منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  مونرو (Monero) چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن به نام XMR
ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو (Monero) چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن به نام XMR

نوید رحیمی
1399/04/14
۰

مونرو (Monero) یکی از بهترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. این ارز در دنیای ارزهای دیجیتال به علت ویژگی های حفظ حریم شخصی شناخته شده است و جایگاه ویژه ای را نیز دارد. اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری درباره ارز دیجیتال مونرو کسب کنید تا پایان این مطلب بیت پارس را همراهی کنید.

مونرو (Monero) چیست ؟

بر کسی پوشیده نیست که در سال های اخیر صدها ارز دیجیتال در بازار راه اندازی شده اند و هرکدام از آنها به روش خاص خود به موفقیت دست یافته اند.

هر یک از ارزهای موفق به خاطر خاصیت ویژه شان درخشیدند؛ برخی به این دلیل که به مردم امکان مشاهده کلیه تراکنش ها را می دهند، برخی دیگر برای ارائه حریم خصوصی قابل تنظیم یا حضور مستحکم آن بعنوان یک اصل مشهور شده اند.

بنابراین، چه چیزی باعث شده است که مونرو (Monero) اینقدر محبوب شود؟

پاسخ بسیار ساده است : ویژگی های آن جهت حفظ حریم شخصی کاربران آن.


شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


اما این همه ی ویژگی های آن نیست. به همین دلیل است که بر آن شدیم در این مقاله همه ی امکاناتی که در پشت آن وجود دارد و آنچه که آن را ویژه می کند توضیح دهیم.

اولین چیزی که باید بدانید این است که این یک سیستم پولی است که فرض آن امنیت کاربران آن ، حفظ حریم خصوصی و عدم ردیابی آن است.

برای دستیابی به این هدف، مونرو از رمزنگاری ویژه ای استفاده می کند که به نوبه خود وظیفه تضمین محرمانه بودن تمام معاملات را دارد. این رمزنگاری به منظور جلوگیری از ارتباط بین معاملات با کاربری که آن ها را انجام می دهد.

ارز دیجیتال مونرو (Monero)

ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو Monero واقعاً چیست و چگونه کار می کند ؟

مونرو (XMR) در سال 2014 به عنوان رمزارز ایجاد شده بر بستر بلاک چین راه اندازی شد. این بلاک چین ها مانند دفاتر کل عمومی ای هستند که در آن می توان کلیه تراکنش ها و فعالیت های کاربرانی که در شبکه حضور دارند را نظارت کرد.

هدف از ایجاد بلاک چین مونرو این است تا هویت کاربران خود را با پنهان کردن آدرسهایی که توسط آنها استفاده می شود، کاملاً از دید دیگر کاربران مخفی کند. بدین صورت هنگام انجام تراکنش، امکان بدست آوردن هویت فرستنده یا گیرنده یا میزان تراکنش امکان پذیر نخواهد بود.

از سوی دیگر، استخراج این رمزنگاری کاملاً متفاوت و مبتنی بر اصل مساوات است. بدین ترتیب که بلاک چین همه ماینرها را برابر می داند و بنابراین، آنها را مستحق فرصت های یکسان در نظر می گیرد. این یعنی توان محاسباتی یا استیک بیشتر قدرت استخراج را افزایش می دهد.

در هنگام راه اندازی مونرو، سازندگان اصلی و توسعه دهندگان آن شخصاً این موفقیت را از آن خود نمی دانستند، زیرا آنها به سهم و پشتیبانی جامعه بزرگی که اجازه توسعه این ارز دیجیتال را داده بودند، توجه داشتند.

در فرآیند استخراج مونرو مانند سایر ارزهای دیجیتال، ماینرها برای فعالیت هایی که انجام می دهند پاداش می گیرند. آنها می توانند به یک استخر استخراج بپیوندند که به آنها امکان می دهد به صورت جمعی یا جداگانه استخراج کنند.

علاوه بر این، این روند را می توان از هر رایانه ای و با هر سیستم عامل (ویندوز ، MacOS ، لینوکس ، اندروید یا FreeBSD) و بدون نیاز به نصب سخت افزار ویژه، مانند ASIC (مدارهای مجتمع برای برنامه های خاص) انجام داد.

ویدیوی آموزش مونرو چیست 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

چگونه مونرو موفق شده است حریم شخصی را بهبود بخشد؟

حلقه امضا و آدرس های پنهان کلیدهای تکنولوژی بوده اند که حریم خصوصی تغییر ناپذیر مونرو را امکان پذیر ساخته است.

این امضاها هستند که به کاربرانی که ارز دیجیتال XMR را ارسال می کنند اجازه می دهند از دید سایر کاربران گروه ناشناس بمانند. این امضاهای دیجیتال، ناشناس هستند و نشان نمی دهند چه کسی تراکنش را امضا کرده است.

به منظور ایجاد این امضاها، مونرو از ترکیبی از کلیدها در حساب فرستنده استفاده می کند و آن را با سایر کلیدهای عمومی که جزئی از بلاک چین هستند، مخلوط می کند و آن را به یک امضای بی نظیر و اختصاصی تبدیل می نماید.

این فرایند باعث می شود تا هویت فرستنده مخفی شود. با استفاده از این رمزنگاری مشخص نمی کند که کدام یک از کلیدهای مورد استفاده توسط اعضای گروه برای ایجاد این امضای ترکیبی استفاده شده است.

از طرفی، آدرس های مخفی مسئولیت حفظ حریم خصوصی در مرحله بالاتری را بر عهده دارند. اینها به طور تصادفی برای هر یک از تراکنش ها جهت مخفی کردن آدرس واقعی گیرنده ایجاد می شوند. در نتیجه به نوبه خود، هویت گیرنده را مخفی می کند.

علاوه بر این ،(RingCT) تراکنش های محرمانه حلقه، در سال 2017 به ویژگی های مونرو اضافه شد. با این ویژگی مبلغ تراکنش نیز مخفی می شود. استفاده از این ویژگی برای انجام هر یک از تراکنش ها انجام شده در شبکه اجباری شد.

تفاوت مونرو و بیت کوین چیست؟

مونرو اولین رمزنگاری بود که در سال 2014 ایجاد و به بازار عرضه شد. این پروتکل به عنوان پروتکلی که از هویت کاربران خود از طریق آدرس های ایجاد شده از ترکیب هایی که به طور تصادفی با حروف و اعداد تولید می شوند، محافظت می کند.

حقیقت این است که، با وجود سطح بالای محرمانه بودن، کلیه آدرس ها و تراکنش های بیت کوین در بلاک چین ثبت شده است. بنابراین می توان آنها را توسط هر کاربر که مایل به رصد آن است، مشاهده کرد.

حتی آدرس های ساختگی ذکر شده کاملاً محرمانه نیستند. تراکنش های انجام شده توسط هر کاربر می تواند به همان آدرس مرتبط باشد و بنابراین، مردم، دولت یا هر شخص دیگری امکان نظارت بر آنها را داراست.

XRM مزیت های بیشتری نسبت به بیت کوین دارد

یکی دیگر از مزایایی که مونرو در برابر بیت کوین ارائه می دهد، قابلیت تعویض پذیری آن است. به این معنی که می توان دو واحد مونرو را به صورت متقابل و بدون هیچ گونه تفاوتی جایگزین کرد.

به عنوان مثال : اگر دو اسکناس 1 دلاری داشته باشید، با اینکه آنها ارزش یکسانی دارند، اما کاملا یکسان نیستند. هر کدام یک شماره سریال بی همتا دارند. همین اتفاق در مورد بیت کوین نیز رخ می دهد.

در آخر، بیت کوین هر یک از تراکنش خود را در بلاک چین ثبت می کند و این به منظور شناسایی مقدار مشخص بیت کوینی است که در هر نوع کلاهبرداری، قمار یا سرقتی دخیل است. در صورت بروز این موارد، حساب های مربوط به فعالیت های غیرقانونی مسدود شده و یا به حالت تعلیق در می آیند تا در صورت احراز جرم بسته شوند.

از طرف دیگر، سابقه تراکنش های مونرو قابل ردیابی نیست. آنچه در اختیار کاربران خود قرار می دهد بخشی از یک شبکه بسیار امن تر است، جایی که نگهداری یا عدم پذیرش سایر کاربرانی که سکه های آنها منشا مشکوک دارد، غیرممکن است.

مونرو یکی از بهترین کریپتوکارنسی ها محسوب می شود

مونرو یکی از بهترین کریپتوکارنسی ها محسوب می شود

چرا Monero برای استخراج نیازی به دستگاه ASIC ندارد؟

هزینه تولید دستگاه های ASIC برای استخراج مونرو بسیار بالا است. بنابراین، ساخت آنها توجیه اقتصادی ندارد. البته گفته می شود که برای استخراج مونرو نیز واقعاً احتیاجی به این دستگاه ها نیست.

اساس عدم تمرکز مونرو باعث شده است که استخراج آن با ASIC انجام نشود. به همین ترتیب، همانطور که مونرو در وبلاگ خود اعلام کرده است، تمرکز با ورود ASIC در بلاک چین شبکه را تهدید می کند. فقط تعداد کمی از شرکت ها قادر به ساخت سخت افزارهای آن هستند. بنابراین، اگر یکی از این شرکت ها بخواهد تغییری را اعمال کند، بستر بلاک چین می تواند به خطر بیفتد.

به همین دلیل است که توسعه دهندگان اصلی و جامعه مونرو به طور مداوم الگوریتم هش این ارز را به روز می کنند. با این کار هزینه ی استفاده از هرگونه ASIC بسیار بالا می رود.

چالش های کلیدی پیش روی مونرو

حفظ حریم خصوصی و عدم امکان جستجوها باعث می شود مونرو برای فعالیت های غیرقانونی در بازارهایی که مواد مخدر و لاتاری ها در آن حضور دارند، استفاده شود.

در حقیقت، در بازارهای دارک وب مانند اوآسیس (Oasis) و آلفا بی (AlphaBay) استفاده بیشتری از این رمزنگاری شده است.

هکرهایی مسئولیت ایجاد نرم افزاری را که مستقیماً بر روی رایانه ها تأثیر می گذارد، مدیریت استخراج مونرو و ارسال آن را به کره شمالی به عهده گرفته اند.

بنابراین، در حالی که حریم خصوصی و فرار از قانون توسط مونرو عواقب مفیدی به همراه داشته است، اما خطرات بزرگی را نیز به وجود آورده است که باید قبل از انجام هرگونه تراکنش مورد بررسی قرار گیرد.

آینده ارز دیجیتال XRM چگونه خواهد بود ؟

شکی نیست که آینده مونرو حتی بازتر و غیرمتمرکز تر از زمان حال پیش بینی می شود، که این امر باعث می شود تا برای کسانی که حریم خصوصی را به عنوان یک اصل در نظر دارند، جذاب تر شود.

علاوه بر این، یکی از معدود سکه های ابتدایی است که بر اساس بیت کوین ایجاد نشده است. پتانسیل آن نامحدود است و رشد آن در مدت کوتاهی این پتانسیل را به اثبات رسانده است. به نظر می رسد آینده آن برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند واقعاً روشن و جذاب است.

چگونه می توان مونرو را خریداری کرد؟

پلتفرم مونرو توصیه می کند که بهترین راه برای دستیابی به توکن های XMR ، دستیابی به کیف پول مونرو قبل از اولین خرید است.

دلیل این امر این است که این پلتفرم با کیف پول خود کار می کند و این کیف پول به نوبه خود با بسیاری از سیستم عامل ها سازگار است. سپس، شما باید نوع صرافی خود را انتخاب کنید، یعنی می خواهید از ارزهای فیات برای خرید استفاده کنید یا یک ارز دیجیتال دیگر.

لازم به یادآوری است که خرید یا تبادل ارزهای رمزپایه ای شامل یک سری از مشکلات می شود.

به عنوان مثال، ثبت نام در بازار، تأیید اعتبار حساب یا احتمال حمله ی هکرهایی که وجوه شما را سرقت می کنند. علاوه بر این، و به دلیل عدم ثبات بازار، نوسانات بازار شما را با ریسک بالای از دست رفتن پولتان مواجه می کنند. یکی از واضح ترین نمونه ها را می توان با بیت کوین و استهلاک ارزش توکن آن مشاهده کرد.

شما می توانید از صرافی های ارز دیجیتال معروف جهانی یا صرافی های سنتی منطقه خودتان براحتی مونرو را تهیه کنید. اگر در زمینه خرید این ارز دیجیتال مشکلی داشتید بهتر است تا با کارشناسان بیت پارس تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال چیا (XCH) چیست؟ چگونه می توان آن را با یک هارد دیسک استخراج کرد
گارلیکوین (Garlicoin)چیست؟ میم کوینی برای استفاده در بازی‌های کامپیوتری
ارز دیجیتال دش چیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان