منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد
هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد

هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد

سعید درویشی
1399/06/16
۰

هشینگ hashing یکی از مهمترین فناوری هایی است که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد. اما این فناوری چگونه کار می کند؟ و هشینگ چیست؟ یکی از ارکان اصلی ارزهای رمزپایه در سراسر جهان این است که آنها سیستم های بدون نیاز به اعتمادی هستند. معنی بدون نیاز به اعتماد چیست؟

هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد

این بدان معناست که شما برای اثبات صحت عملکرد خودتان و یا دیگر کاربران نیازی به اعتماد به شخص ثالثی مانند بانک یا دولت ندارید. اما چگونه این کار ممکن است؟ یک عملکرد هش، یک سری رمزنگاری هوشمندانه است که به افراد اجازه می دهد بدون اینکه مشخصات هویتیشان فاش شود، به عنوان شخص مورد معتبر در شبکه شناسایی شوند. ما در زیر بیشتر به بررسی این موضوع می پردازیم.

هشینگ hashing  مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد

هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد

عملکرد هشینگ hashing چیست؟

هشینگ hashing تکنیکی است که به موجب آن هر قطعه داده به یک مخلوط طولانی از حروف و اعداد تبدیل می شود تا قطعه اصلی داده پنهان شود. یک تابع هش ویژه است زیرا همیشه برای مجموعه ای از داده ها همان حروف درهم و برهم را تولید می کند، اما اگر هر چیز کوچکی را در منبع اصلی تغییر دهید، نتیجه ی هش کاملاً متفاوت خواهد بود.

از هشینگ hashing می توان برای تعیین اینکه چه کسی مالک قطعه ای از اطلاعات است استفاده کرد بدون اینکه داده ها و مشخصات فرد فاش شود. هوشمندانه است، اینطور نیست؟ به عملکر هش به عنوان یک کلید دیجیتالی فکر کنید.

هشینگ hashing چگونه کار می کند؟

هشینگ hashing یک قطعه از داده ها را به کد باینری (دودویی) تبدیل می کند، که اساساً یک دسته از اعداد 0 و 1 است. پس از انجام این کار، اعداد را به بخشهای مختلف تقسیم کرده و به صورتی محرمانه این بخشها را با هم مخلوط می کند که این کار به عنوان تابع محاسبه نیز شناخته می شود. نتیجه نهایی معمولاً یک رشته 64 رقمی از اعداد و حروف است. این رشته 64 رقمی سپس به روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر بررسی خواهیم کرد.

اما قبل از آن، هک کردن رشته 64 رقمی تقریباً غیرممکن است. از آنجا که تبدیل توسط الگوریتمی انجام می شود که فرمول مورد استفاده اش مشخص نیست. سعی در هک کردن، مانند پیدا کردن تصویر اصلی در کالیدوسکوپ است. با این حال، برای اینکه بخش هایی از نرم افزار عملکرد هش را بخوانند و بررسی کنند که آیا از مکان مناسبی آمده است، تقریباً فوری باید عمل کرد.


✅ بیشتر بخوانید…….. 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

آیا می دانید؟

یک کامپیوتر با قابلیت اجرای 15 تریلیون محاسبه در ثانیه تقریباً 0.65 میلیارد میلیارد سال طول می کشد تا هشینگ hashing یک آدرس بیت کوین را بشکند.
توابع هش برای چه استفاده می شوند؟

ایجاد کلیدهای خصوصی و عمومی: برای ارسال و دریافت رمزنگاری یا انجام معامله در بلاکچین، به یک جفت کلید نیاز دارید. کلیدها معمولاً به صورت دوتایی، خصوصی و عمومی ارائه می شوند. کلید خصوصی از طریق هشینگ hashing به کلید عمومی متصل می شود تا اطلاعات شما را ایمن نگه دارد. می توانید کلید عمومی خود را برای هر کسی ارسال کنید یا آن را در نمایه عمومی داشته باشید و به لطف عملکرد هش هیچ کس قادر به کار کردن با کلید خصوصی شما نخواهد بود.

آیا می دانید؟

در سال 2013 ، بلاکچین بیت کوین به طور تصادفی به دو قسمت تقسیم شد، زیرا برخی از استخراج کنندگان نرم افزار خود را ارتقا نداده بودند. در این مدت، پرداختهای دوباره امکان پذیر بود.

استخراج بیت کوین: برای اینکه شبکه به درستی کار کند، بیت کوین شرایط خوبی را برای شرکت کنندگان حفظ می کند تا حق ایجاد بلاک بعدی را به خود اختصاص دهند. از یک مسابقه محاسباتی استفاده می کند که هر بار که یک بلاک منتشر می شود دوباره شروع می شود. برای برنده شدن در مسابقه، هر استخراج کننده مجموعه ای از معاملات را جمع آوری می کند، که باید به بلاک قبلی ارجاع شود و از این به عنوان قطعه ای از داده ها برای قرار دادن هشینگ hashing استفاده می کند.

برای برنده شدن در مسابقه، عملکرد هش باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود، که این بسته به سختی شبکه است. هرچه صفرها بالاتر باشد، محاسبه ی هش سخت تر است. ما یک مقاله کامل در مورد استخراج بیت کوین نوشتیم تا به شفاف سازی امور کمک کنیم. اساساً، از هشینگ hashing برای کمک به شکستن معما در قلب بلاکچین استفاده می شود.

آیا می دانید؟

در اکتبر سال 2018 ، نرخ هش بیت کوین 50 اکساهش در ثانیه بود. این باعث می شود شبکه 15 میلیون برابر قدرتمندتر از سریعترین ابر رایانه جهان ، tianhe-2 باشد.

پیوند دادن بلاک ها در بلاکچین: اگر بلاک های یک بلاکچین پیوند نخورده باشند، وارد کردن یک بلاک جعلی آسان خواهد بود. بیت کوین با پیوند دادن هر بلاک به بلاک قبلی از این امر جلوگیری می کند. این کار را با استفاده از یک نشانگر هش انجام می دهد. نشانگر هش نتیجه ای است که از هشینگ hashing بلاک قبلی در زنجیره حاصل شده است.

این بدان معنی است که هر کسی می تواند بررسی کند که معاملات موجود در بلاک معامله قبلی را دنبال می کند یا خیر. این در واقع به ماینرها اجازه می دهد تا از قانونی بودن کل زنجیره اطمینان حاصل کنند و حتی یک بلاک هم توسط یک ماینر مخرب اضافه نشده است. این همچنین بدان معنی است که می توان تاریخچه هر سکه را از زمان استخراج آن جستجو کرد.

آینده

هیچ چیز در محاسبات غیرقابل کنترل نیست اما هشینگ hashing به سختی کارها کمک می کند. در حال حاضر، با قدرت محاسباتی فعلی، هک عملکرد هش میلیون ها سال طول می کشد. اما در آینده مواردی مانند محاسبات کوانتومی می توانند مدت زمان قابل توجهی را کوتاه کنند. اما سازندگان بلاکچین از آنچه در چشم انداز است آگاه هستند و به طور فعال الگوریتم های مقاوم در برابر کوانتوم را ایجاد می کنند. اما در حال حاضر، هش، همانطور که امروز وجود دارد، با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

مطالب مرتبط
روانشناسی بازار ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان از آن کسب سود کرد؟
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
شاخص دامیننس بیت کوین (Bitcoin dominance) چیست و چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
شغل‌های بلاک چین: بازار کار برای توسعه دهندگان بلاک چین به شدت داغ شده است
راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند
خروج خرس‌های بیت کوین از بازار با نزدیک شدن به 40 هزار دلار، معامله گران هنوز احتیاط می‌کنند
ولت کانکت WalletConnect چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نمودار افزایش کاربران دیفای
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان