منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات

پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات

پولکادکس (Polkadex) یک صرافی غیرمتمرکز است که بهترین قابلیت های پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز و غیرمتمرکز را در قالب یک راه حل جامع با هم تلفیق کرده‌است. این دکس در ضمن این که کارمزدهای بسیار کمی دارد، امکان مالکیت کاربر بر وجوهش را فراهم می‌کند، امنیت را حفظ می‌کند و در عین حال تجربه‌ی معاملاتی خوبی را برای کاربر فراهم می‌کند.

آنچه در این مقاله درباره پولکادکس خواهیم آموخت:

  • صرافی غیرمتمرکز پولکادکس یا پی دکس (PDEX) چیست؟
  • بخش‌های اصلی پولکادکس
  • پولکادکس چگونه کار می‌کند؟
  • پولکادکس چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؟
  • مقایسه‌ی پولکادکس با یونی سواپ

در ماه‌های اخیر صرافی‌‌های غیرمتمرکز یا دکس‌ها(DEX)، تا حدودی به پدیده‌ای محبوب تبدیل شده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت دکس ها محبوبیت امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای و ارزهای دیجیتال است.

اما صرافی‌های غیرمتمرکز فعلی از برخی از مشکلات اساسی رنج می‌برند. دکس‌ها اغلب کند هستند و کارمزدهای زیادی دارند. بعلاوه بسیاری از این صرافی‌ها نقدینگی کافی برای پایین نگه داشتن لغزش را ندارند. اما ممکن است این مشکلات با راه‌اندازی پولکادکس که یک دکس مبتنی بر سابستریت (Substrate) است و دارای چندین نوآوری است، حل شود.

صرافی غیرمتمرکز پولکادکس یا پی دکس (PDEX) چیست؟

پولکادکس یکی از پروژه‌‌های جدید در اکوسیستم پولکادات (Polkadot) است. این پلت فرم بهترین بخش‌های پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز و غیرمتمرکز را در قالب یک راه حل جامع با هم تلفیق کرده‌است. پولکادکس، امکان مالکیت کاربر بر وجوهش را فراهم می‌کند، امنیت را حفظ می‌کند و در عین حال تجربه‌ی معاملاتی خوبی را برای کاربر فراهم می‌کند.

بخش‌های اصلی پولکادکس

این پلتفرم دارای چندین محصول اصلی است. این محصولات عبارتند از:

  1. کتاب سفارشات پولکادکس: پولکادکس یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز است که مبتنی بر کتاب سفارشات بوده و وجوه کاربران را در خود نگهداری نمی‌کند. کتاب سفارش پولکادکس محصول شاخص این پلتفرم است. این کتاب سفارشات، برای انجام حداکثر پانصد هزار تراکنش در ثانیه با تأخیر کمتر از یک میلی ثانیه طراحی شده‌است. و امکان انجام معاملات مکرر و مبتنی بر الگوریتم را فراهم می‌کند. کتاب سفارش پولکادکس از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم و سابستریت پشتیبانی می‌کند. این پشتیبانی در ابتدا از طریق چین بریج (ChainBridge) و بعداً از طریق پل‌های درون زنجیره‌ای بدون نیاز به شخص ثالث که توسط یک فناوری معروف به اسنوفورک (Snowfork) ساخته می‌شوند، پیاده سازی می‌شود.
  2. پلتفرم IDO پولکادکس : این دکس دارای یک پلتفرم IDO است که برای توکن‌های مبتنی بر سابستریت استفاده می‌شود.
  3. اپلیکیشن تلفن همراه پولکادکس : اپلیکیشن تلفن همراه Polkadex یک برنامه معاملاتی مخصوص موبایل است که از کیف پول‌های سرد پشتیبانی می‌کند.
  4. شبکه‌ی بلاک چین غیرمتمرکز Polkadex: این شبکه یک پاراچین(parachain)/ بلاکچین غیرمتمرکز است که از پروتکل‌های سواپ با معاملات بدون کارمزد پشتیبانی می‌کند.

هدف و تیم توسعه دهنده ی Polkadex

هدف این پلتفرم این است که انجام معاملات غیر متمرکز را با به حداکثر رساندن میزان نقدینگی و پشتیبانی از معاملات بین زنجیره‌ای، آسان‌تر و قوی‌تر کند. به علاوه پولکادکس قصد دارد تا اولین صرافی غیرمتمرکزی باشد که از طریق پولکادکس فیات (Polkadex Fiat)، امکان استفاده از ارزهای فیات را میسر کند.

در حال حاضر مجموعه‌ی محصولات پولکادکس توسط تیمی بیست نفره به رهبری مدیر عامل شرکت یعنی آقای گوتام جی (Gautham J) در حال توسعه است. همچنین مشاوران برجسته‌ای مانند گارلام وون (Garlam Won) و ماتیاس هافنر (Matthias Hafner) به عنوان مشاور در کنار تیم توسعه دهنده‌ی پولکادکس حضور دارند.

این پلتفرم عرضه‌ی اولیه‌ی دکس (IDO) خود را در آپریل 2021 در پولکا استارتر (Polkastarter) انجام داد و اندکی بعد توکن PDEX برای انجام معامله عرضه شد. این توکن در حال حاضر در در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی معروف از جمله کوکوین (KuCoin)، یونی سواپ (Uniswap) و Gate.io در دسترس است.

پولکادکس چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم محصولات پولکادکس در سابستریت ساخته شده‌است. سابستریت (Substrate) پلتفرمی است که به پولکادات (Polkadot) قدرت می‌دهد و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی بلاک چین‌های مخصوص اپلیکیشن‌ها را پیاده‌سازی کنند.

بلاک چین پولکادکس برای صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته شده و ویژگی‌هایی دارد که برای تضمین ایمنی و گستردگی معاملات استفاده می‌شوند. از جمله‌ی این ویژگی‌ها میتوان تمرکز عمده بر تجربه‌ی کاربری و حذف کارمزدهای گس (gas fee) را نام برد.

انجام معاملات بین زنجیره‌ای (Cross chain)

پولکادکس در ابتدا از چین بریچ (ChainBridge) برای ایجاد یک پل ارتباطی با دارایی‌های مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم استفاده خواهد کرد. به محض این که پاراچین (parachain) ایمن سازی شود، پولکادکس اسنوفورک (Snowfork) را بهینه‌سازی خواهد کرد. اسنوفورک پروژه‌ی دیگری است که در اکوسیستم Web3 استفاده می‌شود. اسنوفورک برای ایجاد یک پل ارتباطی میان دارایی‌های مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم و سابستریت استفاده خواهد شد. در نتیجه میتوان دارایی‌های مبتنی بر شبکه‌ی اتریوم مانند توکن‌های ETH و ERC-20 را در کتاب سفارشات پولکادکس معامله کرد.

قابلیت استفاده از ربات‌های معاملاتی در پولکادکس

پلتفرم کتاب سفارشات پولکادکس (Polkadex Orderbook) ابزارهایی دارد که انجام معامله را آسان‌تر و سودآورتر می‌کند. یکی از این ابزارها، قابلیت تفویض دارایی است. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد اختیار دارایی‌های خود را به یک شخص سوم، مانند ربات‌های معاملاتی مبتنی بر الگوریتم بدهند.

از آنجا که کتاب سفارشات Polkadex یک پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز است، کاربران حضانت کامل وجوه خود را حفظ کرده و برای ایجاد نقدینگی نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارند.

پولکادکس در حال حاضر (ژوئن 2021) در حال اجرای شبکه‌ی آزمایشی نسخه‌ی دو خود است. قرار است شبکه‌ ی آزمایشی نسخه سه در تاریخ 21 ژوئن 2021 راه‌ اندازی شود. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های این پلتفرم، شبکه‌ی اصلی (Mainnet) و پاراچین Polkadex تا قبل از 15 سپتامبر 2021 راه‌اندازی خواهد شد.

Polkadex چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؟

تیم توسعه دهنده‌ی این دکس به دنبال استفاده از آخرین فن آوری‌های بلاک چین است. همچنین قصد دارد تا برای قدرت بخشیدن به صرافی غیرمتمرکز و سایر محصولات خود راه حل‌های فنی جدید ایجاد کند. بیشتر توانایی‌های این پلتفرم بر روی سابستریت فعال سازی می‌شوند. سابستریت همان پلتفرمی است که در آینده قرار است قدرت پولکادات و چندین پلتفرم دیگر را فراهم کند.

در ادامه برخی از ویژگی‌های متمایز پولکادکس بررسی می‌کنیم:

Polkadex مبتی بر کتاب سفارشات است:

برخلاف اکثر صرافی‌های غیرمتمرکزی که امروزه رایج هستند، کتاب سفارشات پولکادکس یک بازارساز خودکار (AMM) نیست. یعنی برای تنظیم خودکار ارزش دارایی‌ها از نرخ دارایی‌های موجود در یک استخر نقدینگی استفاده نمی‌کند. درعوض به آن چیزی که شما از یک صرافی متمرکز انتظار دارید نزدیک‌تر است. یعنی پولکادکس دارای یک کتاب سفارشات کامل است که در آن می‌توانید سفارش‌های خرید و فروش خود را با قیمت دلخواهتان قرار دهید.

کارمزد معاملات در Polkadex صفر است:

کتاب سفارشات پولکادکس از دو نوع سفارش پشتیبانی می‌کند: سفارشات لیمیت و سفارشات مارکت. برای استفاده از سفارشات مارکت خرید کارمزد بسیار کمی در نظر گرفته شده‌است، در حالی که سفارشات مارکت فروش کاملا رایگان است. بعلاوه بر خلاف سایر صرافی‌های غیر متمرکز برای قرار دادن و حذف سفارشات نیازی به پرداخت کامزد گس نیست. این امر باعث می‌شود که ربات‌های معاملاتی مبتنی بر API بتوانند تعداد زیادی از معاملات را انجام دهند.

پولکادکس فیات:

قرار است کتاب سفارشات پولکادکس به لطف قابلیت‌های غیرمتمرکز احراز هویتی که دارد، به عنوان اولین صرافی غیرمتمرکز از ارزهای فیات پشتیبانی کند. شما در این پلتفرم پس از تأیید هویت خود با استفاده از فرآیند احراز هویت رمزنگاری‌شده، می‌توانید توکن‌های مورد نظرتان را مستقیماً با استفاده از ارزهای فیات خریداری کنید. بلاک چین Polkadex هرگز داده‌های کاربران خود را ذخیره نمی‌کند. و اطلاعات مورد نیاز برای تائید اطلاعات هویتی کاربرانش را از بلاک چین‌های دیگر دریافت می‌کند.

پلتفرم IDO پولکادکس:

Polkadex یک پلتفرم IDO توسعه داده‌است که در آن توسعه دهندگان می‌توانند پروژه‌های جدید خودشان را در سابستریت و اتریوم راه‌اندازی کنند. پلتفرم IDO پولکادکس به پروژه‌های جدید و آینده‌دار کمک می‌کند تا سرمایه مورد نیازشان را از طریق این پلتفرم جمع‌آوری کنند و همزمان توکن‌های خود را توزیع کنند.

ویژگی‌هایی که تاکنون برای پلتفرم IDO پولکادکس در نظر گرفته شده‌اند عبارتند از: صفر بودن کارمزدهای گس، کارمزدهای مقرون به صرفه برای پروژه‌ها و سرمایه گذاران، حاکمیت درون زنجیره‌ای و ویژگی‌های پیشرفته‌ی ایجاد توکن.

مقایسه‌ی پولکادکس با یونی سواپ

معمولا صرافی‌های غیرمتمرکز یکی از اولین برنامه‌هایی هستند که در یک بلاک چین راه اندازی می‌شوند. و معمولا این صرافی‌ها کاملاً در گروه بازارسازهای خودکار (AMM) قرار می‌گیرند و از سواپ با نرخ ثابت یا نرخ دینامیکی پشتیبانی می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین این AMM ها یونی سواپ (Uniswap) است که بر روی شبکه‌ی اتریوم اجرا می‌شود. انتظار می‌رود که یونی سواپ اصلی‌ترین رقیب Polkadex باشد. این دو دکس شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

یکی از این تفاوت‌ها این است که پولکادکس یک کتاب سفارشات کامل دارد که از یک محیط اجرای قابل اعتماد (TEE) استفاده می‌کند. هدف استفاده از این TEE اطمینان از مطابقت معاملات است. اما یونی سواپ از یک منحنی پیوند (bonding curve) استفاده می‌کند. در یونی سواپ کاربران می‌توانند بدون نیاز به حضور شخص ثالث نقدینگی را از یک یا چند استخر نقدینگی بگیرند.

پولکادکس بر روی سابستریت ساخته شده‌است. سابستریت یک پلتفرم بلاک چین سرعت بالا است. لذا پولکادکس می‌تواند تعداد زیادی از معاملات همزمان را بدون هیچ مشکلی انجام دهد. در نتیجه مشکلات یونی سواپ نظیر تراکم شبکه و کارمزدهای بالا را نخواهد داشت.

اما مسلماً مهمترین برتری Polkadex بر یونی سواپ، امکان استفاده از ارزهای فیات و احراز هویت اجتماعی (social KYC) است. صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات برخلاف یونی سواپ، به کاربران امکان می‌دهد اطلاعات احراز هویت خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی تکمیل کرده و با استفاده از ارزهای فیات معامله کنند.

شباهت این دو پلتفرم در این است که هر دو صرافی غیرمتمرکز هستند و هر کسی در هر نقطه‌ای از جهان می‌تواند بدون نیاز به ایجاد حساب به آنها دسترسی داشته باشد . هر دو غیر حضانتی هستند و به کاربران اطمینان می‌دهند که حضانت کامل وجوه در اختیار خود کاربر باشد.

سخن نهایی

هدف پولکادکس کاملا روشن است. این دکس در نظر دارد با به کارگیری فناوری‌های جدید، مشکلاتی که صرافی‌های غیرمتمرکز امروزی در حال حاضر با آنها روبرو هستند را حل کند.

یکی دیگر از اهدافش ترویج پذیرش بیشتر دیفای در بازارهای گسترده‌تر است. این پروژه کاربردها و چشم‌انداز خوبی دارد و به نظر می‌رسد برای رسیدن به اهدافش در مسیر درست قرار گرفته‌است. با گذشت زمان علاقه به دکس‌ها افزایش می‌یابد، بنابراین پولکادکس می‌تواند در آینده به خوبی از این موقعیت استفاده کند.

مطالب مرتبط
کمیسیون صرافی کوینکس
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether