منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال

پروژه‌ی ارز دیجیتال کاوا (Kava) اخیراً در صنعت دیفای (DeFi) بسیار محبوب شده‌است. افراد زیادی گمان می‌کنند که کاوا می‌تواند کل اکوسیستم ارز دیجیتال را متحول کند. این پروژه می‌خواهد اولین پلت فرم اختصاصی دیفای باشد که برای کل ارزهای دیجیتال وام در ازای وثیقه و استیبل کوین ارائه می‌دهد. این پروژه بر روی هسته‌ی تندرمیت (tendermint) ساخته شده و توسط کازماس (Cosmos ) طراحی شده‌است. عرضه‌ی اولیه‌ی صرافی (IEO) این ارز در سال 2019 در بایننس انجام شد.

من در این مقاله هر آنچه که لازم است در مورد این پروژه بدانید را به شما خواهم گفت. بعلاوه موارد استفاده طولانی‌مدت و پتانسیل پذیرش توکن Kava را نیز با هم بررسی خواهیم کرد.ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟

پلت فرم کاوا، “دیفای ارز دیجیتال” نامیده می‌شود زیرا در این پلت فرم با ارائه انواع ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، می‌توان وام دریافت کرد.

کاوا یک پلت فرم بین زنجیره‌ای است که خدماتی مشابه با میکر دائو (Maker DAO) ارائه می‌دهد. با این تفاوت که میکر دائو تنها از اتریوم و در نهایت توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند، اما کاوا قادر است از نظر تئوریک در ازای وثیقه‌گذاری تمام ارزهای دیجیتال، وام ارائه دهد.

این پلت فرم مورد حمایت بسیاری از بخش‌های اصلی اکوسیستم ارز دیجیتال از جمله پروژه‌هایی مانند کازماس و ریپل و صندوق‌های تامینی نظیر آرینگتون کپیتال (Arrington Capital) واقع شده‌است.

کاوا برای ارائه‌ی خدمات خود از استیبل کوین (USDX) وثیقه‌گذاری شده با سرمایه‌های ارز دیجیتال و توکن استیکینگ شده‌ی KAVA برای رأی‌گیری و امور حاکمیتی استفاده می‌کند.

کاوا از اینتر لجر (Interledger) برای ادغام شبکه‌های بلاک چین مختلف استفاده می‌کند. بدین صورت به کاربران جدید امکان دسترسی به این گروه از شبکه‌های متنوع را می‌دهد. از طریق کاوا، کاربران یک کیف پول می‌توانند پرداخت‌ها را به صورت بین زنجیره‌ای ارسال کنند و به راحتی دارایی‌ها را در داخل کیف پول خود سواپ (swap) کنند.

برخی از مزایای پلت فرم کاوا

علاوه بر این، صرافی‌ها می‌توانند با استفاده از کاوا به کاربران خود اجازه دهند در حالی که مستقیما از طریق کتاب سفارشات صرافی معامله می‌کنند، کنترل دارایی‌های خود را نیز حفظ کنند. بهترین ابزاری که امروزه این امکان را فراهم می‌سازد کاوا است.

برنامه‌ی مبادله یا سواپ ارز دیجیتال کاوا، سوئیچ (Switch) نام دارد. سوئیچ امکان تعویض تقریباً فوری ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای مبتنی بر بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌کند.

کاوا در حال توسعه‌ی یک استیبل کوین با پشتوانه‌ی ریپل (Ripple) است که از آن برای تأمین پوزیشن‌های اعطای وام در ازای وثیقه (CDP) ارائه شده توسط کاوا استفاده خواهد شد. پلت فرم کاوا به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را در CDP قفل کرده و در ازای آن استیبل کوین‌های USDX دریافت کنند.

علاوه بر این بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) کاوا به منظور بهبود خدمات دیفای، شبکه‌ی اصلی خود را نیز راه اندازی کرده‌است. انتظار می‌رود این بلاک چین، شامل بسیاری از ارزهای دیجیتال مبتنی بر کازماس باشد. کاوا از نزدیک با کازماس مرتبط است زیرا درست مانند کازماس از موتور اجماع تندرمیت استفاده می‌کند.

پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بیشتر

اولین مانعی که کاوا بر آن غلبه کرده، گسترش دیفای کازماس به ریپل بوده است. علاوه بر این، پیشرفت‌هایی در زمینه پشتیبانی از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز صورت گرفته است. این پیشرفت از طریق برنامه سوئیچ مبتنی بر اینتر لجر، امکان پذیر شده‌است. همان طور که گفته شد، سوئیچ به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه و تقریباً فوری، ارزهای دیجیتال را میان بلاک چین‌های مختلف مبادله کنند.

مزایای همکاری کازماس و کاوا

کاوا بر مبنای کازماس و به عنوان یک بلاک چین اثبات سهام ساخته شده‌است که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌هایشان را استیکینگ کنند و به عنوان اعتبارسنج در شبکه شرکت کنند و حاکمیت شبکه را فراهم کنند. علاوه بر این، کاوا در اکوسیستم خود از استیبل کوین USDX که توسط CDP صادر شده و با تعداد زیادی از دارایی‌های دیجیتال قابل پشتیبانی است، استفاده می‌کند.

راهکار دیفای برای دارایی های خاص

پروژه‌ی كاوا ادعا کرده‌است كه یكی از اهداف اصلی آنها تأمین مزایای دیفای برای دارایی‌هایی است كه تا پیش از این نمی‌توانستند به دیفای دسترسی داشته باشند. کاوا قصد دارد قابلیت‌های دیفای را از طریق اهرم و پوشش ریسک (hedging) غیر متمرکز گسترش دهد. برای تحقق بخشیدن به این چشم انداز، کاوا از استیبل کوین USDX به عنوان روش ذخیره‌ی ارزشی که با دارایی‌های مختلف قابل پشتیبانی است، استفاده می‌کند.

از آنجایی که کاوا می‌تواند از چند بلاک چین به صورت همزمان پشتیبانی کند، کاربران می‌توانند از طریق تعداد زیادی دارایی پشتیبان، به نقدینگی دسترسی داشته باشند. پلت فرم کاوا دارای یک رابط کاربر پسند است که دسترسی به دیفای را برای تمام کاربران ساده می‌کند. البته این نگرانی نیز وجود دارد که ممکن است سهولت استفاده، باعث بروز مشکلات امنیتی شود.

ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال

موارد استفاده از شبکه کاوا

درست مانند سایر استیبل کوین‌ها، موفقیت کاوا از بسیاری جهات به توانایی این پلت فرم در حفظ تمرکززدایی از طریق مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها و توانایی جذب نقدینگی کافی برای پشتیبانی USDX، بستگی دارد.پلت فرم CDP

محصول اصلی کاوا، پلت فرم CDP آن است که در سه ماهه‌ی اول سال 2020 از طریق تست نت کاوا راه‌اندازی شده‌است. همانطور که پیش از این گفتیم، پلت فرم CDP کاملاً مشابه میکردائو عمل می‌کند. با این تفاوت که کاوا به کاربران امکان می‌دهد تا نه تنها اتریوم، بلکه ارزهای دیجیتال مختلف را وثیقه گذاری کنند. به طور خلاصه، در این پلت فرم کاربران می‌توانند انواع مختلف دارایی‌های ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه در پلت فرم قرار دهند و در ازای آن USDX دریافت کنند.

مراحل دریافت وام در پلت فرم CDP

دریافت وام در پلت فرم CDP در حالت عادی پنج مرحله دارد. اما اگر ارزش بدهی نسبت به وثیقه به کمتر از آستانه‌ی تعیین شده برسد، مرحله‌ی ششم نیز به این فرایند اضافه خواهد شد. این مراحل به شرح زیر است:

مرحله‌ی یک: کاربر ارز دیجیتال خود را در پلت فرم کاوا واریز می‌کند.

مرحله‌ی دو: پلت فرم کاوا ارز دیجیتال کاربر را می‌پذیرد و آن را در یک قرارداد هوشمند به عنوان وثیقه قفل می‌کند.

مرحله‌ی سه: قرارداد هوشمند متناسب با ارزش ارز دیجیتال سپرده‌گذاری شده توسط کاربر، استیبل کوین USDX را به عنوان وام برای کاربر صادر می‌کند.

مرحله‌ی چهارم: کاربر می‌تواند در هر زمانی که برایش مقدور بود، بدهی خود را به علاوه‌ی کارمزد ثابتی که در نظر گرفته‌شده، بازپرداخت کند. سپس وثیقه او آزاد شده و به او بازگردانده می‌شود.

مرحله‌ی پنجم: هنگام بازگشت وثیقه، سیستم به طور خودکار استیبل‌کوین‌های USDX را می‌سوزاند.

مرحله‌ی ششم: این مرحله یک مرحله‌ی اختیاری است و تنها در صورتی انجام می‌شود که نسبت بدهی به وثیقه به کمتر از میزان آستانه‌ی از پیش تعیین شده برسد. در صورت بروز این حالت، سیستم به صورت خودکار وثیقه را برای بازپرداخت وام نقد می‌کند.

تیم توسعه دهنده‌ی کاوا

تیم کاوا از سال 2017 بر روی این پلت فرم کار می‌کند. در طول زمان تغییراتی در تیم این پروژه به وجود آمده‌است اما برخی از اعضای اصلی همچنان به عنوان رهبر این پروژه باقی مانده‌اند.

برایان کر (Brian Kerr) مدیر عامل شرکت کاوا و یکی از بنیان‌گذاران آن است. وی فارغ التحصیل رشته‌ی مدیریت بازرگانی از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو است. برایان علاوه بر سمتی که در کاوا دارد، مشاور DMarket.io و اسنوبال (Snowball) است. DMarket.io یک بازار غیرمتمرکز دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و اسنوبال، اولین پلت فرم اتوماسیون سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال هوشمند در جهان است.

ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال

تیم کاوا از سمت چپ: برایان کر (مدیر عامل)، اسکات استوارت (مدیر محصول) و روآرید اودونل.

روآرید اودونل (Ruaridh O’Donnell) رهبر توسعه‌ی بلاک چین و دومین بنیان‌گذار کاوا است. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه گلاسگو در سال 2015 و پیش از تاسیس کاوا، مدتی به عنوان مهندس و تحلیلگر داده در لولوورکس (Levelworks ) مشغول به کار بوده‌است.

این تیم تعامل خوبی با جامعه‌ی کاوا دارد. بنابراین اگر می‌خواهید در مورد پروژه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید به گروه تلگرام یا توئیتر رسمی کاوا لبز (Kava Labs) بپیوندید.

توکن بومی کاوا با نماد تیکر KAVA

توکن KAVA، توکن اصلی شبکه‌ی کاوا است. میزان عرضه‌ی کل این توکن 100 میلیون توکن است. دو مورد استفاده اصلی این توکن، موارد مربوط به حاکمیت و استیکینگ و اعتبارسنجی است.

توکن حاکمیتی KAVA ، تقریباً مشابه توکن MKR در اکوسیستم میکر دائو عمل می‌کند. دارندگان KAVA می‌توانند به پیشنهادات تغییر بلاک چین یا پارامترهای سیستم نظیر مقدار کل USDX، انواع وثیقه‌ی قابل قبول، نسبت وثیقه به بدهی و غیره رای بدهند.

از آنجایی که کاوا از مکانیزم اجماع تندرمیت استفاده می‌کند، لذا یک بلاک چین مبتنی بر PoS است. یعنی کاربران می‌توانند حق رأی خود را به اعتبار سنجی‌هایی که شبکه را ایمن می‌کنند، تفویض کنند. در ازای این کار، کاربران از معاملات و همچنین کارمزدهای ثابتی که هنگام بستن CDPها توسط کاربران پرداخت می‌شود، پاداش می‌گیرند.

ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال

چگونگی عملکرد CDP در شبکه کاوا

میزان سود کاربر از طریق استیکنگ، به مقدار KAVAی استیکینگ شده در این پلت فرم بستگی دارد. اگر مقدار استیکینگ شده کم باشد، APR یا نرخ بازگشت سالانه برای یک اعتبار سنج کاوا، حداکثر تا 20 درصد افزایش خواهد‌یافت. اما اگر تعداد زیادی از کاربران توکن‌های کاوا را استیکینگ کنند، پاداش‌ها تا میزان 3 درصد کاهش خواهد یافت.

اگر قصد دارید که با انتخاب اعتبار سنج و استیکینگ کاوا در این پلت فرم مشارکت کنید، به این نکته توجه کنید که افرادی که گره‌های اعتبارسنج را اجرا می‌کنند، ممکن است کمیسیون اضافی برای خدمات خود دریافت کنند. بنابراین هنگام جستجوی یک اعتبار سنج، حتما این هزینه‌ی اضافی را در نظر بگیرید.

در حال حاضر استخر کاوا در صرافی بایننس حدود 14٪ – 16٪ سود سالانه به کاربران خود ارائه می‌دهد. علاوه بر این، با توجه به اینکه با شرکت در این استخر توکن‌های شما در بایننس ذخیره می‌شوند، استینگ شما امنیت بیشتری خواهد داشت.

قیمت کنونی توکن KAVA

توکن KAVA درزمان نوشتن این مقاله با قیمت 6.53 تتر مبادله می‌شود که با احتساب تتر 26242 تومانی، هم اکنون ارزش این توکن چیزی در حدود 171436 تومان است. در تاریخ 8 آپریل 2021 این توکن بالاترین قیمت خود یعنی 8.14 دلار را تجربه کرده‌است.

صرافی‌های ارائه دهنده‌ی توکن KAVA

صرافی بایننس در حال حاضر 44 درصد از حجم معاملات روزانه‌ی کاوا را در اختیار دارد. کاوا در این صرافی با ارزهای بیت کوین، تتر و بایننس کوین قابل معامله است.

شما همچنین می‌توانید از طریق کراکن (Kraken) و هوبی گلوبال (Houbi global) اقدام به خرید و فروش توکن KAVA کنید.
بعلاوه در حال حاضر امکان ذخیره‌سازی توکن KAVA در کیف پول‌های لجر (Ledger) و بایننس چین والت (Binance Chain Wallet) وجود دارد.سخن نهایی

اگرچه کاوا یک پروژه‌ی دیفای جالب است، اما شاید ما به پروژه‌ی دیگری مشابه میکر دائو نیاز نداشته باشیم. البته قطعا وجود یک پلتفرم اعطای وام در ازای وثیقه، که امکان استفاده از هر دارایی ارز دیجیتالی را ارائه دهد، بسیار کاربردی خواهد بود. آیا تاکنون تجربه‌ی دریافت وام از این پلت فرم را داشته‌اید؟ نظرات خود در مورد این پلت فرم را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
استخراج نقدینگی در کوییک سواپ: چگونه از صرافی غیرمتمرکز پالی گان کسب درآمد کنیم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
فریم وُرک وِنچرز Framework Ventures از دیفای، آزمایشگاه اختصاصی خود را ایجاد می کند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس