منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  تورم چیست، چه انواعی دارد و ارزهای دیجیتال چگونه می توانند با آن مقابله کنند؟
تورم چیست، چه انواعی دارد و بهترین راه حل‌ های مقابله با آن چیست؟

تورم چیست، چه انواعی دارد و ارزهای دیجیتال چگونه می توانند با آن مقابله کنند؟

حتما صحبت‌های مادربزرگ تان را شنیده اید که میگوید همه چیز در زمان جوانی او ارزان تر بوده‌است. دلیل این افزایش قیمت در طی سال‌ها تورم است. تورم به دلیل بی‌نظمی در عرضه و تقاضای محصولات و خدمات به وجود می‌آید و منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

تورم چیست، چه انواعی دارد و ارزهای دیجیتال چگونه می توانند با آن مقابله کنند؟

تورم مزیت‌های زیادی دارد اما به طور کلی، میزان بیش از حد آن نیز چیز بدی است. اگر قرار باشد پول شما فردا ارزش کمتری داشته باشد، پس چرا باید آن را پس انداز کنید؟ دولت‌ها در مواقعی كه این عامل افزایش می‌یابد، سیاست‌هایی را برای كاهش هزینه‌ها به کار می‌گیرند.مقدمه

تورم به معنی کاهش قدرت خرید یک ارز معین است. به عبارتی این واژه به معنی افزایش پایدار قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد است. تغییر قیمت نسبی به معنای افزایش قیمت یک یا دو کالا است. اما تورم به معنی افزایش قیمت تمام اقلام است. همچنین این یک پدیده بلند مدت است یعنی افزایش قیمت‌ها برای اینکه تورم نامیده شود باید یک رویداد پایدار باشد.

اکثر کشورها نرخ تورم را به صورت سالانه اندازه گیری می‌کنند. این معیار با میزان درصد تغییرش بیان می‌شود، یعنی رشد یا کاهش نسبت به دوره قبل. در این مقاله علل مختلف تورم و روش‌های اندازه گیری آن را بررسی می‌کنیم و به تحلیل تأثیرات مثبت و منفی آن بر اقتصاد می‌پردازیم.

علل کاهش ارزش پول

در حالت کلی تورم دو علت متداول دارد. دلیل اول افزایش سریع مقدار واقعی ارز در گردش یا همان عرضه است. به عنوان مثال هنگامی که اروپایی‌ها نیم‌کره غربی زمین را تحت سلطه خود درآوردند، شمش طلا و نقره زیادی به اروپا سرازیر شد و باعث تورم شد. به عبارتی عرضه زیاد منجر به افزایش پول در گردش یا انباشت آن می شود.

اما دلیل دوم این است که این عامل به علت کمبود عرضه کالاهای خاصی که تقاضای زیادی دارند، به وجود بیاید. این عرضه کم باعث افزایش قیمت آن کالا می‌شود و ممکن است در سایر بخش‌های اقتصادی نیز تاثیر بگذارد. برای همین هم در چنین شرایطی شاهد افزایش عمومی قیمت‌های کلیه کالاها و خدمات هستیم.

در ادامه به صورت دقیق‌تر وقایع مختلفی را که ممکن است منجر به ایجاد تورم شوند را بررسی می‌کنیم.

تورم انواع مختلفی دارد. از جمله میتوان تورم ناشی از فشار تقاضا (Demand-pull inflation)، تورم ناشی از فشار هزینه(Cost-push inflation) و تورم داخلی (Built-in inflation) را نام برد. البته انواع دیگری نیز وجود دارند. اما این سه نوع تورمی که ما در اینجا از آنها نام بردیم، عمده‌ترین انواع تورم در “مدل مثلث” هستند. این مدل توسط یک اقتصاددان به نام رابرت جی گوردون (Robert J. Gordon) ارائه شده‌است.

تورم ناشی از فشار تقاضا (Demand-pull inflation)

تورم ناشی از فشار تقاضا یکی ازمتداول ترین انواع تورم است و در اثر افزایش هزینه‌ها به وجود می‌آید. در این حالت میزان تقاضای کالاها و خدمات بیشتر از عرضه آنها است و این امر منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

برای درک بهتر این نوع تورم، بازاری را در نظر بگیرید که در آن یک نانوایی اجناس خود را به فروش می‌رساند. یک نانوایی می‌تواند تقریباً 1000 قرص نان در هر هفته تولید کند و آنها را بفروشد. اما فرض کنید که تقاضا برای نان افزایش چشمگیری پیدا کند. ممکن است این افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت نان شود و در نتیجه شرایط مالی نانوا بهتر شود.

چرا؟چون این نانوا وقتی 1000 نان در هفته درست می‌کند، در واقع با تمام ظرفیت خود کار می‌کند. کارگرها واجاق‌های این نانوایی نمی‌توانند بیش از این تعداد نان تولید کنند. نانوایی می‌تواند اجاق‌های بیشتری بسازد و یا کارگران بیشتری استخدام کند، اما این افزایش تعداد پرسنل و تجهیزات زمان‌بر است.

نبود منابع کافی باعث می‌شود تعداد مشتریان از نان‌ها بیشتر شود. درنتیجه برخی از مشتریان حاضر می‌شوند برای یک قرص نان قیمت بالاتری پرداخت کنند، بنابراین طبیعی است که نانوا قیمت خود را بر این اساس افزایش دهد.

علاوه بر افزایش تقاضا برای نان، تصور کنید که بهبود اوضاع اقتصادی منجر به تقاضای بیشتر برای شیر، روغن و محصولات دیگر شود. این همان حالتی است که تورم ناشی از فشار تقاضا را به وجود می‌آورد. هرچه بیشتر مردم یک کالا را بخرند، تقاضا از عرضه بیشتر شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.تورم ناشی از فشار هزینه (Cost-push inflation)

تورم ناشی از فشار هزینه زمانی اتفاق می‌افتد که سطح قیمت در نتیجه افزایش مواد اولیه یا هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند. همانطور که از عنوان این نوع میتوان فهمید، فشار این هزینه‌ها به مصرف کننده وارد می‌شود. فرض کنید در مثال نانوایی، نانوا کوره‌های جدید بسازد و کارمندان دیگری را استخدام کند تا بتواند 4000 قرص نان در هفته تولید کند. بدین صورت عرضه، تقاضا را برآورده می‌کند و تمام طرفین مبادله راضی هستند.

اما یک روز خبر بدی به نانوا می‌رسد و او متوجه می‌شود که برداشت گندم در این فصل رضایت بخش نبوده‌است. به این معنی که منبع کافی گندم برای تامین همه نانوایی‌های منطقه وجود ندارد. در نتیجه نانوا باید هزینه بیشتری برای گندم مورد نیازش بپردازد و متعاقبا قیمت عرضه نان را افزایش دهد، حتی اگر تقاضای مصرف‌کننده افزایش نیافته باشد.

لاک دراپ (Lockdrop ) روشی برای به دست آوردن ارز دیجیتال رایگان

یکی دیگر از حالت‌هایی که منجر به افزایش تورم ناشی از فشار هزینه می‌شود، زمانی است که دولت حداقل دستمزد را افزایش دهد. در نتیجه این افزایش، هزینه‌های تولید یک نان افزایش می‌یابد و بنابراین نانوا باید یک بار دیگر قیمت نان را افزایش دهد. در مقیاس بزرگ تورم ناشی از فشار هزینه اغلب به دلیل کمبود منابع (مانند گندم یا روغن)، افزایش مالیات دولت بر کالاها یا پایین آمدن نرخ ارز ایجاد می‌شود.

تورم داخلی (Built-in inflation)

تورم داخلی (یا hangover inflation) نوعی است که از فعالیت اقتصادی گذشته ناشی می‌شود. این نوع در گذر زمان ادامه پیدا می کند. به بیان ساده تر می‌تواند توسط دو نوع که پیش از این ذکر شد، ایجاد شود. تورم داخلی با مفاهیم انتظارات تورمی و مارپیچ قیمت دستمزد ارتباط نزدیک دارد.

افزایش غیرمعقول قیمت ها ناشی از فعالیت‌های اقتصادی گذشته یعنی این که پس از دوره‌های تورم، افراد و مشاغل انتظار دارند این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد. کارمندان در چنین شرایطی احتمالاً مطالبات مالی بیشتری خواهند داشت و این باعث می‌شود مشاغل برای محصولات و خدمات خود هزینه بیشتری دریافت کنند.

مارپیچ قیمت دستمزد مفهومی است که نشان‌دهنده گرایش تورم داخلی برای ایجاد افزایش قیمت های بیشتر است. مارپیچ قیمت دستمزد زمانی اتفاق می‌افتد که کارفرمایان و کارگران نتوانند در مورد میزان دستمزد پرداختی به توافق برسند. به دلیل اینکه کارگران برای محافظت از ثروت خود در برابر تورم دستمزد بیشتری را مطالبه می‌کنند، کارفرمایان نیز مجبورند هزینه‌های محصولات خود را افزایش دهند.

به طور خلاصه این فرایند به یک چرخه خود تقویت‌کننده منجر می‌شود و کارگران در پاسخ به افزایش هزینه کالاها و خدمات تقاضای حقوق بیشتری می‌کنند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

راه حل‌های مقابله با افزایش غیرمعقول قیمت ها

تورم کنترل نشده می‌تواند برای اقتصاد مضر باشد. بنابراین کاملا منطقی به نظر می‌رسد که چرا دولت‌ها در محدود کردن تأثیر آن موضع فعالانه‌ای اتخاذ می‌کنند. آنها می‌توانند این کار را با تغییر در حجم پول و ایجاد تغییراتی در سیاست‌های پولی و مالی خود انجام دهند.

بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو ایالات متحده، می‌توانند با افزایش یا کاهش مقدار ارز در گردش، عرضه پول فیات را تغییر دهند. مثال متداولی در این زمینه تسهیل سیاست‌های پولی (QE – quantitative easing) است. در تسهیل سیاست‌های پولی، بانک‌های مرکزی دارایی‌های بانک را خریداری می‌کنند تا اقتصاد را با پول تازه چاپ شده سرپا کنند. این معیار در واقع می‌تواند افزایش قیمت ها را تشدید کند و بنابراین وقتی دولتی درگیر این مشکل است از این روش استفاده نمی‌شود.

نقطه مقابل QE، تشدید سیاست‌های پولی (QT – quantitative tightening) است. QT یک سیاست پولی است که با کاهش عرضه پول، تورم را کاهش می‌دهد. با این حال که شواهدی مبنی بر این که QT راه حلی مناسب برای مقابله با تورم است وجود دارد، اما در عمل، بیشتر بانک‌های مرکزی با افزایش نرخ بهره این مشکل را کنترل می‌کنند.

1. نرخ بهره بالاتر

نرخ بهره بالاتر باعث افزایش هزینه وام گرفتن می‌شود. در نتیجه وام گرفتن، جذابیت کمتری برای مصرف‌کنندگان و مشاغل خواهد داشت. در سطح مصرف کننده، افزایش نرخ بهره باعث می‌شود تا مصرف‌کنندگان هزینه‌های خود را کاهش دهند و تقاضا برای کالاها و خدمات کمتر شود.

در زمان‌هایی که نرخ بهره بالا می‌رود، پس انداز کردن جذاب می‌شود. کسانی که برای کسب سود پولشان را قرض می‌دهند سود بیشتری کسب می‌کنند. اما از طرفی ممکن است رشد اقتصاد محدود شود، زیرا مشاغل و افراد با احتیاط بیشتری نسبت به گرفتن وام برای سرمایه گذاری یا هزینه کردن اقدام می‌کنند.

2. تغییر سیاست‌های مالی

در حالی که اکثر کشورها از سیاست‌های پولی برای کنترل تورم استفاده می‌کنند، تغییر سیاست‌های مالی نیز یک گزینه مناسب برای کنترل این مشکل است. سیاست مالی به تعدیل مخارج دولت و مالیات برای تأثیرگذاری بر اقتصاد اشاره دارد.

به عنوان مثال، اگر دولت‌ها مالیات بر درآمد خود را افزایش دهند، در این صورت افراد یکبار دیگر درآمد قابل استفاده کمتری خواهند داشت. در این حالت تقاضای کمتری در بازار وجود دارد. این امر تورم را از لحاظ نظری کاهش می‌دهد. با این حال این راه حل مسیری خطرناک است، زیرا ممکن است مردم نسبت به افزایش مالیات واکنش نامطلوبی نشان دهند.

اندازه گیری تورم با یک شاخص قیمت

تا اینجا ما اقداماتی برای مقابله با این مشکل شرح داده‌ایم، اما سوال اینجاست از کجا بفهمیم تورم افزایش یافته‌است. چه زمانی نیاز است با آن مبارزه کنیم؟ بدیهی است که اولین قدم در این راه، اندازه گیری این عامل است. به طور معمول، این اندازه گیری با ردیابی یک شاخص در یک بازه زمانی مشخص انجام می‌شود. در بسیاری از کشورها، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) معیار اصلی برای اندازه گیری تورم است.

CPI قیمت انواع مختلفی از محصولات مصرفی را در نظر می‌گیرد و از یک میانگین موزون برای ارزش گذاری سبد کالاها و خدمات خریداری شده توسط خانوارها استفاده می‌کند. این کار هر چند وقت یکبار انجام می‌شود و سپس نمره به دست آمده را می‌توان با نمرات پیشین مقایسه کرد.

شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا TxID چیست و چگونه صحت تراکنش ها را در بلاکچین بررسی کنیم

ممکن است در محاسبات، CPI برای سال پایه نمره 100 و سپس دو سال بعد نمره 110 داشته باشد. این یعنی این که طی دو سال ، قیمت‌ها 10٪ افزایش یافته‌است.

مقدار کمی تورم لزوما چیز بدی نیست و یک اتفاق طبیعی در سیستم‌های ارزی فیات امروزی است. این امر از آنجا که افراد را به خرج کردن پول و دریافت وام تشویق می‌کند تا حدی مفید است. اما از طرفی هم مراقبت دقیق از نرخ تورم برای اطمینان از اینکه بر اقتصاد تاثیر منفی نداشته باشد، مهم است.

مزایا و معایب تورم

در نگاه اول تورم چیزی است که به نظر می‌رسد باید کاملاً از آن اجتناب کرد. اما تورم بخشی از اقتصاد مدرن است و بنابراین در واقع موضوعی با نکات و ریزه کاری‌های بسیار ظریف است. درادامه برخی از مزایا و معایب تورم را به اختصار بررسی می‌کنیم.

مزایای انباشت نقدینگی

1.افزایش هزینه، سرمایه گذاری و وام گرفتن: همانطور که قبلاً صحبت کردیم، نرخ تورم کم‌ می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ها، سرمایه گذاری و دریافت وام شود و این به نفع اقتصاد است. در واقع منطق حکم می‌کند که شما کالاها یا خدمات را فوراً بدست آورید، زیرا تورم باعث می‌شود که شما با همان مقدار پول نقد در آینده ،قدرت خرید کمتری داشته باشید.

2. سود بیشتر: تورم شرکت‌ها را مجبور می‌کند که کالاها و خدمات خود را با قیمت‌های بالاتر بفروشند تا از این طریق ضرر ناشی از تورم خود را کاهش دهند. به این روش می‌توانند افزایش قیمت‌ها را توجیه کنند. البته در عین حال می‌توانند قیمت‌ها را کمی بالاتر از حد مورد نیازشان افزایش دهند تا سود اضافی به جیب بزنند.

3. تورم، بهتر از تورم منفی (Deflation) است: تورم منفی نقطه مقابل تورم است و به معنی کاهش قیمت‌ها در طول زمان است. وقتی قیمت‌ها در حال کاهش است، تأخیر خرید برای مصرف کنندگان منطقی‌تر است زیرا آنها می‌توانند در آینده نزدیک کالا یا خدمت مورد نیازشان را با قیمت‌های بهتری خریداری کنند. این امر می‌تواند بر اقتصاد تأثیر منفی بگذارد زیرا تقاضا برای کالاها و خدمات را کاهش می‌دهد.

از نظر تاریخی، در دوره‌هایی که تورم منفی وجود داشته‌است، نرخ بیکاری افزایش یافته و مردم به جای خرید کردن تمایل بیشتری به پس انداز نشان می‌دهند. گرچه این امر لزوماً چیز بدی برای افراد نیست، اما تورم منفی مانع رشد اقتصادی می‌شود.

معایب تورم

1. کاهش نرخ ارز و ابرتورم(hyperinflation): یافتن نرخ تورم مناسب دشوار است و عدم کنترل آن می‌تواند عواقب فاجعه باری به همراه داشته‌باشد. در نهایت نرخ تورم باعث می‌شود ثروتی که افراد دارند از بین برود: اگر امروز صد میلیون تومان پول نقد زیر تشک خود ذخیره کرده‌اید، ده سال بعد قطعا قدرت خرید یکسانی با امروز نخواهید داشت.

تورم بالا می‌تواند منجر به ابر تورم بشود. ابرتورم زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ها بیش از 50 درصد در یک ماه افزایش یابند. پرداخت 150 هزار تومان برای یک نیاز اساسی که هفته پیش تنها صد هزار تومان قیمت داشته‌، اصلا ایده آل نیست. البته ابرتورم به ندرت در یک نقطه متوقف می‌شود. در دوره‌های ابرتورم، افزایش قیمت‌ها غالباً از نرخ 50٪ فراتر رفته و اساساً ارز و اقتصاد را نابود می‌کند.

2. عدم قطعیت: اگر نرخ تورم بالا باشد، عدم قطعیت کنترل اقتصاد را در دست می‌گیرد. از آنجایی که افراد و مشاغل مختلف مطمئن نیستند که سرنوشت شرایط اقتصادی چه خواهد شد، بنابراین در مورد پول خود محتاط‌تر عمل می‌کنند. این امر منجر به سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کمتر می‌شود.

3. مداخله گرایی دولت: برخی با استناد به اصول بازار آزاد، با ایده تلاش دولت برای کنترل تورم مخالف هستند. آنها استدلال می‌کنند که توانایی دولت در “ایجاد پول جدید” (همانطور که در محافل ارزهای دیجیتال معروف است) اصول طبیعی اقتصاد را تضعیف می‌کند.سخن پایانی

اثرات تورم به حدی زیاد است که ما به مرور زمان شاهد افزایش قیمت‌ها و افزایش هزینه‌های زندگی هستیم. تورم پدیده‌ای است که ما آن را پذیرفته‌ایم و به هر حال اگر به درستی کنترل شود، می‌تواند برای اقتصاد مفید باشد.

به نظر می‌رسد در دنیای امروز، بهترین راه حل‌های مقابله با افزایش قیمت ها در سیاست‌های انعطاف پذیر مالی و پولی نهفته است. این سیاست‌ها به دولت‌ها امکان می‌دهند که خود را وادار به کنترل افزایش قیمت‌ها کنند. با این حال، این سیاست‌ها باید بسیار دقیق اجرا شود زیرا در غیر این صورت ممکن است آسیب بیشتری به اقتصاد وارد کنند.

یکی از محافظ های مناسب برای تورم استفاده از ارزهای دیجیتال با عرضه محدود است. این ارزها مانند ارزهای فیات به دست دولت ها چاپ نمی شوند و اکثر آنها کارایی فراتری از خرید و فروش دارند. سیاست های پولی پرژه های رمزنگاری می تواند تا حد زیادی مشکلاتی از این دست را از بین ببرد.

مطالب مرتبط
هزینه معاملات در بلاکچین چیست؟ چرا باید برای جا به جایی ارزهای دیجیتال کارمزد پرداخت کنیم
ارز دیجیتال هلیوم (HNT) توکن بومی شبکه هلیوم Helium Network چیست؟
پست کوآنتوم (Post-Quantum) آخرین مبارز در راه حفظ امنیت بیت کوین در برابر کامپیوترهای کوآنتومی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی