منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟

لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟

سعید درویشی
1400/04/21
۰

لیکوئید شدن به معنی ورشکست شدن، نقد شدن و یا از دست دادن کل پولی است که وارد یک پوزیشن کرده‌اید. ما در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه با رعایت کردن چندین نکته از لیکوئید شدن جلوگیری کنید.

لیکوئید شدن به معنی انحلال، نقد شدن و یا از دست دادن کل پولی است که وارد یک پوزیشن کرده‌اید. اگرچه لیکوئیدیشن چیزی نیست که هر معامله‌گری تجربه‌ی آن را داشته باشد،  اما ما در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه با رعایت کردن چندین نکته از لیکوئید شدن جلوگیری کنید.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • لیکوئید شدن به چه معناست؟ نحوه لیکوئید شدن در صرافی
  • مارجین اولیه و مارجین نگهداری
  • لیکوئید جزئی (Partial Liquidations)
  • لیکوئید شدن کامل (Full Liquidations)
  • قدم‌هایی که می‌توان برای جلوگیری از لیکوئید شدن برداشت

لیکوئید شدن به چه معناست؟ نحوه لیکوئید شدن در صرافی

در قراردادهای آتی صرافی‌ها شما ارزی که معامله می‌کنید را در اختیار ندارید. بروکر یا صرافی شما آن ارز را به شما قرض می‌‌دهد. به این صورت شما می‌توانید از بالا رفتن و پایین آمدن قیمت آن ارز سود کسب کنید. اگر جهت حرکت بازار با جهتی که شما معامله خود را بازکرده‌اید مخالف باشد، صرافی تا یک نقطه‌ی مشخص حاضر است ضرر پوزیشن شما را تحمل کند. زمانی که به این نقطه‌ی خاص برسید صرافی پوزیشن شما را می‌بندد و شما لیکوئید می‌شوید.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که شما وارد یک قرارداد فیوچرز یا معاملات اهرم دار بایننس شده‌اید و دو هزار دلار در این معامله قرار داده‌اید. شما با این تحلیل که قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد، یک پوزیشن لانگ بازکرده‌اید. اما بازار برخلاف انتظار شما نزولی شده و قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد. بایننس در یک نقطه‌ی مشخص قرارداد را بسته و دو هزار دلار شمارا تصاحب خواهد کرد.

اگر سطح مارجین اولیه‌ی یک معامله‌گر با حداقل وجه تضمین (maintenance margin) او یکی شود، معامله‌گر لیکوئید می‌شود. یعنی صرافی دارایی‌های او را می‌فروشد و معامله‌گر به همین سادگی ورشکست می‌شود. شما می‌توانید در سایت cryptometer.io هر روز آمار کل لیکوئیدیشن‌ها را به تفکیک هر ارز دیجیتال، صرافی و معاملات لانگ و شورت مشاهده کنید.

سایت cryptometer.io

سایت cryptometer.io

لیکوئید شدن به ضرر کاربران است. ولی در عین حال این مبلغ مستقیماً به حساب صرافی می‌رود. لذا پیش‌بینی اشتباه شما و استفاده ناآگاهانه از معاملات اهرم دار، به سود صرافی‌ها است.

مارجین اولیه و مارجین نگهداری

مارجین اولیه (initial margin) یا وجه تضمین اولیه، مبلغی است که معامله گر باید برای شروع یک موقعیت معاملاتی در بروکر یا صرافی خود واریز کند. مارجین نگهداری (maintenance margin) یا حداقل وجه تضمین نیز مبلغی است که معامله‌گر باید برای نگهداشتن پوزیشن خود به حسابش واریز کند. این مقدار معمولاً 50 تا 75 درصد مارجین اولیه است.

در پوزیشن‌هایی که مبلغ زیادی دارند (به‌عنوان‌مثال 450 BTC)، زمانی که قیمت بازار به قیمت لیکوئید شدن می‌رسد، سیستم صرافی‌ها سعی می‌کند که حد ریسک را تا جایی کاهش دهد که حداقل وجه تضمین کمتر از مارجین اولیه باشد. در صورت عدم امکان کاهش، سیستم صرافی کلیه‌ی سفارش‌های فعال را جهت تلاش برای کاهش ارزش خالص قرارداد لغو می‌کند تا ریسک قرارداد را کاهش دهد. نکته‌ی آخر اینکه، اگر ارزش قرارداد همچنان از حد مجاز سطح خطر بالاتر باشد، لیکوئیدیشن اتفاق می‌افتد.

لیکوئید جزئی (Partial Liquidations)

برخی از صرافی‌ها سیستم لیکوئیدیشن جزئی دارند. لیکوئید جزئی تلاش می‌کند تا بخشی از پوزیشن را ببندد تا ارزش کلی قرارداد را کاهش دهد. این روش لیکوئید شدن، قرارداد را به‌صورت بخش بخش لیکوئید می‌کند. درنتیجه میزان حداقل وجه تضمین موردنیاز نیز کاهش می‌یابد. درنتیجه مارجین اولیه بالاتر از نرخ کاهش‌یافته‌ی حداقل وجه تضمین جدید قرار می‌گیرد. این اتفاق به معامله‌گران کمک می‌کند که در حرکات بی‌ثبات بازار، کل پوزیشن خود را از دست ندهند.

لیکوئید کامل (Full Liquidations)

لیکوئید شدن کامل زمانی اتفاق می‌افتد که سطح ریسک یک صرافی در پایین‌ترین سطح خودش باشد. هنگامی‌که قیمت بازار به قیمت لیکوئید شدن برسد، کل پوزیشن کاربر بسته خواهد شد. وقتی این اتفاق می‌افتد، معامله گران کل وجه مارجین اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند و کلیه‌ی سفارش‌های فعال و یا مشروط، لغو و از صورت‌حساب‌های مربوطه حذف می‌شوند.

وجه تضمین اولیه به دو دلیل می‌تواند کاملاً از دست برود. یک، استفاده از اهرم یا لوریج و دوم، سازوکار یک قرارداد. اهرم به معنای وام گرفتن منابع مالی از یک پلت فرم به‌منظور ورود به یک موقعیت بزرگ‌تر است.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید معامله‌گری یک بیت کوین در حساب خود دارد. اما با استفاده از یک اهرم 10 برابر، می‌تواند وارد یک پوزیشن به ارزش ده بیت کوین شود. بااین‌وجود، صرافی فقط به این شرط به معامله‌گران پول قرض می‌دهد که معامله‌گر حتی یک دلار آن را هم از دست ندهد. به‌این‌ترتیب، اگر معامله‌گر درمجموع یک بیت کوین از ده بیت کوین یک معامله را از دست بدهند، کل وجه تضمین اولیه‌ی خود را از دست خواهد داد.

قدم‌هایی که می‌توان برای جلوگیری از لیکوئید شدن برداشت

یکی از روش‌هایی که معامله گران می‌توانند برای جلوگیری از لیکوئیدیشن استفاده کنند، افزودن مارجین به پوزیشن‌های خودشان است. اکثر صرافی‌ها دو نوع مارجین دارند:

  • مارجین ایزوله (Isolated Margin)
  • کراس مارجین (Cross Margin)

حالت پیش‌فرض مارجین بیشتر صرافی‌ها کراس مارجین است. در این نوع مارجین اگر معامله‌گری درخطر لیکوئید شدن قرار بگیرد، صرافی از تمام موجودی او برای جلوگیری از لیکوئیدیشن استفاده می‌کند. اگر معامله‌گر از هیچ اهرمی استفاده نکند، کراس مارجین به‌طور خودکار انتخاب می‌شود.

به‌عنوان‌مثال فرض کنید موجودی حساب کاربری ده بیت کوین است. مشتری با استفاده از کراس مارجین وارد یک پوزیشن لانگ در قیمت 8000 دلار می‌شود. مارجین نگهداری را می‌توان به این صورت محاسبه کرد:

2000/8000*0.5% = 0.00125 BTC

این بدان معناست که مشتری می‌تواند قبل از لیکوئید شدن 10 منهای 0.00125 از دست بدهد. لذا توصیه می‌شود که از کراس مارجین به‌دقت استفاده کنید.

حالت دیگر مارجین، مارجین ایزوله نام دارد. در این حالت مارجین ناشی از یک پوزیشن از موجودی حساب کاربر جدا است. یعنی در صورت لیکوئید شدن کاربر، صرافی کل موجودی حساب او را برداشت نمی‌کند. با کمک مارجین ایزوله (Isolated Margin) و کراس مارجین (Cross Margin) کاربران در زمینه‌ی تعیین اینکه چگونه می‌خواهند پوزیشن خود را حفظ کنند و از لیکوئیدیشن جلوگیری کنند، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

اکثر صرافی‌ها قیمت لیکوئید شدن را به شما نشان می‌دهند. شما می‌توانید بر مبنای این قیمت حد ضرر خود را به‌صورت دستی تنظیم کنید و از لیکوئید شدنتان جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط
اشتباهات تریدرهای ارز دیجیتال، 7 خطای رایجی که باید در زمان معامله از آن‌ها دوری کنید
معاملات اسکالپینگ (Scalping) ارزهای دیجیتال چیست و چگونه می‌توان از آن سود کسب کرد
استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال، نگاهی به انواع روش‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان