منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)، ارز دیجیتال کره‌ای با بلاک چین اختصاصی
ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)، ارز دیجیتال کره‌ای با بلاک چین اختصاصی

ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)، ارز دیجیتال کره‌ای با بلاک چین اختصاصی

سعید درویشی
1400/03/23
۰

ارز دیجیتال کلیتن بر مبنای یک بلاک چین متن باز به وجود آمده و قصد دارد پشتوانه‌ای برای مشاغل کره جنوبی از جمله کاکائو باشد. برخلاف اکثر بلاک چین‌های ارز دیجیتال، شبکه‌ی اصلی کلیتن کمتر از یک سال پس از عرضه‌ی اولیه‌ی KLAY و در ژوئن 2019 راه‌اندازی شد.

اگر نگاهی به سکه‌های برتر کوین مارکت کپ انداخته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که اخیرا سکه‌ی جدیدی در میان پنجاه ارز برتر ظاهر شده‌است. شاید به نظر برسد کلیتن از ناکجاآباد آمده است. اما مستندات فنی این پروژه نشان می‌دهد که پروژه‌ی پرقدرتی پیش روی ماست. با توجه به کمبود اطلاعات در مورد این پروژه‌ی به ظاهر عظیم، من فکر کردم که نیاز به انجام تحقیق و نوشتن مقاله‌ای به زبان فارسی در مورد این ارز ضروری است.

آنچه در این مثاله خواهیم آموخت:

  • ارز دیجیتال کلیتن (Klaytn) چیست؟
  • تاریخچه‌ی ارز دیجیتال کلیتن
  • شورای حکومتی ارز دیجیتال کلیتن
  • عملکرد بلاک چین کلیتن
  • معماری بلاک چین کلیتن
  • سکه‌ی کلیتن با نام KLAY
  • ملاحظاتی در مورد ارز دیجیتال کلیتن

ارز دیجیتال کلیتن (Klaytn) چیست؟

به نظر یئو مینسو (Yeo Minsoo) مدیر عامل کاکائو، کلیتن شباهت زیادی به لیبرای (Libra) فیسبوک دارد، با این تفاوت که ارز دیجیتال پیشرفته‌تری است. لیبرا تنها امکان انتقال استیبل کوین‌ها را بین کاربران در سراسر جهان فراهم می‌کند. اما کلیتن نسبت به لیبرا موارد استفاده بیشتری دارد.

ارز دیجیتال کلیتن بر مبنای یک بلاک چین متن باز به وجود آمده و قصد دارد پشتوانه‌ای برای مشاغل کره جنوبی از جمله کاکائو باشد. برخلاف اکثر بلاک چین‌های ارز دیجیتال، شبکه‌ی اصلی کلیتن کمتر از یک سال پس از عرضه‌ی اولیه‌ی KLAY و در ژوئن 2019 راه‌اندازی شد.

در ژوئن سال 2020، بلاک چین کلیتن از طریق کیف پول کلیپ (Klip Wallet) در برنامه‌ی کاکائو تالک در دسترس قرار گرفت. کیف پول کلیپ، یک کیف پول ارز دیجیتال به زبان کره‌ای است که امکان ذخیره‌ی سکه‌ی KLAY و همچنین توکن‌های قابل جایگزینی و غیر قابل جایگزینی مبتنی بر بلاک چین کلیتن را فراهم می‌کند.

علاوه بر کیف پول کلیپ، بلاک چین کلیتن میزبان بیش از 60 پروتکل دپ (DApps) و دیفای (DeFi) مانند صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار کلی سواپ (KlaySwap) است. حجم معاملات روزانه‌ی کلی سواپ در حال حاضر بیش از 300 میلیون دلار است.

همچنین با استفاده از افزونه‌ی مرورگر کیف پول تحت وب کایکاس (Kaikas Web Wallet browser extension)، می‌توان به دپ‌های کلیتن دسترسی داشت. بعلاوه می‌توان از کایکاس برای دسترسی به کلی استیشن (KLAYSTATION ) نیز استفاده کرد. کلی استیشن سرویسی است که می‌توان با کمک آن سکه‌های KLAY را با APY متوسط 4.7 استیکینگ کرد.

تاریخچه‌ی ارز دیجیتال کلیتن

ایده‌ی کلیتن متعلق به شرکت کاکائو (KAKAO) است. کاکائو یکی از بزرگترین شرکت‌های تجارتی کره جنوبی است که ارزش بازار آن بیش از 40 میلیارد دلار آمریکا است.
بیش از 93 درصد از جمعیت کره جنوبی از برنامه‌ی پیام رسان کاکائوتالک (KakaoTalk) استفاده می‌کنند. و سرویس حمل و نقل کاکائوتاکسی (KakaoTaxi ) نیز بیشترین آمار استفاده در زمنیه‌ی حمل و نقل در کشور کره‌ جنوبی را به خود اختصاص داده‌است. کاکائو همچنین اولین بانک اینترنتی کره جنوبی (KakaoBan) را در سال 2017 راه اندازی کرده‌است.

کاکائو نیز مانند بسیاری از شرکت‌های پیشرو در زمینه‌ی فناوری و با الهام از بازار گاوی ارزهای دیجیتال در سال 2017 تا 2018 تصمیم به ایجاد ارز دیجیتال اختصاصی گرفته است. کاکائو در سال 2017 با همکاری شرکت نرم‌افزاری به نام دانامو (Dunamu) و صرافی ارز دیجیتال بیترکس، (Bittrex) صرافی ارز دیجیتال آپ بیت (UpBit ) را در کره جنوبی راه اندازی کرده‌است.

در اوایل سال 2018، کاکائو اعلام کرد که قصد دارد با همکاری زیرمجموعه‌ی خود به نام گروند ایکس (Ground X) پروژه‌ی ارز دیجیتال کلایتن (Klaytn) را آغاز کند. در اواخر سال 2018 کاکائو برگزاری عرضه‌ی اولیه‌ی سکه ( ICO) کلیتن با نماد تیکر KLAY را اعلام کرده و عنوان کرد که امیدوار است در این رویداد مبلغی معادل 300 میلیون دلار از سرمایه گذاران خصوصی آسیایی جمع‌آوری کند.شورای حکومتی ارز دیجیتال کلیتن

آینده‌ی کلیتن به شرکت کاکائو بستگی ندارد. بلکه این شورای حکومتی کلیتن است که در مورد آینده‌ی این ارز و پیشنهادات و توسعه‌های مرتبط با آن تصمیم‌گیری می‌کند. شورای حکومتی کلیتن موظف به تأیید یا رد تغییرات پیشنهادی در مورد بلاک چین کلیتن است. این تغییرات از نظر فنی می‌توانند توسط هر فردی ارائه شوند.

البته این که آیا یک پیشنهاد تصویب شده واقعاً اجرا می‌شود یا خیر، به صلاحدید رئیس شورای حکمرانی بستگی دارد. اسناد مرتبط با کلیتن نشان می‌دهد که رئیس شورای حکمرانی این بلاک چین دارای اختیارات اضطراری نامحدودی نظیر مسدود کردن حساب‌های کاربری یا حتی متوقف کردن کل بلاک چین کلیتن در شرایط خاص است! بله ظاهرا نشانه‌هایی از متمرکز بودن در این بلاک‌چین وجود دارد.

شورای حکومتی ارز دیجیتال کلیتن در حال حاضر متشکل از بیش از سی شرکت رمزنگاری و غیر رمزنگاری از جمله ال جی، بایننس، هوبی و غیره است.

عملکرد بلاک چین کلیتن

کلیتن نیز مانند بسیاری از بلاکچین‌های سازمانی دیگر، یک نسخه‌ی کپی‌شده از شبکه‌ی اتریوم است. البته این بلاک چین ارز دیجیتال کلیتن چند تفاوت جزئی با اتریوم دارد. کلیتن نیز از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) و تعداد محدودی اعتبارسنج، استفاده می‌کند. در نتیجه به دلیل تمرکز نسبی‌ای که دارد، بلاک تایم آن یک ثانیه است و می‌تواند تنها حدود 4000 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند.

البته تعداد TPS کلیتن در اسناد مربوط به این ارز مشخص نشده‌است. اما از آنجایی که به نظر می‌رسد که کلیتن برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند خود از یک کلون (clone) بدون تغییر ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده کرده، این رقم احتمالا چیزی در حدود 4000 TPS است. کارمزدهای بلاک چین کلیتن نیز تقریباً یک دهم بلاک چین اتریوم است.

معماری بلاک چین کلیتن

بلاک چین ارز دیجیتال کلیتن دارای معماری پیچیده‌ای است که از اضافه کردن بلاک چین‌های سفارشی (Customizable blockchain) پشتیبانی می‌کند. گره‌های اعتبارسنج (Validator nodes) در کلیتن اپراتورهای سلول مرکزی (core cell operator) نامیده می‌شوند. این گره‌ها یک شبکه‌ی سلول مرکزی یا CCN را تشکیل می‌دهند که تراکنش‌های بلاک چین کلیتن را پردازش می‌کند.

گره‌های اعتبارسنج، توسط اعضای شورای حکومتی کلیتن اجرا می‌شوند. هر یک از اعضای این شورا باید حداقل پنج میلیون سکه KLAY را استیکینگ کند، تا بتوانند به یک اپراتور سلول مرکزی تبدیل شوند و در ازای آن 34 درصد از هر پاداش بلاک را دریافت کنند.

تراکنش‌هایی که توسط CCN پردازش می‌شوند، از طریق گره‌های شبکه‌ی اندپوینت یا ENN ارسال می‌شوند. برای شرکت در شبکه‌ی ENN نیازی به استیکینگ KLAY وجود ندارد. به همین دلیل هم گره‌های ENN تحت الگوریتمی با عنوان اثبات مشارکت یا PoC مدیریت می‌شوند. در این شبکه، 54 درصد از پاداش بلاک در میان شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی کلیتن توزیع می‌شود.

سرویس چین‌ها (Service Chains)

یکی از مشارکت‌کنندگان شبکه‌ی کلیتن، سرویس دهنده‌هایی هستند که بلاک چین‌های کمکی به نام سرویس چین‌ها (Service Chains) را اجرا می‌کنند. سرویس چین‌ها، بلاک چین‌های سفارشی هستند که می‌توانند مواردی مانند حریم خصوصی و کارمزدهای معامله را تغییر دهند.

سرویس چین‌ها مشابه راه حل‌های مقیاس پذیری لایه‌ی دو اتریوم هستند. با این تفاوت که برای امنیت خود به بلاک چین کلیتن متکی هستند. سرویس چین‌ها از گره‌های ENN برای برقراری ارتباط با بلاک چین کلیتن استفاده می‌کنند.

سرویس چین‌ها بسیار متمرکزتر از پروتکل‌های لایه‌ی دو اتریوم هستند. هدف اصلی سرویس چین‌ها، میزبانی برنامه‌های بلاک چین (Blockchain applications) یا BApps است. بپ‌ها (BApps)، برنامه‌های کاربردی متعلق به حدود هفتاد شرکت از شرکای کلیتن هستند. این در حالی است که همزمان حدود شصت دپ مختلف نیز در بلاک چین کلیتن در حال اجرا است.

با کمک الگوریتم اثبات مشارکت، کاربرانی که از طریق BApps با بلاک چین ارز دیجیتال کلیتن یا سرویس چین‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، 54 درصد از پاداش بلاک را دریافت می‌کنند. 12 درصد باقیمانده از پاداش بلاک نیز برای تأمین اعتبار اجرای تغییرات در بلاک چین کلیتن استفاده می‌شود.سکه‌ی کلیتن با نام KLAY

عرضه‌ی اولیه‌ی سکه‌ی KLAY در سال 2018 و با هدف تامین اعتباری برابر با 300 میلیون دلار انجام شد. اما به گزارش بلومبرگ در این ICO تنها حدود 90 میلیون دلار جمع آوری شده‌است. این شرکت در سال 2019 یک ICO دوم برای فروش سکه‌ی KLAY به صورت خصوصی برگزار کرده‌است. در مورد عرضه‌ی دوم اطلاعاتی در دست نیست. به همین دلیل انتقاداتی مبنی بر عدم شفافیت به این پروژه وارد است.

تعداد عرضه‌ی اولیه‌ی این سکه 10 میلیارد سکه است. نرخ تورم KLAY برابر با 300 میلیون KLAY در سال است. هدف کلیتن این است که بتواند طبق پلنی که پیش از این ذکر شد، پاداش بلاک را در شبکه توزیع کند. دلیل ظهور ناگهانی این سکه در صفحه‌ی اصلی قیمت‌ها احتمالاً این است که کوین مارکت کپ پیش از این قادر به دریافت اطلاعات مربوط به عرضه‌ی کل KLAY و رتبه بندی درست این ارز نبوده‌است.

این سکه در حال حاضر با قیمت 96 سنت در صرافی‌های اوکی اکسچنج، هیت بی تی سی و صرافی غیرم متمرکز کلی سواپ معامله می‌شود.

ملاحظاتی در مورد ارز دیجیتال کلیتن

کلیتن اهمیتی به مشارکت و ارتباطات نمی‌دهد. به عنوان مثال حساب توییتر کلیتن بین نوامبر 2020 و مارس 2021 حتی یک توئیت نیز نداشته‌است. کانال رددیت کلیتن نیز تنها 400 عضو دارد.کانال‌های تلگرام آن که هر دو به زبان کره‌ای هستند، کمتر از 5000 عضو دارند. این در حالی است که کلیتن ادعا کرده که 11.8 میلیون کاربر دارد.

تنها خبر جالب توجهی که از کلیتن در اینترنت دیده می‌شود، همکاری اخیر آن با بازار اوپن سی است (Open Sea) است. در این خبر آمده است که اوپن سی از NFT های مبتنی بر بلاک چین کلیتن پشتیبانی خواهد کرد. این خبر در ظاهر خبر خوبی است. اما با مراجعه به کاوشگر بلاک چین کلیتن متوجه می‌شویم که تنها دو NFT در بلاک چین کلیتن وجود دارد.

سخن نهایی

اگرچه انتقاداتی مانند عدم شفافیت و متمرکز بودن به کلیتن وارد است، اما به نظر می‌رسد که این سکه در مقایسه با برخی پروژه‌های ارز دیجیتال دارای برتری است. سکه‌ی کلیتن در کمال تعجب هنوز در بایننس و هوبی لیست نشده‌است. احتمالا هوبی و بایننس روی پروژه‌هایی که دارای حجم معاملات واقعی هستند و جذابیت بیشتری برای جامعه‌ی ارزهای دیجیتال دارند، کار کنند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال BAND توکن بومی پروتکل باند (Band Protocol) چیست؟ این اوراکل چه ویژگی‌هایی دارد؟
پروژه‌های برتر ارز دیجیتال، 4 پروژه با فاندامنتال قوی که در سال 2021 امکان رشد دارند
ارز دیجیتال تتر Tether
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس