مونرو (Monero) چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام XMR

مونرو (Monero) چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام XMR : مونرو یکی از بهترین کریپتوکارنسی ها شمرده می شود که در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته شده است و جایگاه ویژه ای را نیز دارد. اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری درباره ارز دیجیتال مونرو کسب کنید تا پایان این مطلب بیت پارس را همراهی کنید.

مونرو (Monero) چیست ؟

بر کسی پوشیده نیست که در سال های اخیر صدها ارز رمزنگاری در بازار راه اندازی شده اند و هرکدام از آنها به روش خاص خود به موفقیت دست یافته اند.

هر یک از ارزهای موفق به خاطر خاصیت ویژه شان درخشیدند؛ برخی به این دلیل که به مردم امکان مشاهده کلیه تراکنش ها را می دهند، برخی دیگر برای ارائه حریم خصوصی قابل تنظیم یا حضور مستحکم آن بعنوان یک اصل مشهور شده اند.

بنابراین، چه چیزی باعث شده است که مونرو Monero اینقدر محبوب شود؟

پاسخ بسیار ساده است : ویژگی های آن جهت حفظ حریم شخصی کاربران آن.


شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


اما این همه ی ویژگی های آن نیست. به همین دلیل است که بر آن شدیم در این مقاله همه ی امکاناتی که در پشت آن وجود دارد و آنچه که آن را ویژه می کند توضیح دهیم.

اولین چیزی که باید بدانید این است که این یک سیستم پولی است که فرض آن امنیت کاربران آن ، حفظ حریم خصوصی و عدم ردیابی آن غیرممکن است.

برای دستیابی به این هدف ، مونرو از رمزنگاری ویژه ای استفاده می کند که به نوبه خود وظیفه تضمین محرمانه بودن تمام معاملات خود را دارد ، به منظور جلوگیری از ارتباط آنها با یک کاربر.

ارز دیجیتال مونرو (Monero)
ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو Monero واقعاً چیست و چگونه کار می کند ؟

مونرو (XMR) در سال 2014 به عنوان رمزارز ایجاد شده بر بستر بلاک چین راه اندازی شد و بدین صورت شروع به کار کرد که این بلاکچین ها مانند دفاتر کل عمومی ای هستند که در آن می توان کلیه تراکنش ها و فعالیت های کاربرانی که در شبکه حضور دارند را نظارت کرد.

در مورد بلاک چین مونرو ، هدف از ایجاد این بلاک چین این است تا هویت کاربران خود را با پنهان کردن آدرسهایی که توسط آنها استفاده می شود، کاملاً پنهان کند. هنگام انجام تراکنش، امکان بدست آوردن هویت فرستنده یا گیرنده یا میزان تراکنش امکان پذیر نخواهد بود.

از سوی دیگر، استخراج این رمزنگاری کاملاً متفاوت و مبتنی بر اصل مساوات است، بدین ترتیب که همه مردم را برابر می داند و بنابراین، آنها را مستحق فرصت های یکسان در نظر می گیرد.

این واقعیت را توضیح می دهد که در هنگام راه اندازی مونرو، سازندگان اصلی و توسعه دهندگان آن شخصاً این موفقیت را از آن خود نمی دانستند، زیرا آنها به سهم و پشتیبانی جامعه بزرگی که اجازه توسعه ارز مجازی را داده بودند، توجه داشتند.

بنابراین، در فرآیند استخراج، ماینرها برای فعالیت هایی که انجام می دهند پاداش می گیرند، به یک استخر استخراج می پیوندند که به آنها امکان می دهد به صورت جمعی یا جداگانه استخراج کنند.

علاوه بر این، این روند را می توان از هر رایانه ای و با هر سیستم عامل (ویندوز ، MacOS ، لینوکس ، اندروید یا FreeBSD ) و بدون نیاز به نصب سخت افزار ویژه، مانند ASICs (مدارهای مجتمع برای برنامه های خاص) انجام داد.

چگونه مونرو موفق شده است حریم شخصی را بهبود بخشد؟

حلقه امضا و آدرس های پنهان کلیدهای تکنولوژیکی بوده اند که حریم خصوصی تغییر ناپذیر مونرو را امکان پذیر ساخته است.

این امضاها هستند که به کاربرانی که رمزارز را ارسال می کنند اجازه می دهند در دید سایر کاربران گروه ناشناس بمانند. این امضاهای دیجیتال، ناشناس هستند و نشان نمی دهند چه کسی تراکنش را امضا کرده است.

به منظور ایجاد این امضاها، مونرو از ترکیبی از کلیدها از حساب فرستنده استفاده می کند و آن را با سایر کلیدهای عمومی که جزئی از بلاک چین هستند، شریک می کند و آن را به یک امضای بی نظیر و اختصاصی تبدیل می کند.

این فرایند باعث می شود تا هویت فرستنده مخفی شود و مشخص نمی کند که کدام یک از کلیدهای مورد استفاده توسط اعضای گروه برای ایجاد این امضای مرکب استفاده شده است.

از طرفی، آدرس های مخفی مسئولیت حفظ حریم خصوصی در مرحله بالاتری بر عهده دارند. اینها به طور تصادفی برای هر یک از تراکنش ها برای مخفی کردن آدرس واقعی گیرنده ایجاد می شود و به نوبه خود، هویت گیرنده را مخفی می کند.

علاوه بر این ،(RingCT) تراکنش های محرمانه حلقه، در سال 2017 به ویژگی های مونرو اضافه شد تا مبلغ تراکنش را نیز مخفی کند و برای انجام هر یک از تراکنش ها انجام شده در شبکه اجباری شد.

تفاوت مونرو و بیت کوین چیست؟

مونرو Monero اولین رمزنگاری بود که در سال 2014 ایجاد و به بازار عرضه شد. این پروتکل به عنوان پروتکلی که از هویت کاربران خود از طریق آدرس های ساختگی یعنی ترکیب هایی که به طور تصادفی با حروف و اعداد تولید می شوند، محافظت می کند، عمل می کند.

حقیقت این است که، با وجود سطح بالای محرمانه بودن، کلیه آدرس ها و تراکنش های بیت کوین در بلاک چین ثبت شده است، بنابراین می توان آنها را توسط هر کاربر که مایل به رصد آن است، مشاهده کرد.

حتی آدرس های ساختگی ذکر شده کاملاً محرمانه نیستند، زیرا تراکنش های انجام شده توسط هر کاربر می تواند به همان آدرس مرتبط باشد و بنابراین، مردم، دولت یا هر شخص دیگری امکان نظارت بر آنها را داراست.

آیا می دانستید که : مونرو مزیت های بیشتری نسبت به بیت کوین دارد

یکی دیگر از مزایایی که مونرو در برابر بیت کوین ارائه می دهد، قابلیت تعویض پذیری آن است، به این معنی که می توان دو واحد مونرو را به صورت متقابل و بدون هیچ گونه تفاوتی جایگزین کرد.

به عنوان مثال : اگر دو اسکناس 1 دلاری داشته باشید، با اینکه آنها ارزش یکسانی دارند، اما کاملا یکسان نیستند، زیرا هر کدام یک شماره سریال بی همتا دارند. همین اتفاق در مورد بیت کوین نیز رخ می دهد.

در آخر، بیت کوین هر یک از تراکنش خود را در بلاک چین ثبت می کند و این به منظور شناسایی مقدار مشخص بیت کوینی است که در هر نوع کلاهبرداری، قمار یا سرقتی دخیل است. در صورت بروز این موارد، حساب های مربوط به فعالیت های غیرقانونی مسدود شده، و یا به حالت تعلیق در می آیند تا در صورت احراز جرم بسته شوند.

از طرف دیگر، سابقه تراکنش های مونرو قابل ردیابی نیست. آنچه در اختیار کاربران خود قرار می دهد بخشی از یک شبکه بسیار امن تر است، جایی که نگهداری یا عدم پذیرش سایر کاربرانی که سکه های آنها منشا مشکوک دارد، غیرممکن است.

مونرو یکی از بهترین کریپتوکارنسی ها محسوب می شود
مونرو یکی از بهترین کریپتوکارنسی ها محسوب می شود

چرا Monero برای استخراج نیازی به دستگاه ASIC ندارد؟

هزینه تولید دستگاه های ASIC برای استخراج مونرو بسیار بالا است، بنابراین، ساخت آنها توجیه اقتصادی ندارد. البته گفته می شود که برای استخراج مونرو نیز واقعاً احتیاجی به این دستگاه ها نیست.

اساس عدم تمرکز مونرو باعث شده است که استخراج آن با ASIC انجام نشود. به همین ترتیب، همانطور که Monero در وبلاگ خود نشان می دهد، تمرکز با ورود ASIC در سیستم شروع می شود، زیرا فقط تعداد کمی از شرکت ها قادر به ساخت سخت افزارهای آن هستند. بنابراین، اگر یکی از این شرکت ها بخواهد تغییری را اعمال کند، بستر بلاک چین می تواند به خطر بیفتد.

به همین دلیل است که توسعه دهندگان اصلی و جامعه Monero به طور مداوم الگوریتم Hash را به روز می کنند تا از هزینه ی استفاده از هرگونه ASIC بسیار بالا برود.

چالش های کلیدی پیش روی Monero

حفظ حریم خصوصی و عدم امکان جستجوها باعث می شود مونرو برای فعالیت های غیرقانونی در بازارهایی که مواد مخدر و لاتاری ها در آن حضور دارند، استفاده شود.

در حقیقت، در بازارهای دارک وب مانند Oasis و AlphaBay استفاده بیشتری از این رمزنگاری شده است.

هکرهایی مسئولیت ایجاد نرم افزاری را که مستقیماً بر روی رایانه ها تأثیر می گذارد، مدیریت استخراج مونرو و ارسال آن را به کره شمالی به عهده گرفته اند.

بنابراین، در حالی که حریم خصوصی و فرار از قانون توسط مونرو عواقب مفیدی به همراه داشته است، اما خطرات بزرگی را نیز به وجود آورده است که باید قبل از انجام هرگونه تراکنش مورد بررسی قرار گیرد.

آینده مونرو چگونه خواهد بود ؟

شکی نیست که آینده Monero حتی بازتر و غیرمتمرکز تر از زمان حال پیش بینی می شود، که این امر باعث می شود تا برای کسانی که حریم خصوصی را به عنوان یک اصل در نظر دارند، جذاب تر شود.

علاوه بر این، یکی از معدود سکه هایی است که بر اساس بیت کوین ایجاد نشده است، پتانسیل آن نامحدود است و رشد آن در چنین مدت کوتاهی این پتانسیل را به اثبات رسانده است. به نظر می رسد آینده آن برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند واقعاً روشن و جذاب است.

چگونه می توان Monero را خریداری کرد؟

پلتفرم Monero توصیه می کند که بهترین راه برای دستیابی به توکن های XMR ، دستیابی به کیف پول مونرو قبل از اولین خرید است.

دلیل این امر این است که این پلتفرم با کیف پول خود کار می کند و این کیف پول به نوبه خود با بسیاری از سیستم عامل ها سازگار است. سپس، شما باید نوع مبادله ی خود را انتخاب کنید، یعنی می خواهید از ارزهای فیات برای خرید استفاده کنید یا یک رمزارز دیگر.

لازم به یادآوری است که خرید یا تبادل ارزهای رمزپایه ای شامل یک سری از مشکلات می شود.

به عنوان مثال، ثبت نام در بازار، تأیید اعتبار حساب یا احتمال حمله ی هکرهایی که وجوه شما را سرقت می کنند. علاوه بر این، و به دلیل عدم ثبات بازار، نوسانات بازار شما را با ریسک بالای از دست رفتن پولتان مواجه می کنند. یکی از واضح ترین نمونه ها را می توان با بیت کوین و استهلاک ارزش توکن آن مشاهده کرد.

شما می توانید از صرافی های ارز دیجیتال معروف جهانی یا صرافی های سنتی منطقه خودتان براحتی Monero رو تهیه کنید. اگر در زمینه خرید این ارز دیجیتال مشکلی داشتید بهتر است تا با کارشناسان بیت پارس تماس بگیرید.

5/5 (1 نظر)

درباره ی نوید رحیمی

نویسنده و محقق در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال

مطلب پیشنهادی

پکسوس Paxos و توکن بومی آن(PAX) استیبل کوینی که با دلار آمریکا تراز شده است

پکسوس Paxos و توکن بومی آن(PAX) استیبل کوینی که با دلار آمریکا تراز شده است

پکسوس Paxos و توکن استاندارد بومی آن (PAX) یک استیبل کوین است که توسط شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *