منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  هولو چین (Holochain) و هولو (Holo) چه هستند و ارز دیجیتال HOT چه کاربردهایی دارد؟
هولو چین (Holochain)

هولو چین (Holochain) و هولو (Holo) چه هستند و ارز دیجیتال HOT چه کاربردهایی دارد؟

هولو چین یک فناوری پایه‌ای است که به کاربرانش امکان می‌دهد با انتخاب داده‌هایی که به اشتراک می‌گذارند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

هولو چین (Holochain) و هولو (Holo) چه هستند و ارز دیجیتال HOT چه کاربردهایی دارد؟

هولو چین یک فناوری پایه‌ای است که به کاربرانش امکان می‌دهد با انتخاب داده‌هایی که به اشتراک می‌گذارند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در واقع هولو چین در حال ایجاد پلت فرمی است که به صورت یک پل ارتباطی میان کاربران هولو چین و اینترنت سنتی عمل کند.

به علاوه هولو چین برنامه‌های کاربردی جدید به نام hAppها را توسعه داده‌است. این برنامه‌ها گزینه‌های کارآمد تر و ارزان تری نسبت به بلاک چین‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند. این امر با کارمزدها و هزینه‌های عملیاتی به مراتب کمتر از قبل، نهایی شدن سریع‌تر معاملات و عدم نیاز به الگوریتم‌های اجماع سنتی به دست آمده‌است. همه اینها به لطف جدول هش توزیع شده هولو چین یا DHT امکان پذیر شده‌است. بعلاوه اخیراً ارز دیجیتال هولو با نماد تیکرHOT به بالاترین سطح قیمت خود رسیده‌است. زیرا پلت فرم هولو چین در سراسر صنعت ارز دیجیتال به رسمیت شناخته شده‌است.

ما در این مقاله، عناصر مختلف اکوسیستم هولو چین و هولو را بررسی کنیم. در مورد پروژه‌های مختلفی که از پلت فرم هولو چین استفاده می‌کنند، روش کسب درآمد منفعلانه از هولو چین و نحوه‌ی همکاری ارز دیجیتال HOT و هولو فیول (HoloFuel) صحبت خواهیم کرد. و در نهایت خواهیم دید که هولو چین چگونه با کمک فناوری “پسا بلاک چین” (post-blockchain) اینترنت بهتری را برای کاربرانش به وجود خواهد آورد.هولو چین (Holochain) چیست؟

هولو چین برای ایجاد یک اینترنت توزیع شده و به منظور افزایش استقلال کاربر ساخته شده‌است. هولو چین با تغییر در نحوه‌ی توزیع، ذخیره سازی و پردازش داده‌ها، در حال تأثیرگذاری بر روی ارتباطات انسانی از طریق تکنولوژی است. هولو چین قصد دارد “یک اینترنت انسانی‌تر” ایجاد کند که در آن، تعاملات و روابط توسط نهادهای متمرکز دیکته یا نادیده گرفته نشود.

هولو چین با به حداقل رساندن کنترل شرکت‌ها، در حال ایجاد اینترنتی است که به افراد خدمات ارائه می‌دهد و نه به شرکت‌ها. هولو چین به افراد اجازه می‌دهد تا هنگام انجام معامله و ارتباط با برنامه‌هایی که نیازهای آنها را برآورده می‌کنند، داده‌ها و هویت آنلاین خود را کنترل کنند. کاربران این کار را بدون اینکه به نهادهای متمرکز وابسته باشند، انجام می دهند. بعلاوه هولو چین ساخت برنامه‌های توزیع شده‌ی هولو چین یا hApps را آسان، سریع و مقرون به صرفه می‌کند.

هولو چین از فناوری پسا بلاک چین برای جدا سازی یکپارچگی داده‌ها از امنیت داده‌ها استفاده می‌کند. در این فرایند از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) استفاده نمی‌شود. روش انجام این کار در ادامه‌ی مقاله مفصلا توضیح داده خواهد شد.
هولو چین به توسعه دهندگان فرصت می‌دهد تا به سرعت و به طور موثر برنامه‌های کاربردی تحت وب را به طور كاملا توزیع شده، توسعه دهند. علاوه بر این از آنجایی که تمرکز اصلی هولو چین بر روی مقیاس پذیری است، این پروتکل می‌تواند در مقایسه با توییتر یا فیس بوک،ایجاد یک زیرساخت جهانی بدون هیچ مرکز داده و ذخیره‌سازی متمرکز، تسهیل کند.

هولو چین همچنین پلت فرمی ایجاد کرده‌است که توسعه‌دهندگان می‌توانند با کمک آن برنامه‌های توزیع شده‌ای که از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Javascript) استفاده می‌کنند، را ایجاد کنند.

هولو چین چگونه کار می‌کند؟

تفاوت اصلی بین فناوری بلاک چین و هولو چین، استفاده از جدول هش توزیع شده (DHT) برای تائید تراکنش‌ها است. در بلاک چین، تمام گره‌های شبکه باید با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار یا PoW به اجماع برسند. البته در بعضی از بلاک چین‌ها، با کمک الگوریتم‌های PoS، برای تأیید یک تراکنش تنها نیاز است که اکثریت شبکه آن را تائید کنند.

با به کارگیری یک جدول هش توزیع شده یا DHT، روش زنجیره‌ی هش عامل محور (Agent-centric) است. این بدان معناست که با استفاده از DHT، گره‌های منفرد می‌توانند معاملات را تأیید کنند. سپس به منظور تضمین شفافیت، تراکنش به بقیه‌ی شبکه ارسال می‌شود و گره‌های همسایه مجددا صحت آن تراکنش را بررسی می‌کنند.

مقیاس پذیری یکی از اهداف اصلی در توسعه‌ی بلاک چین‌های فعلی است. به مرور زمان و با رشد بلاک چین‌ها و افزایش تعداد گره‌ها، انرژی بیشتری برای تأیید معاملات مورد نیاز است. این چالشی است که بسیاری از توسعه دهندگان بلاک چین به دنبال حل آن هستند و راه حل‌های ابتکاری لایه‌ی دو نیز با هدف حل همین مشکل طراحی شده‌اند.

مدل شاردینگ به خصوص هولو چین

هولو چین با تقسیم کردن یا شاردینگ (sharding) جداول هش توزیع شده یا DHTها، راهی برای حل این مشکل طراحی کرده‌است. بدین طریق با کاهش اندازه‌ی شبکه، بار تراکنش‌های هر گره کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی در مقایسه با فناوری بلاک چین، انرژی مورد نیاز برای تولید ارز دیجیتال هولو یا توکن‌های هات (HOT) بسیار کم‌تر است. برای بلاک چین‌های بزرگ مانند بیت کوین یا اتریوم، هزینه‌ی اولیه‌ی (سخت افزار اولیه یا حداقل توکن مورد نیاز برای استیکینگ) تبدیل شدن به یک گره یا اعتبار سنج بسیار بالا بوده و این امر مانعی برای ورود افراد بیشتر به این بلاک چین‌ها است. در طرف مقابل، هولو چین به استخراج نیاز ندارد و می‌توان چندین گره کامل را روی یک دستگاه تلفن همراه ایجاد کرد .

هولو چین یک فناوری پسا بلاک چین است که به هیچ گونه مشارکت و استخراجی نیاز ندارد و در نتیجه مورد حمله اکثریت قرار نمی‌گیرد. این امر به طور قابل توجهی خطر وجود هکرها در شبکه را کاهش می‌دهد. کاربران می‌توانند توسط قابلیت اعتبار سنجی گره‌های طرف مقابل، کد یک گره واحد را تأیید کنند.جدول هش توزیع شده یا DHT

با کمک فناوری جدول هش توزیع شده (Distributed hash table) دیگر نیازی نیست از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) که یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز برای اتصال همه گره‌ها است، استفاده کنیم. در عوض هولو چین از “زنجیره‌های منبع فردی” و کفایت گره‌های مستقل بهره می‌برد و دیگر نیازی نیست که تمام گره‌ها به صورت همزمان در شبکه حضور داشته باشند. گره‌ها در برابر یکدیگر تأیید شده و توسط همسایگان خود بررسی می‌شوند.

با جدول هش توزیع شده، دیگر به الگوریتم اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) یا سایر مکانیزم‌های اجماع نیاز نخواهیم داشت. در نتیجه برای تولید ارز دیجیتال HOT به حداقل انرژی نیاز خواهیم داشت. بعلاوه توانایی مقیاس پذیری شبکه‌های DHT به مراتب بیشتر از بلاک چین است. فرایند شاردینگ DHT آسان‌تر و ارزان‌تر از شاردینگ بلاک چین است. معاملات این شبکه‌ها بلافاصله و بدون گلوگاه یا باتلنک (bottleneck) و تاخیر (delay) پردازش می‌شوند.

هولو (Holo) چیست؟

هولو(Holo) پلی میان جریان اصلی اینترنت و هولو چین است. بعلاوه کاربران می‌توانند از طریق بخش هولو هاستینگ باکس (Holo hosting box) برنامه‌ی کاربردی هولو هاست استفاده کنند. این برنامه در پس زمینه‌ی کامپیوتر اجرا می‌شود تا کاربران بتوانند از فضای ذخیره سازی یا توان محاسباتی اضافی کامپیوترشان، درآمد کسب کنند. بدین صورت کاربر با تبدیل کامپیوتر خود به یک هولو هاست یا میزبان هولو (Holo Host)، فرصتی برای کسب هولو فیول (HoloFuel) در اختیار خواهد داشت.

میزبان‌های هولو، در ازای به اشتراک گذاشتن فضا و منابع محاسباتی خود و میزبانی از hAppsها و داده‌ها، هولو فیول به دست می‌آورند. علاوه بر این، میزبان‌های هولو می‌توانند انتخاب کنند که میزبان کدام hApps باشند. همچنین کاربر می‌تواند هزینه‌های مربوط به میزبانی و همچنین اولویت برنامه‌ها را انتخاب کند.

اکوسیستم هولو متمرکز است یا غیر متمرکز؟

هولو چین یک پلت فرم توزیع شده‌ی کاملاً پایدار است. با این حال تیم توسعه دهنده‌ی این اکوسیستم معتقد است که در روند پذیرش گسترده، کاربران به آهستگی از سمت نهادهای متمرکز به سمت نهادهای غیرمتمرکز خواهند رفت. این امر ناشی از عدم آموزش و درک درست از فناوری و راحتی و آشنا بودن تجربه‌ی کار با نهادهای متمرکز است.

هولو به عنوان پلی که کاربران سیستم‌های متمرکز را به دنیای غیرمتمرکز و توزیع‌شده هولو چین متصل می‌کند، طراحی شده‌است. لذا از آنجایی که هولو ابزاری برای ارتباط میان این دو است، تیم توسعه تصمیم گرفته‌است که بخشی از اکوسیستم هولو متمرکز باشد.

هولو پورت‌ها (HoloPort)

هولو پورت‌ها دستگاه‌های میزبانی هستند که به عنوان پل ارتباطی میان hAppها و کاربران جریان اصلی وب، استفاده می‌شوند. شباهت هولو و هولو پورت‌ها در این است که هر دو برای تأمین قدرت محاسباتی توزیع‌شده برای استفاده در hAppهای نظیر به نظیر تلاش می‌کنند و به کاربران‌شان با هولو فیول پاداش می‌دهند.

اما هولو پورت‌ها دستگاه‌های سخت افزاری خارجی هستند که برای هدایت منابع محاسباتی اضافی به شبکه‌ی هولو چین استفاده می‌شوند. هولو پورت‌ها در سه اندازه موجودند: هولو پورت نانو (HoloPort Nano)، هولو پورت (HoloPort) و هولوپورت پلاس (HoloPort+).

هولو و هولوپورت با کمک هم و با تشویق کاربرانشان برای به اشتراک گذاری منابع محاسباتی‌شان، میزان اتلاف قدرت محاسباتی در سراسر جهان را کاهش می‌دهند.

هولو فیول (HoloFuel )

هولو فیول نوعی از ارز دیجیتال است که تنها از طریق در اختیار گذاشتن قدرت محاسباتی در شبکه‌ی هولو چین، قابل دسترسی است. هدف اصلی هولو فیول، ارائه‌ی پاداش به میزبانان‌های هولو است. سیستم حسابداری اعتبار متقابل هولو فیول می‌تواند انجام میلیاردها تراکنش کوچک را در روز تسهیل کند.

از هولو فیول به عنوان یک ارزش پایدار و نه ثابت استفاده می‌شود. یعنی قیمت هولو فیول به یک ارز یا کالای خارجی وابسته نیست. در عوض، هولو فیول به ازای واحدهای محاسباتی ارزش‌گذاری می‌شود. یعنی ترکیبی از پهنای باند، فضای ذخیره سازی و زمان پردازش، ارزش هولو فیول را مشخص می‌کند. کاربران به زودی می‌توانند هولو فیول خود را در بازار فروخته یا آنها را با قدرت محاسباتی شبکه عوض کنند. هولو فیول یک بخش کوچک از سیستم غیرمتمرکز به اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی در شبکه‌ی هولو چین است.برنامه‌های کاربردی هولو چین (hApps)

هولو چین به کاربران امکان می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی توزیع شده‌ی هولو چین را توسعه دهند، با آنها تعامل داشته باشند یا آنها را میزبانی کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از ماژول‌های از پیش نوشته شده‌ی متن باز کتابخانه‌ها و کلاس‌های برنامه‌ موجود در گیت هاب، hAppها را ایجاد کنند.

در گیت هاب طیف گسترده‌ای از ابزارها در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته‌است. از جمله این موارد می‌توان به Rust HDK (Rust Holochain Development Kit) ، زوم اکسپلورر تول (Zome Explorer Tool)، زمین بازی هولو چین (Holochain Playground) و هولو جی اس ورپر (HoloJS Wrapper) اشاره کرد. سایر موارد شامل Holochain IDE App و Holochain RAD Tools Phase 2 (توسعه‌ی سریع برنامه) و موارد دیگر است.

فقط توسعه دهنده‌ها نیستند که می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند. کاربران معمولی نیز می‌توانند از طریق به اشتراک گذاری منابع محاسباتی برای تأمین انرژی hAppها، فرصتی برای کسب درآمد منفعلانه به دست بیاورند. بدین منظور کاربران با استفاده از نرم افزار آنلاین هولو هاست (HoloHost ) یا سخت افزارهای هولوپورت (HoloPort)، می‌توانند ظرفیت محاسباتی اضافی خود را در اختیار hAppها قرار بدهند.

به طور کلی سهولت توسعه و توزیع منابع محاسباتی، توانسته است هولو چین را به یک پلت فرم جایگزین جذاب برای برنامه‌های کاربردی تبدیل کند. هولو چین از این نظر توانسته است بهتر از بلاک ‌چین‌های بزرگ عمل کند. در ادامه ما تنها تعدادی از hAppهای فعال در شبکه را نام برده‌ایم.

hAppهای فعلی

هولو چین یک شبکه‌ی متن باز کاملاً توزیع شده‌است که امکان ایجاد hAppها را برای همه فراهم می‌کند. این تیم در حال توسعه‌ی چندین برنامه hApp رسمی است که کاربران بتوانند از طریق این برنامه‌ها، داده‌ها و حریم خصوصی را در سراسر اکوسیستم هولو چین مدیریت کنند. این ابزارها شامل DPKI (ابزار مدیریت کلیدهای خصوصی) ، هولو چت ( ابزار چت در داخل جامعه‌ی هولو چین ) و هولو والت (برنامه‌ای که نحوه ی استفاده از داده‌های کاربر را نشان می‌دهد) می‌باشد.

علاوه بر hAppهای رسمی، پروژه‌های دیگری نیز بر روی هولو چین ساخته شده‌اند که عبارتند از:

رد گرید (RedGrid) : رد گرید پروژه‌ای است که برای بهینه سازی انرژی طراحی شده‌است. رد گرید این کار را از طریق ادغام انرژی‌های تجدید پذیر، دارایی‌های انرژی توکنیزه شده و شبکه‌ی انرژی معاملات هوشمند، انجام می‌دهد.

هام (Humm): هام یک نسخه‌ی توزیع شده وردپرس است که به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا در ازای ایجاد محتوای خوب، پاداش بگیرند.

فیر بی ان بی (Fairbnb): این برنامه نیز نسخه‌ای غیر متمرکز شبیه به مدل سنتی Airbnb است. (Airbnb یک سرویس آنلاین است که برای اجاره ‌کردن و اجاره دادن اماکن اقامتی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

توکن تولیدکننده‌ها: توکن تولیدکننده‌ها (Producers Token) در درجه ی اول برای استفاده در صنعت کشاورزی طراحی شده‌است. این سرویس پروژه‌ای است که دارایی‌های کشاورزی و منابع طبیعی را به توکن تبدیل می‌کند. بعلاوه این پلت فرم شامل یک صرافی است که برای تجارت دارایی‌ها در سه دسته‌ی اصلی استفاده می‌شود. این دارایی‌های توکنیزه شده می‌توانند یک سرویس یا محصول فعال باشند و یا این که یک مزرعه‌ی در دست بازسازی و یا یک تأسیسات غیر عملیاتی باشند.

توکن هولو یا ارز دیجیتال HOT

ارز دیجیتال HOT یک توکن ERC-20 است که اولین بار با عرضه‌ی اولیه سکه (ICO) در سال 2018 راه‌اندازی شد. توکن‌های HOT با راه اندازی شبکه‌ی اصلی، به عنوان یک “IOU” برای باز خرید توکن های هولو فیول فروخته شدند. در حال حاضر ارز دیجیتال HOT از طریق چندین صرافی معتبر از جمله یونی سواپ (Uniswap) ، بایننس (Binance) وکوینکس (CoinEx) در دسترس است. قیمت این توکن از 0.0002 دلار در ماه مارس 2020، به مقدار 0.0095 دلار در اوایل مارس 2021 افزایش پیدا کرده است. در زمان نوشتن مقاله، ارز دیجیتال HOT در حدود 0.018 دلار مبادله می‌شود.

در ICO این شبکه، 20 میلیون دلار بودجه برای تحقیق و توسعه زیرساخت های هولو چین جمع آوری شد. در فوریه 2021، تیم توسعه دهنده‌ی هولو چین از طریق پلت فرم مدیوم، نقشه‌ی راه (RoadMap) به روز شده‌ی خود را منتشر کرد. در این نقشه‌ی راه زمان راه اندازی شبکه‌ی اصلی مشخص شده است. به علاوه، علاقه مندان به هولو چین در انتظار تبادل یک به یک توکن‌های هات و هولو فیول به یکدیگر هستند.سخن نهایی در مورد هولو چین، هولو و ارز دیجیتال HOT

اگرچه فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) به سرعت در حال توسعه هستند، اما این صنعت هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و روز به روز نوآوری و خلاقیت‌های بیشتری در این فضا به چشم می‌خورد.

هولو چین با معرفی جدول هش توزیع شده (DHT) ، در حال ارائه مفهوم جدیدی در زمینه‌ی فناوری‌های توزیع شده و غیرمتمرکز است. این فناوری” پسا بلاک چین”، از تمام مزایای بلاک چین‌ها استفاده می‌کند. بعلاوه، این ویژگی بسیاری از مشکلات بلاک چین‌ها از جمله کارمزدهای بالا، ازدحام شبکه و هزینه های گران گس را کاهش می دهد.

هولو پلی است که شبکه‌ی توزیع شده ی هولو چین و اینترنت را به یکدیگر متصل می کند. علاوه بر این، هولو فرصتی برای درآمدزایی از ظرفیت محاسباتی اضافی، در اختیار کاربران قرار می‌ دهد. کاربران می‌توانند از این طریق یک درآمد منفعلانه داشته باشند و در ازای کمکی که به شبکه ی هولو چین می‌کنند، هولو فیول دریافت کنند. سپس قادرند هولو فیول‌های دریافتی را با ارزهای دیجیتال دیگر و یا قدرت محاسباتی، مبادله کنند.

همچنین هولو چین به کاربران امکان می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی توزیع شده‌ی هولو چین یا hAppها را توسعه دهند، با آنها تعامل داشته باشند و یا آنها را میزبانی کنند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال دش چیست
شبکه نظیر به نظیر (peer-to-peer) چیست و چه نقشی در ارزهای دیجیتال دارد؟
ارز دیجیتال تل کوین (Telcoin) چیست؟ مروری بر کیف پول تل کوین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس