منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال لایوپیر (LPT) چیست؟ چرا گری اسکیل لایوپیر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌است؟
ارز دیجیتال لایوپیر (LPT) چیست؟ چرا گری اسکیل لایوپیر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌است؟

ارز دیجیتال لایوپیر (LPT) چیست؟ چرا گری اسکیل لایوپیر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌است؟

لایوپیر (Livepeer) قصد دارد با توزیع کدگذاری در شبکه، هزینه‌های میزبانی ویدئو در اپلیکیشن‌های مرتبط را به شدت کاهش دهد.

ارز دیجیتال لایوپیر (LPT) چیست؟ چرا گری اسکیل لایوپیر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌است؟

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • لایو پیر از کامپیوترهای توزیع شده برای انجام کدگذاری منابع در استریمینگ ویدیو استفاده می‌کند.
  • شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل (Grayscale) در مارس 2021، صندوق تراست لایو پیر را راه اندازی کرده‌است.


شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل در مارس 2021 اعلام کرد که در حال ایجاد صندوق تراست جدیدی برای ارزهای دیجیتال دیگر است. بیشتر این ارزهای جدید از میان ارزهای معروف بودند. نمونه‌ای از این انتخاب‌ها که البته خیلی هم غیر‌منتظره نبودند، چین لینک (Chainlink) و فایل کوین (Filecoin) بود. اما در این میان یک ارز دیجیتال جدید دیگر نیز وجود داشت که توجه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال را بر انگیخت: ارز دیجیتال لایوپیر (Livepeer)

پس از این که گری اسکیل اعلام کرد که قصد راه‌اندازی صندوق تراست لایو پیر را دارد، قیمت توکن LPT در حدود 450٪ افزایش یافت.

لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است. هدف آن کاهش قابل توجه هزینه‌های برنامه‌های پخش و استریمینگ ویدئو است. لایوپیر این کار را با توزیع وظایف کدگذاری در بین کاربرانی که توان محاسباتی کامپیوتر خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، انجام می‌دهد. مانند اکثر سرویس‌های غیرمتمرکز، به شرکت‌کنندگان در شبکه پاداش داده می‌شود. شرکت کنندگان شبکه دو گروه ارکستریتورها (orchestrators) و نمایندگان (delegators)هستند. ارکستریتورها ویدیو را کدگذاری می‌کنند. نمایندگان نیز برای تامین نقدینگی شبکه، توکن‌های LPT ارز دیجیتال بومی لایوپیر خود را استیکینگ می‌کنند.

به نظر می‌رسد که گری اسکیل به پتانسیل این ارز دیجیتال امیدوار شده‌است، اما چرا؟ با بیت پارس همراه شوید تا نگاهی به نحوه کار لایوپیر، چگونگی ورود کاربران و نحوه خرید توکنLPT بیاندازیم.

لایوپیر چیست؟

لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز است که با هدف به حداقل رساندن هزینه‌های زیرساختی برای برنامه‌های استریمینگ ویدیو طراحی شده‌است.

لایوپیر به خودی خود یک پلت فرم ویدئویی رو در رو با مشتری و یک گزینه‌ی جایگزین غیرمتمرکز برای توئیچ (Twitch) یا یوتیوب نیست. بلکه یک راه حل پشت صحنه برای توسعه دهندگان اپلیکیشن است که رمزگذاری ویدیو، یا تبدیل آن از یک قالب به قالب دیگر را در کامپیوترهای شرکت‌کننده در شبکه توزیع می‌کند.

این شرکت ادعا می‌کند که می‌تواند هزینه‌های منابع مورد نیاز برای کد گذاری ویدیو را تا 50 برابر نسبت به رویکردهای متمرکز و سنتی کاهش دهد.

در 30 روز گذشته بیش از 1،600،000 دقیقه محتوای ویدیویی در شبکه @LivepeerOrg ایجاد و پخش شده‌است. تمرکززدایی قابل توقف نیست.

— Eric Tang ⚡ (@ericxtang) March 6, 2021لایوپیر چگونه کار می‌کند؟

لایوپیر بر اساس ارکستریتورها یا افرادی که کامپیوترهای خود را به شبکه اضافه کرده‌اند، کار می‌کند. ارکستررها در صورت لزوم، درخواست‌های رمزگذاری توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها را برطرف می‌کنند. این افراد در ازای پاداشی که دریافت می‌کنند، منابع محاسباتی خود از جمله قدرت پردازش و پردازنده‌ی گرافیکی و پهنای باندشان را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. لایو پیر این کاربران را “ماینر ویدیئو ” می‌نامد.

توسعه دهندگانی که برای تأمین سوخت برنامه‌های ویدیویی خود از شبکه لایوپیر استفاده می‌کنند، باید با توکن LPT هزینه خدمات کدگذاری و توزیع ویدیو را پرداخت کنند. علاوه بر این، دارندگان توکن LPT می‌توانند توکن‌های خود را نزد یک ارکستراتیو استیکینگ کنند تا بتوانند به عنوان نماینده در شبکه فعالیت کنند. بنابراین بدون اینکه مستقیماً در فرآیند کدگذاری ویدیو درگیر شوند، می‌توانند سهم کمتری از کارمزد و پاداش کدگذاری ویدیئو را کسب کنند.

لایوپیر چه ویژگی خاصی دارد؟

استریمینگ ویدئو برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های کاربردی، پرهزینه است. ممکن است مصرف کنندگان مستقیماً این هزینه ها را نبینند یا درک نکنند، اما این هزینه ها به صورت هزینه خدمات، افزایش تبلیغات یا حتی از طریق فروش داده هایشان می تواند به آنها اعمال شود.

اما لایوپیر این هزینه‌ها را از طریق محاسبات توزیع شده کاهش می ‌دهد. لایوپیر با سیستم پیشنهادی خود ممکن است انواع جدیدی از برنامه های ویدئویی و مدل‌های تجاری را بیافریند.

با لایوپیر چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

لایوپیر سرویسی نیست که کاربر با آن مستقیما تعامل دارد. بنابراین کاربرانی که فیلم‌های کدگذاری‌شده در شبکه‌ی لایوپیر را مشاهده می‌کنند، ممکن است هیچ نشانه‌ای از ارتباط با شبکه‌ی لایوپیر مشاهده نکنند.

لایوپیر برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های کاربردی، یک گزینه‌ی جایگزین ارزان‌تر نسبت به خدمات متمرکز فراهم می‌کند. هزینه‌های محاسبات را کاهش می‌دهد تا توسعه‌دهندگان بتوانند عملکرد ویدیو را در سرویس‌های خود پیاده‌سازی کند. برای شرکت‌کنندگان در شبکه نیز انگیزه‌ای برای شرکت در شبکه فراهم می‌کند. شرکت‌کنندگان با اتصال کامپیوتر خود به شبکه و یا استیکینگ توکن‌هایLPT پاداش می‌گیرند.

آیا می‌دانید؟

لایوپیر از مارس 2021، یک برنامه آزمایشی ماینینگ مشترک را با سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل کوین آغاز کرده‌است. این سیستم به کاربران امکان استخراج و کسب پاداش در هر دو پلتفرم را می‌دهد.

خوشحالیم که اعلام کنیم لایوپیر در حال راه اندازی یک پلتفرم ماینینگ مشترک با فایل کوین است. بدین صورت ماینرهای فایل کوین می‌توانند به ماینرهای ویدیوی لایوپیر تبدیل شوند.

— Livepeer (@LivepeerOrg) March 23, 2021

نحوه خرید توکن LPT

در حال حاضر می‌توانید توکن LPT را در صرافی‌هایی نظیر کوینکس تهیه کنید. بعلاوه این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) نیز مبادله می‌شود. یونی سواپ و بالانسر نمونه‌هایی از صرافی‌های پشتیبانی کننده از توکن LPT هستند.صندوق تراست لایوپیر گری اسکیل

تراست‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال گری اسکیل، ابزارهایی برای سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هستند که به منظور استفاده از ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران سنتی طراحی شده‌اند. قیمت هر صندوق تراست تقریباً مشابه ارز دیجیتال مربوطه است. گری اسکیل نیز مقدار قابل توجهی از سکه یا توکن مرتبط با آن تراست را در اختیار دارد. سرمایه گذاران با سرمایه‌گذاری در یک تراست در واقع ارز دیجیتال واقعی ندارند، بلکه به طور بالقوه می‌توانند از مزایای افزایش ارزش ارز دیجیتال مربوطه بهره‌مند شوند.

گری اسکیل با راه اندازی صندوق تراست لایوپیر، در واقع بر روی آینده‌ی لایوپیر شرط بندی کرده‌است: یعنی گری اسکیل معتقد است که ارزش لایوپیر با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در نتیجه پذیرش این ارز نزد سرمایه‌گذاران نیز افزایش خواهد یافت.

آینده‌ی ارز دیجیتال لایوپیر

موفقیت لایوپیر به توانایی این ارز در مقیاس پذیری تقاضاها بستگی دارد. با توجه به محبوبیت برنامه‌ها و پلتفرم‌های Web3 ، اگر کیفیت خدمات شبکه‌ی توزیع‌شده لایوپیر مشابه گزینه‌های متمرکز باشد و این کار را با کاهش هزینه‌ها انجام دهد، می‌تواند به یک گزینه‌ی قابل اطمینان تبدیل شود. این شبکه هنوز یک شبکه نسبتاً کوچک است و تنها حدود 47 کدگذار ویدیو به شبکه متصل هستند. اریک تانگ (Eric Tang) مدیرعامل لایوپیر، به تازگی در توئیتی گفته است که این سرویس بیش از 1.6 میلیون دقیقه فیلم را در 30 روز گذشته کدگذاری کرده است.

رقبای لایوپیر

اما لایوپیر تنها سرویسی نیست که می‌خواهد سرویس‌های غیرمتمرکز استریمینگ ویدیو را ارائه دهد. تتا نیز شبکه‌ای است که با همین هدف به وجود آمده‌است. تتا با استفاده از پهنای باند اضافی کاربر، به سرویس‌دهی استریمینگ ویدیو به سایر کاربران کمک می‌کند و در ازای پهنای باند کاربر، به او با توکن تتا پاداش (Theta) می‌دهد.

ویدیوکوین (VideoCoin) از نظر رویکرد به لایوپیر شبیه‌تر است. ویدیوکوین وظایف محاسباتی را در بین گره‌های متصل به شبکه توزیع می‌کند.

بعلاوه، شبکه‌های اشتراکی قدرت محاسباتی غیرمتمرکز دیگری نظیر گولم (Golem) نیز وجود دارند که از نیازهای مرتبط با استریمینگ ویدئو پشتیبانی می‌کنند.سخن نهایی

لایوپیر قصد دارد کاملاً غیرمتمرکز شود، اما در حال حاضر توسط اشخاص حقوقی‌ای که این شبکه را تأسیس کرده‌اند، هدایت می‌شود. لایوپیر در نقشه‌ی راه خود که در سال 2017 تدوین شده‌است، در مورد چگونگی مقیاس بندی شبکه و از بین بردن تدریجی عناصر متمرکز خود توضیح می‌دهد. البته این نقشه‌ی راه اکنون از نظر لایوپیر کمی قدیمی و منسوخ شده‌است.

با رشد و بلوغ بازار Web3، خدمات زیرساختی غیرمتمرکز می‌توانند بسیار با ارزش باشند. گری اسکیل کاملا مطمین است که یکی از خدماتی که به تغییر بازار استریمینگ ویدیو کمک خواهد کرد، لایوپیر است. راه‌اندازی صندوق تراست لایوپیر توسط گری اسکیل کمک خواهد کرد که توسعه‌دهندگان بیشتری به شبکه غیرمتمرکز لایوپیر وارد شوند.

مطالب مرتبط
بیت کوین اس وی Bitcoin SV
اوراکل‌ها رمزنگاری در رونق دیفای و دپ ها مورد توجه قرار می‌گیرند
ارز دیجیتال فلامینگو (Flamingo)، پلتفرم امور مالی غیرمتمرکز فول استیک چینی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس