قیمت بیت کوین
1,326,675,402تومان
54,857.00دلار
6.36
قیمت اتریوم
94,082,537تومان
3,890.24دلار
4.86
قیمت بایننس کوین
15,322,173تومان
633.56دلار
4.86
قیمت ریپل
33,858تومان
1.40دلار
11.57
قیمت دوج کوین
11,421تومان
0.47دلار
10.43
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال نیر پروتکل (Near Protocol) چیست؟ با نسل بعدی بلاک چین‌‌‌های مخصوص اپلیکیشن غیرمتمرکز آشنا شوید

ارز دیجیتال نیر پروتکل (Near Protocol) چیست؟ با نسل بعدی بلاک چین‌‌‌های مخصوص اپلیکیشن غیرمتمرکز آشنا شوید

ارز دیجیتال نیر پروتکل (Near Protocol) چیست و چه کاربردی دارد؟

نیر پروتکل (Near Protocol) یک بلاکچین با قابلیت پشتیبانی از قرارداد هوشمند است. این بلاک چین به عنوان یک پلتفرم نسل آینده برای دپ‌ها یا اپلیکیشن‌‌‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. نیر پروتکل با راه حل مقیاس منحصر به فرد خود این کار را انجام می‌دهد.

نیر پروتکل بلاک چینی با قابلیت پشتیبانی از قرارداد هوشمند است. این بلاک چین شبکه اصلی خود را در سال 2020 راه اندازی کرد. نیر پروتکل یک راه حل منحصر به فرد مقیاس پذیری معروف به نایت شید (Nightshade) و یک موتور اجماع قدرتمند به نام دوم الاگ (Doomslug) دارد.نیر پروتکل رقیب جدی اتریوم در زمینه دپ ها

بلاک چین هایی که می‌توانند قراردادهای هوشمند را اجرا کنند چیز جدیدی نیستند. آن‌ها از سال 2015 با راه اندازی شبکه اصلی اتریوم وجود داشته‌اند و اکنون بیش از ده سیستم عامل مشابه در حال فعالیت هستند.

اما علی رغم تقاضای سریع در حال افزایش برای برنامه‌های غیرمتمرکز، و گسترش دپ‌‌‌های کاملاً مفصل و توانمند، چندین نقطه اصطکاک عمده هنوز پذیرش آنها را محدود می‌کند.

برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ ها، برنامه‌هایی هستند که بر روی بستر یک بلاک چین غیرمتمرکز مانند اتریوم یا نیر پروتکل اجرا می‌شوند.

نیر پروتکل یک تازه وارد است که به دنبال رفع محدودیت‌های سیستم‌های قدیمی‌تر از طریق یک سیستم عامل بلاک چین خرد شده توسط جامعه با قابلیت همکاری و مقیاس پذیری در هسته آن است.

نیر پروتکل چیست؟

نیر پروتکل یک پلتفرم توسعه غیرمتمرکز است که با غلبه بر برخی از محدودیت‌های سیستم‌های رقیب برای ایجاد محیط ایده آل برای dapp‌ها طراحی شده است. این محدودیت‌ها مانند توان پایین، سرعت کم و سازگاری متقابل ضعیف باعث نگرانی‌های در بین کاربران این بلاک چین‌ها شده است.

بر بستر نیر پروتکل، یک بلاک چین اثبات سهام ((POS سازگار با محیط زیست عمل می‌کند. این بلاک چین شامل تعداد زیادی نوآوری برای افزایش مقیاس پذیری و کاهش هزینه‌های توسعه دهندگان و کاربران نهایی است. نوآوری‌های آن شامل یک شیوه منحصر به فرد از خرد کردن و یک سازوکار اجماع جدید قدرتمند معروف به دوم اسلاگ (Doomslug) است.

این مجموعه توسط نیر کلکتیو (NEAR Collective)، یک جامعه جهانی از محققان، توسعه دهندگان و اندیشمندان ساخته شده است. این افراد کد اولیه نیر پروتکل را نوشتند و با رفع اشکالات، انتشار به روزرسانی‌ها و ساخت اکوسیستم نیر در آن، همچنان از پروژه پشتیبانی می‌کنند. از آنجایی که کد نیر منبع باز است، هر کسی می‌تواند به مجموعه توسعه دهندگان پیوسته و به توسعه آن کمک کند.نیر پروتکل چگونه کار می‌کند؟

مشابه اتریوم، کاردانو و ترون، نیر را می‌توان به عنوان یک بلاک چین “لایه پایه” توصیف کرد. به این معنی که این پایه‌ای است که سایر برنامه‌ها بر روی بستر آن ساخته و استقرار می‌یابند.

نیر از فناوری معروف به نایت شید برای دستیابی به توان عظیم خود استفاده می‌کند. راه حل مقیاس گذاری مجموعه‌های مختلفی از اعتبار سنج‌ها را می‌بیند که معاملات را به طور موازی در چندین زنجیره خرد شده پردازش می‌کنند تا ظرفیت حمل و نقل کلی بلاک چین را بهبود ببخشند. این راه حل تا حدودی با سیستم خرد کردن که توسط بلاک چین‌‌‌های دیگر استفاده می‌شود متفاوت است. هر شارد در اینجا کسری از بلاک بعدی را تولید می‌کند. این بلاک‌ها به عنوان “قطعه” شناخته می‌شود. این قطعه‌ها پردازش می‌شوند و به طور غیرقابل تغییر در بلاک چین نیر ذخیره می‌شوند تا معاملات موجود در آن نهایی شوند.

نیر مکانیسم اجماع جدیدی را به نام دوم اسلاگ برای افزایش کارایی معرفی کرد. این مکانیزم اجماع اطمینان حاصل می‌کند بلاک‌ها در عرض چند ثانیه به نتیجه برسند. در ضمن در این شیوه اعتبار سنج‌ها بجای رقابت مستقیم بر اساس سهام خود، بلاک تولید می‌کنند.

این سیستم برای ساده سازی کارها جهت استفاده توسعه دهندگان ساخته شده است. در عین حال یک جعبه ابزار قدرتمند برای ساخت برنامه‌های نسل آتی بلاک چین به آن‌ها می‌دهد. از آنجا که نیر پروتکل از یک مدل حساب مبتنی بر قرارداد هوشمند استفاده می‌کند، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های پیشرفته‌ای بسازند که بتوانند از طرف کاربران معاملات را امضا کنند. این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد بدون اینکه کاربر برای تأیید این عمل نیاز به در دسترس بودن فیزیکی داشته باشد، توافقات را انجام دهند.

چه چیز خاصی در مورد نیر پروتکل وجود دارد؟

نیر به عنوان یک بستر نسل بعدی برای دپ‌ها طراحی شده است. برای دستیابی به این هدف، برخی از قدیمی‌ترین مشکلات موجود در فضای بلاک چین و همچنین برخی از مواردی که اخیراً آشکار شده‌اند را حل و فصل می‌کند.

برای اولین بار، نیر فوق العاده سریع است. این برنامه می‌تواند به ترتیب 100،000 تراکنش در ثانیه (tps) پردازش کند. علاوه براین و به لطف ردیف بلاک 1 ثانیه، بلافاصله به سرانجام تراکنش می‌رسد. طبق داده‌های نیر، فناوری آن بدان معنی است که می‌تواند هزینه‌های معامله‌ای را 10،000 برابر کمتر از اتریوم داشته باشد. این رقم برای انجام کارهایی که نیر به انجام می‌رساند بسیار ناچیز است.

گرچه مزایای فنی آن مسلماً بزرگترین نقطه فروش آن است، با این وجود به لطف اصطلاح “پردازش عقل سلیم”، نیر برای کسانی که دانش کمی‌از بلاک چین دارند قابل دسترسی است. این بدان معناست که کاربران عادی قادر خواهند بود به دپ‌‌‌های ساخته شده در نیر با جریان ثبت نام مشابهی که قبلاً تجربه کرده‌اند، دسترسی پیدا کنند. این می‌تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا مخاطبان بیشتری پیدا کنند. در عین حال اصطکاک افرادی را که قبلاً به استفاده از دپ‌ها عادت کرده‌اند، نیز کاهش دهد.

نیر طیف وسیعی از اجزای مدولار را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد. به وسیله این اجزا به آنها در پیگیری سریع توسعه پروژه‌هایشان کمک کند. این موارد شامل پیاده سازی نمونه‌ای از توکن‌‌‌های غیرقابل انعطاف (NFT)، قراردادهای توکن، دفاتر سفارش مهمان و موارد دیگر است. طیف گسترده‌ای از نمونه‌ها و کد آنها را می‌توان در نسخه رسمی‌گیت هاب نیر (NEAR Github) یافت.چه پروژه‌های بر بستر این بلاک چین شروع به کار کرده‌اند؟

با وجود راه اندازی شبکه اصلی خود در کمتر از یک سال پیش، تعداد زیادی پروژه در حال ساخت بر روی سیستم عامل وجود دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

  • لا فلاکس (lu Flux): یک پروتکل بازار آزاد غیرمتمرکز است که از اواخر سال 2020 در نیر پروتکل راه اندازی شد.
  • اینت مینت بیس (int Mintbase): بستری است که صدور و فروش NFT‌ها را ساده و ارزان می‌کند.
  • پاراس (Paras): یک بازار NFT که روی کارهای با کیفیت بالا که توسط هنرمندان منتخب ساخته شده‌اند، تمرکز دارد.

بنیاد نیر در حال حاضر برنامه نیر گرنتز (NEAR Grants (NGP)) را اجرا می‌کند. این برنامه به پروژه‌هایی که به رشد اکوسیستم NEAR و جامعه آن کمک می‌کند، سرمایه می‌دهد. در مجموع 1 میلیون دلار کمک هزینه در 2021 بین توسعه دهندگان توزیع شده است.

ارز دیجیتال نیر چیست؟

مانند اکثریت قریب به اتفاق بلاک چین ها، نیر توکن اصلی خود را دارد که به درستی “NEAR” نامگذاری شده است. این توکن برای تشویق گره‌ها در شبکه نیر پروتکل استفاده می‌شود. همچنین برای تأمین انرژی معاملات و بسیاری از قراردادهای هوشمند از این ارز دیجیتال نیر بهره گرفته شده است.

به عنوان یک پلتفرم تحت حاکمیت جامعه، دارندگان توکن NEAR می‌توانند در حاکمیت بلاک چین نیر پروتکل شرکت کنند، یا می‌توانند از طرف آنها رأی اعتبارسنجی داشته باشند.

بحث در مورد توسعه و بازاریابی محصولات و اکوسیستم اطراف آن در حال حاضر در انجمن حاکمیت برگزار می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند پیشنهادات خود را به مخزن “NEAR Enhancement Proposals (NEP)” در گیت هاب ارسال کنند.

از کجا و چگونه ارز دیجیتال نیر پروتکل را خریداری کنیم؟

اگر می‌خواهید از برنامه‌های ساخته شده در سیستم عامل نیر استفاده نمایید، لازم است ارز دیجیتال نیر پروتکل را خریداری کنید.

اگرچه کسب این توکن‌ها با شرکت در توسعه، سهامداری و فعالیت در انجمن نیر پروتکل امکان پذیر است، اما ساده‌ترین راه برای بدست آوردن این ارز دیجیتال خرید آن از یک سیستم صرافی است. صرافی‌های بزرگی مانند بایننس (Binance)، هوبی گلوبال (Huobi Global) یا اوکی اکس (OKEx) از ارز دیجیتال نیر پروتکل پشتیبانی می‌کنند.آینده بلاک چین نیر

در اوایل این ماه، نیر پروتکل پل مورد انتظار خود را معرفی کرد. این پل که مدت زمان طولانی کاربران را منتظر گذاشته بود اتریوم را به نیر پروتکل متصل خواهد کرد. با راه اندازی پل رینبو (Rainbow) کاربران می‌توانند توکن‌‌‌های ERC-20 اتریوم خود را برای استفاده در اکوسیستم دپ‌‌‌های نیر پروتکل به این بلاک چین منتقل کنند. این یک گام بزرگ در جهت به انجام رساندن برنامه‌های نیر برای ایجاد هرچه بیشتر دسترسی به سیستم عامل است.

برای مرحله بعدی، نیر پروتکل در حال حاضر بر روی اجرای پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم (EVM) کار می‌کند. این ماشین مجازی پشته نرم افزاری است که اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز از آن استفاده می‌کند. پس از تکمیل، توسعه دهندگان می‌توانند دوباره برنامه‌های اتریوم خود را در NEAR بدون نیاز به تغییر و اصلاح راه اندازی نمایند. این به معنای از بین بردن مانع اصلی راه اندازی زنجیره‌های متقابل است.

مطالب مرتبط
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
بیت کوین کش Bitcoin Cash
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس