قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال (IOTX) چیست؟ مروری بر بلاکچین IoTeX راه حلی برای تأمین انرژی اینترنت اشیا

ارز دیجیتال (IOTX) چیست؟ مروری بر بلاکچین IoTeX راه حلی برای تأمین انرژی اینترنت اشیا

ارز دیجیتال (IOTX) چیست؟ مروری بر بلاکچین IoTeX راه حلی برای تأمین انرژی اینترنت اشیا

بلاکچین IoTeX و ارز دیجیتال آن (IOTX) راه حل مقیاس پذیری مخصوص “بلاکچین درون بلاکچین” برای تأمین انرژی اینترنت اشیا (IoT) است.

ارز دیجیتال (IOTX) چیست؟ مروری بر بلاکچین IoTeX راه حلی برای تأمین انرژی اینترنت اشیا

این بلاکچین برای اتصال دنیای فیزیکی دستگاه‌های اینترنتی به صورت بلاک به بلاک طراحی شده است. بلاکچین IoTeX به لطف مکانیزم اجماع منحصر به فرد Roll-DPoS سریع و مقیاس پذیر خواهد بود. IoTeX همچنین یک روش سبک را برای حفظ حریم خصوصی به کار می‌گیرد.

با این حال، با توجه به لیست گسترده سکه‌های حریم خصوصی و راه حل‌های اینترنت اشیا، آیا آنها واقعاً می‌توانند خود را متمایز کنند؟

در این بررسی بلاکچین IoTeX، ما نمای کاملی از پروژه را به شما ارائه می‌دهیم. ما به فن آوری، اعضای تیم و موارد استفاده خواهیم پرداخت. همچنین نگاهی خواهیم انداخت به نقشه راه توسعه و مواردی برای پذیرش گسترده ارز دیجیتال IOTX.ایده بلاکچین IoTeX

بر اساس تحقیق انجام شده توسط ژونیپر ریسرچ (Juniper Research) پیش بینی می‌شود تا سال 2022 بیش از 50 میلیارد دستگاه‌های اینترنت اشیا وجود داشته باشد. این تعداد بسیار زیادی است. این تعداد بیشمار دستگاه متصل به اینترنت همچنین به روشهای ایمن ارتباط و اتوماسیون در زمان واقعی نیاز دارند.

چندین مشکل وجود دارد که تاکنون از استفاده گسترده فناوری اینترنت اشیا جلوگیری کرده است. این شامل:

  • مقیاس پذیری
  • نداشتن حریم خصوصی
  • هزینه‌های عملیاتی بالا
  • فقدان ارزش عملکردی

بلاکچین IoTeX قصد دارد این مشکلات را با بلاکچین حریم خصوصی محور حل کند. با استفاده از این راه حل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری با استفاده از مکانیزم اجماع سریع مبتنی بر اثبات سهام، همراه با استفاده از زنجیره‌های جانبی فراهم می‌شود.

بلاکچین IoTeX و ارز دیجیتال آن (IOTX) راه حل مقیاس پذیری مخصوص “بلاکچین درون بلاکچین” برای تأمین انرژی اینترنت اشیا (IoT) است.

این دستگاه برای اتصال دنیای فیزیکی دستگاه‌های اینترنتی به صورت بلاک به بلاک طراحی شده است و به لطف مکانیزم اجماع منحصر به فرد Roll-DPoS سریع و مقیاس پذیر خواهد بود. IoTeX همچنین یک روش سبک وزن را برای حفظ حریم خصوصی به کار می‌گیرد.

با این حال، با توجه به لیست گسترده سکه‌های حریم خصوصی و راه حل‌های اینترنت اشیا، آیا آنها واقعاً می‌توانند خود را متمایز کنند؟

در این بررسی IoTeX، ما نمای کاملی از پروژه را به شما ارائه می‌دهیم. ما به فن آوری، اعضای تیم و موارد استفاده خواهیم پرداخت. همچنین نگاهی خواهیم انداخت به نقشه راه توسعه و مواردی برای تصویب گسترده توکن IOTX.

فناوری IoTeX

IoTeX بدون رقیب نیست. یکی از بزرگترین رقبای آن IOTA است. این بلاکچرن از فناوری Directed Acyclic Graph (DAG) برای حل مسائل مقیاس پذیری و ایجاد یک بستر سبک برای دستگاه‌های با نیاز به توان کم استفاده می‌کند.

استفاده IOTA از فناوری DAG با یک قیمت همراه است و این قیمت اجماع جهانی است. توسعه دهندگان IoTeX فکر می‌کنند این قیمت خیلی زیاد است. آن‌ها به دنبال طراحی یک راه حل بلاکچین برای چیزی فراتر از مسائل مقیاس پذیری هستند. دید آنها شامل بلاکچینی است که از بسیاری از بلاکچین‌ها ساخته شده است. یک بلاکچین ریشه وجود دارد که مسئول امنیت و اداره شبکه است و سپس زنجیره‌های جانبی که عملکردهای خاصی را انجام می‌دهند.

از نظر معماری، IoTeX قصد دارد مانند سیستم نخاع سیستم‌های اینترنت اشیا شود. این معماری شامل ویژگی‌های طراحی زیر است:

تفکیک وظایف

هنگام کار با اینترنت اشیا، بسیاری از ویژگی‌های مختلف مورد نیاز یک بلاکچین خواهد بود. طبیعتاً برنامه‌های مختلف نیازهای مختلفی دارند. این کار قرار دادن گره‌های IoT در یک بلاکچین را غیرعادی می‌کند. به علاوه باعث متورم شدن بلاکچین می‌شود و محاسبات را کند و سنگین می‌کند.

بنابراین، بلاکچین IoTeX با ایده تفکیک وظایف کار می‌کند. این بدان معنی است که زنجیرهای جانبی برای هر عملکرد مورد نیاز ایجاد می‌شوند. این زنجیره‌های جانبی در صورت لزوم قادر به تعامل با یکدیگر خواهند بود. تیم با ایجاد زنجیره‌های جانبی معتقد است که آن‌ها می‌توانند کارآیی بلاکچین و حریم خصوصی آن را به حداکثر برسانند.

حریم خصوصی داخلی

بلاکچین IoTeX چندین مکانیزم را برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی کاربران و معاملات در نظر گرفته است. یکی از روشهای انجام این کار استفاده از امضاهای حلقه‌ای است. این با یک کد پرداخت قابل پخش برای مخفی کردن آدرس گیرنده معامله به این موارد اضافه می‌شود.

و این همه بر اساس یک سیستم آدرس لایت ساخته شده است که برای آگاهی از تراکنش‌های ورودی برای اسکن کل شبکه نیازی به دریافت آدرس نیست.اوکام رازور (Occam’s Razor)

اوکام رازور اصلی است که می‌گوید ساده‌ترین راه حل معمولاً راه حل صحیح است. وقتی این مورد را برای اینترنت اشیا اعمال می‌کنید، به این معنی است که دستگاه‌های مختلف نیازهای متفاوتی دارند. بلاکچین IoTeX با ارائه هر دستگاه فقط آنچه را که احتیاج دارد از طریق زنجیره‌های جداگانه، به ساده‌ترین روش ممکن برطرف می‌کند. یک مثال برای این موارد جایی است که تراکنش‌ها باید دوباره ارسال شوند. این بلاکچین‌ها به قراردادهای کامل تورینگ احتیاج ندارند و می‌توانند بسیار ساده‌تر باشند.

اینترنت اشیا محور

راه حل‌های بلاکچین اینترنت اشیا باید سبک باشند. این بلاکچین مصرف انرژی و همچنین ذخیره سازی و نیازهای محاسباتی را به حداقل می‌رسانند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد طراحی بلاکچین IoTeX این است که زنجیره‌های آن می‌توانند در کنار یکدیگر اجرا شوند و قابلیت همکاری را حفظ کنند. این کار از طریق استفاده از ریشه بلاکچین همراه با زنجیره‌های جانبی انجام می‌شود.

بلاکچین ریشه و زنجیره‌های جانبی

معماری بلاکچین IoTeX متشکل از یک بلاکچین ریشه‌ای است که امنیت و حاکمیت شبکه را فراهم می‌کند. این در حالی است که زنجیره‌های جانبی را نیز مدیریت می‌کند. از این زنجیره‌های جانبی برای اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌شود که در محیط‌های مشابه کار می‌کنند. این زنجیره‌های، دارای سطح اطمینان مشابه هستند یا هدف عملکردی مشابهی دارند.

این مزایای مختلفی را به همراه دارد. یکی از آنها این است که در صورت حمله به زیر زنجیره‌ها، زنجیره ریشه بی تأثیر می‌ماند. با بلاکچین IoTeX به این معماری “بلاکچین درون بلاکچین” نیز گفته می‌شود.

ارتباطات بین بلاکچین

با استفاده از پروتکل IoTeX ارتباط بین بلاکچین‌ها سریع، کارآمد و ارزان است. توسعه دهندگان نهایی بودن بلاک را در راه حل گنجانده‌اند، که تضمین می‌کند هر بلاک جدید ایجاد شده قابل تغییر نیست.

همچنین شامل pegging است که روشی برای استفاده از زنجیره‌های جانبی برای مقیاس گذاری شبکه بیت کوین است. بلاک چین‌‌‌های عمومی‌بطور قطع بلاک فوری را شامل نمی‌شوند، اما سازوکار اجماع بلاکچین IoTeX قادر به دستیابی به نهایی بودن فوری است.

اجماع Roll-DPoS

اجماع اثبات کار واگذار شده با رأی دادن ذینفعان به تولیدکنندگان بلاک شبکه کار می‌کند. این یعنی تعداد مشخصی از تولیدکنندگان بلاک وجود دارد. این افراد پس از انتخاب مسئولیت افزودن بلاک‌های جدید به بلاکچین را بر عهده دارند.

آن‌ها برای این کار پاداش می‌گیرند و این پاداش را بین به سهامدارانی که بهشان رأی داده‌اند توزیع می‌کنند. این فرآیند تولیدکنندگان بلاک را برای ادامه تولید بلاک تشویق می‌کند. از سوی دیگر ذینفعان را وادار به رأی دادن به تولیدکنندگان بلاک می‌کند.

سازوکار اجماع DPoS بدون نقص نیست. اولین و مهم‌ترین آن‌ها این است که تعداد تولیدکنندگان بلاک تعیین شده است. این امر، به معنی این است که شبکه هرگز به تمرکززدایی دست نمی‌یابد. دوما برای بلاک چین IoT مانند IoTeX نامناسب است زیرا نمی‌تواند از پس معماری‌های پیچیده بلاکچین یا چندین برنامه در مقیاس بزرگ که به طور همزمان اجرا می‌شوند، برآید.

IoTeX در حال برنامه ریزی برای حل این مشکلات با الگوریتم تصادفی تفویض شده سهام ((Roll-DPoS است. این ترکیب DPoS با توابع تصادفی قابل تأیید (VRF) و تحمل خطای عملی بیزانس (PBFT) است. با گنجاندن هر سه عنصر، توافق Roll-DPoS می‌تواند به مقیاس گسترده و عدم تمرکز شبکه.تیم IoTeX

تیم پشتیبان IoTeX در رمزنگاری و ارزهای دیجیتال بسیار باتجربه است. رائولن چای یکی از بنیانگذاران این پروژه است. چای در کنار خود دانشمندی تحقیقاتی در دانشگاه واترلو، دارای دکترای رمزنگاری را نیز دارد. پیش از این او در اوبر (Uber) به عنوان رئیس تحقیق و توسعه رمزنگاری کار می‌کرد و قبل از آن مهندس امنیت گوگل Google بود.

Qevan Guo کوان گو یکی دیگر از بنیانگذاران IoTeX است. گو دارای دکترای لرنینگ ماشین و بینایی کامپیوتر از دانشگاه ملی سنگاپور است. قبل از کار در IoTeX او یک دانشمند تحقیق و مدیر مهندسی در فیس بوک بود.

سومین بنیانگذار IoTeX جینگ سان است که بیش از 40 سرمایه گذاری در زمینه امنیت، بلاکچین و اینترنت اشیا را هدایت کرده است. وی پیش از این شریک موسس اسپارک لند کپیتال Sparkland Capital، یک شرکت سرمایه گذاری پرریسگ بود که آسیا را به دره سیلیکون متصل می‌کرد. سان تجربه تجاری را در این پروژه به ارمغان آورده است.

وی قبلاً توانسته است چندین مشارکت استراتژیک از جمله مشارکت با بنیاد بلاکچین Blockchain و مشارکت دیگر با جینس Jinse، بستر خدمات صنعت بلاکچین را تأمین کند. همکاری مهم دیگری در ماه ژوئن گذشته با شرکت امنیتی و تأیید قرارداد هوشمند سرتیک CertiK نیز اعلام شده است. آن‌ها به اطمینان از امنیت کامل بلاکچین IoTeX و قراردادهای هوشمند کمک خواهند کرد.

ارز دیجیتال IOTX

ارز دیجیتال IOTX توکن ERC-20 بود که در سه ماه اولیه سال 2019 به یک توکن بومی‌تغییر یافت. به محض تعویض، توکن بومی‌نماد IOTX را می‌گیرد و برای 50 سال آینده قابل استخراج است. در حال حاضر 5.7 میلیارد IOTX در گردش است. در مجموع 10 میلیارد توکن قرار است عرضه شود.

برنامه اصلی شبکه آلفا در سه ماهه اول سال 2019 فعال شد. در آن زمان یک توکن مبادله برای رمز اصلی ایجاد شد. سپس از این توکن‌ها برای تأمین انرژی شبکه IoTeX استفاده می‌گردد. مأموریت این توکن شامل سوخت رسانی به برنامه‌های توزیع شده و تأمین انرژی معاملات است.

IoTeX در فوریه 2018 ICO برگزار کرد، اما این فقط یک فروش خصوصی بود. آن‌ها کمی‌بیش از 14 میلیون دلار با قیمت ICO 0.007 دلار جمع کردند.

ارز دیجیتال IOTX پس از لیست شدن در بایننس، در اول ژوئن 2018 به بالاترین رقم خود کمی‌بالاتر از 0.068 دلار رسید. از آن زمان به دلیل بازار گسترده خرسی ارزهای دیجیتال، قیمت به طور مرتب پایین می‌رود. با شروع فصل آلتکوین‌ها هر توکن IOTX به قیمت 0.0082 رسیده است.

بیشترین حجم معاملات ارز دیجیتال IOTX مربوط به بایننس است. مبالغ بسیار کمتری در دیگر صرافی‌ها معامله می‌شود.

نتیجه

IoTeX پروژه جاه طلبانه ای است که می‌تواند تأثیر بسزایی در تجارت و صنعت داشته باشد زیرا در آینده با دهها میلیارد دستگاه اینترنت اشیا قابل استفاده است. این تیم فوق العاده باهوش است و چندین دکترا برای تحقق بخشیدن به چشم انداز IoTeX تلاش می‌کنند.

پیش نمایش شبکه اصلی در 15 نوامبر 2018 راه اندازی شد. شبکه اصلی آلفا نیز در سه ماهه اول سال 2019 فعال شده است. این ایده بهتری از پیشرفت پروژه و میزان تقاضای آنها ارائه می‌دهد.

سرمایه گذاران احتمالاً به دلیل عدم سود حاصل از قیمت ICO دلسرد شده‌اند. با این حال این تقریباً به طور کامل به روند خرسی بازار ارزهای دیجیتال بستگی دارد.

با رقابت IOTA، تیم IoTeX بدون شک در این راه با چالش روبرو خواهد شد. با این حال آنها معتقدند که بهترین راه حل را برای برنامه‌های اینترنت اشیا دارند و برای اثبات آن سخت تلاش می‌کنند.

مطالب مرتبط
 استیکینگ کاردانو: (Cardano Staking) هر آنچه در مورد کسب سود از ADA باید بدانید
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
ارز دیجیتال تزوس
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
معاملات اسپات و مارجین
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟