی می‌شود.

تعداد پروتکل‌های جعلی دیفای رو به افزایش است و کلاهبرداری از سرمایه گذاران هر روز اتفاق می‌افتد. دقت بالای هاروست فایننس در انتخاب پروتکل، کاربران را از افتادن در دام چنین پلتفرم‌هایی محافظت می‌کند.

هاروست دارای یک جامعه فوق العاده فعال در رسانه‌های اجتماعی پیشرو مانند دیسکورد (Discord )، توئیتر ، رددیت (Reddit) و تلگرام است.

توکن هاروست فایننس (FARM)

این شبکه یک واحد پول بومی به نام FARM دارد. این توکن جریان سرمایه‌ها را در کل اکوسیستم هاروست کنترل و تسهیل می‌کند. FARM مرحله پیش از استخراج را طی نکرده است و همچنین توسط شرکت‌های سرمایه گذاری پرریسک پشتیبانی نشده است.
بنابراین عرضه اولیه‌ی این توکن صفر بوده است. پیش بینی می‌شود عرضه‌ی کل این توکن در چهار سال تعداد 690،420 توکن باشد. برای کنترل تورم، FARM به صورت مرتب سوزانده می‌شود. به عنوان مثال در هفته‌های سوم و چهارم پیدایش این توکن، به ترتیب 14850 و 5846 توکن FARM سوزانده شد.

قابل ذکر است که این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز لیست شده است. برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) که این توکن در آنجا لیست شده است عبارتند از یونی سواپ (Uniswap)، وان اینچ (1inch.exchange) ، پاراسواپ (Paraswap) و دی بانک (DeBank). همچنین FARM در صرافی‌های متمرکزی نظیر پروبیت (Probit)، گیت آی او(Gate.io)، هات بیت (Hotbit) و ال بانک (LBank) در دسترس است.

استخرهای پروتکل هاروست

هاروست از طیف گسترده‌ای از توکن‌های برپایه‌ی دیفای به عنوان مثال توکن‌های کرو (Curve) و استخر نقدینگی یونی سواپ پشتیبانی می‌کند. کوین‌های مجاز دیگر شامل USDT ، WBTC ، RENBTC ، USDC ، DAI ، WETH و TUSD هستند اما لیست توکن‌های پشتیبانی شده در این پلت فرم محدود به اینها نیستند.

علاوه بر این، این پروتکل از توکن‌های سودمحور ( yield-bearing ) پلتفرم‌های مختلف نیز پشتیبانی می‌کند. توکن‌های سودمحور ( yield-bearing ) با “f” نشان داده می‌شوند. به عنوان مثال fDAI ، fUSDC ، fWBTC برخی از توکن‌های سود محور دیفای هستند.
پاداش‌های تامین کنندگان نقدینگی بسته به استخرهای مختلف، متفاوت است. این پاداش‌ها به صورت هفتگی محاسبه می‌شود. در نظر داشته باشید که دارایی‌های قرارداده شده در نسخه قدیمی موجود در پلتفرم تا زمانی که انتقال داده نشوند مشمول دریافت پاداش نخواهند بود.

جالب اینجاست که برای انتقال به نسخه‌ی جدید، کاربران نیازی به انجام معاملات متعدد نخواهند داشت. این ویژگی باعث میشود که هاروست فایننس حتی برای سرمایه گذاران تازه کار نیز مناسب باشد، زیرا این فرآیند بدون اینکه کاربر متوجه شود به صورت خود به خود انجام می‌شود.

چگونه می‌توان در این پروتکل استیکینگ کرد؟

در این پروتکل در ازای استیکینگ ارزهای دیجیتال توکن بومی این پروژه یعنی FARM را دریافت می‌کنید. در این مثال برای انجام استیکینگ در هاروست فایننس، از USDC استفاده خواهیم کرد. در صورتی که مقداری سکه USDC در کیف پول خود داشتید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. USDC را به کیف پول متامسک اتریوم منتقل کنید.
 2. به بخش Harvest بروید. روی میز کار خود Finance را بزنید.
 3. “Connect Wallet” را انتخاب کنید و تأیید کنید که برای اتصال به Harvest به آن نیاز دارید.
 4. گزینه USDC را پیدا کنید و مبلغی را که می‌خواهید واریز کنید، مشخص کنید. سپس تراکنش را در متامسک تأیید کنید.
 5. بعد از این مرحله، معادل با مقداری که واریز کردید، توکن سودمحور fUSDC به شما تعلق می‌گیرد.
 6. سپس با مراجعه به «Earn» در قسمت بالای صفحه گزینه‌ی “Deposit: fUSDC Earn: FARM” را انتخاب کنید.
 7. در مرحله‌ی بعد Stake را انتخاب کنید. سپس مقدار را مشخص کنید. در نهایت روی Stake کلیک کنید.
 8. تراکنش را در متامسک تأیید کنید.

فرایند استیکینگ شما تمام شد. ازین پس شما در ازای مقداری که استیکینگ کرده‌اید با توکن FARM پاداش دریافت خواهید کرد.

حاکمیت Harvest Finance

این پروتکل یک صندوق سرمایه‌گذاری مستقل جهانی را اداره می‌کند که شامل تمام کاربرانی است که در این پروژه دخیلند. این افراد در مسائل مربوط به حامکیت پروتکل از جمله ارتقا رابط کاربری مشارکت دارند.

همچنین برای تصمیم در مورد بهبود هسته‌ی اصلی پروتکل هاروست نیز میان کاربران رای گیری انجام می‌شود. کاربران برای شرکت در این رای گیری باید توکن FARM را هولد کرده باشند.

داشبورد Harvest Finance

در داشبورد هاروست فایننس، فارمرها می‌توانند به صورت بصری به امکانات این پلت فرم دسترسی داشته باشند. اطلاعات موجود در داشبورد شامل: مجموع میزان نقدینگی استخرها، مقدار استیکینگ شده و ارزش دلاری کل دارایی‌های کاربر در پروتکل می‌باشد.

سخن نهایی

هاروست فایننس با کسب تائیدیه از دو شرکت ممیزی قراردادهای هوشمند، توانسته است امنیت وجوه کاربران در این پلت فرم را فراهم کند. جدای از مسائل مربوط به ایمنی، رویکرد پلتفرم برای جستجوی بهترین پروتکل‌ها برای کسب سود باعث شده تا کاربران مدام مجبور به جابجایی بودجه بین شبکه‌های دیفای مختلف نباشند.

این پروژه در زمینه‌ی مطالعه و پیشنهاد سرمایه گذاری و مشارکت با پروژه‌های جدید فعالیت می‌کند که احتمالاً در آینده مزایای زیادی را برای ییلد فارمرها و پروژه‌های جدید خواهد داشت.

مطالب مرتبط
شبکه ایکس کد (XCAD) چیست؟ شبکه ای با وعده ی کمک به یوتیوبرها
توکن Auto
رشد عجیب وب دلار همه را شگفت زده کرد؛ پولکادات در کوین بیس لیست می‌شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان