منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  نوکوین (NavCoin) چیست؟ سکه‌ی حریم خصوصی قدیمی با قابلیت استیکینگ
نوکوین (NavCoin) چیست؟ سکه‌ی حریم خصوصی قدیمی با قابلیت استیکینگ

نوکوین (NavCoin) چیست؟ سکه‌ی حریم خصوصی قدیمی با قابلیت استیکینگ

سعید درویشی
1400/04/15
۰

نوکوین یک سکه‌ی حریم خصوصی است که به صورت ناشناس و با کاربری ساده طراحی شده است. نوکوین در سال 2014 بوجود آمد و متعلق به کلاس قدیمی رمزارزهاست که قبل از موج اخیر ICO وجود داشته است.

آنچه در این مقاله درباره نوکوین خواهیم آموخت:

  • نوکوین (NavCoin) چیست؟
  • نوکوین چگونه کار می‌کند؟
  • توکن نوکوین (NAV)
  • تیم نوکوین و پیشرفت‌هایش
  • تاریخچه‌ی معاملات نوکوین
  • NAV را از کجا بخریم
  • NAV را در کجا نگهداری کنیم؟

نوکوین (NavCoin) چیست؟

نوکوین (NavCoin) یک سکه‌ی حریم خصوصی است که به صورت ناشناس و با کاربری ساده طراحی شده است. نوکوین در سال 2014 بوجود آمد و متعلق به کلاس قدیمی رمزارزهاست که قبل از موج اخیر ICO وجود داشته است. نوکوین در طول این هفت سال به خوبی قابلیت‌های خودش را نشان داده است. در طول چهار سال گذشته به روز رسانی‌های مختلف و بهبودهای گوناگون را پیگیری و به سرانجام رسانده است. این تیم یک تیم متعهد و آگاه است و نتیجه‌ اینکه این پلتفرم رشد مداوم و مستمر داشته است.

با این حال، نوکوین هنوز رشدی را که سایر رقبایش در رقابت برای رسیدن به برترین سکه‌ی حفظ حریم خصوصی داشته‌اند، لمس نکرده است. دش (Dash)،زی کش (Zcash) و مونرو (Monero) همگی از نظر پذیرش و بودجه از نوکوین پیشی گرفته‌ا‌ند. در سال 2017، این پروژه دوباره به بازار برگش و این بازگشت هنگامی اتفاق افتاد که این تیم بر طراحی، قابلیت بهره گیری و نیز استفاده از تجربه تمرکز بیشتری کرد. نوکوین می‌خواهد استفاده از معاملات خصوصی را ساده و سریع انجام دهد.

نوکوین چگونه کار می‌کند؟

کد اصلی نوکوین بر مبنای کد اصلی بیت کوین است، اما توسعه دهندگان آن چندین ویژگی اصلی بیت کوین را تغییر داده‌اند. اول آنکه، نوکوین زیر زنجیره ثانویه‌ای را اجرا می‌ کند که به نوتک (NavTech) معروف است. نوتک ناشناس سازی معامله و مرکب سازی آن را امکان پذیر می‌کند. دوم آنکه، نوکوین الگوریتم اثبات کار بیت کوین را با اثبات سهام عوض می‌کند. علاوه بر این ، معاملات نوکوین معمولاً سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین هستند. در آینده، این پروژه همچنین مستقیما از برنامه‌های غیرمتمرکز رمزگذاری شده در بلاک چین پشتیبانی خواهد کرد.

زمان معاملات، کارمزدها و مقیاس پذیری

از روزهای آغازین، یکی از ویژگی‌های جذاب نوکوین معاملات سریع آن بوده است. بر خلاف بیتکوین که هر بلاک را در هر ده دقیقه تأیید می‌کند، نوکوین هر بلاک را در سی ثانیه تأیید می‌کند. این زمان در واقع سریعتر از مونرو که در دو دقیقه و زی کش که در دو و نیم دقیقه هر بلاک را تأیید می‌کنند، است. دش نیز به طور متوسط حدود 2.5 دقیقه زمان می‌برد تا هر بلاک را تأیید نماید، اما نودهای اصلی آن امکان ارسال تراکنش‌های فوری را فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد، نوکوین سریع‌ترین زمان استاندارد بلاک را در بین سکه‌های حریم خصوصی محبوب دارد.

این معاملات سریع گران نیز نیستند. هنگامی که ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم با مشکل کارمزد بالای استخراج دست به گریبانند، نوکوین کارمزد معاملات خود را پایین نگه می‌دارد. هزینه‌ی متوسط برای ارسال یک معامله‌ی استاندارد فقط 0.0001 NAV است. معاملات خصوصی و رمزگذاری شده ممکن است گران‌تر باشند.

نوکوین همچنین به دنبال رفع نگرانی‌های مربوط به مقیاس پذیری نیز است. آنها در حال حاضر از اثبات الگوریتم اجماع سهام استفاده می‌کنند که مصرف انرژی مرتبط با استخراج را کاهش می‌دهد.

ناشناس و غیرقابل ردیابی بودن معاملات نوکوین

جامعه نوکوین این سکه را کاملا به عنوان یک سکه حریم خصوصی توصیف می‌کند. امروزه دلایل زیادی برای داشتن سکه‌های حریم خصوصی احساس می‌شود. سکه‌های حریم خصوصی و توکن‌های غیرقابل ردیابی برای سیستم‌های کاربردهای مهمی دارند. این ویژگی به قابلیت انعطاف پذیری یک توکن کمک می‌کند، زیرا تاریخچه‌ی توکن را نمی‌توان ردیابی کرد. هر توکن NAV به یک اندازه ارزش دارد و سابقه‌ی مشخصی ندارد.

معاملات ناشناس در نوکوین الزامی یا حتی استاندارد نیستند. آنها اختیاری هستند. اما اگر معاملات ناشناس نوکوین را فعال کنید، تراکنش به طور کامل از حساب ارسال کننده و آدرس IP شما در بلاک چین جدا شده و غیر قابل ردیابی خواهد بود.

زیر زنجیره‌ی نوتک (NavTech subchain)

این معاملات ناشناس با استفاده از زیر زنجیره‌ی نوتک (NavTech subchain) انجام می‌شود. این راه حل منحصر به فرد کاربر را قادر می‌سازد تا NAV را از طریق زنجیره‌ی فرعی روی بلاک چین اصلی به سمت گیرنده ارسال کند.

تراکنش رمزگذاری می‌شود و فرستنده NAV را به جای ارسال مستقیم به گیرنده، به زنجیره فرعی نوتک منتقل می‌کند. زیر زنجیره‌ی ‌نوتک شامل چندین سرور و لایه رمزگذاری است که تراکنش را انجام می‌دهد. سپس نوتک پرداخت نهایی را از یک استخر توکن که قرارداد نوتک آن را مدیریت می‌کند، به گیرنده می‌فرستد. به طور خلاصه توکن‌های اصلی که فرستنده ارسال کرده با توکن‌هایی که گیرنده دریافت می‌کند، یکسان نیستند.

رمزگذاری لایه‌ای و ترکیب کردن توکن‌ها در یک استخر مدیریت شده، روش حفظ حریم خصوصی نوکوین است. این ویژگی اطمینان می‌دهد که هیچ کس نمی‌تواند یک معامله نوتک را تا مقصد نهایی خود رهگیری کند. نوکوین قصد دارد به طور مداوم اقدامات محرمانه‌تری مانند معاملات جعلی و حساب‌های ساختگی را که باعث افزایش گردش NAV از طریق زیر زنجیره نوتک می‌شود را پیاده سازی کند و در نهایت بر ابهام معاملات واقعی اضافه کند.

پلت فرم والنس (Platform Valence)

علاوه بر اقدامات درمسیرتوسعه حریم خصوصی، نوکوین همچنین پروژه‌هایی در دست ساخت دارد که آن را به چیزی فراتر ازیک ارز تبدیل خواهد کرد. پلت فرم والنس یک پروژه خواهر برای نوکوین است و زیر زنجیره‌ی نوتک را تقویت می‌کند. والنس به دنبال این است که اولین پلت فرم ناشناس برای برنامه‌های غیرمتمرکز باشد.

برخلاف سایر سیستم عامل‌های غیرمتمرکز، والنس از ماشین مجازی استفاده نمی‌کند. به جای کدگذاری در محیطی که در بلاک چین میزبانی شده است، هدف والنس این است که به توسعه دهندگان اجازه دهد که مستقیماً بر روی بلاک چین کد نویسی کنند. این یک طرح انقلابی است و نگرانی‌های زیادی در مورد ایمنی آن وجود دارد که تیم توسعه با آنها دست و پنجه نرم می‌کند.

والنس هنوز منتشر نشده است. بنابراین ما اطلاعات کاملی در مورد چگونگی کارکرد دقیق آن نداریم. نیازی به گفتن نیست که این طرح یک چالش بسیار بزرگ است. اما از طرفی می‌تواند یک راه حل جذاب باشد که تجربه منحصر به فردی را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند.

استخراج اثبات سهام

در حالی که اکثر رمزارزهای دیگر به نوعی الگوریتم اثبات کار را اجرا می‌کنند، نوکوین در این میان جزو اولین‌ پلت فرم‌هایی بود که اثبات سهام را پیاده سازی کرد. اثبات سهام متکی بر این است که کاربران بخشی از دارای‌های NAV خود را برای دستیابی به فرصتی برای ایجاد یک بلاک جدید هولد کنند. اگر شبکه بلاک جدیدی را که ایجاد کرده‌اید تایید کند، پاداش دریافت خواهید کرد. اگر بلاک شما نادرست باشد یا شامل معاملات جعلی باشد ، الگوریتم اثبات سهام تمام سکه‌هایی را که استیک کرده‌اید را از شما می‌گیرد.

با استفاده از نوکوین، می‌توانید پنج درصد سود از طریق استیکینگ NAV خود بدست آورید. با این حال، برای انجام این کار، باید یک گره استیکینگ را در شبکه اجرا کنید.

توکن NAV

NAV در سال 2014 راه اندازی شد و از آن زمان به طور عمومی در صرافی‌ها لیست شده است. می‌توانید از توکن NAV به عنوان روشی برای انتقال ارزش استفاده کنید. شبیه روشی که از بیت کوین استفاده می‌کنید.

شبکه NAV هنوز نسبتاً کوچک است. فقط 100 کیف پول حدود 60 درصد از کل توکن‌های NAV را در اختیار دارد. 1000 کیف پول تقریباً 80 درصد را در خود جای داده است. این به این معنی است که تعداد کاربران NAV هنوز نسبتاً کم است.

تیم NavCoin و پیشرفت‌های این تیم

تیم Encrypt S Ltd پشت نوکوین و والنس است. نوکوین یک پروژه منبع باز است و به همین دلیل هم آنها یک جامعه بزرگ دنبال کننده دارند و هر کسی می‌تواند در این پروژه مشارکت کند. نوکوین دارای یک تیم توسعه دهنده‌ی بسیار فعال است. به روزرسانی‌های جدید معمولاً هر هفته منتشر می‌شوند. کریگ مک گرگور (Craig MacGregor) مهندس ارشد این پروژه است. وی همچنین مدیرعامل شرکت Encrypt S Ltd نیز است.

Nav  یکی از بهترین سکه‌های موجود در بازار است. این ویژگی بیشتر به لطف تیم بازاریابی و خلاقیت آنها است. قابلیت بهره گیری برای تصویب هر پروژه در مراحل اولیه مهم است و بسیار خوب است که نوکوین این قابلیت را جدی می‌گیرد.

تیم نوکوین از زمان تشکیل در سال 2014 موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. آنها SegWit را پیاده سازی کرده‌اند. بعلاوه آنها OpenAlias را ساخته‌اند. OpenAlias یک استاندارد باز است که آدرس کیف پول را به نام‌هایی تبدیل می‌کند که خواندن و به خاطر سپاری آنها آسان است.

مهمترین نقطه‌ی عطف بعدی برای نوکوین اجرای معاملات محرمانه (CT) بابولت پروفس (Bulletproofs) است. این قابلیت باعث می‌شود بدون این که اندازه‌ی تراکنش‌ها افزایش قابل توجهی داشته باشد، حریم خصوصی افزایش پیدا کند.

تاریخچه‌ی معاملات نوکوین

مانند بسیاری دیگر از آلتکوین‌ها تاریخچه معامله نوکوین هم در این اواخر بازده خوبی نداشته است. در طول عمر تقریباً پنج ساله خود، قیمت NAV سه جهش تقریباً عمودی داشته است. با این حال عمر این دوره‌های افزایشی کوتاه بوده است.

اولین مورد در سپتامبر 2016 اتفاق افتاد اما گفته می‌شود این افزایش قیمت به دلیل دستکاری در بازار بوده است. در پایان آگوست 2017، قیمت در یک هفته تقریبا 600 درصد افزایش یافت و به بالاترین قیمت یعنی 0.000366 بیت کوین رسید.

آخرین بول ران نوکوین نیز همزمان با رونق بازار در اواخر سال 2017 اتفاق افتاد. در آن زمان، قیمت NAV به بالاترین قیمت خود یعنی بیش از 4.60 دلار رسید. قیمت از آن زمان بسیار کاهش یافته است و در حال حاضر در کف قیمت یعنی حدود 0.15 دلار به سر می‌برد.

نوکوین قبل از بازگشت به قیمت‌های جهش گونه‌ی قدیمی خود به پذیرش بیشتری نیاز دارد. از آنجا که سکه‌های دیگر حریم خصوصی برخی از موارد موجود در نقشه راه نوکوین را پیاده سازی کرده‌اند، به نظر می رسد عرضه‌ی محصولات آینده نوکوین برای افزایش قیمت آن کافی نخواهند بود.

NAV را از کجا بخریم؟

NAV یک سکه معتبر است و به همین ترتیب می‌توانید آن را در اکثر صرافی‌های بزرگ پیدا کنید. بیش از 70 درصد از کل معاملات NAV در بایننس است. بیترکس (Bittrex) نیز حدود پنج درصد از کل معاملات این‌سکه را دارد. می توانید در هر دو پلت فرم BTC را با NAV معامله کنید. بایننس از معاملات NAV با ETH و BNB نیز پشتیبانی می‌کند.

توکن نوکوین را در کجا نگهداری کنیم؟

برای ذخیره سکه‌های خود باید کیف پول NAV را در وب سایت این سکه تنظیم کنید. برای شروع تنها کافیست به صفحه کیف پول‌های نوکوین مراجعه کنید. اکر قصد دارید نوکوین را کیف پول کاغذی نگهداری کنید می‌توانید با استفاده از رابط وب آنها به سرعت کیف پول کاغذی ایجاد کنید.

اما اگر می‌خواهید از طریق استیکینگ سود کسب کنید، باید یک کلاینت NavCoin Core را اجرا کنید. این نسخه‌ی کلاینت را می‌توانید برای ویندوز، مک و لینوکس دانلود کنید. همچنین نوکوین یک کیف پول سبک برای پرداخت دارد. این کیف پول که NavPay نام دارد برای استفاده در تلفن همراه و وب در دسترس است.

سخن نهایی

نوکوین مدتی زیادی است که ساخته شده، در حال پیشرفت است و کارهای جالبی را در پرداخت‌های خصوصی و فضای ناشناس دپ‌ها انجام می‌دهد. با این حال این سکه با وجود اینکه تقریباً هم زمان با رقبایش ساخته شده ولی قیمت پایینتری از ارزهای رقیب دارد. تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که آیا این پروژه ارزشش بیشتر از این قیمت‌هاست؟ یا رقبای نوکوین در مسابقه حفظ حریم خصوصی از آن پیشی گرفته‌اند؟

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟
پل کادات Polkadot شبکه رمز ارزی برای تلفیق بلاکچین های جدا از هم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان