منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  پنکیک سواپ (PancakeSwap) صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در اسمارت چین بایننس چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)

پنکیک سواپ (PancakeSwap) صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در اسمارت چین بایننس چیست؟

یک پروتکل دی‌فای (DeFi ) دیگر با نامی شبیه غذا. پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر اسمارت چین بایننس(Binance Smart Chain) است که توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس راه‌اندازی شده‌است.

پنکیک سواپ (PancakeSwap) صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در اسمارت چین بایننس چیست؟

به نظر می‌رسدکه ارزدیجیتال پنکیک سواپ کمی شبیه به سوشی سواپ اتریوم (Ethereum’s SushiSwap) (حاکمیت جامعه، توانایی تولید توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی) است. به علاوه ویژگی‌های زیاد دیگری دارد که به شما امکان می‌دهد پاداش کسب کنید.

در این مقاله ما پنکیک سواپ که یک صرافی غیرمتمرکز ساخته شده بر روی اسمارت چین بایننس است را بررسی خواهیم کرد.معرفی پنکیک سواپ

شوق فارمینگ مبتنی بر مواد غذایی ماه‌هاست که کاربران فضای رمزنگاری را مجذوب خود کرده‌است. در آخرین موج از پروتکل‌های دیفای، پلتفرم‌های زیادی را مشاهده کرده‌ایم که به کاربران اجازه می‌دهند تا در ازای توکن‌های پروتکل، سرمایه خود را استیک یا سهم گذاری کنند.

بیشتر این فعالیت‌ها بر روی بلاک چین اتریوم متمرکز شده‌اند. این شبکه به عنوان یکی از اولین بلاک چین‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده‌است، دارای جامعه‌ای بزرگ از کاربران، توسعه دهندگان و ابزارهایی برای ساخت برنامه‌های قدرتمند غیرمتمرکز است.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز برای سواپ (Swap) کردن توکن‌های BEP-20 است.

رابط کاربری صرافی پنکیک سواپ

رابط کاربری صرافی پنکیک سواپ

آیا چیزی در مورد یونی سواپ (Uniswap) یا سوشی سواپ (SushiSwap )شنیده‌اید؟ در این صورت در مورد پنکیک سواپ نیز مشکلی نخواهید داشت. این سه پروتکل در طراحی اصلی کاملاً شبیه به هم هستند.

صرافی پنکیک سواپ مبتنی بر اسمارت چین بایننس

پنکیک سواپ از مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند. یعنی با وجود اینکه می‌توانید دارایی‌های دیجیتال را در این پلتفرم معامله کنید اما هیچ لیست سفارشی وجود ندارد که در آن با شخص دیگری به صورت مستقیم معامله داشته‌باشید. در عوض شما با یک استخر نقدینگی معامله می‌کنید.

این استخرها با سرمایه سایر کاربران پر شده‌اند. یعنی کاربران سرمایه خود را به استخر واریز می‌کنند و در ازای آن توکن‌های تأمین‌کننده نقدینگی یا LP دریافت می‌کنند. در نهایت آنها می‌توانند از این توکن‌ها برای پس گرفتن سهام خود به علاوه بخشی از هزینه‌های معاملاتی استفاده کنند.

به طور خلاصه، شما می‌توانید توکن‌های BEP-20 را معامله کنید، یا نقدینگی به استخر اضافه کنید و پاداش کسب کنید. همچنین این پروتکل ویژگی‌های دیگری دارد که بعداً به آنها خواهیم پرداخت.

این توکن‌های LP را در چندین طعم پیدا خواهید کرد. اگر مثلاً BUSD و BNB را به استخر اضافه کنید، در ازای آن توکن‌های BUSD-BNB LP دریافت خواهید کرد. اگر BETH و ETH اضافه کنید هم توکن‌های BETH-ETH LP دریافت خواهید کرد.

فارمینگ و استیکینگ در پنکیک سواپ

پنکیک سواپ همچنین به شما امکان می‌دهد توکن حاکمیتی CAKE را تهیه کنید.

در فارم شما می‌توانید توکن‌های LP خود را واریز کرده و آن را در یک فرآیند قفل کنید. در ازای این کار شما پاداشی با توکن CAKE دریافت می‌کنید. لیست زیر بخشی از توکن‌های LP هستند که می‌توانید برای دریافت پاداش آنها را واریز کنید:

  • CAKE – BNB LP
  • BUSD – BNB LP
  • BETH – ETH LP
  • USDT – BUSD LP
  • USDC – BUSD LP
  • DAI – BUSD LP
  • Link- BUSD LP
  • TWT – BNB LP

اما پاداش‌های این پروتکل به اینجا ختم نمی‌شوند.

با قرار دادن CAKEهای خود در استخرهای سیروپ (SYRUP )، می‌توانید حتی درآمد بیشتری کسب کنید.

بنابراین شما مقداری وجه برای دریافت توکن‌های LP واریز می‌کنید و از آنها برای تولید CAKE استفاده می‌کنید. سپس شما می‌توانید CAKEهای خود را استیک کنید و از طریق استخرهای ویژه سهام‌گزاری توکن‌های دیگری بدست آورید.

بزرگترین استخر سیروپ فقط برای CAKE است، جایی که می‌توانید CAKE خود را سهام گزاری کنید تا CAKE بیشتری به دست بیاورید!

اما با قرار دادن CAKE می‌توانید بسیاری از توکن‌های دیگر را نیز به دست بیاورید. بنابراین دقت کنید که همیشه صفحه استخر سیروپ را مطالعه کنید.روش استفاده از پنکیک سواپ

اگر به آدرس اینترنتی https://pancakeswap.finance مراجعه‌کنید، متوجه خواهید‌شد که تا زمانی که بر روی آنلاک‌والت (Unlock Wallet) کلیک نکنید، بسیاری از ویژگی‌ها غیرقابل دسترسی هستند.

پس از کلیک بر روی آنلاک والت با چند گزینه روبرو می‌شوید: متامسک (MetaMask )، تراست والت (Trust Wallet)، والت کانکت (WalletConnect) ، بایننس چین والت (Binance Chain Wallet) و سایر گزینه ها.

همانطور که احتمالا می‌دانید متامسک کیف پول دیجیتال اتریوم است. معماری اسمارت چین بایننس به گونه‌ای است که می‌توانید از متامسک برای تعامل با دپ های (DApp)  مبتنی بر BSC استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از متامسک استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم که حتما راهنمای اتصال بایننس اسمارت چین و متامسک را بررسی کنید.

پس از انجام مراحل ذکر‌شده می‌توانید قفل کیف پول خود را باز کرده و اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید. می‌بینید که توکن‌های LP مختلف وعده‌های متفاوتی می‌دهند.

اضافه کردن نقدینگی به پنکیک سواپ

اضافه کردن نقدینگی به پنکیک سواپ

حال برویم سراغ این که چگونه می‌توانید نقدینگی اضافه کنید.

فارمینگ توکن های LP

حالا که توکن‌های LP خود را دریافت کرده‌اید، وقت آن است که آن ها را برای به دست آوردن CAKE، استیکینگ کنید. به برگه “Farms” بروید و گزینه‌ای را که با توکن‌های LP شما مطابقت دارد انتخاب کنید.

درست مانند توکن‌های ERC-20، باید جا‌به‌جایی توکن‌های BEP-20 را تائید کنید. بدین صورت به قرارداد اجازه می‌دهید که آن‌ها را از طرف شما برداشت کند. وقتی روی تأیید قرارداد (Approve Contract) کلیک کردید، یک پنجره بازشو از شما می‌خواهد تراکنش را تأیید کنید و هزینه تراکنش را به شما نشان می‌دهد.

پس از تأیید آن معامله می‌توانید به سادگی مبلغ مورد‌نظر خود را انتخاب کرده و آن را تأیید کنید. می‌توانید هر وقت خواستید از صفحه خارج شوید. در مراجعه بعدی می‌توانید میزان CAKE ی که بدست آورده‌اید را بررسی کنید.

هر زمان که قصد برداشت پاداش خود را داشتید، بر روی هاروست (Harvest) کلیک کنید و معامله را تأیید کنید.

استیکینگ CAKE

پس از تهیه CAKE شما می‌توانید آن را در استخرهای SYRUP قرار دهید. به برگه پولز (Pools) بروید تا استخرهایی که می‌توانید از طریق آنها CAKE خود را استیکینگ کنید ببینید.

در استخرهای سیروپ(SYRUP ) می‌توانید CAKEها را استیکینگ کنید و توکن‌های جدید کسب کنید.

در استخرهای سیروپ(SYRUP ) می‌توانید CAKEها را استیکینگ کنید و توکن‌های جدید کسب کنید.

یک بار دیگر باید برداشت توکن‌های خود را تأیید کنید. برای این کار روی CAKE ضربه بزنید. پس از تأیید، باید مقدار کیک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اکنون که CAKE خود را استیک کردید، پاداش استخر را به دست می‌آورید. هر زمانی که خواستید پاداش خود را برداشت کنید، بر روی “Harvest” کلیک کنید.

قرعه کشی (Lottery)

شما از طریق پنکیک سواپ می‌توانید در قرعه‌کشی شرکت کنید.

شانس خود را از طریق شرکت در قرعه‌کشی پنکیک سواپ امتحان کنید.

شانس خود را از طریق شرکت در قرعه‌کشی پنکیک سواپ امتحان کنید.

هر جلسه قرعه‌کشی شش ساعت طول می‌کشد. قیمت یک بلیط ده CAKE است. بلیط قرعه‌کشی به شما یک ترکیب تصادفی چهار‌رقمی از اعداد بین 1 تا 14 می‌دهد. به عنوان مثال عدد 12-8-4-3 می‌تواند یکی از بلیط‌های قرعه کشی باشد.

برای برنده‌شدن پنجاه درصد از مبلغ جمع‌شده در استخر قرعه‌کشی، شماره‌ بلیط شما باید کاملا با شماره بلیط برنده مطابقت داشته‌باشد.

همچنین اگر دو یا چند شماره از اعداد قرعه‌کشی شما با شماره‌های موجود در بلیط برنده یکی باشد نیز جایزه می‌گیرید.

NFTها

علاوه بر امکاناتی که تا بدین جا دیدیم، شما همچنین می‌توانید از طریق پنکیک سواپ برنده‌ی NFTهای ویژه شوید.

برخی از جذاب‌ترین NFT ها را در BSC برنده شوید.

برخی از جذاب‌ترین NFT ها را در BSC برنده شوید.

اگر به عنوان برنده‌ی یک NFT انتخاب شدید، می‌توانید آن را با CAKEای به ارزش تعیین شده معامله کنید. یا اینکه می‌توانید این NFT جذاب را به عنوان یک آیتم کلکسیونی در کیف پول خود نگه دارید.

نحوه به دست آوردن NFTها

برای به دست آوردنNFTها باید در ابتدا ثبت نام کنید. برندگان به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. همیشه صفحه NFT را برای باخبر شدن از فرصت‌های آینده تحت نظر داشته باشید.

تیم‌ها و پروفایل‌ها

اگر به دنبال ساخت بازی هستید، تیم‌ها و پروفایل‌ها شانس شما برای انجام این کار هستند. شما می‌توانید با ایجاد یک نمایه عمومی آمار خود را به نمایش بگذارید و برای به دست آوردن موفقیت تیمی، به یکی از تیم‌ها بپیوندید.

IFOها

عرضه اولیه فارم (IFO) راهی با کمک یلد فارمینگ (yield farming) است که از طریق آن کاربران می‌توانند برای به‌دست‌آوردن توکن تازه عرضه‌شده اقدام کنند. در پنکیک سواپ می‌توانید این کار را با تعهد توکن‌های LP داخل استخر پشتیبانی‌شده انجام‌دهید.

شما همچنین می توانید از این توکن‌های LP برای فروش توکن‌های تازه راه اندازی‌شده استفاده کنید.

می‌توانید IFOهایی که در حال حاضر فعال هستند را در صفحه IFO پنکیک سواپ بررسی‌کنید.آیا پنکیک سواپ امن است؟

حسابرسی پنکیک سواپ توسط سرتیک (CertiK ) انجام شده‌است. اما این به معنی امنیت صد در صدی پنکیک سواپ نیست.

واریز وجوه در یک قرارداد هوشمند همیشه خطراتی به همراه دارد، حتی برای پروژه‌های حسابرسی‌شده و بسیار معتبر. پس هرگز بیش از مقداری که توان از دست‌دادن آن را دارید، در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری نکنید.

سخن نهایی

پنکیک سواپ بزرگترین پروژه بازارساز خودکار در اسمارت چین بایننس است. این پروژه دارای تعدادی ویژگی‌های ابتکاری است. علاوه بر موارد ذکر‌شده، می‌توانید بسیاری از معیارهای آن را در آدرس اینترنتی https://pancakeswap.info/ پیگیری کنید.

اگرچه اتریوم پروژه دیفای را آغاز کرده‌است، اما ابتکاراتی مانند پنکیک سواپ نشان می‌دهد که موج نوآوری به بلاک چین‌های دیگر نیز رسیده‌است.

مطالب مرتبط
استخراج نقدینگی در کوییک سواپ: چگونه از صرافی غیرمتمرکز پالی گان کسب درآمد کنیم
NFT و دیفای موج جدید کریپتو؛ جاستین سان از علاقه نسل بعدی به حوزه‌های داغ کریپتو می‌گوید
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether