قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  میمبل ویمبل (Mimblewimble) چیست؟ پروتکل زیربنایی ارزهای دیجیتال حریم خصوصی

میمبل ویمبل (Mimblewimble) چیست؟ پروتکل زیربنایی ارزهای دیجیتال حریم خصوصی

میمبل ویمبل (Mimblewimble) چیست؟ پروتکل زیربنایی ارزهای دیجیتال حریم خصوصی

میمبل ویمبل (MW) یک طراحی بلاک چین است که از روشی نوین در ساختار و ذخیره معاملات استفاده می‌کند. این یک اجرای متفاوت از بلاک چین اثبات کار (PoW) است که امکان افزایش حریم خصوصی و مقیاس پذیری بهتر شبکه را فراهم می‌کند.

طراحی میمبل ویمبل در اواسط سال 2016 توسط تام الویس جدوسور (Tom Elvis Jedusor) معرفی شد. اگرچه او موفق شد ایده‌های اصلی را به اشتراک بگذارد، اما اولین سند میمبل ویمبل سوالاتی را برای جامعه پیش آورد. این موضوع باعث شد تا اندرو پولسترا، محقق بلاک استریم (Blockstream)، مفهوم اصلی را مطالعه و بهبود بخشد. اندکی بعد، پولسترا مقاله‌ای با عنوان میمبل ویمبل نوشت. این مقاله در اکتبر 2016 منتشر شده است.

از آن زمان، بسیاری از محققان و توسعه دهندگان در حال بررسی امکانات پروتکل MW هستند. برخی می‌گویند که اجرای آن در بیت کوین بسیار دشوار خواهد بود، اگرچه از نظر فنی امکان پذیر است. پولسترا و دیگران معتقدند میمبل ویمبل ممکن است در نهایت شبکه بیت کوین را به عنوان یک راه حل زنجیره‌ای بهبود بخشد.میمبل ویمبل (Mimblewimble) چگونه کار می‌کند؟

میمبل ویمبل مدل سنتی معاملات بلاک چین را تغییر می‌دهد. این امکان را برای یک بلاک چین فراهم می‌کند تا تاریخچه جمع و جورتری داشته باشد، که بارگیری، همگام سازی و تأیید آن راحت‌تر و سریعتر است.

در یک بلاک چین MW هیچ آدرس قابل شناسایی یا قابل استفاده مجددی وجود ندارد. به این معنی که تمام معاملات از نظر یک فرد خارجی مانند داده‌های تصادفی به نظر می‌رسند. داده‌های معامله فقط برای شرکت کنندگان مربوطه قابل مشاهده است.

بنابراین، در یک بلاک میمبل ویمبل به نظر می‌رسد یک معامله انجام شده است و نه ترکیبی از چندین معامله. این بدان معنی است که بلاک‌ها قابل تأیید و اعتبارسنجی هستند، اما هیچ جزئیاتی در مورد معاملاتشان نمی‌دهند. هیچ راهی برای پیوند دادن ورودی‌های منفرد با خروجی مربوطه وجود ندارد.

مثال زیر را در نظر بگیرید. آلیس 5 سکه از مادرش و 5 سکه از پدرش دریافت می‌کند. سپس، او آن 10 سکه را برای باب می‌فرستد. معاملات تأیید می‌شوند، اما جزئیات آنها عمومی‌نیستند. تنها چیزی که باب می‌داند این است که آلیس 10 سکه برای او فرستاده است، اما نمی‌تواند بگوید چه کسی قبلاً آنها را به آلیس داده است.

برای جابجایی سکه‌ها بر روی بلاک چین میمبل ویمبل، فرستنده و گیرنده باید اطلاعات تأیید را رد و بدل کنند. بنابراین ما هنوز به آلیس و باب برای برقراری ارتباط احتیاج داریم، اما برای انجام معامله نیازی نیست که آنها همزمان آنلاین باشند.

کات ترو (cut-through) چیست؟

همچنین، میمبل ویمبل از ویژگی‌هایی به نام کات ترو (cut-through) استفاده می‌کند که با حذف اطلاعات تراکنش اضافی، داده‌های بلاک را کاهش می‌دهد. بنابراین بجای ثبت هر ورودی و خروجی (از والدین آلیس به او، و از آلیس به باب)، بلاک فقط یک جفت ورودی – خروجی (از والدین آلیس به باب) را ثبت می‌کند.

از نظر فنی، طرح میمبل ویمبل مفهوم معاملات محرمانه ای (CT) است که توسط آدام بک (Adam Back) در سال 2013 پیشنهاد شده است. این مفهوم توسط گرگ مکس ول (Greg Maxwell) و پیتر ویل (Pieter Wuille) پیاده سازی شد. این تیم همچنان از این کد پشتیبانی می‌کنند و آن را گسترش می‌دهند. به زبان ساده، CT ابزاری برای حفظ حریم خصوصی است که میزان انتقال بلاک چین را پنهان می‌کند.میمبل ویمبل در مقابل بیت کوین

بلاک چین بیت کوین داده‌های هر معامله را از زمان بلاک پیدایش حفظ کرده است. به این معنی که هر کسی قادر به بارگیری و تأیید تاریخچه عمومی‌آن است. این روند معامله به معامله قابل پیگیری است.

در مقابل، یک بلاک چین میمبل ویمبل فقط اطلاعات ضروری را حفظ می‌کند. این پروتکل در عین حال حریم خصوصی بیشتری را نیز ایجاد می‌نماید. اعتبارسنج‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ فعالیت غیرمعمولی اتفاق نمی‌افتد. به عنوان مثال آنها اطمینان حاصل می‌کند، پرداخت دوگانه رخ ندهد و میزان سکه‌های در گردش دقیق است.

به غیر از این، میمبل ویمبل سیستم اسکریپت بیت کوین را که لیستی از دستورالعمل‌هایی است که نحوه ساختار معاملات را تعریف می‌کند، حذف می‌کند. حذف اسکریپت به بلاک چین‌‌‌های MW خصوصی و مقیاس پذیرتر می‌شود. خصوصی‌تر زیرا آدرس‌ها به هیچ وجه قابل ردیابی نیستند و مقیاس پذیرتر هستند چون داده‌های بلاک چین کوچک‌تر می‌شوند.

بنابراین، تفاوت کلیدی دیگر بین بیت کوین و میمبل ویمبل اندازه نسبی داده‌های بلاک چین آنهاست. این مورد بیشتر مربوط به ویژگی توضیح داده شده قبلی است. با حذف داده‌های غیرضروری تراکنش، میمبل ویمبل به منابع محاسباتی کمتری نیاز دارد.

مزایای میمبل ویمبل

اندازه بلاک چین

همانطور که گفته شد، میمبل ویمبل امکان فشرده سازی داده‌ها و کاهش اندازه کلی بلاک چین را فراهم می‌کند. گره‌ها می‌توانند با استفاده از منابع بسیار کمتری، تاریخ معاملات را خیلی سریعتر بررسی کنند. علاوه بر این، بارگیری و همگام سازی با بلاک چین MW برای گره‌های جدید آسان‌تر است.

هزینه‌های کاهش یافته برای پیوستن به شبکه و اجرای یک گره ممکن است سرانجام به جامعه متنوع‌تر و توزیع شده‌ای منجر شود، که احتمالاً مرکزیت استخراج متداول در بسیاری از بلاک چین‌‌‌های PoW را کاهش می‌دهد.

مقیاس پذیری

در نهایت، ممکن است از میمبل ویمبل به عنوان یک راه حل زنجیره‌ای جانبی استفاده شود که می‌تواند به بیت کوین یا زنجیره دیگری از زنجیره‌‌‌های اصلی متصل شود. طراحی MW همچنین ممکن است باعث بهبود عملکرد کانالهای پرداخت مانند کانالهای مورد استفاده در شبکه لایتنینگ شود.

حریم خصوصی

حذف سیستم اسکریپت بیت کوین، همراه با استفاده از معاملات محرمانه، باعث ایجاد سطح بالایی از حریم خصوصی کاربر می‌شود و جزئیات معاملات را مبهم می‌کند.
علاوه بر این، سکه‌هایی که مبتنی بر بلاک چین‌‌‌های میمبل ویمبل هستند را می‌توان قابل معاوضه دانست. خاصیت قابلیت جایگزینی چیزی است که باعث می‌شود هر واحد از یک سکه با هر واحد دیگر از همان سکه قابل تعویض باشد (غیر قابل تشخیص هستند).

محدودیت‌ها

توان عملیاتی معامله

معاملات محرمانه به دلیل بزرگتر بودن حجم داده، تمایل دارند که میزان تراکنش را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. بنابراین وقتی با یک سیستم غیر خصوصی مقایسه می‌شود، یک بلاکچین که از CT استفاده می‌کند حریم خصوصی بیشتری دارد اما نرخ TPS پایین‌تر (تراکنش در ثانیه) را ارائه می‌کند.

هنوز هم ممکن است بگوییم که اندازه جمع و جور MW محدودیت TPS ناشی از معاملات محرمانه را جبران می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که عملکرد تراکنش به عوامل دیگری مانند اندازه بلاک و فرکانس بستگی دارد.

مقاوم در برابر کوانتوم نیست

به طور کلی، پروتکل میمبل ویمبل در برابر رایانه‌های کوانتومی‌مقاوم نیست زیرا به ویژگی‌های نسبتاً ساده امضاهای دیجیتالی متکی است. اما، ما با یک رایانه کوانتومی‌بالغ هنوز ده‌ها سال دیگر فاصله داریم. ارزهای دیجیتال با استفاده از میمبل ویمبل به احتمال زیاد در سالهای آینده راه‌هایی برای جلوگیری از حملات کوانتومی‌پیدا می‌کنند. در حقیقت، برخی از راه حل‌ها پیش ازین در حال آزمایش هستند (به عنوان مثال، تعهدات سوئیچ).سخن پایانی

معرفی میمبل ویمبل یک نقطه عطف قابل توجه در تاریخ بلاک چین است. از یک طرف، ویژگی کات ترو شبکه‌های MW را ارزان‌تر و مقیاس بندی آن را آسان‌تر می‌کند. از طرف دیگر، پروتکل MW ممکن است به عنوان یک راه حل زنجیره‌ای یا کانال پرداخت اجرایی شود، این امر امکان حفظ حریم خصوصی و مقیاس پذیری بیشتر را فراهم می‌کند.

تاکنون چند پروژه بلاک چین از جمله تیم لایت کوین با طراحی میمبل ویمبل کار می‌کنند. گرین (Grin) و بیم (Beam) دو مثال دیگر هستند. در حالی که گرین یک پروژه جامعه محور است و روی اثبات سبک مفهوم پروتکل MW کار می‌کند، بیم یک رویکرد راه اندازی مانند را اتخاذ می‌کند. در حالی که هر دو پروژه مبتنی بر میمبل ویمبل هستند، اما از نظر فنی از یکدیگر متمایز هستند زیرا هر یک روش خاصی برای اجرای طراحی MW دارند.

در حال حاضر سوال این است که آیا میمبل ویمبل می‌تواند به سطح قابل توجهی از قابلیت اطمینان و پذیرش دست یابد. این یک ایده هیجان انگیز و امیدوار کننده است، اما همچنین بسیار جوان است. به همین دلیل، موارد استفاده بالقوه در دست بررسی و آینده میمبل ویمبل همچنان نامشخص است.

مطالب مرتبط
ابر تورم(Hyperinflation) چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند از دارایی شما در برابر تورم محافظت کنند
ارز دیجیتال با پشتوانه طلا: 5 توکن برتر که ارزش طلا را نمایندگی می‌کنند
اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال که دانستن آن برای هر تازه واردی لازم است
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
معاملات اسپات و مارجین
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟